Sport på TV | Tour de France | OL Paris | Champions Chess Tour | U18 EM Friidrett | Landsskytterstevne| Alle resultater

Schedule and results Diamond League 2023

Lignende saker

This is the schedule for the Wanda Diamond League 2023-season.

Publisert 16. desember 2022 i Løp/friidrett

Schedule Wanda Diamond League 2023

Allocation of disciplines in each event

About Wanda Diamond League:

The Diamond League is an annual series of elite track and field athletic competitions comprising fourteen of the best invitational athletics meetings. The series sits in the top tier of the World Athletics (formerly known as the IAAF) one-day meeting competitions.

The inaugural season was in 2010. It was designed to replace the IAAF Golden League, which had been held annually since 1998. The full sponsorship name is the Wanda Diamond League, the result of an agreement with Wanda Group that was announced in December 2019.

While the Golden League was formed to increase the profile of the leading European athletics competitions, the Diamond League’s aim is to «enhance the worldwide appeal of athletics by going outside Europe for the first time.» In addition to the original Golden League members (except Berlin) and other traditional European competitions, the series now includes events in China, Qatar, Morocco, and the United States.

Beginning in March 2022, after the 2022 Russian invasion of Ukraine, the Diamond League excluded Russian and Belarusian athletes from all of its track and field meetings.

Scoring system

The original Diamond League scoring system, used from 2010 to 2015, awarded points to the top three athletes at each meeting (4 points for first place; 2 points for second place; 1 point for third place). Each of the thirty-two disciplines (sixteen each for male and female athletes) was staged a total of seven times during the season; points scored in the final meeting for that discipline (either Zürich or Brussels) were doubled. The athletes who finished the season with the highest number of points in their discipline won the «Diamond Race»; in case of a tie on points, the number of victories was used as the first tie-breaker, followed by the results of the final. Only athletes who competed in their discipline’s final meeting were eligible to win the Diamond Race. In 2016 scoring was expanded to the top six (10–6–4–3–2–1); double points (20–12–8–6–4–2) were still awarded in the event finals.

A completely new system was introduced in 2017; the top eight athletes at each meeting are now awarded points (8–7–6–5–4–3–2–1), but these points only determine which athletes qualify for the discipline finals in Zürich and Brussels. The athletes who win at the finals are declared IAAF Diamond League Champions, and the allocation of the overall prize money is likewise determined solely by the results of the final. This system, with the winner of the final automatically winning the overall championship, is similar to the former IAAF Grand Prix circuit with its Grand Prix Final. As part of the scoring changes, the term ‘Diamond Race’ is no longer used. Instead, athletes compete in ‘Diamond Disciplines’ to become the Diamond League champion.

After the 2019 season, the final format changed from being held by two separate meets to one meet.

Previous winners of Diamond league

Men

Event 2017 2018 2019 2020 2021 2022
100 metres  Chijindu Ujah (GBR)  Christian Coleman (USA)  Noah Lyles (USA)  Fred Kerley (USA)  Trayvon Bromell (USA)
200 metres  Noah Lyles (USA) (1/4)  Noah Lyles (USA) (2/4)  Noah Lyles (USA) (3/4)  Kenneth Bednarek (USA)  Noah Lyles (USA) (4/4)
400 metres  Isaac Makwala (BOT)  Fred Kerley (USA)  Michael Norman (USA)  Michael Cherry (USA)  Kirani James (GRN) (3/3)
800 metres  Nijel Amos (BOT) (3/3)  Emmanuel Korir (KEN) (1/3)  Donavan Brazier (USA)  Emmanuel Korir (KEN) (2/3)  Emmanuel Korir (KEN) (3/3)
1500 metres  Timothy Cheruiyot (KEN) (1/4)  Timothy Cheruiyot (KEN) (2/4)  Timothy Cheruiyot (KEN) (3/4)  Timothy Cheruiyot (KEN) (4/4)  Jakob Ingebrigtsen (NOR)
5000 metres  Mo Farah (GBR)  Selemon Barega (ETH)  Joshua Cheptegei (UGA)  Berihu Aregawi (ETH)  Nicholas Kipkorir Kimeli (KEN)
110 m hurdles  Sergey Shubenkov (ANA) (1/2)  Sergey Shubenkov (ANA) (2/2)  Orlando Ortega (ESP) (2/2)  Devon Allen (USA)  Grant Holloway (USA)
400 m hurdles  Kyron McMaster (IVB) (1/2)  Kyron McMaster (IVB) (2/2)  Karsten Warholm (NOR) (1/2)  Karsten Warholm (NOR) (2/2)  Alison dos Santos (BRA)
3000 m steeplechase  Conseslus Kipruto (KEN) (3/4)  Conseslus Kipruto (KEN) (4/4)  Getnet Wale (ETH)  Benjamin Kigen (KEN)  Soufiane El Bakkali (MAR)
Long jump  Luvo Manyonga (RSA) (1/2)  Luvo Manyonga (RSA) (2/2)  Juan Miguel Echevarría (CUB)  Thobias Montler (SWE)  Miltiadis Tentoglou (GRE)
Triple jump  Christian Taylor (USA) (6/7)  Pedro Pichardo (POR) (1/2)  Christian Taylor (USA) (7/7)  Pedro Pichardo (POR) (2/2)  Andy Díaz Hernández (CUB)
High jump  Mutaz Essa Barshim (QAT) (3/3)  Brandon Starc (AUS)  Andriy Protsenko (UKR)  Gianmarco Tamberi (ITA) (1/2)  Gianmarco Tamberi (ITA) (2/2)
Pole vault  Sam Kendricks (USA) (1/2)  Timur Morgunov (ANA)  Sam Kendricks (USA) (2/2)  Armand Duplantis (SWE) (1/2)  Armand Duplantis (SWE) (2/2)
Shot put  Darrell Hill (USA)  Tomas Walsh (NZL) (2/3)  Tomas Walsh (NZL) (3/3)  Ryan Crouser (USA)  Joe Kovacs (USA) (2/2)
Discus throw  Andrius Gudžius (LTU)  Fedrick Dacres (JAM)  Daniel Ståhl (SWE) (1/2)  Daniel Ståhl (SWE) (2/2)  Kristjan Ceh (SLO)
Javelin throw  Jakub Vadlejch (CZE) (2/2)  Andreas Hofmann (GER)  Magnus Kirt (EST)  Johannes Vetter (GER)  Neeraj Chopra (IND)

