Sport på TV | Diamond League Eugene | Giro d'Italia | Tour of Norway | Ishockey VM | NM Halvmaraton | Roland Garros | Norway Chess| Alle resultater

Resultater Birkebeinerrennet M16-17 2023

Lignende saker

Resultater fra Birkebeinerrennet M16-17 som i 2023 arrangeres lørdag 18. mars 2023.

Publisert 15. mars 2023 i Resultater

Birkebeinerrennet M16-17 2023

Søk i startlistene

Liveresultater

Livetracker

Resultater alle klasser Birken 2023

Pl Stnr Deltaker Klubb Skramstad Kvarstad Sjusjøen Tid
1 1465 Leopold Strand Njård 0:35:54 1:39:25 2:23:09 2:55:18
2 1385 Kristoffer Jebens Katla Haslum IL 0:38:14 1:45:19 2:32:51 3:08:38
3 1998 Henrik Jørgensen Fossum IF 0:38:17 1:47:50 2:34:14 3:10:38
4 1452 Benjamin Hunstad Konnerud IL 0:38:57 1:47:17 2:33:59 3:13:07
5 1375 Tor Even Askautrud Nesodden ski 0:41:52 1:51:34 2:39:38 3:14:36
6 1944 Truls Lutnæs Rustad IL 0:38:59 1:49:15 2:39:25 3:15:16
7 1511 Balder Myrmel-Johansen Bækkelaget 0:42:11 1:53:48 2:43:00 3:18:40
8 7702 Sondre Holås Sødring Heimdal Ski 0:39:37 1:51:13 2:41:02 3:18:59
9 4751 Patrick Johansen Oseberg Skilag 0:40:54 1:53:52 2:48:24 3:25:34
10 6349 Ulrik Emil Eriksen Lillehammer skiklubb 0:41:06 1:57:17 2:49:43 3:27:29
11 1446 Håkon Fleischer Hof Il 0:39:45 1:51:45 2:51:29 3:29:50
12 1785 Herman Nymark-Veum TRY IL 0:41:54 1:59:51 2:52:52 3:31:07
13 3050 Even Teigen Eiker Ski 0:42:15 1:58:33 2:53:00 3:31:19
14 1396 Vetle Austad Fossum IF 0:42:26 1:54:23 2:48:38 3:32:57
15 2067 Markus Buraas Pedersen Fet Skiklubb 0:43:30 2:00:27 2:56:08 3:33:15
16 1941 Marius Kolloen Hjelle Moelven IL 0:43:05 2:00:37 2:54:44 3:33:16
17 2348 Sondre Olaussen Rustad IL 0:42:05 2:00:03 2:53:16 3:33:52
18 2506 Sander Botness Greni Nes Ski 0:43:29 1:59:57 2:56:23 3:34:05
19 1858 Iver Bakke Sundnes Gjelleråsen IF Ski 0:48:12 2:04:11 2:56:46 3:34:21
20 1848 Frederik Redigh Stickler Lyn Ski 0:45:16 2:03:28 2:55:25 3:35:08
21 2616 Benjamin Solbrekke Vingrom IL 0:42:38 1:59:48 2:57:18 3:36:12
22 1856 Sondre Østbye Støvern Nedre Sigdal IF 0:43:59 2:03:33 2:59:21 3:37:46
23 2551 Philip Tingberg David-Andersen Lyn Ski 0:47:26 2:06:52 3:00:08 3:38:17
24 2995 Jonas Fenne Ingierd Bækkelagets SK 0:42:20 2:00:57 2:56:43 3:39:34
25 2492 Erik Thronsen Fossum 0:46:04 2:04:18 2:59:33 3:39:40
26 2619 Even Nygård Thorseng Fossum IF 0:46:02 2:04:18 2:59:34 3:40:19
27 1490 Magnus Smedsrud Eidsvold Værks Skiklub 0:44:58 2:03:25 3:01:14 3:42:05
28 2583 Erik Mjøen IL Skrim 0:42:28 2:01:04 3:02:57 3:43:40
29 7133 Wilhelm Aleksander Elvebakk-Saidi Rustad Idrettslag 0:46:56 2:06:12 3:03:52 3:44:36
30 1714 Mathias Kristiansen Nes Ski 0:47:49 2:08:23 3:06:34 3:45:03
31 2603 Noah Aasen Hovde Fossum 0:46:12 2:11:17 3:07:45 3:47:11
32 2528 Petter Brandt-Rasmussen Røa IL 0:46:06 2:07:48 3:09:01 3:49:05
33 5220 Sigve Bjercke-Bjørnstad Trøsken IL 0:46:42 2:13:15 3:09:10 3:49:14
