Sport på TV | Håndball VM kvinner | WC skiskyting Østersund | IBU Cup Kontiolahti | WC alpint Beaver Creek | Kvalifisering Eliteserien fotball | Champions League menn| Alle resultater

Resultater Birkebeinerrennet K55-59 2023

Lignende saker

Resultater fra Birkebeinerrennet K55-59 som i 2023 arrangeres lørdag 18. mars 2023.

Publisert 17. mars 2023 i Resultater

Birkebeinerrennet K55-59 2023

Søk i startlistene

Liveresultater

Livetracker

Resultater alle klasser Birken 2023

Pl Stnr Deltaker Klubb Skramstad Kvarstad Sjusjøen Tid
1 7645 Unni Persson Moseby Kjelsås Ski IL 0:44:49 2:06:52 3:03:25 3:45:39
2 7669 Kari Øvsthus OPIL 0:44:52 2:07:36 3:06:16 3:47:52
3 3197 Mari Lundby Nordre Land IL 0:46:56 2:12:51 3:11:41 3:55:55
4 3105 Ragnhild Bolstad Forsvaret/ Åslia Skilag 0:47:30 2:15:07 3:15:29 4:04:42
5 7636 Kirsti Midttømme Fana IL 0:50:41 2:23:10 3:26:19 4:12:10
6 7671 Randi Nerdrum Team Tronrud 0:51:03 2:22:13 3:27:47 4:12:24
7 3184 Marit Brennhovd Veritas BIL / LYN 0:50:04 2:20:45 3:24:30 4:12:29
8 7629 Tone Beate Grøtan Asker 0:51:14 2:27:32 3:35:09 4:18:26
9 3112 Brynhild Guri Børtnes Sturla IF 0:52:29 2:26:32 3:34:36 4:20:55
10 3141 Inger Gro Lien Samnanger il 0:51:11 2:24:23 3:33:04 4:21:10
11 3120 Nina Hammerlund Holmen IF 0:52:07 2:27:03 3:35:40 4:23:33
12 3148 Gunilla Melaaen IL ROS 0:55:34 2:33:23 3:40:29 4:27:27
13 3188 Birte Marie Skofteland Hitachi Energy BIL 0:54:18 2:31:33 3:41:46 4:28:56
14 6583 Elen Cathrine Egebakken Mandagsdamene 0:56:56 2:35:04 3:44:07 4:34:02
15 3162 Reidun Dahl Silkoset Siemens Healthineers 0:57:35 2:38:14 3:49:55 4:35:58
16 3405 Jannecke Elde Lauritzen OI Masters 0:54:46 2:34:35 3:46:06 4:36:03
17 3407 Anne Leseth Sørbråten IL 0:55:34 2:36:27 3:47:16 4:36:39
18 3554 Ida Westgaard Rustad IL 0:57:27 2:36:51 3:47:40 4:37:05
19 3399 Ann-Kristin Land Konnerud IL 0:56:20 2:37:22 3:48:07 4:37:35
20 6480 Gunvor Syversen Skjerven Nes sportsklubb 0:55:27 2:36:04 3:49:02 4:39:58
21 3155 Hilde Olstad Fossum RD 0:54:20 2:41:05 3:52:42 4:44:22
22 3138 Tina Gini Larter 0:54:11 2:39:24 3:58:48 4:46:54
23 3151 Elin Nerem Emblem IL 0:57:19 2:40:27 3:56:36 4:48:06
24 3859 Kristin Helene Hafseld 0:57:11 2:40:27 3:54:53 4:48:07
25 4071 Åse Strømme 1:00:21 2:44:55 3:57:02 4:49:11
26 3122 Britt Heskestad Stavanger Skiklubb 0:58:00 2:41:13 3:57:08 4:49:19
27 3565 Brith Line Øverland Fana 0:58:05 2:39:38 3:55:44 4:49:25
28 3435 Anne Grete Meinicke IL Jutul 0:57:04 2:43:42 3:58:47 4:51:15
