Sport på TV | NM sluttspill Ishockey | Snooker VM | Tour de Romandie | Cupen - 2. runde | Rustad IL søker juniortrener| Alle resultater

Verdenscup alpint Kitzbühel 2024 program og resultater

Lignende saker

Program, startlister og resultater fra Verdenscup alpint Kitzbühel 19. - 21. januar 2024.

Publisert 21. januar 2024 i Alpint

Verdenscup alpint Kitzbühel 2024

84. utgave av Hahnenkammrennen

Dato

19. – 21. januar

Sted

Kitzbühel – Østerrike

På TV

Alle rennene sendes direkte på TV2 og Eurosport 1.

Vintersport på TV

Øvelser: Utfor x2 og slalåm

Norske utøvere

Utfor:
Adrian Smiseth Sejersted, Stabæk IF

Slalåm:
Henrik Kristoffersen, Rælingen Skiklubb
Alexander Steen Olsen, Kjelsås IL
Timon Haugan, Oppdal IL Alpint
Atle Lie McGrath, Bærums Skiklub
Sebastian Johann Foss Solevåg, Spjelkavik IL
Eirik Hystad Solberg, Skiforeningen Stavanger
Halvor Gunleiksrud, Bærums Skiklub
Theodor Brækken, Ingierkollen/Rustad Slalåmklubb

Program, startlister og resultater

Trening 16. jan – Resultater
Trening 17. jan – Resultater
Trening 18. jan – Resultater – Avlyst

Fredag 19. januar – Utfor
Start kl 12.30 (utsatt 1 time pga snø og dårlig sikt)

Topp 30

Lørdag 21. januar – Utfor – Hahnenkammrennen
Start kl 11.30

Topp 30

Søndag 22. januar – Slalåm
Start første omgang kl 10.30 – Start andre omgang 13.30

Topp 30

Værvarsel

Løypa

Utfor

Course name “Streif”
Start 1.665m
Finish 805 m
Vertical drop 860 m
Course length 3.312 m
Gradient in avarage 27%
Maximum/minimum gradient 85% / 2%
FIS Homologation 8644/10/07

Slalåm

Course name „Ganslern“
Start 1.004 m
Finish 811 m
Vertical drop 193 m
Course length 590 m
Gradient in avarage 35%
Max./Min gradient 70% / 20%
FIS Homologation 8644/10/07

