Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultater Birkebeinerrennet M16-17 2024

Lignende saker

Resultater Birkebeinerrennet M16-17 16. mars 2024.

Publisert 17. mars 2024 i Resultater

Alle resultater for Birkebeinerrennet 2024

Birkebeinerrennet M16-17 2024

Resultater

Pl Stnr Deltaker Klubb Tid
1 1135 Henrik Jørgensen Fossum 2:59:02
2 1424 Kristian Moen Bonden Trysil/ Team Janteloppet 3:09:49
3 2551 Ludvik Blichfeldt Rød Asker Skiklubb 3:10:27
4 1462 Martin Holtet Granli I.L 3:10:57
5 1249 Frederik Redigh Stickler Lyn Ski 3:12:40
6 3281 Kornelius Brendjord Løkken LØRENSKOG SKIKLUBB 3:14:45
7 1951 Benjamin Solbrekke Lillehammer Skiklub 3:16:34
8 1337 Nataniel Bjugan Haanshus Lillehammer Skiklub 3:16:50
9 2010 Mathias Nakling Eidsvold Værks Skiklub 3:18:31
10 2606 Birk Bakke Sundnes Gjelleråsen Ski 3:18:53
11 2555 Fredrik Bjercke-Johansen Trøsken IL 3:27:24
12 3086 Mats Elverum Skaret Strandbygda il 3:27:49
13 2552 Boye Wangensteen Årvoll IL 3:28:18
14 2413 Thomas Venbakken Fossum IF 3:29:55
15 3686 Sverre Skjærholt Kjelsås IL 3:32:25
16 2563 Herman Idsøe Try 3:33:02
17 3109 Olav Adelsten Kildal Rustad IL 3:33:12
18 2582 Sondre Arfvedahl Rustad IL 3:33:44
19 2581 Markus Arfvedahl Rustad IL 3:33:44
20 1844 Erik Thronsen Fossum 3:34:53
21 2929 Nils Sogstad-Tønnessen Lommedalens IL 3:36:08
22 3672 Victor Aamot Vangstein Skedsmo Skiklubb 3:37:25
23 3958 Alfred Laggren Magnor UL 3:37:59
24 2592 Kasper Tornes HEMING IL 3:38:08
25 1957 Sander Botness Greni Nes Ski 3:38:24
26 3101 Jonas Alstad Frol IL Orientering 3:39:49
27 3734 Linus Haugen Fossum 3:40:55
28 3344 Kristian Hjorth-Johansen Rustad IL 3:41:15
29 2577 Ethan Smith Lyn 3:44:38
30 3110 Sondre Skoglund Leithe Frol IL 3:45:28
31 2161 Magnus Finstad Heming 3:45:34
32 2440 Marius Årdal Eidsvold Værks Skiklub 3:45:52
33 3592 Sigmund Ølstad Fet skiklubb 3:46:19
34 3754 Rasmus Eidbo-Hansen Fossum IF 3:48:08
35 3084 Vemund Bakke Nergården VESTRINGEN IL 3:49:20
36 3304 Magnus Gullberg-Mathisen Lyn Ski 3:49:26
37 2912 Cornelius Enger Sandmo Frogner IL ski 3:50:59
38 5392 Mons Mølstad MjøsSki 4:00:02
39 3662 Oskar Flaen Fjellheim Nes Ski 4:02:05
40 4156 Gunnar Bjerva Ås IL 4:03:09
41 3759 Johannes Giertsen Myhre Skedsmo Skiklubb 4:03:41
42 4024 Kasper Nordlie Nes Ski 4:04:45
43 2429 Kristoffer Hoslemo Woll Røa Allianseidrettslag 4:06:40
44 3125 Markus Børke MjøsSki 4:06:42
45 3743 Edvard Hambro Pettersson Fossum 4:08:37
46 4085 Mathias Sletten STEIL 4:13:34
47 4691 Kristian Håkonssønn Aanerud Odal Skiklubb 4:14:52
48 2505 Embrik Segelvik Aasen Kirkens bymisjon 4:15:30
49 5280 Mathias Skeie-Nilsen CK Elverum 4:23:24
50 8517 Torje Bronken Steine 4:28:57
51 2503 Sebastian Leksund Rogne Åsen IL 4:32:54
52 4751 Thomas Rohr Slåtto Holeværingen 4:44:25
53 8721 Fredrik Arnesen Ullern bandy 4:57:20
54 6914 Adrian Stensvik Volden Team Volden 4:58:02
55 9748 Cornelius Poppe 4:58:54
56 9039 Emil Risløv 5:05:35
57 6865 Liam Stangalino 5:24:29
58 5553 Magnus Horn-Hammernes 5:29:51
59 8461 Markus Martin Petersen 5:33:01
60 6512 Adrian Kvernsveen Akre Presterødåsen Skilag 5:40:49
61 6276 Sebastian Simensen Har ikke 5:46:29
62 7571 Tobias Lunde Suldal il 5:51:17
63 9079 Max Svendsen Strand 6:27:16
64 8333 Frederik Jørgensen 6:34:04
65 8456 Ludvig Moland Pedersen Eugenies gate 6:44:36
66 8691 Ulrik Lundberg Giertsen El Patrones United 7:06:55
67 7600 Mathias Benoni Baastad Moen Bækkelagets SK 7:09:51
68 6127 Esben Johansen 7:25:47

Startliste

Søk i startlistene

Om Birken 2024

Resultater andre Birken-arrangementer: Stafettbirken | Ungdomsbirken | Skøytebirken | Turbirken | Halvbirken

På TV

NRK sender direkte fra Birken. Se sendingen I NRK TV her.

