Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | NM sluttspill Ishockey | Amstel Gold Race | Tour of the Alps | Boston Marathon| Alle resultater

VM Terrengløp 2024 program og resultater

Lignende saker

Startlister og resultater fra VM Terrengløp som arrangeres i Beograd, Serbia 30. mars 2024.

Publisert 30. mars 2024 i Løp/friidrett

VM Terrengløp 2024

World Athletics Cross Country Championships

45. utgave

Dato

Lørdag 30. mars

Sted

Friendship Park, Beograd – Serbia

På TV

NRK sender direkte fra VM terrengløp. Lenke til sendingen i NRK TV.

Kvinner senior med Karoline Bjerkeli Grøvdal løper kl 12.45.

Friidrett på TV

Påmeldingslister

Norske deltakere

Karoline Bjerkeli Grøvdal

Tidsskjema

Liveresultater

Startlister

Resultater

Kvinner elite – Alle resultater

Topp 30

Menn elite – Alle resultater

Topp 30

U20 kvinner – Alle resultater

Topp 10

U20 menn – Alle resultater

Topp 10

Mixed stafett – Alle resultater

Topp 5

Forhåndsomtale

Forrige gang en norsk løper stilte til start i mesterskapet var i 2011, også da var det Karoline Bjerkeli Grøvdal som var Norges representant. Norge har en stolt tradisjon i mesterskapet og Grete Waitz har ikke mindre enn fem gull. Ingrid Kristiansen har også ett gull. Til sammen har Norge tatt 10 medaljer.

De seneste årene har mesterskapet vært total dominert av løpere fra Kenya og Etiopia. Sist gang en løper som ikke er fra en av de to nasjonene tok medalje var i 2011 da amerikanske Shalane Flanagan vant bronse.

Årets utgave er ikke noe annerledes. Beatrice Chebet fra Kenya skal prøve å forsvare gullet fra i fjor og er nok den største forhåndsfavoritten i kvinneklassen.

I herreklassen er det Jacob Kiplimo som er regjerende mester fra Bathurst i fjor. Han vil få hard kamp fra sølvvinnner Joshua Cheptegei og bronsevinner Berihu Aregawi. Det er med andre ord duket for en real omkamp blant fjorårets medaljevinnere.

Om mesterskapet

The 2024 World Athletics Cross Country Championships is going to be held in BelgradeSerbia, on 30 March 2024. It will be held in the Park of Friendship, next to the Danube, which was also the site of the 2013 European Championships.

Originally it was planned to be held in Medulin and PulaCroatia, on 10 and 11 February 2024. However, due to lack of preparations, on the 15th of September 2023 it was announced by World Athletics that the event is to be moved to an undisclosed new venue. On 27 September 2023, World Athletics awarded Belgrade, Serbia the hosting duties. Belgrade was picked due to establishing itself as a reliable host of world class competitions, successfully hosting the 1962 European Championships, the 2013 European Cross Country Championships, the 2017 European Athletics Indoor Championships, the 2017 Balkan Championships and the 2022 World Athletics Indoor Championships.

