Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultater PGA touren – US Open 2023

Lignende saker

Resultater fra PGA touren og US Open som spilles fra 15. - 18. juni 2023.

Publisert 16. juni 2023 i Golf

US Open 2023

Den tredje av fire majorturneringer

Dato

15. – 18. juni

Sted

Los Angeles Country Club, Los Angeles, California – USA

Beskrivelse av banen

På TV

Turneringen sendes på Eurosport Norge.

Golf på TV

Startliste

Norske deltakere

Viktor Hovland

Resultater

Viktor Hovland endte som nummer 19 etter å ha gått turneringen på par.

Terminliste hele PGA Touren

Hjemmeside for turneringen

Værmelding

Om US Open

The United States Open Championship, commonly known as the US Open, is the annual open national championship of golf in the United States. It is the third of the four major championships in golf, and is on the official schedule of both the PGA Tour and the European Tour. Since 1898 the competition has been 72 holes of stroke play (4 rounds on an 18-hole course), with the winner being the player with the lowest total number of strokes. It is staged by the United States Golf Association (USGA) in mid-June, scheduled so that, if there are no weather delays, the final round is played on the third Sunday. The U.S. Open is staged at a variety of courses, set up in such a way that scoring is very difficult, with a premium placed on accurate driving. As of 2022, the U.S. Open awards a $17.5 million purse, the largest of all four major championships.