29 4146 Scottie Eliassen 1:01:10 2:45:05 3:58:38 4:51:47
30 753 Hege Saltnes Try 0:59:49 2:42:17 3:59:07 4:52:32
31 3935 Tove Irene Larsen CK Nittedal 1:04:04 2:47:41 4:00:27 4:52:59
32 3400 Astrid Landewall 0:58:08 2:42:36 4:01:27 4:54:37
33 3894 Karianne L Husemoen Tirsdagsintevallen 0:58:16 2:45:11 4:02:19 4:56:49
34 3287 Siv Karin Felde Ferskvann 0:57:27 2:44:53 4:03:12 4:57:01
35 3203 Kari J. Spjeldnæs Lyn Ski 0:57:02 2:44:08 4:01:28 4:58:11
36 3440 Kristin Moen LØRENSKOG SKIKLUBB 0:59:27 2:46:02 4:04:10 4:59:01
37 3929 Ina Cecilie Landro Team Friskliv 0:59:40 2:48:10 4:04:57 5:00:02
38 3253 Patricia Carlen 1:01:18 2:49:39 4:05:04 5:03:13
39 4262 Lillann Norseng Holmen IF 1:03:26 2:55:26 4:16:19 5:12:44
40 5583 Christin Holmbø Kanden Storebrand Sport 1:03:20 2:59:11 4:20:46 5:15:50
41 3839 Berit Flugstad Lillehammer Skiklub/Team Flugstad 1:04:27 2:59:16 4:25:56 5:19:16
42 4010 Annemarie Ranvik Konnerud IL 1:02:33 2:58:24 4:22:32 5:19:46
43 3889 Liv Hovem Veritas BIL 1:04:17 2:59:31 4:21:48 5:20:54
44 4487 Guro Myrvold Ullensaker 1:07:02 3:03:14 4:28:53 5:26:49
45 835 Randi Hjertaker 1:06:51 3:00:01 4:30:23 5:26:56
46 3893 Sissel Husebråten Ørje IL 1:05:57 3:02:35 4:28:12 5:27:11
47 4021 Sonja Røed Arkitektene VIS-Á-VIS 1:06:03 3:01:33 4:24:45 5:29:58
48 3501 Anne Samuelsen Asker Sk 1:06:05 3:05:34 4:31:13 5:29:59
49 3825 Anna Eklöf If Hallby SOK 1:09:55 3:08:10 4:32:46 5:31:35
50 4141 Julie Weel Rosbo Københavns skiklub 1:06:34 3:06:25 4:31:32 5:34:54
51 3763 Grethe Albrektsen St.Olav Hospital 1:07:30 3:05:23 4:32:32 5:35:05
52 4404 Hilde J.L. Haugse Fana IL 1:06:10 3:10:23 4:35:45 5:37:43
53 4514 Åsa Ravik Santander Consumer Bank 1:08:43 3:06:39 4:34:54 5:37:44
54 5199 Beate Berger Berger helse og trening 1:04:08 3:05:36 4:35:13 5:39:07
55 5109 Tove Beate Jelstad Vikersund IF Langrenn 1:08:08 3:11:14 4:38:31 5:39:17
56 7197 Jane Henry Ford Sayre 1:07:50 3:09:54 4:39:16 5:43:40
57 5132 Heidi Rolke 1:03:26 3:12:25 4:41:01 5:44:01
58 5635 Irene Håland Ludvigsen 1:11:19 3:17:08 4:48:23 5:50:32
59 4855 Evy Ann Ekornes 1:08:57 3:18:06 4:46:54 5:53:18
60 3888 Irene Hove Brattbakkendamene 1:10:46 3:13:10 4:50:32 5:53:27
61 4246 Marit Kure IL ROS 1:13:39 3:23:46 4:54:08 5:56:42
62 4367 Inga Marie Faleide 1:10:34 3:16:53 4:50:16 5:56:56
63 5296 Helen Romundset Aure Idrettslag 1:08:32 3:16:32 4:49:13 6:00:27
64 4950 Hilde Hoel 1:12:41 3:28:14 5:00:46 6:03:03
65 5377 Janne Hessen Universitetssykehuset Nord-Norge 1:15:04 3:27:13 4:59:04 6:03:07