Konkurranseinformasjon

Hjemmeside

Løypekart

Lengde 1887 meter

Værvarsel

Tidligere vinnere VM terrengløp

Menn

Year Gold Silver Bronze
1973
(11.98 km)
Pekka Päivärinta
 Finland
35:46.4 Mariano Haro
 Spain
35:46.5 Rod Dixon
 New Zealand
36:00
1974
(12 km)
Eric de Beck
 Belgium
35:23.8 Mariano Haro
 Spain
35:24.6 Karel Lismont
 Belgium
35:26.6
1975
(12 km)
Ian Stewart
 Scotland
35:20 Mariano Haro
 Spain
35:21 Bill Rodgers
 United States
35:27.4
1976
(12 km)
Carlos Lopes
 Portugal
34:47.8 Tony Simmons
 England
35:04 Bernie Ford
 England
35:07
1977
(12.3 km)
Léon Schots
 Belgium
37:43 Carlos Lopes
 Portugal
37:48.2 Detlef Uhlemann
 West Germany
37:52.2
1978
(12.3 km)
John Treacy
 Ireland
39:25 Aleksandr Antipov
 Soviet Union
39:28 Karel Lismont
 Belgium
39:32
1979
(12 km)
John Treacy
 Ireland
37:20 Bronisław Malinowski
 Poland
37:29 Aleksandr Antipov
 Soviet Union
37:30
1980
(12.58 km)
Craig Virgin
 United States
37:01 Hans-Jürgen Orthmann
 West Germany
37:02 Nick Rose
 England
37:05
1981
(12 km)
Craig Virgin
 United States
35:05 Mohammed Kedir
 Ethiopia
35:07 Fernando Mamede
 Portugal
35:09
1982
(11.978 km)
Mohammed Kedir
 Ethiopia
33:40.5 Alberto Salazar
 United States
33:44.8 Rod Dixon
 New Zealand
34:01.8
1983
(11.994 km)
Bekele Debele
 Ethiopia
36:52 Carlos Lopes
 Portugal
36:52 Some Muge
 Kenya
36:52
1984
(12.086 km)
Carlos Lopes
 Portugal
33:25 Tim Hutchings
 England
33:30 Steve Jones
 Wales
33:32
1985
(12.19 km)
Carlos Lopes
 Portugal
33:33 Paul Kipkoech
 Kenya
33:37 Wodajo Bulti
 Ethiopia
33:38
1986
(12 km)
John Ngugi
 Kenya
35:32.9 Abebe Mekonnen
 Ethiopia
35:34.8 Joseph Kiptum
 Kenya
35:39.8
1987
(11.95 km)
John Ngugi
 Kenya
36:07 Paul Kipkoech
 Kenya
36:07 Paul Arpin
 France
36:51
1988
(12 km)
John Ngugi
 Kenya
34:32 Paul Kipkoech
 Kenya
34:54 Kipsubai Koskei
 Kenya
35:07
1989
(12 km)
John Ngugi
 Kenya
39:42 Tim Hutchings
 United Kingdom
40:10 Wilfred Kirochi
 Kenya
40:21
1990
(12.2 km)
Khalid Skah
 Morocco
34:21 Moses Tanui
 Kenya
34:21 Julius M. Korir
 Kenya
34:22
1991
(11.764 km)
Khalid Skah
 Morocco
33:53 Moses Tanui
 Kenya
33:54 Simon Karori
 Kenya
33:54
1992
(12.53 km)
John Ngugi
 Kenya
37:05 William Mutwol
 Kenya
37:17 Fita Bayissa
 Ethiopia
37:18
1993
(11.75 km)
William Sigei
 Kenya
32:51 Dominic Kirui
 Kenya
32:56 Ismael Kirui
 Kenya
32:59
1994
(12.06 km)
William Sigei
 Kenya
34:29 Simon Chemoiywo
 Kenya
34:30 Haile Gebrselassie
 Ethiopia
34:32
1995
(12.02 km)
Paul Tergat
 Kenya
34:05 Ismael Kirui
 Kenya
34:13 Salah Hissou
 Morocco
34:14
1996
(12.15 km)
Paul Tergat
 Kenya
33:44 Salah Hissou
 Morocco
33:56 Ismael Kirui
 Kenya
33:57
1997
(12.333 km)
Paul Tergat
 Kenya
35:11 Salah Hissou
 Morocco
35:13 Tom Nyariki
 Kenya
35:20
1998
(12 km)
Paul Tergat
 Kenya
34:01 Paul Koech
 Kenya
34:06 Assefa Mezegebu
 Ethiopia
34:28
1999
(12 km)
Paul Tergat
 Kenya
38:28 Patrick Ivuti
 Kenya
38:32 Paulo Guerra
 Portugal
38:46
2000
(12.3 km)
Mohammed Mourhit
 Belgium
35:00 Assefa Mezegebu
 Ethiopia
35:01 Paul Tergat
 Kenya
35:02
2001
(12.3 km)
Mohammed Mourhit
 Belgium
39:53 Sergiy Lebid
 Ukraine
40:03 Charles Kamathi
 Kenya
40:05
2002
(11.998 km)
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
34:52 John Yuda
 Tanzania
34:58 Wilberforce Talel
 Kenya
35:20
2003
(12.355 km)
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
35:56 Patrick Ivuti
 Kenya
36:09 Gebre-egziabher Gebremariam
 Ethiopia
36:17
2004
(12 km)
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
35:52 Gebre-egziabher Gebremariam
 Ethiopia
36:10 Sileshi Sihine
 Ethiopia
36:11
2005
(12.02 km)
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
35:06 Zersenay Tadesse
 Eritrea
35:20 Abdullah Ahmed Hassan
 Qatar
35:34
2006
(12 km)
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
35:40 Sileshi Sihine
 Ethiopia
35:43 Martin Mathathi
 Kenya
35:44
2007
(12 km)
Zersenay Tadese
 Eritrea
35:50 Moses Mosop
 Kenya
36:13 Bernard Kiprop Kipyego
 Kenya
36:37
2008
(12 km)
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
34:38 Leonard Patrick Komon
 Kenya
34:41 Zersenay Tadese
 Eritrea
34:43
2009
(12 km)
Gebre-egziabher Gebremariam
 Ethiopia
35:02 Moses Ndiema Kipsiro
 Uganda
35:04 Zersenay Tadese
 Eritrea
35:04
2010
(11.611 km)
Joseph Ebuya
 Kenya
33:00 Teklemariam Medhin
 Eritrea
33:06 Moses Ndiema Kipsiro
 Uganda
33:10
2011
(12 km)
Imane Merga
 Ethiopia
33:50 Paul Kipngetich Tanui
 Kenya
33:52 Vincent Kiprop Chepkok
 Kenya
33:53
2013
(12 km)
Japhet Kipyegon Korir
 Kenya
32:45 Imane Merga
 Ethiopia
32:51 Teklemariam Medhin
 Eritrea
32:54
2015
(12 km)
Geoffrey Kipsang Kamworor
 Kenya
34:52 Bedan Karoki Muchiri
 Kenya
35:00 Muktar Edris
 Ethiopia
35:06
2017
(9.858 km)
Geoffrey Kipsang Kamworor
 Kenya
28:24 Leonard Barsoton
 Kenya
28:36 Abadi Hadis
 Ethiopia
28:43
2019
(10 km)
Joshua Cheptegei
 Uganda
31:40 Jacob Kiplimo
 Uganda
31:44 Geoffrey Kipsang Kamworor
 Kenya
31:55
2023
(10 km)
Jacob Kiplimo
 Uganda
29:17 Berihu Aregawi
 Ethiopia
29:26 Joshua Cheptegei
 Uganda
29:37

