Sport på TV | Fotball EM | Sykkel NM Bodø | Veteran NM friidrett | NM Friidrett Sandnes | Tour de France| Alle resultater

Startlister og resultater Vasaloppet 2024

Lignende saker

Program, startlister, liveresultater og historikk fra Vasaloppet som i 2024 arrangeres søndag 3. mars 2024.

Publisert 3. mars 2024 i Langrenn

Vasaloppet 2024

100. utgave

Dato

Søndag 3. mars

Sted

Sälen (Berga By) – Mora

Distanse

90 km klassisk fra Sälen til Mora.

Start kl 08.00

På TV

NRK sender direkte fra alle rennene i Ski Classics. Se sendingen her.

Pressekonferanse før rennet

Langrenn på TV

Resultater

Søk blant alle løpere

Klassevise resultater

Menn:
H17-20 | H21-34 | H35-39 | H40-44 | H45-49 | H50-54 | H55-59 | H60-64 | H65-69 | H70-74 | H75-79 | H80-84

Kvinner:
K17-20 | K21-34 | K35-39 | K40-44 | K45-49 | K50-54 | K55-59 | K60-64 | K65-69 | K70-74 | K75-79 | K80-84

Eliteklassene

Alle menn

Topp 250

POS BIB ATHLETE PRO TEAM TIME CHAMPION
1 24 TORLEIF SYRSTAD LAGER 157 SKI TEAM 3:52:43.7 300
2 5 JOHAN HOEL TEAM RAGDE CHARGE + 3:55.4 255
3 8 ALVAR MYHLBACK LAGER 157 SKI TEAM + 3:58.3 225
4 30 THOMAS ØDEGAARDEN TEAM EKSJÖHUS + 4:10.9 195
5 1 EMIL PERSSON LAGER 157 SKI TEAM + 4:58.7 180
6 15 RUNAR SKAUG MATHISEN LAGER 157 SKI TEAM + 5:17.9 158
7 2 ANDREAS NYGAARD TEAM RAGDE CHARGE + 5:19.7 150
8 7 OSKAR KARDIN LAGER 157 SKI TEAM + 5:20.7 143
9 18 AXEL JUTTERSTRÖM TEAM EKSJÖHUS + 7:01.5 135
10 47 MORTEN EIDE PEDERSEN TEAM EKSJÖHUS + 7:03.0 128
11 9 MAX NOVAK TEAM AKER DÆHLIE + 8:16.7 120
12 39 HAAKON HOLDEN TEAM NÆRINGSBANKEN STORA ENSO + 8:17.1 114
13 186 OLE JØRGEN BRUVOLL TEAM ENGCON + 8:46.4 108
14 4 PETTER STAKSTON TEAM AKER DÆHLIE + 8:47.4 102
15 184 AMUND HOEL TEAM ENGCON + 8:47.7 96
16 26 EDDIE EDSTRÖM TEAM ENGCON + 8:47.9 90
17 3 KASPER STADAAS TEAM RAGDE CHARGE + 8:48.3 86
18 48 PETTER NORTHUG TEAM JANTELOPPET + 8:51.8 81
19 185 JOHAN TJELLE TEAM ENGCON + 9:24.4 72
19 10 KARSTEIN JOHAUG TEAM RAGDE CHARGE + 9:24.4 77
21 183 EIRIK SVERDRUP AUGDAL TEAM EKSJÖHUS + 9:35.9 65
21 19 GUSTAV ERIKSSON TEAM ROBINSON TRENTINO + 9:35.9 68
23 14 MARCUS JOHANSSON LAGER 157 SKI TEAM + 10:58.8 62
24 201 DIETMAR NÖCKLER TEAM ROBINSON TRENTINO + 10:59.2 59
25 54 JOEL ANDERSSON + 11:00.3
26 22 EINAR KALLAND-OLSEN EXSITEC SKI TEAM + 13:54.1 55
27 56 PATRICK FOSSUM KRISTOFFERSEN TEAM ROBINSON TRENTINO + 14:14.5 54
