Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultater Birkebeinerrennet K50-54 2024

Lignende saker

Resultater Birkebeinerrennet K50-54 17. mars 2024.

Publisert 17. mars 2024 i Resultater

Alle resultater for Birkebeinerrennet 2024

Klassevise resultater

Birkebeinerrennet K50-54 2024

Resultater (live)

Pl Stnr Deltaker Klubb Tid
1 1542 Ragnhild Amlie Try 3:24:40
2 2393 Lin Iren Sætre Nybergsund IL 3:31:33
3 1807 Hege Skari Lillehammer Skiklub 3:36:25
4 2272 Ingerid Laukli Team Friskliv 3:36:42
5 2252 Karin Kjensli Kjærstad Il 3:43:22
6 3162 Eva Skagestad Lillehammer Skiklub 3:54:45
7 2602 Venche Vestbakken Raufoss 3:54:49
8 2752 Cecilie Wærp Hauge Kjelsås 3:57:41
9 3423 Klara Lyngnes Festesonen 3:59:07
10 3094 Kristin Holt Rustad IL 4:00:47
11 3608 Eva Gustumhaugen Lyn Ski 4:01:00
12 2835 Marianne Bruun Lien 4:04:48
13 6089 Jeanette Harder-Falck Bristow 4:04:57
14 3572 Torild T. Viken 4:06:20
15 3495 Kristine Gjelsvik Rønningen NITTEDA IL 4:08:17
16 2296 Jessica Moverare IKJ Haninge 4:10:00
17 3738 Åse H Laukli Lervik Asker Skiklubb 4:11:06
18 4185 Ann Elin Flågen Il Heming 4:11:21
19 3954 Karen Sophie Dedekam Kryvi Fana IL 4:11:44
20 3542 Jannicke Ryun Sæther 4:14:04
21 3457 Sidsel Nordhagen Lørenskog CK 4:15:30
22 3632 Jannike Eggen 4:15:34
23 5305 Rannveig Ohren 4:16:19
24 3056 Sanna Puhakka CustomSports 4:16:43
25 3703 Evelyn Himma 4:18:36
26 4281 Marit Nygjerde 4:20:31
27 4424 Eline Grimsmo Fossum 4:24:01
28 3303 Kristin Pettersen Grenan Airmine 4:25:18
29 4384 Kari Vik Eines Tollernes IL 4:25:24
30 4390 Anne Gro Enger 4:28:16
31 4682 Märta Warg 4:28:23
32 4772 Mona Wilhelmsen 4:29:27
33 3380 Annelie Jonsson Tavelsjö AIK 4:31:00
34 4990 Randi Haugland Vegårshei Il 4:33:41
35 5198 Kari Rønning Storli Kvikne 4:34:02
36 4781 Ingvild Aurdal 4:35:39
37 5255 Anne Weider Aasen 4:38:04
38 4562 Marianne Tomter Nylund Vang Skiløperforening 4:38:05
39 4742 Toril Eggen 4:38:07
40 4361 Elise Caspersen 4:38:32
41 4858 Ingunn Vangen Lunåsmo Tynset 4:39:49
42 5835 Miriam Delphin 4:39:51
43 4591 Tove Iren Gløtheim Ryttervoll Brekken 4:40:00
44 4323 Erika Avagian Dombås il 4:40:41
45 4401 Marit Five Skedsmo Skiklubb 4:42:17
46 4632 Bente Storvik MjøsSki 4:42:56
47 5010 Linda Irene Huseby Kjelsås 4:43:08
48 5386 Kjersti Aaseth 4:43:19
49 5249 Linn Merete Øverland Gausdal skilag 4:44:09
50 5634 Hanne Pernille Moen 4:44:51
51 6831 Lucrezia Savin 4:45:06
52 4452 Turid M. E. Heimdahl Søndre Land Ski 4:45:37
53 5051 Nina Strøm Swensson 4:47:37
54 5019 Tina Carlson Ingdahl IK Trasten 4:52:20
55 7420 Åse Margrethe Sogstad Lommedalens IL 4:52:32
56 5178 Anette Skurdal Bamford 1869 4:53:08
57 5401 Mona Løvlien Åslia skilag 4:53:31
58 6974 Gunhild Lutnæs Roterud IL 4:54:51
59 4890 Alessandra Bernasconi Madshus Team Liechtenstein 4:55:29
60 4884 Anne Solheim Bentzen 4:55:31
61 4794 Eva Haskova 4:55:59
