Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | NM sluttspill Ishockey | Amstel Gold Race | Tour of the Alps | Boston Marathon| Alle resultater

Resultat Åk en mil vinn en bil 2024

Lignende saker

Startlistor och resultat för Åk en mil vinn en bil 29. mars 2024.

Publisert 29. mars 2024 i Resultater

Åk en mil vinn en bil 2024

Datum

29 mars

Plats

Storhogna

10 km

Startlistor

Resultat

Herrar, top 50

1 Måns Skoglund Åsarna IK Herrar elit 25:57:00 00:00
2 Oskar Kardin Lager 157 Ski Team Herrar elit 25:58:00 00:01
2 Max Novak Offerdals SK / Team Aker Dæhlie Herrar elit 25:58:00 00:01
4 Nils Dahlsten Team Lager 157 Herrar elit 25:59:00 00:02
5 Edvin Anger Åsarna IK Herrar elit 26:00:00 00:03
6 Carl RUNE Täby IS Skidor Herrar elit 26:00:00 00:03
7 Vilmer Wikström Åsarna Under 18 26:31:00 00:34
8 Gustav Karonen Uppsala Under 18 26:34:00 00:37
9 Edward Nässén Matfors SK Under 18 26:47:00 00:50
10 Tage Börjesson Östersunds SK Under 18 27:07:00 01:10
11 Mårten Handler Östigårn 725 Herr motion 27:11:00 01:14
12 Henrik Svelander Åsarna IK Herr motion 27:22:00 01:25
13 Fredrik Thyselius Stuguns SK Herr motion 27:27:00 01:30
14 Axel Danielsson Stockvik Under 18 27:32:00 01:35
15 Karel Novak Offerdals SK Herr motion 27:33:00 01:36
16 Alexander Thalin Navia Storvreta IK Under 18 27:36:00 01:39
17 Oskar Ahnbrink Sundbybergs IK Herrar elit 28:02:00 02:05
18 Erik Olofsson Ås If Herr motion 28:22:00 02:25
19 Olle Rune Täby IS Skidor Under 18 28:31:00 02:34
20 Andreas Holmberg IFK Mora SK Herrar elit 28:37:00 02:40
21 Robin Grenholm Brunflo IF / Geberit AB Herr motion 28:38:00 02:41
22 Wilhelm Sterner Täby IS Skidor Herrar elit 28:43:00 02:47
23 Arvid Carlsson Åsarna ik Under 18 28:49:00 02:52
24 Vegard Nordbrandt Åsarna IK Under 18 28:54:00 02:57
25 Felix Frykfeldt Ikhp Huskvarna Under 18 29:03:00 03:07
26 Svante Börjesson Östersunds SK Under 18 29:13:00 03:16
27 Hugo Persson Östersunds SK Under 18 29:26:00 03:29
28 Herje Olsson Offerdals SK Under 18 29:27:00 03:31
29 Axel Eriksson Åsarna IK Herr motion 29:34:00 03:37
30 Oskar Bergman Frösö IF Under 18 30:01:00 04:04
31 Alexander Halvarsson Funäsdalens IF Under 18 30:13:00 04:16
32 Anders Halvarsson Funäsdalens IF Herr motion 30:14:00 04:17
33 Theodor Danielsson Östersund Herrar elit 30:14:00 04:17
34 Pontus Nilsson Linköpings SK Under 18 30:20:00 04:23
35 Erik Johanson Åmål Herr motion 31:10:00 05:13
36 Fredric Killén Trollhättan SOK Herrar elit 31:11:00 05:14
37 Julius Forsell Hällefors SK Under 18 31:12:00 05:15
38 Martin Börjesson Östersunds SK Herr motion 31:13:00 05:17
39 Markus Daabach Åsarna Ik Herr motion 31:33:00 05:36
40 Larry Poromaa Åsarna IK Herr motion 31:50:00 05:53
41 David Johansson Team Edith&Sixten Herr motion 32:00:00 06:03
42 Tobias Sjögren Ifk Hedemora Skidor Herrar elit 32:01:00 06:05
43 Uddo Sonnefelt Duveds IF Under 18 32:12:00 06:15
44 Harald Olsson Offerdals SK Under 18 32:13:00 06:16
45 Thomas Kjellin Åsarna Herr motion 32:23:00 06:26
46 Jesper Claesson Sundsvallspolisen IF Herr motion 32:23:00 06:26
47 Fredrik Paulsson Östersund Herrar elit 32:37:00 06:40
48 August Bo Oscar Finckenhagen Heming IL Under 18 32:45:00 06:48
49 Martin Ondrasek Alnö SK Herr motion 33:27:00 07:30
50 Joakim Nordling Sallyhillers Herr motion 33:33:00 07:36