28 16 KLAS NILSSON EXSITEC SKI TEAM + 14:22.5 53
29 12 AMUND RIEGE TEAM RAMUDDEN + 14:28.1 52
30 121 ANTON ELVSETH TEAM ENGCON + 14:36.3 51
31 21 MAGNUS VESTERHEIM TEAM KAFFEBRYGGERIET + 15:01.4 50
32 13 NILS DAHLSTEN LAGER 157 SKI TEAM + 15:05.6 49
33 37 ALFRED BUSKQVIST TEAM RAMUDDEN + 15:25.2 48
34 17 JOHANNES EKLÖF TEAM RAMUDDEN + 15:28.2 47
35 173 THOMAS BING ED SYSTEM SILVINI TEAM + 15:57.6 46
36 25 HERMAN PAUS TEAM RAMUDDEN + 17:38.6 45
37 31 THOMAS JOLY TEAM NÆRINGSBANKEN STORA ENSO + 19:49.7 44
38 6 JOAR THELE TEAM JANTELOPPET + 19:50.1 43
39 275 MAXIMILIAN BIE TEAM COOP MADSHUS + 19:50.2 42
40 55 ISAC HOLMSTRÖM TEAM EDUX + 19:57.2 41
41 271 BRUNO DETTMANN + 20:16.6
42 259 GUSTAF BERGLUND + 20:46.6
43 77 VÁCLAV SEDLÁČEK ED SYSTEM SILVINI TEAM + 21:19.9 38
44 11 STIAN HOELGAARD TEAM AKER DÆHLIE + 22:22.2 37
45 69 SIVERT BERGAN YC RØR SJUSJØEN SKI TEAM + 22:32.6 35
45 40 HANS PETTER ROLKE TEAM FRONT RUSTAD IL + 22:32.6 36
47 29 HENRIK HAUGLAND SYVERINSEN TEAM KAFFEBRYGGERIET + 22:37.6 34
48 68 HENNING LIE TEAM SYNNFJELL + 25:10.5 33
49 32 HENRIK ARNTZEN JOKS TEAM NÆRINGSBANKEN STORA ENSO + 25:10.6 32
50 70 OLE EIRIK FUGLEHAUG EKREM YC RØR SJUSJØEN SKI TEAM + 25:13.2 31
51 58 PETTER SOLENG SKINSTAD TEAM COOP MADSHUS + 25:48.4 30
52 20 TORD ASLE GJERDALEN SLAVIA POJISTOVNA PRESTASJONSBOOST TEAM + 26:01.5 29
53 274 MATTIA ARMELINI + 26:02.7
54 166 YAN BELORGEY TEAM VERCORS ISÈRE + 26:04.2 27
55 195 SIMEN RAMSTAD TEAM KAFFEBRYGGERIET + 26:10.7 26
56 65 ANDERS HØST + 26:19.3
57 219 MARKUS HALLEN JOHANSSON + 26:19.7
58 176 JOSUA STRUEBEL SKI-WILLY MARATHON TEAM AUSTRIA + 26:20.4 23
59 285 KARL-JOHAN WESTBERG + 26:31.4
60 81 HENRIK VIK TOLO TEAM SYNNFJELL + 26:44.7 21
61 180 THOMAS BUCHER-JOHANNESSEN TEAM AKER DÆHLIE + 27:00.2 20
62 76 RICKARD ERICSSON TEAM FUTURA TRENTINO GTE ELETTRICA + 27:00.7 19
63 193 FRANCESCO FERRARI TEAM INTERNORM ALPENPLUS TRENTINO + 27:04.6 18
64 34 TORGEIR SULEN HOVLAND TEAM RAGDE CHARGE + 27:10.6 17
65 213 KONRAD MATTSSON MYHR + 27:34.4
66 63 FILIP ROSJÖ SKI TEAM GÖHLINS + 27:41.7 15
67 284 ALEŠ BOHATÝ + 27:54.7
68 220 ALFRED NILSSON + 28:34.1
69 237 SIMON ÖBERG + 29:00.2
70 84 STEFANO MICH TEAM FUTURA TRENTINO GTE ELETTRICA + 29:01.6 11
71 61 VELI-MATTI RÄSÄNEN TEAM KASKI-EKOVILLA + 29:05.8 10
72 46 VETLE THYLI TEAM KAFFEBRYGGERIET + 29:23.5 9