62 6723 Margrethe Meo OI-tri 4:56:08
63 5921 Hilde Sofie Høilund Aurskog Sparebank 4:59:16
64 5285 Kjersti Trømborg Team Maxim 4:59:27
65 5212 Eli Kristine Saastad Ventura Utvikling / Lillehammer Næringsforening 5:02:25
66 5720 Mette Stokkenes Syril il 5:02:41
67 7294 Katarina Lindblom Frösö IF 5:03:16
68 6180 Maria Marcelius Frösö IF 5:04:47
69 4704 Jaroslava Dobiasova 5:08:52
70 5089 Marit Solås Melbø Vingrom IL 5:09:05
71 9099 Monica Toften 5:09:21
72 6603 Janne Finanger Statland idrettslag 5:14:45
73 5339 Annica Harrysson Team Kungälv IS 5:15:40
74 5322 Kari Buskenes 5:20:25
75 5540 Kathrine Helgesen Asker Turnforening 5:20:58
76 6351 Nina Woldene Øvrevoll Hosle IL 5:21:16
77 6142 Stina Nordeng Follow your dreams 5:22:35
78 6492 Anne-Sofie Hox Brynildsen Fredrikstad Skiklubb 5:23:12
79 7150 Hanna Falkeström Frösö IF 5:27:46
80 5606 Kathrine Lie 5:28:39
81 5902 May-Lill Småvik Stadsbygd il 5:29:09
82 7482 Berney Yldia Ski club Vallée de Joux 5:29:37
83 5521 Hanne Mette Gunnarsrud Hanne Mette Band 5:31:54
84 6434 Katrine Sølvberg 5:33:22
85 7598 Ann Karin Reiersen Trøsken IL 5:34:13
86 8739 Barbara Bieri 5:35:49
87 5790 Hanne Marthe Østvold Heming 5:36:50
88 5648 Christine Meklenborg Nilsen Eidsvold Værks Skiklub 5:37:17
89 7578 Idun Søbye SI Aktiv 5:38:14
90 5679 Heidi Ringen 5:46:26
91 915 Pia Lappalainen 5:46:57
92 7340 Kajsa Nilsson Team Snygga Starka goes Birken 5:49:04
93 7041 Marianne Brusdal 5:51:39
94 6649 Kari-Anne Grov Heggem GMB Aktiv 5:57:46
95 8006 Sara Vaskio AgroForst 5:59:30
96 8433 Line Njåstad 6:00:52
97 918 Tonje Skårsmoen Vålerenga 6:01:17
98 6372 Mona Åsgård Trondheim Kommune 6:01:41
99 7040 Teresia Wangensteen 6:05:12
100 5894 Kerry Olsson Team Let’s Go 6:05:39
101 5740 Lisbet Tang Sørensen 6:07:43
102 5456 Anita Bråthen 6:07:45
103 5706 Trine Skogmo 6:08:53
104 938 Kristina Haugaa 6:14:19
105 6816 Kyrsten Stalheim Rogn 6:21:20
106 6834 Kelly Scheuerman 6:22:42
107 7800 Andrea Kilen 6:24:09
108 7426 Gabriela Stachova VODÁK sport WTX – team 6:32:05
109 7139 Linda Enell Team Snygga Starka goes Birken 6:37:57
110 907 Birte Berg-Olsen 6:41:16
111 8281 Synnøve Haug Ørsta Sykkelklubb 6:44:20
112 6350 Ninna Wixell 6:47:48
113 6375 Cecilie Brenli 6:49:19
114 7774 Daphne Jensen Agro-forst 6:53:04
115 7509 Hege Paulsen 6:58:25
116 9768 Ann Lahti Adventure of Sweden 7:00:37
117 6119 Cecilia Håkansson Vindrarp SK 7:01:01
118 7085 Katarina Bergkvist Team Snygga Starka goes Birken 7:05:55
119 9021 Stine Pedersen-Almquist 7:08:56
120 7574 Laila Rosenborg 7:15:18
121 9091 Guldborg Søvik 7:19:58
122 6418 Merete Lind Holte 7:21:35
123 9015 Annhild Oma Strandebarm Idrettslag 7:24:24
124 8260 Nina Grabner 7:36:22
125 6290 Lena Sollie Knoll og tott 7:36:35
126 6144 Marianne Scheele 7:46:09
127 8578 Konstanze Winterstein-Walther SSV ERFURT02 8:03:16
128 7104 Anne Grethe Bolstad 8:06:12