Pressekonferanse onsdag 13. mars

Løypekart

Værvarsel

Webcam fra traseen

Flere målestasjoner

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norges flagg Trygve Beisvåg
1933 Norges flagg Arne Rustadstuen
1934 Norges flagg Arne Rustadstuen (2)
1935 Norges flagg Olaf Hoffsbakken
1936 Norges flagg Oscar Gjøslien
1937 Norges flagg Gunnar Hansveen
1938 Norges flagg Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norges flagg Hallvard Eggset
1940 Norges flagg Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norges flagg Leif Haugen
1947 Norges flagg Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norges flagg Ola Kveberg
1950 Norges flagg Gunnar Hermansen (2)
1951 Norges flagg Thorfinn Staff Eid
1952 Norges flagg Odd Nyborg
1953 Norges flagg Johs. Woxen
1954 Norges flagg Johan Østvang
1955 Norges flagg Oddmund Jensen
1956 Norges flagg Einar Skaaren
1957 Norges flagg Oddmund Jensen (2)
1958 Norges flagg Oddmund Jensen (3)
1959 Norges flagg Einar Skaaren (2)
1960 Norges flagg Martin Stokken
1961 Norges flagg Ole Ellefsæter
1962 Norges flagg Oddmund Jensen (4)
1963 Norges flagg Magnar Ingebrigtsli
1964 Norges flagg Egil Tvedt
1965 Norges flagg Oddmund Jensen (5)
1966 Norges flagg Egil Tvedt
1967 Norges flagg Ivar Skogsrud
1968 Norges flagg Erik Solberg Johansen
1969 Norges flagg Niri Helleberg
1970 Norges flagg Arne Vehus
1971 Norges flagg Bjørn Arvnes
1972 Norges flagg Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norges flagg Per Knotten
1974 Norges flagg Dag Anmarkrud
1975 Norges flagg Ivar Formo
1976 Norges flagg Audun Kolstad Norges flagg Berit Mørdre Lammedal
1977 Norges flagg Audun Kolstad (2) Norges flagg Valborg Østberg
1978 Norges flagg Anders Bakken Norges flagg Birgit Øverby Tennøe
1979 Norges flagg Anders Bakken (2) Norges flagg Anna Bjørgan
1980 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim Norges flagg Anna Bjørgan (2)
1981 Sveriges flagg Sven-Åke Lundbäck Norges flagg Vigdis Rønning
1982 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim (2) Norges flagg Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norges flagg Per Knut Aaland Norges flagg Hilde Riis
1984 Norges flagg Magnar Rismyhr Norges flagg Gry Oftedal
1985 Sveriges flagg Ola Hassis Norges flagg Gry Oftedal (2)
1986 Sveriges flagg Örjan Blomquist Norges flagg Ellen Grepperud
1987 Canadas flagg Pierre Harvey Norges flagg Astrid Dæhlie
1988 Norges flagg Jo Helgestad Norges flagg Elisabeth Tharaldsen
1989 Norges flagg John Kvale Norges flagg Marthe Flugstad
1990 Norges flagg Per Knut Aaland (2) Norges flagg Mona Fugli
1991 Norges flagg Per Knut Aaland (3) Norges flagg Ragnhild Bratberg
1992 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset Norges flagg Anne Jahren
1993 Russlands flagg Aleksandr Golubev Norges flagg Astrid Kristin Ruud
1994 Norges flagg Erling Jevne Norges flagg Marit Elveos
1995 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norges flagg Unni Ødegård
1996 Norges flagg Erling Jevne (2) Norges flagg Marit Mikkelsplass
1997 Norges flagg Erling Jevne (3) Norges flagg Marthe Flugstad (2)
1998 Norges flagg Erling Jevne (4) Norges flagg Anita Moen Guidon
1999 Norges flagg Erling Jevne (5) Norges flagg Anita Moen Guidon (2)
2000 Norges flagg Erling Jevne (6) Norges flagg Anita Moen Guidon (3)
2001 Norges flagg Erling Jevne (7) Norges flagg Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč Norges flagg Marthe Flugstad (3)
2003 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finlands flagg Annmari Viljanmää
2004 Italias flagg Gianantonio Zanetel Finlands flagg Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (2) Italias flagg Cristina Paluselli
2006 Norges flagg Anders Aukland Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (3) Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sveriges flagg Jerry Ahrlin Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norges flagg Anders Aukland (2) Sveriges flagg Jenny Hansson
2011 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (4) Sveits’ flagg Seraina Boner
2012 Norges flagg Anders Aukland (3) Sveits’ flagg Seraina Boner (2)
2013 Norges flagg Anders Aukland (4) Sveits’ flagg Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norges flagg Petter Eliassen Norges flagg Therese Johaug
2016 Norges flagg John Kristian Dahl Sveits’ flagg Seraina Boner (4)
2017 Norges flagg Martin Johnsrud Sundby Polens flagg Justyna Kowalczyk
2018 Norges flagg Andreas Nygaard Polens flagg Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norges flagg Petter Eliassen (2) Polens flagg Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norges flagg Andreas Nygaard (2) Norges flagg Astrid Øyre Slind
2023 Norges flagg Andreas Nygaard (3) Norges flagg Astrid Øyre Slind (2)

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Alle resultater