Sport på TV | NM sluttspill Ishockey | Snooker VM | Tour de Romandie | Cupen - 2. runde | Rustad IL søker juniortrener| Alle resultater

Startlister New York Marathon 2023

Lignende saker

New York Marathon er verdens største og kanskje mest prestisjefylte maraton. løpet arrangeres søndag 5. november. Vinneren mottar 100 000 dollar og her er de som skal kjempe om seieren.

Publisert 31. oktober 2023 i Løp/friidrett

Informasjon, løypekart og resultater New York Marathon 2023

Elitefelt menn

NAME COUNTRY AGE MARATHON PR
Tamirat Tola ETH 32 2:03:39
Shura Kitata ETH 27 2:04:49
Abdi Nageeye NED 34 2:04:56
Cam Levins CAN 34 2:05:36
Maru Teferi ISR 31 2:06:43
Koen Naert BEL 34 2:06:56
Iliass Aouani ITA 28 2:07:16
Albert Korir KEN 29 2:08:03
Zouhair Talbi MAR 28 2:08:35
Hendrik Pfeiffer GER 31 2:08:48
Yenew Alamirew Getahun ETH 33 2:08:56
Jemal Yimer ETH 27 2:08:58
Elkanah Kibet USA 40 2:09:07
Futsum Zienasellassie USA 30 2:09:40
Erenjia Jia CHN 30 2:09:54
Nathan Martin USA 33 2:10:45
Reed Fischer USA 28 2:10:54
Tyler McCandless USA 37 2:12:28
John Raneri USA 32 2:12:33
Joe Whelan USA 33 2:13:39
Sydney Gidabuday USA 27 2:14:48
Will Nation USA 32 2:15:12
Ryan Root USA 32 2:15:22
Ashenafi Ketema Birhana ETH 35 2:15:27
Thomas Slattery USA 28 2:15:32
Andreas Myhre Sjurseth NOR 39 2:16:05
Wesley Robinson USA 27 2:16:08
Garret Lee USA 31 2:16:57
Andrew Butchart GBR 32 Debut
Edward Cheserek KEN 29 Debut
Alberto Mondazzi ITA 26 Debut

Elitefelt kvinner

NAME COUNTRY AGE MARATHON PR
Brigid Kosgei  KEN  29  2:14:04
Letesenbet Gidey  ETH  25  2:16:49
Peres Jepchirchir  KEN  30  2:17:16
Edna Kiplagat  KEN  43  2:19:50
Mary Ngugi-Cooper  KEN  35  2:20:22
Hellen Obiri  KEN  33  2:21:38
Viola Cheptoo  KEN  34  2:22:44
Sharon Lokedi  KEN  29  2:23:23
Kellyn Taylor  USA  37  2:24:29
Fantu Jifar  ETH  27  2:25:45
Molly Huddle  USA  39  2:26:33
Solange Jesus  POR  37  2:28:15
Sydney Devore  USA  32  2:31:08
Marie-Ange Brumelot  FRA  31  2:33:19
Meriah Earle  USA  45  2:34:19
Joanna Reyes  USA  31  2:36:23

Tidligere vinnere

Winners: Men’s open division[6][7]
Year Winner Country Time Notes
1970 Gary Muhrcke  United States 2:31:38 Course record
1971 Norman Higgins  United States 2:22:54 Course record
1972 Sheldon Karlin  United States 2:27:52
1973 Tom Fleming  United States 2:21:54 Course record
1974 Norbert Sander  United States 2:26:30
1975 Tom Fleming  United States 2:19:27 Course record, second victory
1976 Bill Rodgers  United States 2:10:10 Course record
1977 Bill Rodgers  United States 2:11:28 Second victory
1978 Bill Rodgers  United States 2:12:12 Third victory
1979 Bill Rodgers  United States 2:11:42 Fourth victory
1980 Alberto Salazar  United States 2:09:41 Course record
1981 Alberto Salazar  United States 2:08:13 Course record (course measured short), second victory
1982 Alberto Salazar  United States 2:09:29 Third victory
1983 Rod Dixon  New Zealand 2:08:59
1984 Orlando Pizzolato  Italy 2:14:53
1985 Orlando Pizzolato  Italy 2:11:34 Second victory
1986 Gianni Poli  Italy 2:11:06
1987 Ibrahim Hussein  Kenya 2:11:01
1988 Steve Jones  United Kingdom 2:08:20
1989 Juma Ikangaa  Tanzania 2:08:01 Course record
1990 Douglas Wakiihuri  Kenya 2:12:39
1991 Salvador García  Mexico 2:09:28
1992 Willie Mtolo  South Africa 2:09:29
1993 Andrés Espinosa  Mexico 2:10:04
1994 Germán Silva  Mexico 2:11:21
1995 Germán Silva  Mexico 2:11:00 Second victory
1996 Giacomo Leone  Italy 2:09:54
1997 John Kagwe  Kenya 2:08:12
1998 John Kagwe  Kenya 2:08:45 Second victory
1999 Joseph Chebet  Kenya 2:09:14
2000 Abdelkader El Mouaziz  Morocco 2:10:09
2001 Tesfaye Jifar  Ethiopia 2:07:43 Course record
2002 Rodgers Rop  Kenya 2:08:07
2003 Martin Lel  Kenya 2:10:30
2004 Hendrick Ramaala  South Africa 2:09:28
2005 Paul Tergat  Kenya 2:09:30
2006 Marílson Gomes dos Santos  Brazil 2:09:58
2007 Martin Lel  Kenya 2:09:04 Second victory
2008 Marílson Gomes dos Santos  Brazil 2:08:43 Second victory
2009 Meb Keflezighi  United States 2:09:15
2010 Gebregziabher Gebremariam  Ethiopia 2:08:14
2011 Geoffrey Mutai  Kenya 2:05:06 Current course record
2012 Canceled due to Hurricane Sandy
2013 Geoffrey Mutai  Kenya 2:08:24 Second victory
2014 Wilson Kipsang  Kenya 2:10:59
2015 Stanley Biwott  Kenya 2:10:34
2016 Ghirmay Ghebreslassie  Eritrea 2:07:51
2017 Geoffrey Kamworor  Kenya 2:10:53
2018 Lelisa Desisa  Ethiopia 2:05:59
2019 Geoffrey Kamworor  Kenya 2:08:13 Second victory
2020 Kevin Quinn  United Kingdom 2:23:48 Virtual event held due to the COVID-19 pandemic[5]
2021 Albert Korir  Kenya 2:08:22 [18]
2022 Evans Chebet  Kenya 2:08:41