73 67 HALVOR KORBØL THONER YC RØR SJUSJØEN SKI TEAM + 29:24.7 8
74 118 STEFANO DAL MAGRO TEAM ROBINSON TRENTINO + 29:25.6 7
75 109 OLLI TYRVÄINEN TEAM EDUX + 29:30.3 6
76 98 ANDRES JUURSALU + 29:33.6
77 283 LARS BERGER + 29:38.1
78 53 LORENZO BUSIN TEAM INTERNORM ALPENPLUS TRENTINO + 30:29.2 3
79 75 VIKTOR MÄENPÄÄ TEAM MÄENPÄÄ + 30:35.4 2
80 272 OSSIAN ROSENBERG + 31:30.0
81 269 HANNES STENSTRÖM + 31:32.1
82 134 HUGO HILMERSSON + 31:38.5
83 130 KASPER OLSEN + 31:42.3
84 123 MARTIN AHLBERGER + 31:53.2
85 49 FABIÁN ŠTOČEK VLTAVA FUND SKI TEAM + 32:27.1 1
86 105 LASSI JUHANOJA + 32:32.6
87 108 TOBIAS ÅHMAN + 32:34.2
88 86 TOBIAS NILSSON + 32:52.2
89 242 HALVOR KLEIVI + 33:02.0
90 300 NILS SJÖBERG + 33:13.9
91 138 ALBIN ANDERSSON + 33:14.4
92 102 EIRIK FOSNÆS + 33:14.5
93 103 TOBIAS HOLTER + 33:19.9
94 94 ANDRÉ HAUGSBØ + 33:24.2
95 60 JUUSO MÄKELÄ TEAM KASKI-EKOVILLA + 33:36.7 1
96 140 GIAN FLURIN PFAEFFLI TEAM BSV IBEX + 34:16.9 1
97 232 OLE SOLLIEN HULBAK + 34:19.0
98 273 ADRIAN LUNDBERG + 34:28.7
99 45 GABRIEL STRID EXSITEC SKI TEAM + 34:29.6 1
100 12498 SEBASTIAN SVAHN + 35:23.2
101 57 STANISLAV ŘEZÁČ SLAVIA POJIŠŤOVNA SPORT TEAM + 35:54.4 1
102 227 ORJAN WALSETH + 36:04.3
103 111 PIERRE HALLIN + 36:04.7
104 74 DANIEL HOLMGREN + 36:04.8
105 93 SIGURD SOLLIEN HULBAK TEAM SYNNFJELL + 36:06.2 1
106 282 GIACOMO PONTI + 36:10.1
107 139 LINUS JANSSON EXSITEC SKI TEAM + 36:10.4 1
108 129 JAKOB KARLSSON EXSITEC SKI TEAM + 36:10.8 1
108 110 JOACHIM RONNEBACK + 36:10.8
110 214 STIAN ROTI SVENDBY + 36:18.9
111 278 JIM LUNDMARK + 36:38.3
112 256 GUSTAV HELDAL + 36:58.9
113 83 CHRISTIAN LORENZI TEAM INTERNORM ALPENPLUS TRENTINO + 38:07.6 1
114 82 ADAM STEEN + 38:08.6
115 99 ERIK WICKSTRÖM + 38:09.0
116 136 CHRISTIAN GJERTVEIT + 38:09.1
117 96 OSKAR AHNBRINK TEAM SYNNFJELL + 38:25.3 1
118 145 HALFDAN THOMAS BAUMANN TEAM NTNUI SWECO + 38:37.3 1
119 234 HENRIK SOLLIE + 38:37.9
120 133 ANDERS BOSTRÖM + 38:59.6
121 32565 JOHAN ÖSTERLUND + 39:04.2
122 231 KLAS SÖDERQVIST + 39:24.1
123 241 JOHN HERMANSSON + 39:24.3
124 91 RAGNAR HELLSVIK + 39:24.9
125 244 JENS ANDERSEN + 39:29.4
126 261 THOMAS RINNER + 39:35.1
127 268 JAKOB WALTHER SLAVIA POJIŠŤOVNA SPORT TEAM + 39:38.2 1
128 80 MAGNUS WAALER TEAM FRONT RUSTAD IL + 39:39.1 1
129 114 MICHAEL BOBERG + 39:51.5
130 162 BASTIEN LAURENT TEAM NORDIC EXPÉRIENCE + 39:53.3 1