Kvinnor, top 50

1 Hanna Seppas Tenhults SOK Dam motion 30:20:00 00:00
2 Frida HALLQUIST Åsarna IK Damer elit 31:17:00 00:57
3 Lina Hallquist Östersund Dam motion 31:42:00 01:22
4 Brita Olsson Offerdals SK Under 18 32:04:00 01:44
5 Maja Gruvris Siljansnäs Skid- och Löparklubb Damer elit 32:06:00 01:46
6 Ida Wasell Järpens sk Dam motion 32:21:00 02:01
7 Anna Novak Offerdals SK Dam motion 32:21:00 02:01
8 Enya Daabach Åsarna Ik Under 18 32:21:00 02:01
9 Agnes Öhrn Bergeforsens SK Damer elit 32:22:00 02:02
10 Tyra Hellsberg Stockvik SF Under 18 32:48:00 02:28
11 Astrid Persson Östersunds SK Under 18 32:50:00 02:30
12 Ebba Fryxell Dala-Järna IK Under 18 32:53:00 02:33
13 Nike Woxlägd Fria Skog AB Under 18 33:03:00 02:43
14 Astrid Karlstedt ÖSK Damer elit 33:13:00 02:54
15 Ella Angerhyttinen Åsarna IK Damer elit 33:26:00 03:06
16 Lizzie Sonnefelt Åsarna IK Damer elit 33:27:00 03:07
17 Jennifer Ondrasek Alnö SK Dam motion 33:32:00 03:12
18 Linnea Jonsson Alnö SK Under 18 33:34:00 03:15
19 Elsa Malmgren Åsarna ik Damer elit 34:05:00 03:45
20 Isa Wickenberg Ås IF Dam motion 34:18:00 03:58
21 Beatrice Andersson Vemdalen Dam motion 34:42:00 04:22
22 Ellinore Bäckman Hede Dam motion 35:14:00 04:54
23 Carolin Moberg Älta Dam motion 35:20:00 05:01
24 Jana Novak Offerdals SK Dam motion 35:23:00 05:03
25 Jenny Kling Selånger SOK Damer elit 35:26:00 05:06
26 Carola Högman Alnö Dam motion 35:46:00 05:27
27 Irma Östberg Åsarna IK Dam motion 36:45:00 06:25
28 Elin Morlind Åsarna ik Dam motion 36:46:00 06:26
29 Lisa Branden Vemdalens IF Dam motion 36:48:00 06:28
30 Astrid Öhrn Bergeforsens SK Under 18 37:07:00 06:47
31 Anna Backlund Högbo GIF Damer elit 37:38:00 07:18
32 Matilda LJUDEN Uslk Dam motion 38:28:00 08:08
33 Elin Claesson Bondsjöhöjdens IK Skidor Dam motion 38:36:00 08:16
34 Sofia Persson Åsarna IK Dam motion 38:36:00 08:16
35 Agnes Fryxell Dala-Järna IK Under 18 38:47:00 08:27
36 Freja Mogren Västerås Skidklubb Under 18 38:52:00 08:32
37 Matilda Thulin Bromma Dam motion 39:09:00 08:49
38 Karin Leckström Nacka Värmdö SK Dam motion 39:10:00 08:51
39 Ingela Granlöf Stuguns SK Dam motion 39:14:00 08:54
40 Marie Sandgren Spånga Dam motion 39:33:00 09:13
41 Karin Nordling Alnö Race Team Dam motion 39:37:00 09:17
42 Malin Sjöblom Ås IF Dam motion 39:43:00 09:23
43 Milla Haka-Wall Biathlon Östersund Under 18 39:52:00 09:32
44 Freja Folkesson Biathlon Östersund Under 18 39:58:00 09:38
45 Emilia Jonsson Ytterhogdals IK Skidor Dam motion 40:13:00 09:53
46 Theresia Westerlund Gävle Dam motion 40:17:00 09:57
47 Lisa Svensson Åsarna IK Dam motion 40:21:00 10:01
48 Lisa Westlund Biathlon Östersund Under 18 40:28:00 10:09
49 Anna Sundgren Hammerdal Dam motion 40:34:00 10:14
50 Emma Eriksson-Sundberg Storhogna Camping Dam motion 40:55:00 10:35

Om loppet:

På långfredag den 29 mars är det åter igen dags för vinterns stora familjefest på Storhogna. Du åker själv eller tillsammans med hela familjen på en lätt milslinga från hotellet och upp på fjället. Alla som går i mål är med på utlottningen av en bil samt ytterligare ett antal fina priser.

Årets bil är en vit VW T-Roc till värde av 382.000 kr.

PM

Hemsida

Flera resultat

Alle resultater