Sport på TV | NM på ski Beitostølen | WC skiflyvning Oberstdorf | WC hopp Hinzenbach | Junior VM skiskyting | NC skiskyting Fossum | WC alpint Val di Fassa | WC alpint Palisades Tahoe| Alle resultater

Resultater Fotball VM 2022 – Qatar

Lignende saker

Terminlister, tabeller og resultater Fotball VM 2022 i Qatar.

Publisert 4. oktober 2022 i Fotball

Program Fotball VM

Dagens kamper i Fotball VM

Toppscorer i Fotball VM

Resultater sluttspillet

Resultater Fotball VM 2022 – Gruppespillet

Terminliste og resultater Fotball VM gruppe A Terminliste og resultater Fotball VM gruppe B Terminliste og resultater Fotball VM gruppe C
Terminliste og resultater Fotball VM gruppe D Terminliste og resultater Fotball VM gruppe E Terminliste og resultater Fotball VM gruppe F
Terminliste og resultater Fotball VM gruppe G Terminliste og resultater Fotball VM gruppe H

Fotball på TV

Hjemmeside Fotball VM

Om verdensmesterskapet i fotball

Verdensmesterskapet i fotball for menn arrangeres hvert fjerde år av FIFA, og er et av verdens største og mest populære idrettsarrangementer. Det har blitt arrangert hver gang siden 1930, med unntak av 1942 og 1946 på grunn av andre verdenskrig. Regjerende verdensmester, fra VM i 2018, er Frankrike.

Med unntak av det første mesterskapet, der deltakerne ble invitert, har samtlige turneringer krevd kvalifiseringspill. Det er nå 32 land som får spille i sluttspillet, der en plass er reservert vertslandet.

Kvalifiseringen arrangeres av kontinentforbundene: AFC (omtrent hele Asia og Australia), CAF (Afrika), CONCACAF (Nord-Amerika og De karibiske øyer pluss Guyana, Surinam og Fransk Guyana), CONMEBOL (resten av Sør-Amerika), OFC (Oseania bortsett fra Australia) og UEFA (Europa og Israel, Georgia, Armenia, Aserbajdsjan, Kasakhstan og Kypros).

Brasil er mestvinnende nasjon med fem verdensmesterskap, de er også de eneste som har deltatt i samtlige VM-sluttspill. Tyskland har dessuten kvalifisert seg til samtlige mesterskap de har kunnet spille, og dermed bare vært borte fra VM i 1930, som de takket nei til, og i 1950, der Vest-Tyskland og Øst-Tyskland ikke fikk delta som følge av andre verdenskrig.

Italia har også vært med i samtlige VM bortsett fra tre, i 1930, der de takket nei, og i 1958 og 2018 der de ikke kvalifiserte seg. England meldte seg ut av FIFA i 1928 etter uenigheter om finansiering av amatørspillere, og debuterte i VM først i 1950.

Argentina har deltatt i de fleste sluttspillene, det eneste VM de ikke har greid å kvalifisere seg til er VM i 1970. Dessuten deltok de ikke i kvalifiseringene til VM i 1938, 1950 og 1954.

I tillegg til Brasils fem gull, har Italia og Tyskland fire gull, Argentina, Frankrike og Uruguay har to og England og Spania har ett hver.

Brasil, Tyskland, Spania og til dels Argentina er de eneste som har vunnet VM i en annen verdensdel (Argentina vant i Mexico, som er del av Nord-Amerika, som stort sett regnes som en annen verdensdel enn Sør-Amerika). Av disse har Argentina og Tyskland vunnet VM på hjemmebane. Spania den eneste som ikke har vunnet på eget kontinent.

Vertsland

Hvert VM blir arrangert i ett vertsland. Et unntak ble gjort til VM i 2002, da Sør-Korea og Japan arrangerte sammen. FIFA Council (som tidligere het FIFAs eksekutivkomité) bestemmer hvilket land som blir vertsland, etter regler som FIFA selv fastlegger underveis i utdelingsprosessen.

På grunn av Europa og Sør-Amerikas klare dominans i fotball, ble turneringene på 1900-tallet hovedsakelig arrangert i de to verdensdelene. Det første VM ble lagt til Uruguay, og det neste til Italia. Lange avstander og store reisekostnader gjorde at mange land valgte å ikke delta.

Blant annet var det bare fire europeiske lag som deltok i mesterskapet i Uruguay i 1930.[26] Til det andre verdensmesterskapet boikottet regjerende verdensmester Uruguay som svar på uteblivelsen av mange europeiske lag til VM i 1930. De andre søramerikanske lagene sendte ikke sine beste spillere.[27] I 1938 var det bare Brasil som deltok fra Sør-Amerika.

Fra 1958 begynte FIFA en praksis med å arrangere VM annenhver gang i Amerika og i Europa. Per 2014 har de søramerikanske landene Argentina, Brasil (to ganger), Chile og Uruguay arrangert VM, mens Colombia ble tildelt VM i 1986, men måtte trekke seg av økonomiske årsaker.

I Europa har VM blitt arrangert elleve ganger; i Italia (to ganger), Frankrike (to ganger), Tyskland (to ganger), Sveits, Sverige, England, Spania og Russland. VM har blitt arrangert i Nord-Amerika tre ganger; i Mexico (to ganger) og i USA.

I 1998 bestemte FIFA at tildelinger av VM skulle følge rotasjonsprinsippet, der alle verdensdelene er med. I 2002 ble det første mesterskapet arrangert i Asia, da Japan og Sør-Korea ble tildelt vertskapet. I 2010 ble arrangementet gjennomført i Sør-Afrika. 30. oktober 2007 ble Brasil valgt som vertsland for mesterskapet i 2014.

Det var andre gang et latinamerikansk land arrangerte VM for andre gang (Mexico arrangerte i 1970 og i 1986). Den 2. desember 2010 ble Russland tildelt VM i fotball 2018 og Qatar ble valgt som vertsnasjon for VM i fotball 2022. VM i 2026 er tildelt de tre landene på det nordamerikanske fastland: USA, Mexico og Canada.

Verdensmestere:

Flest VM-titler
Antall Land År
5 Brasil Brasil 19581962197019942002
4 Italia Italia 1934193819822006
Tyskland Tyskland (inkludert Vest-Tyskland) 1954197419902014
2 Argentina Argentina 19781986
Frankrike Frankrike 19982018
Uruguay Uruguay 19301950
1 England England 1966
Spania Spania 2010

 

Flest VM-finaler 
Antall Land
8 Tyskland Tyskland (inkludert Vest-Tyskland)
7 Brasil Brasil
6 Italia Italia
5 Argentina Argentina
3 Nederland Nederland
Frankrike Frankrike
2 Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia
Ungarn Ungarn
Uruguay Uruguay
1 England England
Kroatia Kroatia
Spania Spania
Sverige Sverige

 

Flest VM-sluttspill
Antall Land
21 Brasil Brasil
19 Tyskland Tyskland (inkludert Vest-Tyskland)
18 Italia Italia
17 Argentina Argentina
16 Mexico Mexico
15 Spania Spania
Frankrike Frankrike
England England
13 Belgia Belgia
Uruguay Uruguay
12 Sverige Sverige
Serbia Serbia (inkludert Jugoslavia)

Flest skoringer i Fotball VM

Rank Player Goals scored
#1 Germany Miroslav Klose 16
#2 Brazil Ronaldo 15
#3 West Germany Gerd Müller 14
#4 France Just Fontaine 13
#5 Brazil Pelé 12
#6 Germany Jürgen Klinsmann 11
Hungary Sándor Kocsis
Alle resultater