Sport på TV | Tour de France | OL Paris | Champions Chess Tour | U18 EM Friidrett | Landsskytterstevne| Alle resultater

Resultater VM orientering Flims Laax 2023

Lignende saker

Startlister og resultater fra VM orientering som arrangeres i Sveits 12.-16. juli 2023

Publisert 16. juli 2023 i Orientering

VM orientering 2023

Dato

12. – 16. juli

Sted

Flims Laax – Sveits

På TV

NRK sender direkte fra konkurransene. Lenke til sendingen.

Livestream på Youtube

Sport på TV

Norges tropp

Menn:
Kasper Fosser (Heming)
Eskil Kinneberg (Raumar)
Lukas Liland (Nydalen)
Håvard Sandstad Eidsmo (Freidig)
Gaute Steiwer (Fredrikstad)
Eirik Langedal Breivik (NTNUI)

Kvinner:
Marianne Andersen (Kristiansand)
Andrine Benjaminsen (Lillomarka)
Ane Dyrkorn (NTNUI)
Ingrid Lundanes (Emblem)
Marie Olaussen (Fredrikstad).

Program og resultater VM orientering

Onsdag 12. juli – Kvalifisering mellomdistanse

Offisielle resultater:

Startlister:

Women | Heat 1 | Heat 2 | Heat 3
Men | Heat 1 | Heat 2 | Heat 3

Livetracking:

Women | Heat 1 | Heat 2 | Heat 3
Men | Heat 1 | Heat 2 | Heat 3

Liveresultater:

Women | Heat 1 | Heat 2 | Heat 3
Men | Heat 1 | Heat 2 | Heat 3

Torsdag 13. juli – Langdistanse

Topp 6 kvinner

Topp 6 menn

Lørdag 15. juli – Mellomdistanse

Topp 6

Topp 6

Søndag 16. juli – Stafett

Topp 6

Topp 6

Om VM orientering

The World Orienteering Championships (or WOC for short) is an annual orienteering event organized by the International Orienteering Federation. The first World Championships was held in Fiskars, Finland in 1966. They were held biennially up to 2003 (with the exception of 1978 and 1979). Since 2003, competitions have been held annually. Participating nations have to be members of the International Orienteering Federation (IOF).

Originally, there were only two competitions: an individual race and a relay. In 1991, a short distance race (roughly 20–25 minutes) was added and a sprint race was added in 2001. The middle distance (roughly 30–35 minutes) replaced the short distance in 2003. In 2014, a sprint relay was added with two men and two women participating and with starting order woman-man-man-woman.

Hjemmeside

Tidligere arrangører av VM orientering

Year Dates Location[3]
1966 1–2 October Finland Fiskars, Finland[4]
1968 28–29 September Sweden Linköping, Sweden[5]
1970 27–29 September East Germany Friedrichroda, German Democratic Republic[6]
1972 14–16 September Czechoslovakia Staré Splavy, Czechoslovakia[7]
1974 20–22 September Denmark Viborg, Denmark[8]
1976 24–26 September United Kingdom Aviemore, United Kingdom[9]
1978 15–17 September Norway Kongsberg, Norway[10]
1979 2–4 September Finland Tampere, Finland[11]
1981 4–6 September Switzerland Thun, Switzerland[12]
1983 1–4 September Hungary Zalaegerszeg, Hungary[13]
1985 4–6 September Australia Bendigo, Australia[14]
1987 3–5 September France Gérardmer, France[15]
1989 17–20 August Sweden Skövde, Sweden[16]
1991 21–25 August Czechoslovakia Mariánské Lázně, Czechoslovakia[17]
1993 9–14 October United States West Point, New York, United States[18]
1995 15–20 August Germany Detmold, Germany[19]
1997 11–16 August Norway Grimstad, Norway[20]
1999 1–8 August United Kingdom Inverness, United Kingdom[21]
2001 29 July – 4 August Finland Tampere, Finland[22]
2003 3–9 August Switzerland Rapperswil/Jona, Switzerland[23]
2004 11–19 September Sweden Västerås, Sweden[24]
2005 9–15 August Japan Aichi, Japan[25]
2006 1–5 August Denmark Århus, Denmark[26]
2007 18–26 August Ukraine Kyiv, Ukraine[27]
2008 10–20 July Czech Republic Olomouc, Czech Republic[28]
2009 16–23 August Hungary Miskolc, Hungary[29]
2010 8–15 August Norway Trondheim, Norway[30]
2011 13–20 August France Savoie, France[31]
2012 14–22 July Switzerland Lausanne, Switzerland[32]
2013 6–14 July Finland Vuokatti, Finland[33]
2014 5–13 July Italy TrentinoVeneto, Italy[34]
2015 1–7 August United Kingdom Inverness, United Kingdom[35]
2016 20–28 August Sweden StrömstadTanum, Sweden[36]
2017 1–7 July Estonia Tartu, Estonia[37]
2018 4–11 August Latvia Riga, Latvia[38]
2019 13–17 August Norway Østfold, Norway[39]
2020 postponed until 2022 Denmark Triangle Region, Denmark
2021 4–9 July Czech Republic Doksy, Czech Republic [40]
2022 26—30 June Denmark Triangle Region, Denmark
2023 11—16 July Switzerland Graubünden, Switzerland[41]
2024 12-16 July United Kingdom Edinburgh, United Kingdom
2025 23-29 July Finland Kuopio, Finland[41]
2026 TBA Italy Genova, Italy[42]

