Sport på TV | NM sluttspill Ishockey | Amstel Gold Race | Fleche Wallonne | Tour of the Alps | Boston Marathon| Alle resultater

Resultater Grönklitt Classic 2024

Lignende saker

Startlister og resultater fra Grönklitt Classic lørdag 17. februar 2024.

Publisert 17. februar 2024 i Langrenn

Resultater søndagens Grønklitt ITT

Grönklitt Classic 2024

Dato

Lørdag 17. februar

Sted

Orsa Grönklitt – Sverige

Distanse

60 km klassisk

Start kvinner kl 08.00
Start menn kl 10.30

På TV

NRK sender direkte fra rennet. Se sendingen her.

Langrenn på TV

Startlister

Resultater

Menn

1 Kasper STADAAS NOR Team Ragde Charge 2:26:22.4 0:00.0
2 Andreas Nygaard NOR Team Ragde Charge 2:26:24.8 0:02.4
3 Johan Hoel NOR Team Ragde Charge 2:26:25.7 0:03.3
4 Oskar Kardin SWE Lager 157 Ski Team 2:26:28.0 0:05.6
5 Morten Eide Pedersen NOR Team Eksjöhus 2:26:28.4 0:06.0
6 Torleif SYRSTAD NOR Lager 157 Ski Team 2:26:31.0 0:08.6
7 Max Novak SWE Team Aker Daehlie 2:26:32.9 0:10.5
8 Thomas Ødegaarden NOR Team Eksjöhus 2:26:33.0 0:10.6
9 Axel Jutterström SWE Team Eksjöhus 2:26:34.5 0:12.1
10 Eirik Sverdrup Augdal NOR Team Eksjöhus 2:26:37.0 0:14.6
11 Thomas BING GER eD System Silvini Team 2:26:45.7 0:23.3
12 Alvar Myhlback SWE Lager 157 Ski Team 2:26:52.5 0:30.1
13 Stian Hoelgaard NOR Team Aker Daehlie 2:27:13.1 0:50.7
14 Karstein Johaug NOR Team Ragde Charge 2:27:17.4 0:55.0
15 Jeremy ROYER FRA Team Nordic Experience 2:27:30.9 1:08.5
16 Johan Tjelle NOR Team Engcon 2:27:31.4 1:09.0
17 Thomas JOLY FRA Team Næringsbanken Stora Enso 2:27:32.3 1:09.9
18 Gustav ERIKSSON SWE Team Robinson Trentino 2:27:32.5 1:10.1
19 Einar Kalland-Olsen NOR Exsitec Ski Team 2:27:38.5 1:16.1
20 Alfred Buskqvist SWE Team Ramudden 2:27:51.6 1:29.2
21 Thomas Qvist Bucher-Johannessen NOR Team Aker Daehlie 2:27:57.8 1:35.4
22 Petter Stakston NOR Team Aker Daehlie 2:28:56.9 2:34.5
23 Emil Persson SWE Lager 157 Ski Team 2:29:14.5 2:52.1
24 Runar Skaug Mathisen NOR Lager 157 Ski Team 2:30:03.2 3:40.8
25 Miro KARPPANEN FIN Team Kaski-Ekovilla 2:30:11.4 3:49.0
26 Nils Dahlsten SWE Lager 157 Ski Team 2:30:20.1 3:57.7
27 Johannes Eklöf SWE Team Ramudden 2:30:35.8 4:13.4
28 Haakon Holden NOR Team Næringsbanken Stora Enso 2:30:41.7 4:19.3
29 Fabián Stocek CZE Vltava Fund Ski Team 2:30:42.0 4:19.6
30 Eddie Edström SWE Team Engcon 2:30:52.1 4:29.7
31 Truls Gisselman SWE Team Janteloppet 2:31:10.9 4:48.5
32 Eric Rosjö SWE Team Eksjöhus 2:31:16.3 4:53.9
33 Elias ANDERSSON SWE Ski Team Göhlins 2:31:37.0 5:14.6
34 Henning Lie NOR Team Synnfjell 2:31:44.3 5:21.9
35 Marcus JOHANSSON SWE Lager 157 Ski Team 2:31:44.8 5:22.4
36 Anton Elvseth SWE Team Engcon 2:32:22.0 5:59.6
37 Vetle Thyli NOR Team Kaffebryggeriet 2:33:04.5 6:42.1
38 Fredrik Helgestad NOR Team Kaffebryggeriet 2:34:47.9 8:25.5
39 Imanol ROJO NOR Team Coop Madshus 2:35:02.7 8:40.3
40 Leo Johansson SWE Falun-Borlaenge SK 2:35:08.8 8:46.4