Tidligere vinnere av US Open

Year Winner Score To par Margin of
victory
Runner(s)-up Winner’s
share ($)
Venue Location
2023 Los Angeles Country Club
(North Course)
Los Angeles, California
2022 England Matt Fitzpatrick 274 −6 1 stroke United States Scottie Scheffler
United States Will Zalatoris
3,150,000 The Country Club
(Composite Course)
Brookline, Massachusetts
2021 Spain Jon Rahm 278 −6 1 stroke South Africa Louis Oosthuizen 2,250,000 Torrey Pines
(South Course)
San Diego, California
2020 United States Bryson DeChambeau 274 −6 6 strokes United States Matthew Wolff 2,250,000 Winged Foot
(West Course)
Mamaroneck, New York
2019 United States Gary Woodland 271 −13 3 strokes United States Brooks Koepka 2,250,000 Pebble Beach Pebble Beach, California
2018 United States Brooks Koepka (2) 281 +1 1 stroke England Tommy Fleetwood 2,160,000 Shinnecock Hills Shinnecock Hills, New York
2017 United States Brooks Koepka 272 −16 4 strokes Japan Hideki Matsuyama
United States Brian Harman
2,160,000 Erin Hills Erin, Wisconsin
2016 United States Dustin Johnson 276 −4 3 strokes United States Jim Furyk
Republic of Ireland Shane Lowry
United States Scott Piercy
1,800,000 Oakmont Oakmont, Pennsylvania
2015 United States Jordan Spieth 275 −5 1 stroke United States Dustin Johnson
South Africa Louis Oosthuizen
1,800,000 Chambers Bay University Place, Washington
2014 Germany Martin Kaymer 271 −9 8 strokes United States Erik Compton
United States Rickie Fowler
1,620,000 Pinehurst Resort
(Course No. 2)
Pinehurst, North Carolina
2013 England Justin Rose 281 +1 2 strokes Australia Jason Day
United States Phil Mickelson
1,440,000 Merion
(East Course)
Ardmore, Pennsylvania
2012 United States Webb Simpson 281 +1 1 stroke Northern Ireland Graeme McDowell
United States Michael Thompson
1,440,000 Olympic Club
(Lake Course)
San Francisco, California[a]
2011 Northern Ireland Rory McIlroy 268 −16 8 strokes Australia Jason Day 1,440,000 Congressional
(Blue Course)
Bethesda, Maryland
2010 Northern Ireland Graeme McDowell 284 E 1 stroke France Grégory Havret 1,350,000 Pebble Beach Pebble Beach, California
2009 United States Lucas Glover 276 −4 2 strokes United States Ricky Barnes
United States David Duval
United States Phil Mickelson
1,350,000 Bethpage State Park
(Black Course)
Farmingdale, New York[b]
2008 United States Tiger Woods (3) 283 −1 Playoff United States Rocco Mediate 1,350,000 Torrey Pines
(South Course)
San Diego, California
2007 Argentina Ángel Cabrera 285 +5 1 stroke United States Jim Furyk
United States Tiger Woods
1,260,000 Oakmont Oakmont, Pennsylvania
2006 Australia Geoff Ogilvy 285 +5 1 stroke United States Jim Furyk
United States Phil Mickelson
Scotland Colin Montgomerie
1,225,000 Winged Foot
(West Course)
Mamaroneck, New York
2005 New Zealand Michael Campbell 280 E 2 strokes United States Tiger Woods 1,170,000 Pinehurst Resort
(Course No. 2)
Pinehurst, North Carolina
2004 South Africa Retief Goosen (2) 276 −4 2 strokes United States Phil Mickelson 1,125,000 Shinnecock Hills Shinnecock Hills, New York
2003 United States Jim Furyk 272 −8 3 strokes Australia Stephen Leaney 1,080,000 Olympia Fields
(North Course)
Olympia Fields, Illinois
2002 United States Tiger Woods (2) 277 −3 3 strokes United States Phil Mickelson 1,000,000 Bethpage State Park
(Black Course)
Farmingdale, New York[b]
2001 South Africa Retief Goosen 276 −4 Playoff United States Mark Brooks 900,000 Southern Hills Tulsa, Oklahoma
2000 United States Tiger Woods 272 −12 15 strokes South Africa Ernie Els
Spain Miguel Ángel Jiménez
800,000 Pebble Beach Pebble Beach, California
1999 United States Payne Stewart (2) 279 −1 1 stroke United States Phil Mickelson 625,000 Pinehurst Resort
(Course No. 2)
Pinehurst, North Carolina
1998 United States Lee Janzen (2) 280 E 1 stroke United States Payne Stewart 535,000 Olympic Club
(Lake Course)
San Francisco, California[a]
1997 South Africa Ernie Els (2) 276 −4 1 stroke Scotland Colin Montgomerie 465,000 Congressional
(Blue Course)
Bethesda, Maryland
1996 United States Steve Jones 278 −2 1 stroke United States Tom Lehman
United States Davis Love III
