Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultater Birkebeinerrennet K55-59 2024

Lignende saker

Resultater Birkebeinerrennet K55-59 17. mars 2024.

Publisert 17. mars 2024 i Resultater

Alle resultater for Birkebeinerrennet 2024

Klassevise resultater

Birkebeinerrennet K55-59 2024

Resultater (live)

Pl Stnr Deltaker Klubb Tid
1 3033 Elisabeth Longva Berger Rustad IL / Sport 1 3:44:19
2 2467 Hild Sissel Krogstad Vannebo Spillum IL 3:52:14
3 2846 Mari Lundby Nordre Land IL 3:52:56
4 4224 Kari Mette Vika MjøsSki 4:00:10
5 3171 Randi Nerdrum Team Tronrud 4:02:25
6 3283 Hilde Fjellheim Fana IL 4:05:09
7 3758 Bodil Sem Kolsgaard Gjøvik skiklubb 4:06:51
8 3511 Reidun Dahl Silkoset 4:08:23
9 4283 Kerstin Drexler 4:08:53
10 3965 Jannecke Elde Lauritzen OI Svømming Masters 4:09:40
11 3077 Line Elise Heimdal 4:14:40
12 3432 Kirsti Midttømme Fana/Fjellgeitene 4:16:07
13 3416 Anneli Lintukangas CustomSports 4:17:34
14 3994 Gunilla Melaaen IL ROS 4:17:57
15 3057 Annakarin Söderström Sundbybergs IK 4:20:04
16 3256 Brynhild Guri Børtnes If Sturla 4:22:43
17 2946 Reidun Tveit Sund Fet Skiklubb / WIL 4:22:49
18 3245 Marit Brennhovd Veritas BIL / LYN 4:24:46
19 4525 Inger Synnøve Liset IL Ivrig 4:26:50
20 3919 Karianne L Husemoen 4:27:31
21 4689 Brith Line Øverland 4:29:38
22 4522 Ulrike Lohmann 4:32:23
23 4137 Ida Westgaard Rustad IL 4:32:54
24 4431 Nina Malme Gulbrandsen Rustad IL 4:34:20
25 4567 Hilde Olstad Fossum RD 4:34:41
26 5233 Siren Vatshelle Fana IL / Equinor BIL 4:39:40
27 5121 Gunn Marit Nybrenna Trysil idrettslag 4:40:52
28 4860 Brite Vegsund Team Gåping/Jardar IL 4:40:56
29 5062 Ina Cecilie Landro Konnerud IL 4:41:53
30 4514 Tove Irene Larsen 4:42:09
31 4545 Kristin Moen Lørenskog Fil 4:42:51
32 3959 Ann-Kristin Land 4:43:25
33 5211 Tone Sørumshaugen Gjøvik skiklubb 4:44:24
34 5118 Rannveig Nordhagen Fana IL 4:44:32
35 5193 Sissel Steensland Festesonen 4:45:03
36 4614 Gunvor Syversen Skjerven Nes sportsklubb 4:45:20
37 8156 Sissel Langkaas Handelsbanken BIL 4:50:02
38 8644 Guri Owren Vingrom IL 4:51:48
39 5228 Anne Undall Sturla 4:56:18
40 4946 Åshild Flatebakken 4:56:45
41 7452 Nadia Tiraboschi 4:58:27
42 5473 Magda Dudova 4:59:13
43 4871 Jorunn Nordbø Solvi 5:02:44
44 5948 Grethe Berg Lippert Trøsken 5:03:33
45 4385 Scottie Eliassen 5:06:51
46 6083 Inger Lise Halvorsen Eidsvold Værks Skiklub 5:07:05
47 4398 Siv Karin Felde 5:10:05
48 5686 Sonja Røed Arkitektene Vis-á-Vis AS 5:10:50