131 197 HANNES MÄENPÄÄ TEAM MÄENPÄÄ + 40:11.6 1
132 1179 PEETER POOPUU + 40:25.3
133 104 JONAS BERGLI TEAM SYNNFJELL + 40:27.3 1
134 170 MARKUS KÖCHELER XC-SKI.DE A|N SKIMARATHON TEAM + 40:53.0 1
135 59 MARIUS BORGE HEIR + 41:10.8
136 125 DAVID SULKAKOSKI TEAM MÄENPÄÄ + 41:29.1 1
137 88 JONATAN STEEN + 41:36.0
138 225 OSCAR PERSSON + 41:56.3
139 11253 EIRIK ABRAHAMSEN + 42:02.3
140 43 MATHIAS AAS ROLID TEAM COOP MADSHUS + 42:51.3 1
141 246 ELIAS HORTLUND + 43:05.8
142 124 STEFAN FALK SKI-WILLY MARATHON TEAM AUSTRIA + 43:11.0 1
143 106 MAGNUS BLEKEN + 43:23.2
144 127 ERIK HÅRRSKOG + 43:28.6
145 302 MARKUS JÖNSSON + 43:29.2
146 254 CHRISTIAN MELSOM MYHRE + 43:32.3
147 308 DANIEL KARLSTRÖM + 43:45.8
148 252 IVAR ANDRE RYTTERVOLD + 43:52.0
149 279 BILL IMPOLA + 43:55.7
150 119 ROBERT LINDBERG + 44:33.3
151 126 SIMON JONSSON SKI TEAM GÖHLINS + 44:59.7 1
152 270 ISIDOR WIKSTEN + 45:20.1
153 3266 WALDEMAR ANDERSSON + 45:23.5
154 1135 KRISTIAN A. KJONERUD + 45:32.1
155 250 EIRIK HELLA + 45:38.8
156 120 EMANUEL ELMERSSON SKI TEAM GÖHLINS + 45:59.5 1
157 230 JOHANNES JOSEFSSON + 46:00.8
158 146 RICCARDO MICH TEAM FUTURA TRENTINO GTE ELETTRICA + 46:09.8 1
159 2377 JESPER BARREFORS + 46:13.2
160 280 HÅKON JENSEN + 46:16.5
161 240 JONAS LENZ + 46:19.3
162 3220 VILLE MÄKELÄ + 46:24.3
163 258 OLOF PERSSON + 46:33.0
164 181 GIANLUCA WENGER TEAM BSV IBEX + 47:30.7 1
165 253 MATHIAS ØIVIND ANDRESEN + 48:20.3
166 1146 DAVID HOLM + 48:21.3
167 3384 PER HENRIK SUNDELL + 48:22.2
168 228 TUOMAS KAUKOLA + 48:23.9
169 304 JOEL BJÖRNLINGER + 48:40.9
170 1102 RIKARD HALLIN + 48:50.3
171 1226 GUSTAV HINDÉR + 48:54.4
172 149 NILS Ø. BERG TEAM FRONT RUSTAD IL + 49:03.5 1
173 107 JONATHAN HEDBYS + 49:13.1
174 4519 OLE HARALD L. KVESETH + 49:59.3
175 31722 CHRISTOFFER GRUDD + 50:02.8
176 2371 GJERMUND STEINSLAND + 50:04.9
177 137 MARTIN ROSVALL + 50:05.6
177 128 KRISTIAN WANVIK + 50:05.6
179 154 LAURITZ SOGN-LARSSEN TEAM NTNUI SWECO + 50:05.8 1
180 264 ROBERT MALMGREN + 50:10.7
181 1201 ADAM ROHR + 50:12.1
181 4174 BJÖRN WENNBLOM + 50:12.1
183 1126 PEO SVAHN + 50:12.3
184 257 ANDREAS BERTHAGEN + 50:12.4
185 202 MARIUS VESTERÅS TEAM SYNNFJELL + 50:20.2 1
186 1216 MIKKEL SJURSEN + 50:29.3
187 192 EMANUELE BUSIN TEAM INTERNORM ALPENPLUS TRENTINO + 50:36.5 1
188 156 TOBIAS HARTIG BRUSE SAUERLAND SKI TEAM + 50:38.3 1