425,000 Oakland Hills
(South Course)
Bloomfield Hills, Michigan
1995 United States Corey Pavin 280 E 2 strokes Australia Greg Norman 350,000 Shinnecock Hills Shinnecock Hills, New York
1994 South Africa Ernie Els 279 −5 Playoff Scotland Colin Montgomerie
United States Loren Roberts
320,000 Oakmont Plum, Pennsylvania
1993 United States Lee Janzen 272 −8 2 strokes United States Payne Stewart 290,000 Baltusrol
(Lower Course)
Springfield, New Jersey
1992 United States Tom Kite 285 −3 2 strokes United States Jeff Sluman 275,000 Pebble Beach Pebble Beach, California
1991 United States Payne Stewart 282 −6 Playoff United States Scott Simpson 235,000 Hazeltine National Chaska, Minnesota
1990 United States Hale Irwin (3) 280 −8 Playoff United States Mike Donald 220,000 Medinah
(Course No. 3)
Medinah, Illinois
1989 United States Curtis Strange (2) 278 −2 1 stroke United States Chip Beck
United States Mark McCumber
Wales Ian Woosnam
200,000 Oak Hill
(East Course)
Rochester, New York[c]
1988 United States Curtis Strange 278 −6 Playoff England Nick Faldo 180,000 The Country Club
(Composite Course)
Brookline, Massachusetts
1987 United States Scott Simpson 277 −3 1 stroke United States Tom Watson 150,000 Olympic Club
(Lake Course)
San Francisco, California[a]
1986 United States Raymond Floyd 279 −1 2 strokes United States Chip Beck
United States Lanny Wadkins
115,000 Shinnecock Hills Shinnecock Hills, New York
1985 United States Andy North (2) 279 −1 1 stroke Canada Dave Barr
Taiwan Chen Tze-chung
Zimbabwe Denis Watson
103,000 Oakland Hills
(South Course)
Bloomfield Hills, Michigan
1984 United States Fuzzy Zoeller 276 −4 Playoff Australia Greg Norman 94,000 Winged Foot
(West Course)
Mamaroneck, New York
1983 United States Larry Nelson 280 −4 1 stroke United States Tom Watson 72,000 Oakmont Plum, Pennsylvania
1982 United States Tom Watson 282 −6 2 strokes United States Jack Nicklaus 60,000 Pebble Beach Pebble Beach, California
1981 Australia David Graham 273 −7 3 strokes United States George Burns
United States Bill Rogers
55,000 Merion
(East Course)
Ardmore, Pennsylvania
1980 United States Jack Nicklaus (4) 272 −8 2 strokes Japan Isao Aoki 55,000 Baltusrol
(Lower Course)
Springfield, New Jersey
1979 United States Hale Irwin (2) 284 E 2 strokes United States Jerry Pate
South Africa Gary Player
50,000 Inverness Club Toledo, Ohio
1978 United States Andy North 285 +1 1 stroke United States J. C. Snead
United States Dave Stockton
45,000 Cherry Hills Cherry Hills Village, Colorado
1977 United States Hubert Green 278 −2 1 stroke United States Lou Graham 45,000 Southern Hills Tulsa, Oklahoma
1976 United States Jerry Pate 277 −3 2 strokes United States Al Geiberger
United States Tom Weiskopf
42,000 Atlanta Athletic Club
(Highlands Course)
Duluth, Georgia[d]
1975 United States Lou Graham 287 +3 Playoff United States John Mahaffey 40,000 Medinah
(Course No. 3)
Medinah, Illinois
1974 United States Hale Irwin 287 +7 2 strokes United States Forrest Fezler 35,000 Winged Foot
(West Course)
Mamaroneck, New York
1973 United States Johnny Miller 279 −5 1 stroke United States John Schlee 35,000 Oakmont Plum, Pennsylvania
1972 United States Jack Nicklaus (3) 290 +2 3 strokes Australia Bruce Crampton 30,000 Pebble Beach Pebble Beach, California
1971 United States Lee Trevino (2) 280 E Playoff United States Jack Nicklaus 30,000 Merion
(East Course)
Ardmore, Pennsylvania
1970 England Tony Jacklin 281 −7 7 strokes United States Dave Hill 30,000 Hazeltine National Chaska, Minnesota
1969 United States Orville Moody 281 +1 1 stroke United States Deane Beman
United States Al Geiberger
United States Bob Rosburg
30,000 Champions
(Cypress Creek Course)
Houston, Texas
1968 United States Lee Trevino 275 −5 4 strokes United States Jack Nicklaus 30,000 Oak Hill
(East Course)
Rochester, New York[c]
1967 United States Jack Nicklaus (2) 275 −5 4 strokes United States Arnold Palmer 30,000 Baltusrol
(Lower Course)
Springfield, New Jersey
1966 United States Billy Casper (2) 278 −2 Playoff United States Arnold Palmer 26,500 Olympic Club
(Lake Course)
San Francisco, California[a]