41 Juuso MAKELA FIN Team Kaski-Ekovilla 2:35:09.3 8:46.9
42 Ole Jørgen Bruvoll NOR Team Engcon 2:35:32.9 9:10.5
43 Jan Šrail CZE Vltava Fund Ski Team 2:35:38.3 9:15.9
44 Isac HOLMSTROM FIN Team Edux 2:35:46.0 9:23.6
45 Gabriel Strid SWE Exsitec Ski Team 2:35:47.5 9:25.1
46 Bruno Dettmann SWE Lager 157 Ski Team 2:35:55.6 9:33.2
47 Henrik Arntzen Joks NOR Team Næringsbanken Stora Enso 2:36:08.7 9:46.3
48 Simen Christopher Bratberg Ramstad NOR Team Kaffebryggeriet 2:36:11.9 9:49.5
49 Thomas Gifstad NOR Team Robinson Trentino 2:36:13.1 9:50.7
50 Joel Andersson SWE Team Eksjöhus 2:36:29.6 10:07.2
51 Amund HOEL NOR Team Engcon 2:36:59.9 10:37.5
52 Viktor Mäenpää SWE Team Mäenpää 2:37:02.1 10:39.7
53 Tord Asle Gjerdalen NOR Slavia Pojistovna Prestasjonsboost Team 2:37:32.4 11:10.0
54 Per Ingvar Tollehaug NOR Team Synnfjell 2:37:44.4 11:22.0
55 Konrad Mattsson Myhr SWE ÅSARNA IK 2:37:47.9 11:25.5
56 Sivert Bergan NOR YC Rør Sjusjøen Ski Team 2:37:50.9 11:28.5
57 Hugo SJOEGREN SWE ULRICEHAMNS IF 2:38:04.3 11:41.9
58 Ossian Rosenberg SWE Lager 157 Ski Team 2:39:11.9 12:49.5
59 Gian Flurin PFAEFFLI SUI Team BSV Ibex 2:40:12.7 13:50.3
60 Filip Rosjö SWE Ski Team Göhlins 2:40:23.0 14:00.6
61 Marino Capelli SUI Team BSV Ibex 2:40:35.4 14:13.0
62 Andreas Svensson SWE ULRICEHAMNS IF 2:40:58.5 14:36.1
63 Rickard ERICSSON SWE Team Futura GTE Electtrica 2:41:22.2 14:59.8
64 Stanislav REZAC CZE Slavia Pojistovna Sport Team 2:41:23.3 15:00.9
65 Olli Tyrväinen FIN Team Edux 2:41:24.8 15:02.4
66 Eskil FROEISLAND NOR Team Ntnui Sweco 2:41:34.1 15:11.7
67 Linus Nygren SWE ULRICEHAMNS IF 2:41:40.5 15:18.1
68 Ludvig VARTDAL NOR Team Ntnui Sweco 2:41:43.7 15:21.3
69 Vebjørn Moen NOR Team Eksjöhus 2:42:47.9 16:25.5
70 Petter Soleng SKINSTAD NOR Team Coop Madshus 2:42:49.5 16:27.1
71 Halvor Korbøl Thoner NOR YC Rør Sjusjøen Ski Team 2:42:54.9 16:32.5
72 Jonas Bergli NOR Team Synnfjell 2:42:58.3 16:35.9
73 George Ersson SWE Ski Team Göhlins 2:43:23.7 17:01.3
74 Rikard Vestin SWE Sollefteå Skidor 2:43:39.3 17:16.9
75 Adrian Lundberg SWE Lager 157 Ski Team 2:44:07.8 17:45.4
76 Johannes Hortlund SWE Älvsby IF Skidor 2:45:24.9 19:02.5
77 Brice MILICI NOR Team Nordic Experience 2:48:16.4 21:54.0
78 Erik Ola Jorde NOR Team Ntnui Sweco 2:48:24.0 22:01.6
79 Mattis BASILLE FRA Team Nordic Experience 2:48:42.2 22:19.8
80 Hannes Mäenpää FIN Team Mäenpää 2:48:43.0 22:20.6
81 Oskar AHNBRINK NOR Team Synnfjell 2:48:44.5 22:22.1
82 Lauritz Sogn-Larssen NOR Team Ntnui Sweco 2:49:14.9 22:52.5
83 Jakob Karlsson SWE Exsitec Ski Team 2:50:57.6 24:35.2
84 Oskar Åslund SWE Östersund SK 2:51:28.7 25:06.3
85 Elias HORTLUND NOR Älvsby IF Skidor 2:55:42.7 29:20.3
86 Gianluca WENGER SUI Team BSV Ibex 2:56:45.0 30:22.6
87 Valdemar Jørgensen DEN Danish Ski Maraton Team 2:58:45.1 32:22.7
88 Niclas Hägglund SWE Exsitec Ski Team 3:05:27.0 39:04.6
89 Bjorn Toft DEN Danish Ski Maraton Team 3:09:31.3 43:08.9

