Sport på TV | Nordisk Mesterskap friidrett | Diamond League Rabat | Giro d'Italia | Ishockey VM | PGA Championship| Alle resultater

Resultater American Birkebeiner 2023

Lignende saker

Startlister, resultater og annen innfomasjon for American Birkebeiner som arrangeres lørdag 25. februar 2023.

Publisert 25. februar 2023 i Resultater

American Birkebeiner 2023

Dato

Lørdag 25. februar 2023

Sted

Hayward, Wisconsin – USA

Distanser: 50 km fri teknikk

Resultater (live)

Om American Birkebeiner

American Birkebeiner, også kalt Birkie, er et skirenn i Wisconsin i USA. Det ble arrangert første gang i 1973. Rennet arrangeres over 50 km i fristil og 55 km klassisk fra Cable til Hayward. Det arrangeres også renn over kortere distanser: Kortelopet (29 km) og Prince Haakon (15 km) med start og mål i Cable. Over 10 000 langrennsløpere deltar hvert år.

Norskættede Tony Wise tok initiativ til rennet som er inspirert av Birkebeinerrennet i Norge. 35 menn og ei kvinne deltok i det første rennet som gikk over 45 km.[1] I 2000 og 2017 ble rennet avlyst på grunn av snømangel.

Blant vinnerne i herreklassen er Oddvar Brå (1985), Tore Martin Søbak Gundersen (2011), Anders Gløersen (2018)) og Niklas Dyrhaug (2020). Blant vinnerne i kvinneklassen er Berit Mørdre Lammedal (1977) og Nina Skeime (1992).

Hjemmeside

Et Ski Classics Challenger-renn

Løypekart

Værvarsel

Tidligere vinnere

Year Men Women
1973 Eric Ersson Sweden Jacque Lindskoog USA
1974 Dave Quinn USA Jacque Lindskoog (2),  USA
1975 Chris Haines USA Vigdis Snekkevi USA
1976 Audun Kolstad Norway Jana Hlavaty USA
1977 Audun Kolstad (2),  Norway Berit Lammedal Norway
1978 Alfred Kaelin Norway Valborg Ostberg Norway
1979 Arnt Haarstad Norway Judy Rabinowitz USA
1980 Per Notten Norway Gry Oftedal Norway
1981 Jean-Paul Pierrat France Marianne Hadler USA
1982 Ola Hassis Sweden Gry Oftedal (2),  Norway
1983 Rudi Kapeller Austria Jennifer Caldwell USA
1984 Bengt Hassis Sweden Vigdis Rønning Norway
1985 Oddvar Brå Norway Muffy Ritz USA
1986 Anders Blomquist Sweden Muffy Ritz (2),  USA
1987 Konrad Hallenbarter Switzerland E.J. Holcomb USA
1988 Örjan Blomquist Sweden Kelly Kimball USA
1989 Örjan Blomquist (2),  Sweden Betsy Youngman USA
1990 Manfred Nagl Austria Lynne Cecil USA
1991 Manfred Nagl (2),  Austria Ingrid Butts USA
1992 Todd Boonstra USA Nina Skeime Norway
1993 Manfred Nagl (3),  Austria Suzanne King USA
1994 Tomas Caslavsky Czech Republic Heike Wezel Germany
1995 Andre Jungen Switzerland Maria Theurl Austria
1996 Silvano Barco Italy Gudrun Pflueger Austria
1997 Mikhail Botwinov Austria Gudrun Pflueger (2),  Austria
1998 Carl Swenson USA Jennifer Douglas USA
1999 Johann Mühlegg Germany Laura McCabe USA
2000 «Mother Nature« «Mother Nature«
2001 Gianantonio Zanetel Italy Nadezhda Slessareva Russian Federation
2002 Maurizio Pozzi Italy Jeannie Wall USA
2003 Gianantonio Zanetel (2),  Italy Lara Peyrot Italy
2004 Gianantonio Zanetel (3),  Italy Lara Peyrot (2),  Italy
2005 Marco Cattaneo Italy Lara Peyrot (3),  Italy
2006 Marco Cattaneo (2),  Italy Anna Santer Italy
2007 Zack Simons USA Kate Whitcomb USA
Year Men skating Men classic Women skating Women classic
2008 Ivan Babikov Canada Yuri Kozlov Russian Federation Evelyn Dong USA Kelly Skillicorn USA
2009 Matthew Liebsch USA Gus Kaeding USA Rebecca Dussault USA Martina Stursova Czech Republic
2010 Fabio Santus Italy Juergen Uhl USA Rebecca Dussault (2),  USA Audrey Weber USA
2011 Tore Gunderson Norway Juergen Uhl (2),  USA Caitlin Compton USA Jennie Bender USA
2012 Tad Elliot USA David Chamberlain USA Holly Brooks USA Carolyn Ocariz USA
2013 Sergio Bonaldi Italy Doug Debold USA Caitlin Gregg (2),  USA Ingrid Saupstad Norway
2014 Tom Reichelt Germany Santiago Ocariz USA Caitlin Gregg (3),  USA Natalja Naryshkina Russian Federation
2015 Sergio Bonaldi (2),  Italy Ole Christian Mork Norway Holly Brooks (2),  USA Natalja Naryshkina (2),  Russian Federation
2016 David Norris USA Welly Ramsey USA Caitlin Gregg (4),  USA Deedra Irwin USA
2017 «Mother Nature« «Mother Nature« «Mother Nature« «Mother Nature«
2018 Anders Gløersen Norway Ben Saxton,  USA Caitlin Gregg (5),  USA Felicia Gesior USA
2019 Akeo Maifeld-Carucci USA Peter Holmes,  USA Alayna Sonnesyn USA Cate Brams USA
2020 Niklas Dyrhaug Norway Peter Holmes (2),  USA Jessica Yeaton Australia Nichole Bathe Great Britain
2021 Johnny Hagenbush USA Ian Torchia USA Alayna Sonnesyn (2),  USA Rosie Frankowski USA
2022 Gerard Agnellet France Leo Hipp USA Alayna Sonnesyn (3),  USA Delaney FitzPatrick USA

Flere resultater

American Birkebeiner American Birkebeiner American Birkebeiner American Birkebeiner American Birkebeiner American Birkebeiner

Alle resultater