1965 South Africa Gary Player 282 +2 Playoff Australia Kel Nagle 26,000 Bellerive St. Louis, Missouri[e]
1964 United States Ken Venturi 278 −2 4 strokes United States Tommy Jacobs 17,000 Congressional
(Blue Course)
Bethesda, Maryland
1963 United States Julius Boros (2) 293 +9 Playoff United States Jacky Cupit
United States Arnold Palmer
17,500 The Country Club
(Composite Course)
Brookline, Massachusetts
1962 United States Jack Nicklaus 283 −1 Playoff United States Arnold Palmer 17,500 Oakmont Plum, Pennsylvania
1961 United States Gene Littler 281 +1 1 stroke United States Bob Goalby
United States Doug Sanders
14,000 Oakland Hills
(South Course)
Bloomfield Hills, Michigan
1960 United States Arnold Palmer 280 −4 2 strokes United States Jack Nicklaus (a) 14,400 Cherry Hills Cherry Hills Village, Colorado
1959 United States Billy Casper 282 +2 1 stroke United States Bob Rosburg 12,000 Winged Foot
(West Course)
Mamaroneck, New York
1958 United States Tommy Bolt 283 +3 4 strokes South Africa Gary Player 8,000 Southern Hills Tulsa, Oklahoma
1957 United States Dick Mayer 282 +2 Playoff United States Cary Middlecoff 7,200 Inverness Club Toledo, Ohio
1956 United States Cary Middlecoff (2) 281 +1 1 stroke United States Julius Boros
United States Ben Hogan
6,000 Oak Hill
(East Course)
Rochester, New York[c]
1955 United States Jack Fleck 287 +7 Playoff United States Ben Hogan 6,000 Olympic Club
(Lake Course)
San Francisco, California[a]
1954 United States Ed Furgol 284 +4 1 stroke United States Gene Littler 6,000 Baltusrol
(Lower Course)
Springfield, New Jersey
1953 United States Ben Hogan (4) 283 −5 6 strokes United States Sam Snead 5,000 Oakmont Plum, Pennsylvania
1952 United States Julius Boros 281 +1 4 strokes United States Ed Oliver 4,000 Northwood Club Dallas, Texas
1951 United States Ben Hogan (3) 287 +7 2 strokes United States Clayton Heafner 4,000 Oakland Hills
(South Course)
Bloomfield Hills, Michigan
1950 United States Ben Hogan (2) 287 +7 Playoff United States Lloyd Mangrum (2nd)
United States George Fazio (3rd)
4,000 Merion
(East Course)
Ardmore, Pennsylvania
1949 United States Cary Middlecoff 286 +2 1 stroke United States Clayton Heafner
United States Sam Snead
2,000 Medinah
(Course No. 3)
Medinah, Illinois
1948 United States Ben Hogan 276 −8 2 strokes United States Jimmy Demaret 2,000 Riviera Pacific Palisades, California[f]
1947 United States Lew Worsham 282 −2 Playoff United States Sam Snead 2,500 St. Louis Ladue, Missouri
1946 United States Lloyd Mangrum 284 −4 Playoff United States Vic Ghezzi
United States Byron Nelson
1,833 Canterbury Beachwood, Ohio
1942–1945: Cancelled due to World War II
1941 United States Craig Wood 284 +4 3 strokes United States Denny Shute 1,000 Colonial Fort Worth, Texas
1940 United States Lawson Little 287 −1 Playoff United States Gene Sarazen 1,000 Canterbury Beachwood, Ohio
1939 United States Byron Nelson 284 −4 Playoff United States Craig Wood (2nd)
United States Denny Shute (3rd)
1,000 Philadelphia
(Spring Mill Course)
Gladwyne, Pennsylvania
1938 United States Ralph Guldahl (2) 284 E 6 strokes United States Dick Metz 1,000 Cherry Hills Cherry Hills Village, Colorado
1937 United States Ralph Guldahl 281 +1 2 strokes United States Sam Snead 1,000 Oakland Hills
(South Course)
Bloomfield Hills, Michigan
1936 United States Tony Manero 282 −2 2 strokes England Harry Cooper 1,000 Baltusrol
(Upper Course)
Springfield, New Jersey
1935 United States Sam Parks Jr. 299 +11 2 strokes Scotland Jimmy Thomson 1,000 Oakmont Plum, Pennsylvania
1934 United States Olin Dutra 293 +13 1 stroke United States Gene Sarazen 1,000 Merion
(East Course)
Ardmore, Pennsylvania
1933 United StatesJohnny Goodman (a) 287 −1 1 stroke United States Ralph Guldahl 1,000 North Shore Glenview, Illinois
1932 United States Gene Sarazen (2) 286 +6 3 strokes Scotland Bobby Cruickshank
England Philip Perkins
1,000 Fresh Meadow Queens, New York
1931 United States Billy Burke 292 +4 Playoff United States George Von Elm 1,750 Inverness Club Toledo, Ohio
1930 United States Bobby Jones (a) (4) 287 −1 2 strokes Scotland Macdonald Smith 1,000 Interlachen Edina, Minnesota