Kvinner

1 Emilie Fleten NOR Team Ramudden 2:44:56.6 0:00.0
2 Anikken Gjerde Alnes NOR Team Ragde Charge 2:46:28.0 1:31.4
3 Kati ROIVAS FIN Team Eksjöhus 2:47:19.6 2:23.0
4 Jenny Larsson SWE Team Ragde Charge 2:48:35.9 3:39.3
5 Magni Smedås NOR Team Eksjöhus 2:48:49.1 3:52.5
6 Moa LUNDGREN SWE Team Ragde Charge 2:49:10.8 4:14.2
7 Karolina Hedenström SWE Lager 157 Ski Team 2:49:53.0 4:56.4
8 Guro Jordheim NOR Team Aker Daehlie 2:50:52.4 5:55.8
9 Masako Ishida JPN Team BSV Ibex 2:51:27.8 6:31.2
10 Ida Palmberg SWE Team Ramudden 2:52:52.8 7:56.2
11 Hanna Lodin SWE Team Engcon 2:53:08.7 8:12.1
12 Julie Kvale Støstad NOR Team Næringsbanken Stora Enso 2:53:16.6 8:20.0
13 Tove Ericsson SWE Team Engcon 2:53:34.3 8:37.7
14 Sofie Elebro SWE Team Eksjöhus 2:54:39.6 9:43.0
15 Marie Renee Sørum Gangsø NOR Team Næringsbanken Stora Enso 2:56:49.5 11:52.9
16 Siiri Kaijansinkko FIN Team Edux 2:57:52.8 12:56.2
17 Louise LINDSTROEM NOR Team Eksjöhus 2:58:04.7 13:08.1
18 Sofia LINDBERG SWE Team Edux 2:58:53.9 13:57.3
19 Hanna Sandholt Hansen NOR Team Ntnui Sweco 2:59:03.6 14:07.0
20 Solveig Lie Støverud NOR Team Ragde Charge 2:59:14.7 14:18.1
21 Linnea Johansson SWE Lager 157 Ski Team 2:59:26.2 14:29.6
22 Oda Nerdrum NOR Team Kaffebryggeriet 2:59:47.3 14:50.7
23 Emma Ivarsson SWE Exsitec Ski Team 3:01:41.0 16:44.4
24 Katerina PAUL AUS Team BSV Ibex 3:02:25.0 17:28.4
25 Karen Amalie Nordseth NOR Team Synnfjell 3:02:29.8 17:33.2
26 Laurie FLOCHON JOLY FRA Team Nordic Experience 3:03:16.1 18:19.5
27 Anna DYVIK SWE Team Robinson Trentino 3:04:55.5 19:58.9
28 Julia Angelsiöö SWE Team Næringsbanken Stora Enso 3:05:24.5 20:27.9
29 Hanne Skulbru NOR Team Front Rustad IL 3:09:07.5 24:10.9
30 Camilla Brørs NOR Team Ntnui Sweco 3:09:11.0 24:14.4
31 Karoline Næss NOR Team Front Rustad IL 3:09:14.3 24:17.7
32 Amanda Nyfors FIN Team Mäenpää 3:09:48.9 24:52.3
33 Anna-Marie HEJNA CZE eD System Silvini Team 3:10:10.1 25:13.5
34 Karolina BICOVA CZE Vltava Fund Ski Team 3:10:38.7 25:42.1
35 Tereza HUJEROVA CZE Team Robinson Trentino 3:10:52.0 25:55.4