66 5129 Nina Rise Oddan Støren Cykleklubb 1:10:11 3:23:23 4:56:06 6:03:31
67 60012 Anette Bernhed Härryda kommun 1:08:39 3:17:50 4:55:09 6:04:26
68 5196 Pia Vogel Holstebro Skiklub 1:05:11 3:15:51 4:50:30 6:05:18
69 6190 Linda Martin 1:09:20 3:19:19 4:55:27 6:10:01
70 4505 Christine Pasterczyk 1:13:42 3:26:20 5:02:03 6:11:08
71 5457 Karin Burri 1:10:40 3:22:47 5:01:55 6:12:21
72 6869 Hanna Vehmas 1:10:09 3:21:38 4:54:30 6:14:15
73 6509 Karin Synnøve Gåsbakk Charlottenlund vgs 1:14:10 3:27:29 5:06:46 6:16:30
74 4721 Ragnhild Simensen Willys Diagonalers 1:11:52 3:26:40 5:10:45 6:17:50
75 60482 Sigrid Alm Sæthre 1:13:08 3:24:13 5:08:26 6:19:17
76 5141 Chantal Côté Natural Fitness Lab 1:12:23 3:23:56 5:11:09 6:26:26
77 4912 Signe Ellen Fjæra Fjæra og Rullestad IL 1:15:54 3:33:16 5:12:49 6:27:56
78 6037 Anna Danarp 1:18:09 3:42:34 5:27:59 6:39:04
79 5869 Hanne Røer 1:18:00 3:41:38 5:25:56 6:42:32
80 4864 Laurie Anderson 1:15:23 3:37:28 5:31:17 6:45:13
81 4687 Trine Lise Folvik Multiconsult BIL 1:22:00 3:46:07 5:33:31 6:49:52
82 6324 Ina Zachrisson 1:22:49 3:51:23 5:37:00 6:58:54
83 5455 MANUELA BRUNO ATLETICA VERBANO 1:13:16 3:44:37 5:35:40 6:59:15
84 7173 Siw Gruer 1:20:20 3:50:19 5:38:03 7:05:24
85 5131 Synnøve Roald Langhus fotball 1:19:41 3:54:26 5:51:20 7:06:14
86 6701 Bjørg Rodahl Kristensen 1:19:52 4:07:51 5:54:13 7:12:42
87 7607 Susanne Rudenstam 1:25:20 4:07:09 5:57:45 7:15:30
88 5113 Aud Oddveig Nygård 1:14:17 3:46:41 5:48:50 7:16:43
89 60413 Dagny Tengbom Jahren Tørnholmen BIL 1:22:44 3:55:19 5:55:11 7:20:30
90 6780 Wenche Nyhus 1:27:43 4:13:20 6:11:02 7:40:21
91 5904 Kristin Anita Bulling FIRE – Stiftelsen Ett Skritt Videre 1:28:48 4:19:52 6:31:35 7:55:12
92 6293 Antonella Tomasi Marcialonga 1:34:27 4:23:27 6:42:13 7:56:14
93 6024 Hana Cimrova 1:38:17 4:28:12 6:30:54 7:58:09
94 5044 Beate Rihm schulz sportreisen 1:32:16 4:27:20 6:41:40 8:05:40
95 6919 Grethe Marie Hansen ASSA ABLOY BIL 1:26:30 4:36:05 6:52:07 8:28:02
96 4901 Susan Engelsen 1:29:00 4:24:53 6:40:38 8:38:01
97 5137 Ann-Elise Vedvik 1:34:49 4:44:38 7:01:03 8:45:48
98 6028 Fiona Cox Huntly Nordic Ski Club 1:34:04 4:44:21 6:56:31 8:51:56
99 746 Irene Rødseth Gursken IL 1:22:44 4:09:21 6:40:33 8:52:16
100 60365 Bergljot Bleken 1:38:16 5:02:51 7:34:39 9:24:04
101 60367 Silke Blumenstein Tuspo Nieste 2:14:09 6:06:07 6:30:47
102 6625 Målfrid Gjerdet 1:37:33 5:02:09 7:34:39
103 6341 Maria Olofsson Malung 1:28:21 4:46:35 7:11:15
7639 Brite Vegsund Jardar IL og Gåping