Beste utøvere VM orientering

Menn

Rank Athlete From To Gold Silver Bronze Total
1 France Thierry Gueorgiou 2003 2017 14 5 4 23
2 Norway Olav Lundanes 2010 2019 10 4 3 17
3 Switzerland Daniel Hubmann 2005 2019 8 11 9 28
4 Norway Øyvin Thon 1979 1989 7 1 0 8
5 Switzerland Matthias Kyburz 2012 2022 6 5 1 12
6 Russia Andrey Khramov 2005 2015 6 3 3 12
7 Sweden Gustav Bergman 2012 2022 5 4 4 13
8 Norway Petter Thoresen 1989 1997 5 1 2 8
9 Russia Valentin Novikov 2004 2013 4 5 2 11
10 Norway Bjørnar Valstad 1991 2004 4 3 3 10
11 Norway Tore Sagvolden 1979 1987 4 3 1 8
12 Sweden Rolf Pettersson 1972 1979 4 2 0 6
13 Sweden Jonas Leandersson 2012 2018 4 0 3 7
14 Norway Morten Berglia 1981 1987 4 0 1 5
Norway Jørgen Rostrup 1999 2005 4 0 1 5
16 Switzerland Thomas Bührer 1991 2003 4 0 0 4
17 Norway Magne Dæhli 2012 2019 3 2 1 6
18 Norway Egil Johansen 1976 1979 3 2 0 5
19 Sweden Emil Wingstedt 2003 2007 3 1 3 7
20 Sweden Bernt Frilén 1970 1974 3 1 1 5
21 Denmark Søren Bobach 2014 2016 3 1 0 4
22 Norway Åge Hadler 1966 1972 3 0 3 6
23 Switzerland Christian Aebersold 1991 1995 3 0 0 3
Sweden Arne Johansson 1972 1976 3 0 0 3
Sweden Karl Johansson 1966 1970 3 0 0 3
Norway Eskil Kinneberg 2017 2018 3 0 0 3
27 Sweden Jörgen Mårtensson 1981 1997 2 6 2 10
28 Finland Jani Lakanen 1999 2013 2 5 1 8
29 Finland Janne Salmi 1995 2001 2 4 1 7
30 Norway Kasper Harlem Fosser 2019 2022 2 4 1 7
31 Norway Carl Godager Kaas 2010 2016 2 4 0 6
32 Switzerland Matthias Merz 2005 2012 2 3 4 9
33 Sweden Emil Svensk 2018 2019 2 0 0 2

Kvinner

Rank Athlete From To Gold Silver Bronze Total
1 Switzerland Simone Niggli-Luder 2001 2013 23 2 6 31
2 Sweden Tove Alexandersson 2011 2022 17 8 3 28
3 Finland Minna Kauppi 2004 2013 9 5 3 17
4 Denmark Maja Alm 2012 2021 7 7 3 17
5 Sweden Marita Skogum 1983 1993 6 3 1 10
6 Sweden Annichen Kringstad 1981 1985 6 0 0 6
7 Switzerland Judith Wyder 2011 2018 5 3 4 12
8 Sweden Helena Bergman 2012 2018 4 6 8 18
9 Norway Hanne Staff 1997 2004 4 4 4 12
10 Finland Liisa Veijalainen 1972 1981 4 4 0 8
11 Sweden Karin Rabe 1978 1989 4 3 2 9
12 Sweden Arja Hannus 1981 1991 4 1 0 5
13 Norway Anne Margrethe Hausken 2005 2016 3 5 3 11
14 Sweden Annika Billstam 2007 2015 3 3 8 14
15 Finland Heli Jukkola 2003 2007 3 3 2 8
16 Sweden Ulla Lindkvist 1966 1972 3 3 0 6
17 Finland Merja Rantanen 2008 2017 3 1 4 8
18 Switzerland Vroni König-Salmi 1997 2008 3 1 3 7
19 Sweden Marlena Jansson 1991 1999 3 1 2 6
20 Sweden Anna Bogren 1993 1997 3 1 1 5
Sweden Lina Strand 2016 2022 3 1 1 5
22 Sweden Karolina A. Højsgaard 2003 2009 2 5 1 8
23 Russia Natalia Gemperle 2016 2021 2 5 5 12
24 Denmark Ida Bobach 2011 2016 2 4 0 6
25 Sweden Kristin Cullman 1974 1978 2 3 0 5
26 Sweden Gunilla Svärd 1997 2004 2 2 2 6
27 Finland Outi Borgenström 1974 1981 2 2 1 5
Czech Republic Dana Brožková 2006 2011 2 2 1 5
Norway Ingrid Hadler 1966 1974 2 2 1 5
29 Finland Kirsi Boström (Tiira) 1993 1999 2 2 0 4
Denmark Emma Klingenberg 2014 2015 2 2 0 4
32 Sweden Karolin Ohlsson 2018 2021 2 1 0 3

Flere resultater

Alle resultater