36 Michelle Hasle NOR Team Næringsbanken Stora Enso 3:10:54.3 25:57.7
37 Leonie Harivel FRA Team Nordic Experience 3:10:55.5 25:58.9
38 Ingeborg Hoftun NOR Team Ntnui Sweco 3:18:11.4 33:14.8
39 Vilma KANERVA FIN Team Mäenpää 3:23:06.3 38:09.7
40 Ebba JOHANSSON SWE Danish Ski Maraton Team 3:25:33.2 40:36.6
41 Laura Stichling GER eD System Silvini Team 3:26:19.9 41:23.3
42 Jenny Ramstedt SWE Bruse Sauerland Ski Team 3:37:04.1 52:07.5

Oppdatert sammenlagtstilling Ski Classics

Resultater Grönklitt individuell tempo

Løypekart

Pressekonferanse før rennet

Værvarsel

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics 2023-24

Arrangørens hjemmeside

Resultater Grønklitt Classic 2023

Om Grönklitt Classic

Detta internationella evenemang, känt för att locka skidåkareliten från hela världen, kommer att ge våra gäster en unik möjlighet att bevittna spänningen och se de främsta skidåkarna kämpa om ära och seger på våra fantastiska längdskidspår.

Ski Classic Pro Tour är världscupen i långlopp inom längdskidåkning, där elitåkare från hela världen samlas för att utmana varandra i en serie av spännande tävlingar. Med en historia av framstående prestationer och adrenalinpumpande action är detta ett evenemang som inte bara engagerar idrottare, utan även inspirerar skidentusiaster i alla åldrar.

Orsa Grönklitt, känt för sina oöverträffade längdskidspår och vackra natur, har blivit ett uppenbart val för arrangörerna av Ski Classic Pro Tour. Vår anläggning erbjuder perfekt preparerade spår som utmanar även de mest erfarna skidåkarna samtidigt som de ger nybörjare en chans att prova på och utveckla sina färdigheter. Det är en plats där passion för skidåkning och äventyr flödar, och vi är stolta över att få dela den upplevelsen med våra gäster.

För våra besökare innebär detta en fantastisk möjlighet att inte bara åka i samma spår som världseliten, utan också att vara en del av den unika atmosfären och spänningen som omger Ski Classic Pro Tour. Det är en chans att heja på sina favoritåkare, uppleva tävlingsandan och skapa minnen för livet.

Alle resultater