Kvinner

Year Winner Country Time Notes
1970 No female finishers.
1971 Beth Bonner  United States 2:55:22 World record
1972 Nina Kuscsik  United States 3:08:41
1973 Nina Kuscsik  United States 2:57:07 Second victory
1974 Kathrine Switzer  United States 3:07:29
1975 Kim Merritt  United States 2:46:14 Course record
1976 Miki Gorman  United States 2:39:11 Course record
1977 Miki Gorman  United States 2:43:10 Second victory
1978 Grete Waitz  Norway 2:32:30 World record
1979 Grete Waitz  Norway 2:27:33 World record, second victory
1980 Grete Waitz  Norway 2:25:42 World record, third victory
1981 Allison Roe  New Zealand 2:25:29 Course record (course measured short)
1982 Grete Waitz  Norway 2:27:14 Fourth victory
1983 Grete Waitz  Norway 2:27:00 Fifth victory
1984 Grete Waitz  Norway 2:29:30 Sixth victory
1985 Grete Waitz  Norway 2:28:34 Seventh victory
1986 Grete Waitz  Norway 2:28:06 Eighth victory
1987 Priscilla Welch  United Kingdom 2:30:17
1988 Grete Waitz  Norway 2:28:07 Ninth victory
1989 Ingrid Kristiansen  Norway 2:25:30
1990 Wanda Panfil  Poland 2:30:45
1991 Liz McColgan  United Kingdom 2:27:32
1992 Lisa Ondieki  Australia 2:24:40 Course record
1993 Uta Pippig  Germany 2:26:24
1994 Tegla Loroupe  Kenya 2:27:37
1995 Tegla Loroupe  Kenya 2:28:06 Second victory
1996 Anuța Cătună  Romania 2:28:18
1997 Franziska Rochat-Moser   Switzerland 2:28:43
1998 Franca Fiacconi  Italy 2:25:17
1999 Adriana Fernández  Mexico 2:25:06
2000 Lyudmila Petrova  Russia 2:25:45
2001 Margaret Okayo  Kenya 2:24:21 Course record
2002 Joyce Chepchumba  Kenya 2:25:56
2003 Margaret Okayo  Kenya 2:22:31 Current course record, second victory
2004 Paula Radcliffe  United Kingdom 2:23:10
2005 Jeļena Prokopčuka  Latvia 2:24:41
2006 Jeļena Prokopčuka  Latvia 2:25:05 Second victory
2007 Paula Radcliffe  United Kingdom 2:23:09 Second victory
2008 Paula Radcliffe  United Kingdom 2:23:56 Third victory
2009 Derartu Tulu  Ethiopia 2:28:52
2010 Edna Kiplagat  Kenya 2:28:20
2011 Firehiwot Dado  Ethiopia 2:23:15
2012 Canceled due to Hurricane Sandy
2013 Priscah Jeptoo  Kenya 2:25:07
2014 Mary Keitany  Kenya 2:25:07
2015 Mary Keitany  Kenya 2:24:25 Second victory
2016 Mary Keitany  Kenya 2:24:26 Third victory
2017 Shalane Flanagan  United States 2:26:53
2018 Mary Keitany  Kenya 2:22:48 Fourth victory
2019 Joyciline Jepkosgei  Kenya 2:22:38
2020 Stephanie Bruce  United States 2:35:28 Virtual event held due to the COVID-19 pandemic[5]
2021 Peres Jepchirchir  Kenya 2:22:39 [19]
2022 Sharon Lokedi  Kenya 2:23:23

Hjemmeside

Alle resultater