Kvinner

Year Gold Silver Bronze
1973
(3.99 km)
Paola Pigni
 Italy
13:45.2 Joyce Smith
 England
13:58 Josee van Santberghe
 Belgium
14:01
1974
(4 km)
Paola Pigni
 Italy
12:42 Nina Holmén
 Finland
12:47.6 Rita Ridley
 England
12:54
1975
(3.9 km)
Julie Brown
 United States
13:42 Bronislawa Ludwichowska
 Poland
13:47 Carmen Valero
 Spain
13:48
1976
(4.8 km)
Carmen Valero
 Spain
16:19.4 Tatyana Kazankina
 Soviet Union
16:39 Gabriella Dorio
 Italy
16:56
1977
(5.1 km)
Carmen Valero
 Spain
17:26 Lyudmila Bragina
 Soviet Union
17:28 Giana Romanova
 Soviet Union
17:35
1978
(4.728 km)
Grete Waitz
 Norway
16:19 Natalia Mărăşescu
 Romania
16:49 Maricica Puică
 Romania
16:59
1979
(5.04 km)
Grete Waitz
 Norway
16:48 Raisa Smekhnova
 Soviet Union
17:14 Ellison Goodall
 United States
17:18
1980
(4.82 km)
Grete Waitz
 Norway
15:05 Irina Bondarchuk
 Soviet Union
15:49 Yelena Chernysheva
 Soviet Union
15:52
1981
(4.41 km)
Grete Waitz
 Norway
14:07 Jan Merrill
 United States
14:22 Yelena Sipatova
 Soviet Union
14:22
1982
(4.663 km)
Maricica Puică
 Romania
14:38.9 Fiţa Lovin
 Romania
14:40.5 Grete Waitz
 Norway
14:43.9
1983
(4.072 km)
Grete Waitz
 Norway
13:29 Alison Wiley
 Canada
13:37 Tatyana Pozdnyakova
 Soviet Union
13:37
1984
(5 km)
Maricica Puică
 Romania
15:56 Galina Zakharova
 Soviet Union
15:58 Grete Waitz
 Norway
15:58
1985
(4.99 km)
Zola Budd
 England
15:01 Cathy Branta
 United States
15:24 Ingrid Kristiansen
 Norway
15:27
1986
(4.65 km)
Zola Budd
 England
14:49.6 Lynn Jennings
 United States
15:07.8 Annette Sergent
 France
15:12.2
1987
(5.05 km)
Annette Sergent
 France
16:46 Liz Lynch
 Scotland
16:48 Ingrid Kristiansen
 Norway
16:51
1988
(5.962 km)
Ingrid Kristiansen
 Norway
19:04 Angela Tooby
 United Kingdom
19:23 Annette Sergent
 France
19:29
1989
(6 km)
Annette Sergent
 France
22:27 Nadezhda Stepanova
 Soviet Union
22:34 Lynn Williams
 Canada
22:41
1990
(6 km)
Lynn Jennings
 United States
19:21 Albertina Dias
 Portugal
19:33 Yelena Romanova
 Soviet Union
19:33
1991
(6.425 km)
Lynn Jennings
 United States
20:24 Derartu Tulu
 Ethiopia
20:27 Liz McColgan
 United Kingdom
20:28
1992
(6.37 km)
Lynn Jennings
 United States
21:16 Catherina McKiernan
 Ireland
21:18 Albertina Dias
 Portugal
21:19
1993
(6.35 km)
Albertina Dias
 Portugal
20:00 Catherina McKiernan
 Ireland
20:09 Lynn Jennings
 United States
20:09
1994
(6.22 km)
Hellen Chepngeno
 Kenya
20:45 Catherina McKiernan
 Ireland
20:52 Conceição Ferreira