189 4532 MATS KOBBERSLETTEN JENSEN + 51:06.6
190 4681 ANDREAS ANDERSSON + 51:44.1
191 266 JOHAN OLRUD FJELLVANG + 51:50.1
192 247 ERIK OLA JORDE TEAM NTNUI SWECO + 52:15.6 1
193 1050 ANDREAS LUNDH + 52:16.3
194 306 JOHN LAGERSKOG + 52:17.2
195 51111 ANDERS SÖRENSSON + 52:19.8
196 1223 ANDRE NYGÅRD + 52:23.7
197 267 MICHAL VANK SLAVIA POJIŠŤOVNA SPORT TEAM + 52:26.8 1
198 41 HENRI ROOS TEAM FIKALA EVECON + 52:53.5 1
199 1170 JOSEF ŽÍŽALA + 52:57.4
200 1098 BERNT NIVA + 52:57.8
201 101 MATIAS NYLUND + 53:03.3
202 276 CHRISTIAN GRANNAS + 53:25.8
203 150 CLAES STEIMERT + 53:43.6
204 3248 MATIAS OPPEDAL + 53:45.4
205 13108 IVAR HESSELBERG INDBY + 53:59.0
206 248 RICK HOENDEROP + 54:08.8
207 13136 OLA SANDHOLT + 54:11.3
208 3288 JESPER NILSSON + 54:13.1
209 4755 PONTUS KARLSSON + 54:34.5
210 1096 EMILIEN LOUVRIER + 54:45.9
211 2362 ROBERT BRUNDIN + 54:56.5
212 31022 OLA HOLMESTAD + 55:01.3
213 33 ANDREAS SVENSSON + 55:31.5
214 87 ANTON HEDLUND + 55:31.9
215 13199 TORE STENGRUNDET + 55:36.7
216 3335 EDVIN NÄSLUND + 55:59.0
217 245 KALLE GEORGSSON + 56:03.2
218 168 OLA NYGÅRD SNELLINGEN + 56:20.4
219 4797 JAMES KITCH + 56:33.9
220 175 NICLAS HÄGGLUND EXSITEC SKI TEAM + 56:39.2 1
221 3863 MATTI NÄSLUND + 56:46.1
222 1151 FREDRIK OLSSON + 56:48.4
223 3362 ERLING NYBORG OWREN + 56:55.0
224 1147 ISAC KARLSSON + 56:56.1
225 131 MARCUS ULLMAN + 57:04.4
226 147 JOHAN KANTO + 57:08.6
227 1131 MARCUS LOOK + 57:12.1
228 1171 DAVID OLOFSSON + 57:14.6
229 2068 MARTIN LUNDGREN + 57:15.3
230 188 PIERRE BELINGHERI I3 SKI TEAM + 57:18.4 1
231 3280 ERIK HÅLLSTRÖM + 57:20.6
232 3273 FILIP JAKOBSSON + 57:24.0
233 1195 LUKAS AF GEIJERSTAM + 57:25.9
234 1134 JOHAN LINDBERG + 57:38.2
235 1190 JOAKIM OLSSON + 57:44.1
236 1206 CHRISTOPH FRIEDL + 57:51.8
237 307 PATRIC VILHELMSSON + 57:56.0
238 1090 PETTER PERSSON + 58:03.2
239 157 STEFANO ZANOTTO TEAM FRONT RUSTAD IL + 58:14.2 1
240 1138 MICHAL FRANCKE + 58:36.4
241 222 SEBASTIAN JANSSON SAADIO + 58:42.1
242 1041 JOHAN LARSSON + 58:43.3
243 226 NIKLAS ÖSTERBERG + 58:52.8
244 3725 THEODOR DANIELSSON + 58:55.4
245 1227 CARL JOHAN HERBST + 58:56.3
246 155 LUDVIG VARTDAL TEAM NTNUI SWECO + 59:18.6 1
247 31084 DANIEL LARSON + 59:35.3
248 211 JONAS SIEGEL + 59:50.3
249 191 PAOLO FANTON TEAM FUTURA TRENTINO GTE ELETTRICA + 59:59.0 1
250 148 OLE PETTER DIRDAL MOXNES + 1:00:00.7