1929 United States Bobby Jones (a) (3) 294 Playoff United States Al Espinosa 1,000 Winged Foot
(West Course)
Mamaroneck, New York
1928 United States Johnny Farrell 294 Playoff United States Bobby Jones (a) 500 Olympia Fields
(North Course)
Olympia Fields, Illinois
1927 United States Tommy Armour 301 Playoff England Harry Cooper 500 Oakmont Plum, Pennsylvania
1926 United States Bobby Jones (a) (2) 293 1 stroke United States Joe Turnesa 500 Scioto Columbus, Ohio
1925 Scotland Willie Macfarlane 291 Playoff United States Bobby Jones (a) 500 Worcester Worcester, Massachusetts
1924 England Cyril Walker 297 3 strokes United States Bobby Jones (a) 500 Oakland Hills
(South Course)
Bloomfield Hills, Michigan
1923 United States Bobby Jones (a) 296 Playoff Scotland Bobby Cruickshank 500 Inwood Inwood, New York
1922 United States Gene Sarazen 288 1 stroke Scotland John Black
United States Bobby Jones (a)
500 Skokie Glencoe, Illinois
1921 England Jim Barnes 289 9 strokes United States Walter Hagen
Scotland Fred McLeod
500 Columbia Chevy Chase, Maryland
1920 Jersey Ted Ray 295 1 stroke United States Jack Burke Sr.
United States Leo Diegel
United States Jock Hutchison
Jersey Harry Vardon
500 Inverness Club Toledo, Ohio
1919 United States Walter Hagen (2) 301 Playoff United States Mike Brady 500 Brae Burn
(Main Course)
West Newton, Massachusetts
1917–1918: Cancelled due to World War I
1916 United States Chick Evans (a) 286 2 strokes Scotland Jock Hutchison 300 The Minikahda Club Minneapolis, Minnesota
1915 United States Jerome Travers (a) 297 1 stroke United States Tom McNamara 300 Baltusrol
(Revised Course)
Springfield, New Jersey
1914 United States Walter Hagen 290 1 stroke United States Chick Evans (a) 300 Midlothian Midlothian, Illinois
1913 United States Francis Ouimet (a) 304 Playoff Jersey Harry Vardon (2nd)
Jersey Ted Ray (3rd)
300 The Country Club Brookline, Massachusetts
1912 United States John McDermott (2) 294 2 strokes United States Tom McNamara 300 Country Club of Buffalo Buffalo, New York
1911 United States John McDermott 307 Playoff United States Mike Brady (2nd)
United States George Simpson (3rd)
300 Chicago Wheaton, Illinois
1910 Scotland Alex Smith (2) 298 Playoff United States John McDermott (2nd)
Scotland Macdonald Smith (3rd)
300 Philadelphia Cricket Club
(St. Martin’s Course)
Philadelphia, Pennsylvania
1909 England George Sargent 290 4 strokes United States Tom McNamara 300 Englewood Englewood, New Jersey
1908 Scotland Fred McLeod 322 Playoff Scotland Willie Smith 300 Myopia Hunt Club South Hamilton, Massachusetts
1907 Scotland Alec Ross 302 2 strokes England Gilbert Nicholls 300 Philadelphia Cricket Club
(St. Martin’s Course)
Philadelphia, Pennsylvania
1906 Scotland Alex Smith 295 7 strokes Scotland Willie Smith 300 Onwentsia Club Lake Forest, Illinois
1905 Scotland Willie Anderson (4) 314 2 strokes Scotland Alex Smith 200 Myopia Hunt Club South Hamilton, Massachusetts
1904 Scotland Willie Anderson (3) 303 4 strokes England Gilbert Nicholls 200 Glen View Club Golf, Illinois
1903 Scotland Willie Anderson (2) 307 Playoff Scotland David Brown 200 Baltusrol
(Original Course)
Springfield, New Jersey
1902 Scotland Laurie Auchterlonie 307 6 strokes Scotland Stewart Gardner
United States Walter Travis (a)
200 Garden City Garden City, New York
1901 Scotland Willie Anderson 331 Playoff Scotland Alex Smith 200 Myopia Hunt Club South Hamilton, Massachusetts
1900 Jersey Harry Vardon 313 2 strokes England John Henry Taylor 200 Chicago Wheaton, Illinois
1899 Scotland Willie Smith 315 11 strokes Scotland Val Fitzjohn
Scotland George Low Sr.
England Bert Way
150 Baltimore
(Roland Park Course)
Baltimore, Maryland
1898 Scotland Fred Herd 328 7 strokes Scotland Alex Smith 150 Myopia Hunt Club South Hamilton, Massachusetts
1897 England Joe Lloyd 162 1 stroke Scotland Willie Anderson 150 Chicago Wheaton, Illinois
1896 Scotland James Foulis 152 3 strokes England Horace Rawlins 150 Shinnecock Hills Shinnecock Hills, New York
1895 England Horace Rawlins 173 2 strokes Scotland Willie Dunn 150 Newport Newport, Rhode Island

 

Alle resultater