Terminliste og resultater verdenscup alpint 2023-24

Arrangørens hjemmeside

Tidligere vinnere

År Utfor Slalåm Kombinasjonen Super-G
1931 Østerrikes flagg Ferdl Friedensbacher Østerrikes flagg Hans Mariacher Storbritannias flagg Gordon Cleaver
1932 Sveits’ flagg Walter Prager Østerrikes flagg Hans Hauser Østerrikes flagg Hans Hauser
1933–1934: ikke arrangert
1935 Østerrikes flagg Siegfried Engl Østerrikes flagg Siegfried Engl Østerrikes flagg Siegfried Engl
1936 Østerrikes flagg Friedl Pfeifer Østerrikes flagg Rudolph Matt Østerrikes flagg Rudolph Matt
1937 Østerrikes flagg Thaddäus Schwabl Østerrikes flagg Wilhelm Walch Østerrikes flagg Wilhelm Walch
1938–1945: ikke arrangert
1946 Østerrikes flagg Thaddäus Schwabl Tsjekkoslovakias flagg Antonín Šponar Østerrikes flagg Karl Kollerr
1947 Østerrikes flagg Karl Feix Østerrikes flagg Christian Pravda Østerrikes flagg Christian Pravda
1948 Østerrikes flagg Hellmut Lantschner Østerrikes flagg Thaddäus Schwabl Østerrikes flagg Hellmut Lantschner
1949 Østerrikes flagg Egon Schöpf Østerrikes flagg Egon Schöpf Østerrikes flagg Egon Schöpf
1950 Østerrikes flagg Fritz Huber Tysklands flagg Sepp Folger Østerrikes flagg Fritz Huber
1951 Østerrikes flagg Christian Pravda Østerrikes flagg Christian Pravda Østerrikes flagg Christian Pravda
1952: ikke arrangert
1953 Sveits’ flagg Bernhard Perren Østerrikes flagg Andreas Molterer Østerrikes flagg Andreas Molterer
1954 Østerrikes flagg Christian Pravda Østerrikes flagg Toni Spiß Østerrikes flagg Christian Pravda
1955 Østerrikes flagg Andreas Molterer Østerrikes flagg Toni Spiß Østerrikes flagg Andreas Molterer
1956 Østerrikes flagg Toni Sailer Østerrikes flagg Toni Sailer Østerrikes flagg Toni Sailer
1957 Østerrikes flagg Toni Sailer Østerrikes flagg Josl Rieder Østerrikes flagg Josl Rieder
1958 Østerrikes flagg Andreas Molterer Østerrikes flagg Andreas Molterer Østerrikes flagg Andreas Molterer
1959 USAs flagg Bud Werner Østerrikes flagg Andreas Molterer Østerrikes flagg Andreas Molterer
1960 Frankrikes flagg Adrien Duvillard Frankrikes flagg Adrien Duvillard Frankrikes flagg Adrien Duvillard
1961 Frankrikes flagg Guy Périllat Østerrikes flagg Gerhard Nenning Frankrikes flagg Guy Périllat
1962 Sveits’ flagg Willi Forrer USAs flagg Chuck Ferries Østerrikes flagg Gerhard Nenning
1963 Østerrikes flagg Egon Zimmermann Vest-Tysklands flagg Ludwig Leitner Østerrikes flagg Egon Zimmermann
1964: ikke arrangert
1965 Vest-Tysklands flagg Ludwig Leitner Frankrikes flagg Jean-Claude Killy Frankrikes flagg Jean-Claude Killy
1966 Østerrikes flagg Karl Schranz Frankrikes flagg Jean-Claude Killy Østerrikes flagg Karl Schranz
1967 Frankrikes flagg Jean-Claude Killy Frankrikes flagg Jean-Claude Killy Frankrikes flagg Jean-Claude Killy
1968 Østerrikes flagg Gerhard Nenning Sveits’ flagg Dumeng Giovanoli Frankrikes flagg Jean-Claude Killy
1969 Østerrikes flagg Karl Schranz Frankrikes flagg Patrick Russel Frankrikes flagg Guy Périllat
1970 Sveits’ flagg Dumeng Giovanoli Frankrikes flagg Patrick Russel Frankrikes flagg Patrick Russel
1971 ikke arrangert Frankrikes flagg Jean-Noël Augert Frankrikes flagg Henri Duvillard
1972 Østerrikes flagg Karl Schranz Frankrikes flagg Jean-Noël Augert Frankrikes flagg Henri Duvillard
1973 Sveits’ flagg Roland Collombin Frankrikes flagg Jean-Noël Augert USAs flagg Bob Cochran
1974 Østerrikes flagg Karl Schranz Østerrikes flagg Hansi Hinterseer Italias flagg Gustav Thöni
1975 Østerrikes flagg Franz Klammer Italias flagg Piero Gros Italias flagg Gustav Thöni
1976 Østerrikes flagg Franz Klammer Sveriges flagg Ingemar Stenmark Sveits’ flagg Walter Tresch
1977 Østerrikes flagg Franz Klammer Sveriges flagg Ingemar Stenmark Italias flagg Gustav Thöni
1978 Østerrikes flagg Josef Walcher
Vest-Tysklands flagg Sepp Ferstl
Østerrikes flagg Klaus Heidegger Frankrikes flagg Patrice Pellat-Finet
1979 Vest-Tysklands flagg Sepp Ferstl Vest-Tysklands flagg Christian Neureuther Østerrikes flagg Anton Steiner
1980 Canadas flagg Ken Read Liechtensteins flagg Andreas Wenzel Liechtensteins flagg Andreas Wenzel
1981 Canadas flagg Steve Podborski Sveriges flagg Ingemar Stenmark Tsjekkoslovakias flagg Bohumír Zeman
1982 Canadas flagg Steve Podborski Sveriges flagg Ingemar Stenmark USAs flagg Phil Mahre
1983 Canadas flagg Todd Brooker Sveriges flagg Ingemar Stenmark USAs flagg Phil Mahre
1984 Østerrikes flagg Franz Klammer Luxembourgs flagg Marc Girardelli Østerrikes flagg Anton Steiner
1985 Sveits’ flagg Pirmin Zurbriggen Luxembourgs flagg Marc Girardelli Liechtensteins flagg Andreas Wenzel
1986 Østerrikes flagg Peter Wirnsberger Liechtensteins flagg Paul Frommelt Sveits’ flagg Pirmin Zurbriggen