Topp 60

POS BIB ATHLETE PRO TEAM TIME CHAMPION
1 1 EMILIE FLETEN TEAM RAMUDDEN 4:23:06.7 300
2 4 MAGNI SMEDÅS TEAM EKSJÖHUS + 2:52.7 255
3 8 KATI ROIVAS TEAM EKSJÖHUS + 3:24.9 225
4 11 KAROLINA HEDENSTRÖM LAGER 157 SKI TEAM + 15:57.2 195
5 3 IDA DAHL TEAM ENGCON + 16:20.8 180
6 9 HANNA LODIN TEAM ENGCON + 16:30.1 158
7 19 SOFIE ELEBRO TEAM EKSJÖHUS + 18:01.5 150
8 23 LINNEA JOHANSSON LAGER 157 SKI TEAM + 18:44.0 143
9 59 JULIE KVALE STØSTAD TEAM NÆRINGSBANKEN STORA ENSO + 21:05.8 135
10 7 JENNY LARSSON TEAM RAGDE CHARGE + 24:01.6 128
11 77 TOVE ERICSSON TEAM ENGCON + 25:27.6 120
12 87 MASAKO ISHIDA TEAM BSV IBEX + 26:21.0 114
13 72 MAREN ENGESKAUG NIELSEN TEAM JANTELOPPET + 27:42.9 108
14 91 ANJA STOLPE + 31:25.6
15 57 ANNA JÖNSSON HAAG TEAM KAFFEBRYGGERIET + 31:55.5 96
16 28 OONA KETTUNEN TEAM KASKI-EKOVILLA + 32:05.9 90
17 37 HANNA SANDHOLT HANSEN TEAM NTNUI SWECO + 34:14.7 86
18 74 KAROLINE NÆSS TEAM FRONT RUSTAD IL + 35:12.3 81
19 65 IDA PALMBERG TEAM RAMUDDEN + 35:21.4 77
20 39 AMANDA NYFORS TEAM MÄENPÄÄ + 35:47.2 72
21 29 MAIKEN MIN MIDTSKOGEN BRUSE SAUERLAND SKI TEAM + 35:56.8 68
22 60 MARIE RENÉE SØRUM GANGSØ TEAM NÆRINGSBANKEN STORA ENSO + 38:42.6 65
23 27 JULIA ANGELSIÖÖ TEAM NÆRINGSBANKEN STORA ENSO + 38:50.3 62
24 86 SOLVEIG LIE STØVERUD TEAM RAGDE CHARGE + 39:33.4 59
25 13 FRIDA HALLQUIST EXSITEC SKI TEAM + 40:40.5 57
26 22 KAREN AMALIE NORDSETH TEAM SYNNFJELL + 42:34.0 55
27 17 SOFIA LINDBERG TEAM EDUX + 44:00.3 54
28 71 FANNY ENDRESEN TEAM JANTELOPPET + 44:09.4 53
29 61 LAURIE FLOCHON JOLY TEAM NORDIC EXPÉRIENCE + 46:38.7 52
30 85 NIINA VIRTANEN DANISH SKI MARATON TEAM + 47:01.4 51
31 10578 MAJA STEFANSSON + 48:21.4
32 44 MICHAELA PATSCHEIDER TEAM ROBINSON TRENTINO + 48:55.1 49
33 14 ODA NERDRUM TEAM KAFFEBRYGGERIET + 50:24.8 48
34 43 ALBA BJÖRNSDOTTER + 50:59.8
35 36 EMMA IVARSSON EXSITEC SKI TEAM + 51:00.4 46
36 88 ANNI HUOVINEN TEAM MÄENPÄÄ + 51:13.5 45
37 81 FRANZISKA MÜLLER TEAM BSV IBEX + 52:34.4 44
38 93 CAPUCINE RICHON I3 SKI TEAM + 52:49.0 43
39 24 HANNE SKULBRU TEAM FRONT RUSTAD IL + 54:17.9 42
40 1005 MAJA HEIKKI + 58:32.9
41 84 ANNA-MARIE HEJNÁ ED SYSTEM SILVINI TEAM + 1:00:02.7 40
42 76 SUZETTE CHRISTIN I3 SKI TEAM + 1:00:09.7 39
43 11436 SOFIA SVENSSON + 1:00:51.5
44 63 CAMILLA BRØRS TEAM NTNUI SWECO + 1:01:24.9 37
45 92 TOVA ANDERSSON + 1:01:32.7
46 82 GURO JORDHEIM TEAM AKER DÆHLIE + 1:02:11.1 35
47 34 MERILIN JÜRISAAR TEAM NORDIC EXPÉRIENCE + 1:04:38.7 34
48 51 SOLENE FAIVRE I3 SKI TEAM + 1:04:46.0 33
49 2004 ELIN HAGAVOLD + 1:07:48.3
50 53 MADELENE MELIN TEAM FUTURA TRENTINO GTE ELETTRICA + 1:08:02.3 31
51 38 HILDA LÖF SKI TEAM GÖHLINS + 1:08:28.6 30
52 4009 CAROLINE OLSSON + 1:08:34.8
53 52 JENNY RAMSTEDT BRUSE SAUERLAND SKI TEAM + 1:08:41.3 28
54 3015 AUD ØYEN HALÅS + 1:11:29.1
55 55 ANNA LINDGREN BRUSE SAUERLAND SKI TEAM + 1:12:08.0 26
56 67 KAROLÍNA BÍCOVÁ VLTAVA FUND SKI TEAM + 1:14:39.3 25
57 45 MADELENE NORD + 1:14:48.1
58 68 SOPHIA VELICER VLTAVA FUND SKI TEAM + 1:15:48.8 23
59 64 INGEBORG KRISTENSEN HOFTUN TEAM NTNUI SWECO + 1:19:08.3 22
60 2006 OLIVIA HANSSON + 1:19:47.0

