Sport på TV | Fotball EM | Tour de France | Wimbledon | OL Paris | Diamond League Monaco | VM orientering Edinburgh | NM motbakkeløp| Alle resultater

Uttak verdenscup Lillehammer 2022

Lignende saker

Pressemelding fra Norges Skiforbund med uttak verdenscup Lillehammer

Publisert 1. desember 2022 i Langrenn

Program Verdenscup Lillehammer

Resultater Verdenscup Ruka

Resultater Norgescup Gålå

Uttak verdenscup Lillehammer

– Laguttak for verdenscup hjemme på Lillehammer gir ekstra kvoter med totalt 12 utøvere per distanse, sier langrennssjef Espen Bjervig og viser til Skiforbundet langrenns sesonginformasjoner.

-Av disse 12 er det en grunnkvote på seks løpere for verdenscup. Av de resterende løperne må det minimum være to U23-løpere samt at Norgescup-vinnere fra Gålå sprint fri teknikk, 10 km fri teknikk og 20 km klassisk fellesstart får plass. Disse vinnerne fra Gålå får dermed muligheten i tilsvarende distanse på Lillehammer, sier Bjervig som gleder seg til mange, gode norske løpere på start til helgen.

Oppdatering torsdag 1. des:

Mathilde Myhrvold og Kathrine Harsem må dessverre stå av WC Lillehammer grunnet henholdsvis forkjølelse og ryggutfordringer.

Mathilde erstattes av Johanne Hauge Harviken, Strandbygda IL – Team ELON Innlandet på lørdag. Kathrine erstattes av Maren Wangensteen, Øystre Slidre IL på fredag og av allerede uttatte Julie Bjervig Drivenes på søndag.

Kvinner

10 km fri teknikk
Bergane, Margrethe – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Drivenes, Julie Bjervig – Lommedalens IF, Team ELON Oslofjord
Fossesholm, Helene Marie – Eiker SK (U23)
Harsem, Kathrine – IL Varden Meråker, Team ELON Midt-Norge erstattes av Maren Wangensteen
Kalvå, Anne Kjersti – Lundamo IL
Slind, Astrid Øyre – Oppdal IL
Smedås, Magni – Lillehammer Skiklubb
Theodorsen, Silje – Kvaløysletta SL – Team ELON Nord-Norge
Weng, Heidi – IL BUL
Weng, Lotta Udnes – Nes Ski
Weng, Tiril Udnes – Nes Ski
Østberg, Ingvild Flugstad – Gjøvik SK

Sprint fri teknikk
Amundsen, Hedda Østberg – Asker Skiklubb, Equinor Rekruttlandslag
Fosnæs, Kristin Austgulen – Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Melling, Maria Hartz – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Myhre, Julie – Byåsen IL
Myhrvold, Mathilde – Vind IL erstattes av Johanne Hauge Harviken
Ous, Amalie Håkonsen – Nes Ski, Team ELON Oslofjord
Rofstad, Hanne Wilberg – Byåsen IL, Team ELON Midt-Norge (U23)
Smedås, Magni – Lillehammer Skiklubb
Skistad, Kristine Stavås – Konnerud IL
Stenseth, Ane Appelkvist – Grong IL
Weng, Lotta Udnes – Nes Ski
Weng, Tiril Udnes – Nes Ski

20 km klassisk fellesstart
Amundsen, Hedda Østberg – Asker Skiklubb, Equinor Rekruttlandslag
Bergane, Margrethe – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Fosnæs, Kristin Austgulen – Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Fossesholm, Helene Marie – Eiker SK
Føyen, Sigrid Leseth – Kjelsås IL, Team ELON Oslofjord (U23)
Harsem, Kathrine – IL Varden Meråker, Team ELON Midt-Norge erstattes av Julie Bjervig Drivenes
Kalvå, Anne Kjersti – Lundamo IL
Svendsen, Anna – Tromsø SK
Theodorsen, Silje – Kvaløysletta SL – Team ELON Nord-Norge
Weng, Heidi – IL BUL
Weng, Tiril Udnes – Nes Ski
Østberg, Ingvild Flugstad – Gjøvik SK

Menn

10 km fri teknikk:
Andersen, Iver Tildheim – Rustad IL, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Golberg, Pål – Gol IL
Holund, Hans Christer – Lyn Ski
Iversen, Emil – IL Varden Meråker
Klæbo, Johannes Høsflot – Byåsen IL
Krüger, Simen Hegstad – Lyn Ski
Moseby, Håvard – Kjelsås IL – Equinor Rekruttlandslag
Nyenget, Martin Løwstrøm – Lillehammer SK
Røthe, Sjur – Voss IL
Sandvik, Edvard – Kjelsås IL, Team ELON Oslofjord (U23)
Stenshagen, Mattis – Follebu IL
Tønseth, Didrik – Byåsen IL

Sprint fri teknikk:
Arnesen, Harald Astrup – Heming IL, Team ELON Oslofjord
Evensen, Ansgar – Vind IL, Team ELON Innlandet (U23)
Golberg, Pål – Gol IL
Helland-Larsen, Thomas – Fossum IF
Jenssen, Matz William – Njaard langrenn (U23)
Klæbo, Johannes Høsflot – Byåsen IL
Myhre, Simen – IL Heming, Team ELON Oslofjord
Northug, Even – Strindheim IL
Skar, Sindre Bjørnestad – Bærums Verk og Hauger IF
Taugbøl, Håvard Solås – Lillehammer SK
Tefre, Gjøran – Førde IL, Team ELON Vest
Valnes, Erik – Bardufoss og Omegn IF

20 km klassisk fellesstart
Golberg, Pål – Gol IL
Holund, Hans Christer – Lyn Ski
Iversen, Emil – IL Varden Meråker
Klæbo, Johannes Høsflot – Byåsen IL
Korsæth, Amund – Trøsken IL (U23)
Moseby, Håvard – Kjelsås IL – Equinor Rekruttlandslag
Nyenget, Martin Løwstrøm – Lillehammer SK
Røthe, Sjur – Voss IL
Stenshagen, Mattis – Follebu IL
Tønseth, Didrik – Byåsen IL
Valnes, Erik – Bardufoss og Omegn IF
Vika, Jonas – Mjøsski, Team ELON Innlandet (U23)

Målsetning for Norges Skiforbund Langrenn er å være verdens beste langrennsnasjon sesongen 2022-2023 målt i antall medaljer i VM i Planica, og i antall verdenscuppoeng. Det er også̊ et uttalt mål å lede/vinne Skandinavisk Cup sammenlagt både for kvinner og menn.

Terminliste verdenscupen langrenn 2022/23

Norges skiforbund sine hjemmesider

uttak verdenscup lillehammer uttak verdenscup lillehammer uttak verdenscup lillehammer uttak verdenscup lillehammer 

Alle resultater