49 5825 Hilde Sundvold 5:10:54
50 5102 Guro Myrvold Borgen IL Ullensaker 5:13:23
51 6664 Kristin Hjortland Larvik OK 5:14:35
52 5641 Anne Myrberg 5:14:49
53 5516 Tove Grønningen St.Olavs Hospital B.I.L. 5:14:55
54 5403 Trude Helen Westerberg 5:15:28
55 8572 Mette Wanvik SKATVAL SKILAG 5:17:54
56 5853 Tove Beate Jelstad Sportslivet 5:18:50
57 6870 Marianne Straume Varegg/Fjellgeitene 5:20:49
58 5773 Julie Weel Rosbo Københavns skiklub 5:23:50
59 5535 Hilde J.L. Haugse Fana IL 5:23:54
60 5547 Kristin Angard Hoff Lillehammer Skiklub 5:25:29
61 5197 Gøril Viskjer Stoltenberg Soon CK 5:27:03
62 5556 Irene Hove Brattbakkendamene 5:27:36
63 6279 Guri Skjeltorp 5:30:20
64 5429 Ute Barthelmes SC Motor Zella Mehlis 5:31:00
65 5933 Bente Rønnestad 5:31:47
66 5032 Sissel Husebråten Ørje IL 5:34:04
67 6468 Kathinka Bruun 5:39:49
68 5856 Kirsten Gjere Root River Nordic 5:42:59
69 5850 Pia Vogel Holstebro Skiklub 5:44:31
70 8042 Agneta Andersson Vansbro 5:44:53
71 8663 Anne Guri Sklet 5:47:51
72 5666 Christine Pasterczyk Cambridge Sports Union 5:47:58
73 6600 Monica Feyling 5:48:06
74 7295 Grete Kristiansen Linvollen 5:48:07
75 5612 Evy Ann Ekornes 5:49:20
76 939 Elisabeth Varming 5:50:16
77 6301 Hege Stenersen 5:52:02
78 7689 Ailsa Eyvindson 5:52:42
79 6047 Kathy Falconer 5:52:46
80 6905 Mathilde Grooss Viddal Skimussikant 5:53:58
81 5360 Veronica Berntsen Hjelle Ajaks SFK 5:58:14
82 8592 Marianne Aardalsbakke 6:00:21
83 6408 Inger Lium Leirvik Rustad IL 6:01:20
84 6475 Trine Oma Otra Il 6:05:07
85 7274 Trine Krog 6:07:05
86 6245 Sylvia Rosenau WSC07 Ruhla 6:08:13
87 8474 Ragndi Robøle 6:08:54
88 5808 Jorun Engebakken Otto Olsen AS 6:09:21
89 6018 Vanja Dokset Kjelsås 6:12:21
90 6658 Pia Hindrichsen Göteborgs slalomklubb 6:15:00
91 9780 May Veden 6:23:58
92 6199 Grete Nesheim 6:25:59
93 6419 Anne Kleiven 6:28:02
94 8143 Marit Helene Nylund Bøgeberg 6:30:10
95 8722 Gro Enger Otta IL 6:32:51
96 7535 Laila Tingvold Gjøvik skiklubb 6:35:27
97 6505 Synnøve Roald 6:35:32
98 9134 Lise Østmoe 6:38:33
99 6036 Sissel Winnem Enebakk Lødingen IL 6:41:02
100 8542 Cathrine Elizabeth Thams Stovner Sportsklubb 6:55:18
101 7038 Kristin Prøven 6:55:29
102 8590 Siri Åmot Data respons 7:07:53
103 6400 Elin Vikavoll Tsk 7:24:15
104 6484 Kristin Anita Bulling FIRE 7:25:39
105 7637 Inger Bergström 7:30:40
106 6163 Anneli Levanen Finlandia Hiihto 7:34:23
107 9715 Ivana Kralova 7:36:07
108 6038 Susan Engelsen 8:25:46