Alle klassevinnere av Birken

Løypekart

Værvarsel

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norge Trygve Beisvåg
1933 Norge Arne Rustadstuen
1934 Norge Arne Rustadstuen (2)
1935 Norge Olaf Hoffsbakken
1936 Norge Oscar Gjøslien
1937 Norge Gunnar Hansveen
1938 Norge Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norge Hallvard Eggset
1940 Norge Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norge Leif Haugen
1947 Norge Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norge Ola Kveberg
1950 Norge Gunnar Hermansen (2)
1951 Norge Thorfinn Staff Eid
1952 Norge Odd Nyborg
1953 Norge Johs. Woxen
1954 Norge Johan Østvang
1955 Norge Oddmund Jensen
1956 Norge Einar Skaaren
1957 Norge Oddmund Jensen (2)
1958 Norge Oddmund Jensen (3)
1959 Norge Einar Skaaren (2)
1960 Norge Martin Stokken
1961 Norge Ole Ellefsæter
1962 Norge Oddmund Jensen (4)
1963 Norge Magnar Ingebrigtsli
1964 Norge Egil Tvedt
1965 Norge Oddmund Jensen (5)
1966 Norge Egil Tvedt
1967 Norge Ivar Skogsrud
1968 Norge Erik Solberg Johansen
1969 Norge Niri Helleberg
1970 Norge Arne Vehus
1971 Norge Bjørn Arvnes
1972 Norge Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norge Per Knotten
1974 Norge Dag Anmarkrud
1975 Norge Ivar Formo
1976 Norge Audun Kolstad Norge Berit Mørdre Lammedal
1977 Norge Audun Kolstad (2) Norge Valborg Østberg
1978 Norge Anders Bakken Norge Birgit Øverby Tennøe
1979 Norge Anders Bakken (2) Norge Anna Bjørgan
1980 Norge Dag Atle Bjørkheim Norge Anna Bjørgan (2)
1981 Sverige Sven-Åke Lundbäck Norge Vigdis Rønning
1982 Norge Dag Atle Bjørkheim (2) Norge Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norge Per Knut Aaland Norge Hilde Riis
1984 Norge Magnar Rismyhr Norge Gry Oftedal
1985 Sverige Ola Hassis Norge Gry Oftedal (2)
1986 Sverige Örjan Blomquist Norge Ellen Grepperud
1987 Canada Pierre Harvey Norge Astrid Dæhlie
1988 Norge Jo Helgestad Norge Elisabeth Tharaldsen
1989 Norge John Kvale Norge Marthe Flugstad
1990 Norge Per Knut Aaland (2) Norge Mona Fugli
1991 Norge Per Knut Aaland (3) Norge Ragnhild Bratberg
1992 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset Norge Anne Jahren
1993 Russland Aleksandr Golubev Norge Astrid Kristin Ruud
1994 Norge Erling Jevne Norge Marit Elveos
1995 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norge Unni Ødegård
1996 Norge Erling Jevne (2) Norge Marit Mikkelsplass
1997 Norge Erling Jevne (3) Norge Marthe Flugstad (2)
1998 Norge Erling Jevne (4) Norge Anita Moen Guidon
1999 Norge Erling Jevne (5) Norge Anita Moen Guidon (2)
2000 Norge Erling Jevne (6) Norge Anita Moen Guidon (3)
2001 Norge Erling Jevne (7) Norge Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkia Stanislav Řezáč Norge Marthe Flugstad (3)
2003 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finland Annmari Viljanmää
2004 Italia Gianantonio Zanetel Finland Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkia Stanislav Řezáč (2) Italia Cristina Paluselli
2006 Norge Anders Aukland Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkia Stanislav Řezáč (3) Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sverige Jerry Ahrlin Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norge Anders Aukland (2) Sverige Jenny Hansson
2011 Tsjekkia Stanislav Řezáč (4) Sveits Seraina Boner
2012 Norge Anders Aukland (3) Sveits Seraina Boner (2)
2013 Norge Anders Aukland (4) Sveits Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norge Petter Eliassen Norge Therese Johaug
2016 Norge John Kristian Dahl Sveits Seraina Boner (4)
2017 Norge Martin Johnsrud Sundby Polen Justyna Kowalczyk
2018 Norge Andreas Nygaard Polen Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norge Petter Eliassen (2) Polen Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norge Andreas Nygaard (2) Norge Astrid Øyre Slind

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Birkebeinerrennet K55-59 Birkebeinerrennet K55-59 Birkebeinerrennet K55-59 Birkebeinerrennet K55-59 Birkebeinerrennet K55-59 Birkebeinerrennet K55-59 Birkebeinerrennet K55-59

Alle resultater