 Portugal
20:52
1995
(6.47 km)
Derartu Tulu
 Ethiopia
20:21 Catherina McKiernan
 Ireland
20:29 Sally Barsosio
 Kenya
20:39
1996
(6.3 km)
Gete Wami
 Ethiopia
20:12 Rose Cheruiyot
 Kenya
20:18 Naomi Mugo
 Kenya
20:21
1997
(6.6 km)
Derartu Tulu
 Ethiopia
20:53 Paula Radcliffe
 United Kingdom
20:55 Gete Wami
 Ethiopia
21:00
1998
(8 km)
Sonia O’Sullivan
 Ireland
25:39 Paula Radcliffe
 United Kingdom
25:42 Gete Wami
 Ethiopia
25:49
1999
(8.012 km)
Gete Wami
 Ethiopia
28:00 Merima Denboba
 Ethiopia
28:12 Paula Radcliffe
 United Kingdom
28:12
2000
(8.08 km)
Derartu Tulu
 Ethiopia
25:42 Gete Wami
 Ethiopia
25:48 Susan Chepkemei
 Kenya
25:50
2001
(7.7 km)
Paula Radcliffe
 United Kingdom
27:49 Gete Wami
 Ethiopia
27:52 Lydia Cheromei
 Kenya
28:07
2002
(7.974 km)
Paula Radcliffe
 United Kingdom
26:55 Deena Drossin
 United States
27:04 Colleen de Reuck
 United States
27:17
2003
(7.92 km)
Worknesh Kidane
 Ethiopia
25:53 Deena Drossin
 United States
26:02 Merima Denboba
 Ethiopia
26:28
2004
(8 km)
Benita Johnson
 Australia
27:17 Ejagayehu Dibaba
 Ethiopia
27:29 Worknesh Kidane
 Ethiopia
27:34
2005
(8.108 km)
Tirunesh Dibaba
 Ethiopia
26:34 Alice Timbilil
 Kenya
26:37 Worknesh Kidane
 Ethiopia
26:37
2006
(8 km)
Tirunesh Dibaba
 Ethiopia
25:21 Lornah Kiplagat
 Netherlands
25:26 Meselech Melkamu
 Ethiopia
25:38
2007
(8 km)
Lornah Kiplagat
 Netherlands
26:23 Tirunesh Dibaba
 Ethiopia
26:47 Meselech Melkamu
 Ethiopia
26:48
2008
(7.905 km)
Tirunesh Dibaba
 Ethiopia
25:10 Mestawet Tufa
 Ethiopia
25:15 Linet Chepkwemoi Masai
 Kenya
25:18
2009
(8 km)
Florence Jebet Kiplagat
 Kenya
26:13 Linet Chepkwemoi Masai
 Kenya
26:16 Meselech Melkamu
 Ethiopia
26:19
2010
(7.759 km)
Emily Chebet
 Kenya
24:19 Linet Chepkwemoi Masai
 Kenya
24:20 Meselech Melkamu
 Ethiopia
24:26
2011
(8 km)
Vivian Jepkemoi Cheruiyot
 Kenya
24:58 Linet Chepkwemoi Masai
 Kenya
25:07 Shalane Flanagan
 United States
25:10
2013
(8 km)
Emily Chebet
 Kenya
24:24 Hiwot Ayalew
 Ethiopia
24:27 Belaynesh Oljira
 Ethiopia
24:33
2015
(8 km)
Agnes Jebet Tirop
 Kenya
26:01 Senbere Teferi
 Ethiopia
26:06 Netsanet Gudeta
 Ethiopia
26:11
2017
(9.858 km)
Irene Cheptai
 Kenya
31:57 Alice Aprot Nawowuna
 Kenya
32:01 Lilian Rengeruk
 Kenya
32:11
2019
(10 km)
Hellen Obiri
 Kenya
36:14 Dera Dida
 Ethiopia
36:16 Letesenbet Gidey
 Ethiopia
36:24
2023
(10 km)
Beatrice Chebet
 Kenya
33:48 Tsigie Gebreselama
 Ethiopia
33:56 Agnes Jebet Ngetich
 Kenya
34:00
Alle resultater