GPS-tracking

Klassevise resultater

Menn:
H17-20 | H21-34 | H35-39 | H40-44 | H45-49 | H50-54 | H55-59 | H60-64 | H65-69 | H70-74 | H75-79 | H80-84

Kvinner:
K17-20 | K21-34 | K35-39 | K40-44 | K45-49 | K50-54 | K55-59 | K60-64 | K65-69 | K70-74 | K75-79 | K80-84

Søk i startlistene (alle løpere)

Startlister elite

Løypekart

Værvarsel

Mora

Evertsberg

Sälen

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Historien om Vasaloppet

Vasaloppet har fått navn etter Gustav Vasas avbrutte flukt i 1521.

1521 var adelsmannen Gustav Eriksson på flukt fra troppene til danskfødte Christian II, som da var konge av Sverige og de andre landene i Kalmarunionen. En stor del av den svenske adelen var i opposisjon til kong Christian II, som de hadde gitt tilnavnet Kristian tyrann.

Gustav, som i lang tid hadde opponert mot danskekongen, ble fengslet og satt i fangenskap i København. I et forsøk på å stanse opposisjonen inviterte Christian II det svenske aristokratiet til en forsoningsfest i Stockholm. Under denne festen ble alle gjestene massakrert, inkludert Gustavs foreldre. Denne hendelsen er kjent som det stockholmske blodbadet.

Rett før selve blodbadet klarte Gustav å flykte fra fangenskapet, og han kom seg i land litt syd for Kalmar. Han forsøkte å samle styrker mot danskekongen, men til ingen nytte. Flukten førte han gjennom Dalarna. Befolkningen i Dalarna var kjent som noen hardføre mennesker, og dette var Gustavs siste mulighet til opprør. I Dalarna fikk han god beskyttelse mot kong Christians soldater. Ved Mora kirke forsøkte han å overtale folk til å gjøre opprør mot kongen, men til ingen nytte (her heller). På ski dro han da videre mot Norge, frem til han ble tatt igjen av to skiløpere i Sälen. Mennene kom fra Mora. Historien om blodbadet hadde nådd Dalarna, og mennene kunne fortelle at befolkningen i Mora hadde endret mening, og ønsket at Gustav skulle lede opprøret mot danskekongen.