Startliste

Søk i startlistene

Om Birken 2024

Resultater andre Birken-arrangementer: Stafettbirken | Ungdomsbirken | Skøytebirken | Turbirken | Halvbirken

På TV

NRK sender direkte fra Birken. Se sendingen I NRK TV her.

Pressekonferanse onsdag 13. mars

Birken TV

Løypekart

Pressekonferanse Birkebeinerrennet

Værvarsel

Webcam fra traseen

Flere målestasjoner

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norges flagg Trygve Beisvåg
1933 Norges flagg Arne Rustadstuen
1934 Norges flagg Arne Rustadstuen (2)
1935 Norges flagg Olaf Hoffsbakken
1936 Norges flagg Oscar Gjøslien
1937 Norges flagg Gunnar Hansveen
1938 Norges flagg Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norges flagg Hallvard Eggset
1940 Norges flagg Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norges flagg Leif Haugen
1947 Norges flagg Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norges flagg Ola Kveberg
1950 Norges flagg Gunnar Hermansen (2)
1951 Norges flagg Thorfinn Staff Eid
1952 Norges flagg Odd Nyborg
1953 Norges flagg Johs. Woxen
1954 Norges flagg Johan Østvang
1955 Norges flagg Oddmund Jensen
1956 Norges flagg Einar Skaaren
1957 Norges flagg Oddmund Jensen (2)
1958 Norges flagg Oddmund Jensen (3)
1959 Norges flagg Einar Skaaren (2)
1960 Norges flagg Martin Stokken
1961 Norges flagg Ole Ellefsæter
1962 Norges flagg Oddmund Jensen (4)
1963 Norges flagg Magnar Ingebrigtsli
1964 Norges flagg Egil Tvedt
1965 Norges flagg Oddmund Jensen (5)
1966 Norges flagg Egil Tvedt
1967 Norges flagg Ivar Skogsrud
1968 Norges flagg Erik Solberg Johansen
1969 Norges flagg Niri Helleberg
1970 Norges flagg Arne Vehus
1971 Norges flagg Bjørn Arvnes
1972 Norges flagg Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norges flagg Per Knotten
1974 Norges flagg Dag Anmarkrud
1975 Norges flagg Ivar Formo
1976 Norges flagg Audun Kolstad Norges flagg Berit Mørdre Lammedal
1977 Norges flagg Audun Kolstad (2) Norges flagg Valborg Østberg
1978 Norges flagg Anders Bakken Norges flagg Birgit Øverby Tennøe
1979 Norges flagg Anders Bakken (2) Norges flagg Anna Bjørgan
1980 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim Norges flagg Anna Bjørgan (2)
1981 Sveriges flagg Sven-Åke Lundbäck Norges flagg Vigdis Rønning
1982 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim (2) Norges flagg Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norges flagg Per Knut Aaland Norges flagg Hilde Riis
1984 Norges flagg Magnar Rismyhr Norges flagg Gry Oftedal
1985 Sveriges flagg Ola Hassis Norges flagg Gry Oftedal (2)
1986 Sveriges flagg Örjan Blomquist Norges flagg Ellen Grepperud
1987 Canadas flagg Pierre Harvey Norges flagg Astrid Dæhlie
1988 Norges flagg Jo Helgestad Norges flagg Elisabeth Tharaldsen
1989 Norges flagg John Kvale Norges flagg Marthe Flugstad
1990 Norges flagg Per Knut Aaland (2) Norges flagg Mona Fugli
1991 Norges flagg Per Knut Aaland (3) Norges flagg Ragnhild Bratberg
1992 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset Norges flagg Anne Jahren
1993 Russlands flagg Aleksandr Golubev Norges flagg Astrid Kristin Ruud
1994 Norges flagg Erling Jevne Norges flagg Marit Elveos
1995 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norges flagg Unni Ødegård
1996 Norges flagg Erling Jevne (2) Norges flagg Marit Mikkelsplass
1997 Norges flagg Erling Jevne (3) Norges flagg Marthe Flugstad (2)
1998 Norges flagg Erling Jevne (4) Norges flagg Anita Moen Guidon
1999 Norges flagg Erling Jevne (5) Norges flagg Anita Moen Guidon (2)
2000 Norges flagg Erling Jevne (6) Norges flagg Anita Moen Guidon (3)
2001 Norges flagg Erling Jevne (7) Norges flagg Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč Norges flagg Marthe Flugstad (3)
2003 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finlands flagg Annmari Viljanmää
2004 Italias flagg Gianantonio Zanetel Finlands flagg Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (2) Italias flagg Cristina Paluselli
2006 Norges flagg Anders Aukland Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (3) Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sveriges flagg Jerry Ahrlin Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norges flagg Anders Aukland (2) Sveriges flagg Jenny Hansson
2011 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (4) Sveits’ flagg Seraina Boner
2012 Norges flagg Anders Aukland (3) Sveits’ flagg Seraina Boner (2)
2013 Norges flagg Anders Aukland (4) Sveits’ flagg Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norges flagg Petter Eliassen Norges flagg Therese Johaug
2016 Norges flagg John Kristian Dahl Sveits’ flagg Seraina Boner (4)
2017 Norges flagg Martin Johnsrud Sundby Polens flagg Justyna Kowalczyk
2018 Norges flagg Andreas Nygaard Polens flagg Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norges flagg Petter Eliassen (2) Polens flagg Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norges flagg Andreas Nygaard (2) Norges flagg Astrid Øyre Slind
2023 Norges flagg Andreas Nygaard (3) Norges flagg Astrid Øyre Slind (2)

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Alle resultater