Startliste

Søk i startlistene

Om Birken 2024

Resultater andre Birken-arrangementer: Stafettbirken | Ungdomsbirken | Skøytebirken | Turbirken | Halvbirken

På TV

NRK sender direkte fra Birken. Se sendingen I NRK TV her.

Pressekonferanse onsdag 13. mars

Birken TV

Løypekart

Pressekonferanse Birkebeinerrennet

Værvarsel

Webcam fra traseen

Flere målestasjoner

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norges flagg Trygve Beisvåg
1933 Norges flagg Arne Rustadstuen
1934 Norges flagg Arne Rustadstuen (2)
1935 Norges flagg Olaf Hoffsbakken
1936 Norges flagg Oscar Gjøslien
1937 Norges flagg Gunnar Hansveen
1938 Norges flagg Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norges flagg Hallvard Eggset
1940 Norges flagg Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norges flagg Leif Haugen
1947 Norges flagg Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norges flagg Ola Kveberg
1950 Norges flagg Gunnar Hermansen (2)
1951 Norges flagg Thorfinn Staff Eid
1952 Norges flagg Odd Nyborg
1953 Norges flagg Johs. Woxen
1954 Norges flagg Johan Østvang
1955 Norges flagg Oddmund Jensen
1956 Norges flagg Einar Skaaren
1957 Norges flagg Oddmund Jensen (2)
1958 Norges flagg Oddmund Jensen (3)
1959 Norges flagg Einar Skaaren (2)
1960 Norges flagg Martin Stokken
1961 Norges flagg Ole Ellefsæter
1962 Norges flagg Oddmund Jensen (4)
1963 Norges flagg Magnar Ingebrigtsli
1964 Norges flagg Egil Tvedt
1965 Norges flagg Oddmund Jensen (5)
1966 Norges flagg Egil Tvedt
1967 Norges flagg Ivar Skogsrud
1968 Norges flagg Erik Solberg Johansen
1969 Norges flagg Niri Helleberg
1970 Norges flagg Arne Vehus
1971 Norges flagg Bjørn Arvnes
1972 Norges flagg Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norges flagg Per Knotten
1974 Norges flagg Dag Anmarkrud
1975 Norges flagg Ivar Formo
1976 Norges flagg Audun Kolstad Norges flagg Berit Mørdre Lammedal
1977 Norges flagg Audun Kolstad (2) Norges flagg Valborg Østberg
1978 Norges flagg Anders Bakken Norges flagg Birgit Øverby Tennøe
1979 Norges flagg Anders Bakken (2) Norges flagg Anna Bjørgan
1980 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim Norges flagg Anna Bjørgan (2)
1981 Sveriges flagg Sven-Åke Lundbäck Norges flagg Vigdis Rønning
1982 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim (2) Norges flagg Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norges flagg Per Knut Aaland Norges flagg Hilde Riis
1984 Norges flagg Magnar Rismyhr Norges flagg Gry Oftedal
1985 Sveriges flagg Ola Hassis Norges flagg Gry Oftedal (2)
1986 Sveriges flagg Örjan Blomquist Norges flagg Ellen Grepperud
1987 Canadas flagg Pierre Harvey Norges flagg Astrid Dæhlie
1988 Norges flagg Jo Helgestad Norges flagg Elisabeth Tharaldsen
1989 Norges flagg John Kvale Norges flagg Marthe Flugstad
1990 Norges flagg Per Knut Aaland (2) Norges flagg Mona Fugli
1991 Norges flagg Per Knut Aaland (3) Norges flagg Ragnhild Bratberg
1992 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset Norges flagg Anne Jahren
1993 Russlands flagg Aleksandr Golubev Norges flagg Astrid Kristin Ruud
1994 Norges flagg Erling Jevne Norges flagg Marit Elveos
1995 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norges flagg Unni Ødegård
1996 Norges flagg Erling Jevne (2) Norges flagg Marit Mikkelsplass
1997 Norges flagg Erling Jevne (3) Norges flagg Marthe Flugstad (2)
1998 Norges flagg Erling Jevne (4) Norges flagg Anita Moen Guidon
1999 Norges flagg Erling Jevne (5) Norges flagg Anita Moen Guidon (2)
2000 Norges flagg Erling Jevne (6) Norges flagg Anita Moen Guidon (3)
2001 Norges flagg Erling Jevne (7) Norges flagg Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč Norges flagg Marthe Flugstad (3)
2003 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finlands flagg Annmari Viljanmää
2004 Italias flagg Gianantonio Zanetel Finlands flagg Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (2) Italias flagg Cristina Paluselli
2006 Norges flagg Anders Aukland Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (3) Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sveriges flagg Jerry Ahrlin Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norges flagg Anders Aukland (2) Sveriges flagg Jenny Hansson
2011 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (4) Sveits’ flagg Seraina Boner
2012 Norges flagg Anders Aukland (3) Sveits’ flagg Seraina Boner (2)
2013 Norges flagg Anders Aukland (4) Sveits’ flagg Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norges flagg Petter Eliassen Norges flagg Therese Johaug
2016 Norges flagg John Kristian Dahl Sveits’ flagg Seraina Boner (4)
2017 Norges flagg Martin Johnsrud Sundby Polens flagg Justyna Kowalczyk
2018 Norges flagg Andreas Nygaard Polens flagg Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norges flagg Petter Eliassen (2) Polens flagg Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norges flagg Andreas Nygaard (2) Norges flagg Astrid Øyre Slind
2023 Norges flagg Andreas Nygaard (3) Norges flagg Astrid Øyre Slind (2)

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Alle resultater