To og et halvt år etter, den 6. juni 1523, ble Gustav Eriksson kronet til konge av Sverige, etter å ha slått danske kong Christian og oppløst Kalmarunionen. I ettertid er Gustav Eriksson kjent som Gustav Vasa.

Vasaloppet arrangeres til minne om denne flukten til Gustav Vasa i januar 1521. Løpet ble etablert etter en idé av Anders Pers.

Den 19. mars 1922 flagget John Westling avgårde de første løperne. Det var 116 menn som klokken 06.04 la ut fra Olnispagården på vestsiden av elven i Sälen, og 112 av deltakerne fullførte løpet. Vinneren dette året ble Ernst Alm fra IFK Norsjö på tiden 7.32.49. Han var 22 år og er fremdeles (per 2015) den yngste vinneren av Vasaloppet. Over 15 000 menn og kvinner stiller hvert år til start i Sälen.

Den første kvinnen som deltok i Vasaloppet var Margit Nordin, som i 1923 fullførte løpet på 10.09.42. Året etter ble det vedtatt å forby kvinner i løpet. Dette forbudet tok slutt i 1981, etter at en kvinne utkledd som mann ble intervjuet på TV og avslørt i 19804. mars 2012 ble Vibeke Skofterud første norske vinner i kvinneklassen.

Den raskeste tiden oppnådde Tord Asle Gjerdalen i 2021, da han gikk de 90 km på 3.28.18,4.

Tidligere vinnere

Menn

Kvinner

Year Name Club/Nation Time
1997 Sofia Lind Sweden Åsarna IK, Sweden 5:06:35
1998 Kerrin Petty IFK MoraUnited States citizen of United States 4:17:02
1999 Sofia Lind Sweden Åsarna IK, Sweden 5:04:50
2000 Svetlana Nageykina Russia Russia 4:52:35
2001 Ulrica Persson Sweden SK Bore, Sweden 4:31:05
2002 Svetlana Nageykina  Belarus 4:38:47
2003 Ulrica Persson Sweden SK Bore, Sweden 4:32:57
2004 Sofia Lind Sweden Åsarna IK, Sweden 4:20:28
2005 Sofia Lind Sweden Åsarna IK, Sweden 4:24:09
2006 Cristina Paluselli  Italy 4:59:24
2007 Elin Ek Sweden IFK Mora, Sweden 4:48:29
2008 Sandra Hansson Sweden Uddevalla IS, Sweden 4:47:16
2009 Sandra Hansson Sweden Uddevalla IS, Sweden 4:43:13
2010 Susanne Nyström Sweden IFK Mora, Sweden 4:33:07
2011 Jenny Hansson Sweden Östersunds SK, Sweden 4:25:30
2012 Vibeke Skofterud Norway Slitu IF, Norway 4:08:24
2013 Laila Kveli Norway Lierne IL, Norway 4:22:22
2014 Laila Kveli Norway Lierne IL, Norway 4:31:57
2015 Justyna Kowalczyk Poland Poland 4:41:02
2016 Kateřina Smutná Czech Republic Czech Republic 4:17:56
2017 Britta Johansson Norgren Sweden Sollefteå SK, Sweden 4:19:43
2018 Lina Korsgren [sv] Sweden Åre Längdskidklubb, Swedensv 4:41:50
2019 Britta Johansson Norgren Sweden Sollefteå SK, Sweden 4:54:24
2020 Lina Korsgren [sv] Sweden Åre Längdskidklubb, Sweden 4:41:02
2021 Lina Korsgren [sv] Sweden Åre Längdskidklubb Sweden 3:52:08
2022 Astrid Øyre Slind Norway Norway 3:50:06
2023 Emilie Fleten [no] Norway Norway 4:04:08
Alle resultater