34 2560 Ole Riiber Røa IL 0:46:06 2:07:50 3:09:01 3:49:23
35 3742 Sondre Signebøen Tistedalen Fl 0:46:28 2:11:35 3:09:23 3:51:50
36 2520 Thomas Venbakken Fossum IF 0:47:57 2:13:48 3:11:54 3:54:07
37 7608 Ethan Smith Lyn Ski 0:48:29 2:13:21 3:11:07 3:54:54
38 2554 Christian Holt IL Skrim 0:45:35 2:13:17 3:12:59 3:55:01
39 2984 Cornelius Enger Sandmo Frogner IL ski 0:49:29 2:14:30 3:15:35 3:58:15
40 3041 Lucas Voytovich Bye Lillehammer skiklubb 0:51:20 2:16:25 3:17:06 3:58:34
41 3233 Gunnar Astor Bergum Øyer-Tretten IF Ski 0:50:27 2:18:55 3:19:19 4:01:41
42 2472 Cristian Bertagnolli US Stella Alpina Carano 0:46:41 2:11:10 3:18:47 4:01:55
43 2567 Nils Eirik Aaby Røa IL 0:47:24 2:22:11 3:22:46 4:03:50
44 2517 Arthur Sævareid Oppegård IL 0:52:16 2:20:21 3:21:16 4:05:18
45 2460 Emil Hansen Båtnes Skedsmo Skiklubb 0:48:52 2:16:14 3:26:09 4:11:47
46 2718 Audun Garvik Vestre Slidre idrettslag 0:48:46 2:17:07 3:22:37 4:13:36
47 3696 Heine Hjorthaug Skedsmo Skiklubb 0:52:04 2:23:14 3:29:45 4:14:41
48 7237 Ludvik Sandvik Kristiansen Idrettslaget Try 0:52:34 2:22:51 3:29:55 4:15:17
49 5857 Sigmund Ølstad Fet skiklubb 0:56:27 2:28:37 3:33:32 4:17:21
50 2556 Isak Kavanagh Røa IL 0:47:02 2:24:47 3:35:06 4:20:04
51 7354 Felix Suhrke Engeseth 0:53:26 2:28:55 3:32:06 4:21:16
52 3019 Magnus Finstad Heming 0:52:54 2:26:55 3:35:32 4:22:13
53 2548 Sebastian Arntzen Røa IL 0:50:32 2:24:49 3:42:39 4:28:08
54 3040 Embrik Segelvik Aasen Veien Tilbake/Kirkens Bymisjon 0:54:35 2:29:47 3:43:56 4:29:31
55 6074 Noah Gardner 0:56:52 2:40:40 3:46:17 4:32:54
56 3736 Magnus Evjen Winum 0:53:44 2:30:32 3:42:34 4:33:03
57 4218 Fredrik Hallås Skedsmo Skiklubb 0:57:28 2:31:59 3:48:16 4:33:03
58 4131 Olav Gillebo Sørum IL 0:54:23 2:31:56 3:42:31 4:34:27
59 6467 Ola Fjeld 1:00:04 2:45:06 3:51:01 4:36:15
60 3488 Linus Ruden Høybråten og Stovner IL 0:55:31 2:34:26 3:45:36 4:37:30
61 5308 Gunnar Bjerva Ås IL 0:53:48 2:35:02 3:47:51 4:40:16
62 6025 Niko Cole-Johnson 0:56:53 2:41:23 3:54:25 4:45:32
63 6372 Kristian Håkonssønn Aanerud Fjelltun IL 0:58:18 2:44:42 3:56:46 4:47:22
64 6452 Erik Sundby Brynjulvsrud OPPSTAD IL 0:58:17 2:44:41 3:56:45 4:47:23
65 7304 Burke Pekala 1:01:52 2:51:04 4:11:38 5:02:51
66 7336 Håkon Sjølie-Wilhelmsen 1:02:19 2:57:51 4:19:57 5:15:48
67 7365 Noah Taylor 1:24:33 3:09:01 4:22:19 5:18:15
68 60553 Kristian Kaabbel Larsen HK Herulf Moss 1:07:50 3:11:08 4:34:35 5:34:47
69 7261 Braeden Mackenzie 1:13:50 3:12:19 4:35:46 5:37:46
70 7242 Conrad Laesch 1:13:51 3:12:14 4:35:43 5:37:48
71 7340 Felix Mathias Solberg 1:12:23 3:14:44 4:42:44 5:44:22
72 7114 Conrad Colon 1:17:33 3:36:14 5:20:06 6:28:57
73 6281 Gustav Svendsen Team Svendsen 1:30:48 3:57:28 5:41:25 6:58:30
74 5570 Esben Johansen 1:26:44 3:58:58 5:55:23 7:19:47
4126 Marius Årdal Eidsvold Værks Skiklub