1987 Sveits’ flagg Pirmin Zurbriggen Jugoslavias flagg Bojan Križaj Sveits’ flagg Pirmin Zurbriggen
1988: ikke arrangert
1989 Sveits’ flagg Daniel Mahrer Vest-Tysklands flagg Armin Bittner Luxembourgs flagg Marc Girardelli
1990 Norges flagg Atle Skårdal Østerrikes flagg Rudolf Nierlich Sveits’ flagg Pirmin Zurbriggen
1991 Sveits’ flagg Franz Heinzer Luxembourgs flagg Marc Girardelli Luxembourgs flagg Marc Girardelli
1992 Sveits’ flagg Franz Heinzer Italias flagg Alberto Tomba Sveits’ flagg Paul Accola
1993: ikke arrangert
1994 Østerrikes flagg Patrick Ortlieb Østerrikes flagg Thomas Stangassinger Norges flagg Lasse Kjus
1995 Frankrikes flagg Luc Alphand Italias flagg Alberto Tomba Luxembourgs flagg Marc Girardelli Østerrikes flagg Günther Mader
1996 Østerrikes flagg Günther Mader Østerrikes flagg Thomas Sykora Østerrikes flagg Günther Mader
1997 Østerrikes flagg Fritz Strobl Østerrikes flagg Mario Reiter Norges flagg Lasse Kjus
1998 Italias flagg Kristian Ghedina Østerrikes flagg Thomas Stangassinger Norges flagg Kjetil André Aamodt
1999 Østerrikes flagg Hans Knauß Slovenias flagg Jure Košir Norges flagg Kjetil André Aamodt
2000 Østerrikes flagg Fritz Strobl Østerrikes flagg Mario Matt Norges flagg Kjetil André Aamodt Østerrikes flagg Hermann Maier
2001 Østerrikes flagg Hermann Maier Østerrikes flagg Benjamin Raich Norges flagg Lasse Kjus Østerrikes flagg Hermann Maier
2002 Østerrikes flagg Stephan Eberharter Østerrikes flagg Rainer Schönfelder Norges flagg Kjetil André Aamodt Østerrikes flagg Stephan Eberharter
2003 USAs flagg Daron Rahlves Finlands flagg Kalle Palander Østerrikes flagg Michael Walchhofer Østerrikes flagg Hermann Maier
2004* Østerrikes flagg Stephan Eberharter Finlands flagg Kalle Palander USAs flagg Bode Miller USAs flagg Daron Rahlves
2005 ikke arrangert Østerrikes flagg Manfred Pranger ikke arrangert Østerrikes flagg Hermann Maier
2006 Østerrikes flagg Michael Walchhofer Frankrikes flagg Jean-Pierre Vidal Østerrikes flagg Benjamin Raich Østerrikes flagg Hermann Maier
2007* ikke arrangert Sveriges flagg Jens Byggmark ikke arrangert ikke arrangert
2008 Sveits’ flagg Didier Cuche Frankrikes flagg Jean-Baptiste Grange USAs flagg Bode Miller Liechtensteins flagg Marco Büchel
2009 Sveits’ flagg Didier Défago Frankrikes flagg Julien Lizeroux Sveits’ flagg Silvan Zurbriggen Østerrikes flagg Klaus Kröll
2010 Sveits’ flagg Didier Cuche Tysklands flagg Felix Neureuther Kroatias flagg Ivica Kostelić Sveits’ flagg Didier Cuche
2011 Sveits’ flagg Didier Cuche Frankrikes flagg Jean-Baptiste Grange Kroatias flagg Ivica Kostelić Kroatias flagg Ivica Kostelić
2012 Sveits’ flagg Didier Cuche Italias flagg Cristian Deville Kroatias flagg Ivica Kostelić ikke arrangert
2013 Italias flagg Dominik Paris Østerrikes flagg Marcel Hirscher Kroatias flagg Ivica Kostelić Norges flagg Aksel Lund Svindal
2014 Østerrikes flagg Hannes Reichelt Tysklands flagg Felix Neureuther Frankrikes flagg Alexis Pinturault Sveits’ flagg Didier Défago
2015 Norges flagg Kjetil Jansrud Sveriges flagg Mattias Hargin Frankrikes flagg Alexis Pinturault Italias flagg Dominik Paris
2016 Italias flagg Peter Fill Norges flagg Henrik Kristoffersen Frankrikes flagg Alexis Pinturault Norges flagg Aksel Lund Svindal
2017 Italias flagg Dominik Paris Østerrikes flagg Marcel Hirscher ikke arrangert Østerrikes flagg Matthias Mayer
2018 Tysklands flagg Thomas Dreßen Norges flagg Henrik Kristoffersen ikke arrangert Norges flagg Aksel Lund Svindal
2019 Italias flagg Dominik Paris Frankrikes flagg Clément Noël ikke arrangert Tysklands flagg Josef Ferstl
2020 Østerrikes flagg Matthias Mayer Sveits’ flagg Daniel Yule ikke arrangert Norges flagg Kjetil Jansrud
2021* Sveits’ flagg Beat Feuz ikke arrangert ikke arrangert Østerrikes flagg Vincent Kriechmayr
2022** Sveits’ flagg Beat Feuz Storbritannias flagg Dave Ryding ikke arrangert ikke arrangert
2023*** Norges flagg Aleksander Aamodt Kilde Sveits’ flagg Daniel Yule ikke arrangert ikke arrangert

* I 2004 og 2021 ble det arrangert et ekstra utforrenn fordi i rennet i Wengen måtte avlyses. Lasse Kjus vant i 2004 og Beat Feuz i 2021. I 2007 ble det av samme grunn arrangert et ekstra slalåmrenn. Det ble i likhet med det ordinære rennet vunnet av Jens Byggmark. I 2021 ble slalåmrennet avlyst på grunn av koronaviruspandemien.
** I 2022 var det terminfestet to utforrenn, dette fordi det ble forusett at koronapandemien ville sette begrensninger på antall tilskuere. Rennet ble arrangert fredag og ble vunnet av Aleksander Aamodt Kilde.
*** Også i 2023 var det terminfestet to utforrenn. Vincent Kriechmayr vant fredagens renn.

Alle resultater