Women

Event 2017 2018 2019 2020 2021 2022
100 metres  Elaine Thompson (JAM) (2/3)  Murielle Ahouré (CIV)  Dina Asher-Smith (GBR)  Elaine Thompson-Herah (JAM) (3/3)  Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) (4/4)
200 metres  Shaunae Miller-Uibo (BAH) (1/3)  Shaunae Miller-Uibo (BAH) (2/3)  Shaunae Miller-Uibo (BAH) (3/3)  Christine Mboma (NAM)  Shericka Jackson (JAM)
400 metres  Shaunae Miller-Uibo (BAH)  Salwa Eid Naser (BHR) (1/2)  Salwa Eid Naser (BHR) (2/2)  Quanera Hayes (USA)  Marileidy Paulino (DOM)
800 metres  Caster Semenya (RSA) (2/3)  Caster Semenya (RSA) (3/3)  Ajee Wilson (USA)  Keely Hodgkinson (GBR)  Mary Moraa (KEN)
1500 metres  Faith Kipyegon (KEN) (1/3)  Laura Muir (GBR) (2/2)  Sifan Hassan (NED) (2/2)  Faith Kipyegon (KEN) (2/3)  Faith Kipyegon (KEN) (3/3)
5000 metres  Hellen Obiri (KEN) (1/2)  Hellen Obiri (KEN) (2/2)  Sifan Hassan (NED)  Francine Niyonsaba (BDI)  Beatrice Chebet (KEN)
100 m hurdles  Sally Pearson (AUS)  Brianna McNeal (USA)  Danielle Williams (JAM)  Tobi Amusan (NGR) (1/2)  Tobi Amusan (NGR) (2/2)
400 m hurdles  Dalilah Muhammad (USA) (1/2)  Dalilah Muhammad (USA) (2/2)  Sydney McLaughlin (USA)  Femke Bol (NED) (1/2)  Femke Bol (NED) (2/2)
3000 m steeplechase  Ruth Jebet (BHR) (2/2)  Beatrice Chepkoech (KEN) (1/2)  Beatrice Chepkoech (KEN) (2/2)  Norah Jeruto (KEN)  Werkuha Getachew (ETH)
Long jump  Ivana Španović (SRB) (2/4)  Caterine Ibargüen (COL)  Malaika Mihambo (GER)  Ivana Španović (SRB) (3/4)  Ivana Vuleta (SRB) (4/4)
Triple jump  Olga Rypakova (KAZ) (2/2)  Caterine Ibargüen (COL) (5/5)  Shanieka Ricketts (JAM)  Yulimar Rojas (VEN) (1/2)  Yulimar Rojas (VEN) (2/2)
High jump  Mariya Lasitskene (ANA) (2/5)  Mariya Lasitskene (ANA) (3/5)  Mariya Lasitskene (ANA) (4/5)  Mariya Lasitskene (ANA) (5/5)  Yaroslava Mahuchikh (UKR)
Pole vault  Katerina Stefanidi (GRE) (2/4)  Katerina Stefanidi (GRE) (3/4)  Katerina Stefanidi (GRE) (4/4)  Anzhelika Sidorova (ANA)  Nina Kennedy (AUS)
Shot put  Gong Lijiao (CHN) (1/3)  Gong Lijiao (CHN) (2/3)  Gong Lijiao (CHN) (3/3)  Magdalyn Ewen (USA)  Chase Ealey (USA)
Discus throw  Sandra Perković (CRO) (6/6)  Yaime Pérez (CUB) (1/2)  Yaime Pérez (CUB) (2/2)  Valarie Allman (USA)(1/2)  Valarie Allman (USA) (2/2)
Javelin throw  Barbora Špotáková (CZE) (5/5)  Tatsiana Khaladovich (BLR)  Lu Huihui (CHN)  Christin Hussong (GER)  Kara Winger (USA)

Results from athletics events

Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023 Diamond League 2023

Alle resultater