 

Løypekart

Værvarsel

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norge Trygve Beisvåg
1933 Norge Arne Rustadstuen
1934 Norge Arne Rustadstuen (2)
1935 Norge Olaf Hoffsbakken
1936 Norge Oscar Gjøslien
1937 Norge Gunnar Hansveen
1938 Norge Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norge Hallvard Eggset
1940 Norge Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norge Leif Haugen
1947 Norge Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norge Ola Kveberg
1950 Norge Gunnar Hermansen (2)
1951 Norge Thorfinn Staff Eid
1952 Norge Odd Nyborg
1953 Norge Johs. Woxen
1954 Norge Johan Østvang
1955 Norge Oddmund Jensen
1956 Norge Einar Skaaren
1957 Norge Oddmund Jensen (2)
1958 Norge Oddmund Jensen (3)
1959 Norge Einar Skaaren (2)
1960 Norge Martin Stokken
1961 Norge Ole Ellefsæter
1962 Norge Oddmund Jensen (4)
1963 Norge Magnar Ingebrigtsli
1964 Norge Egil Tvedt
1965 Norge Oddmund Jensen (5)
1966 Norge Egil Tvedt
1967 Norge Ivar Skogsrud
1968 Norge Erik Solberg Johansen
1969 Norge Niri Helleberg
1970 Norge Arne Vehus
1971 Norge Bjørn Arvnes
1972 Norge Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norge Per Knotten
1974 Norge Dag Anmarkrud
1975 Norge Ivar Formo
1976 Norge Audun Kolstad Norge Berit Mørdre Lammedal
1977 Norge Audun Kolstad (2) Norge Valborg Østberg
1978 Norge Anders Bakken Norge Birgit Øverby Tennøe
1979 Norge Anders Bakken (2) Norge Anna Bjørgan
1980 Norge Dag Atle Bjørkheim Norge Anna Bjørgan (2)
1981 Sverige Sven-Åke Lundbäck Norge Vigdis Rønning
1982 Norge Dag Atle Bjørkheim (2) Norge Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norge Per Knut Aaland Norge Hilde Riis
1984 Norge Magnar Rismyhr Norge Gry Oftedal
1985 Sverige Ola Hassis Norge Gry Oftedal (2)
1986 Sverige Örjan Blomquist Norge Ellen Grepperud
1987 Canada Pierre Harvey Norge Astrid Dæhlie
1988 Norge Jo Helgestad Norge Elisabeth Tharaldsen
1989 Norge John Kvale Norge Marthe Flugstad
1990 Norge Per Knut Aaland (2) Norge Mona Fugli
1991 Norge Per Knut Aaland (3) Norge Ragnhild Bratberg
1992 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset Norge Anne Jahren
1993 Russland Aleksandr Golubev Norge Astrid Kristin Ruud
1994 Norge Erling Jevne Norge Marit Elveos
1995 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norge Unni Ødegård
1996 Norge Erling Jevne (2) Norge Marit Mikkelsplass
1997 Norge Erling Jevne (3) Norge Marthe Flugstad (2)
1998 Norge Erling Jevne (4) Norge Anita Moen Guidon
1999 Norge Erling Jevne (5) Norge Anita Moen Guidon (2)
2000 Norge Erling Jevne (6) Norge Anita Moen Guidon (3)
2001 Norge Erling Jevne (7) Norge Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkia Stanislav Řezáč Norge Marthe Flugstad (3)
2003 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finland Annmari Viljanmää
2004 Italia Gianantonio Zanetel Finland Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkia Stanislav Řezáč (2) Italia Cristina Paluselli
2006 Norge Anders Aukland Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkia Stanislav Řezáč (3) Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sverige Jerry Ahrlin Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norge Anders Aukland (2) Sverige Jenny Hansson
2011 Tsjekkia Stanislav Řezáč (4) Sveits Seraina Boner
2012 Norge Anders Aukland (3) Sveits Seraina Boner (2)
2013 Norge Anders Aukland (4) Sveits Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norge Petter Eliassen Norge Therese Johaug
2016 Norge John Kristian Dahl Sveits Seraina Boner (4)
2017 Norge Martin Johnsrud Sundby Polen Justyna Kowalczyk
2018 Norge Andreas Nygaard Polen Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norge Petter Eliassen (2) Polen Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norge Andreas Nygaard (2) Norge Astrid Øyre Slind

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Birkebeinerrennet M16-17 Birkebeinerrennet M16-17 Birkebeinerrennet M16-17 Birkebeinerrennet M16-17 Birkebeinerrennet M16-17 Birkebeinerrennet M16-17

Alle resultater