Sport på TV | Fotball EM | Tour de France | Wimbledon | OL Paris | Diamond League Monaco | VM orientering Edinburgh | NM motbakkeløp| Alle resultater

Resultater Birkebeinerrittet M20-24 2023

Lignende saker

Resultater fra Birkebeinerrittet M20-24 som i 2023 arrangeres lørdag 26. august 2023.

Publisert 23. august 2023 i Resultater

Birkebeinerrittet M20-24 2023

Søk i startlistene

Liveresultater

Livetracker

Resultater alle klasser Birken 2023

Resultater

Pl Stnr Deltaker Klubb Start Bringbu Kvarstad Storåsen Birkebeineren Forvarsel Tid
1 361 Sondre Ferl-Runningshaugen Lillehammer ck 9:30:01 0:57:26 1:35:13 2:17:43 2:40:36 2:48:12 2:49:17
2 561 Martin Lund Sjøen Smaalenene SK 9:30:01 0:58:47 1:38:23 2:24:36 2:49:47 2:58:15 2:59:22
3 428 Mats Limi Oslostudentenes IK 9:30:01 1:00:10 1:40:28 2:26:06 2:50:32 2:58:25 2:59:33
4 347 Hans Magnus Dahlslett Asker Ck 9:30:01 0:59:40 1:39:06 2:26:04 2:50:31 2:58:27 2:59:35
5 931 Herman Gløersen Bygdø IL 9:40:19 1:00:59 1:41:11 2:27:29 2:52:15 3:00:14 3:01:19
6 422 Estil Krågebakk NTNUI 9:30:01 1:00:26 1:40:28 2:26:06 2:51:33 3:00:14 3:01:23
7 373 Birk Møller Gundersen SK Rye 9:30:01 0:57:26 1:36:33 2:23:46 2:50:39 3:00:36 3:01:45
8 338 Marcus Brovold Lillehammer ck 9:30:01 1:00:56 1:41:59 2:28:31 2:53:23 3:01:14 3:02:21
9 836 Lars Øvrebø 9:35:28 1:01:04 1:41:42 2:28:18 2:53:19 3:01:49 3:02:59
10 560 Hans Olav Nøbben Asker Ck 9:30:01 1:02:19 1:44:04 2:31:07 2:56:34 3:04:51 3:06:00
11 963 Iver Anton Kronstad 9:40:22 1:03:10 1:45:58 2:32:47 2:58:15 3:06:44 3:07:52
12 1062 Emil Løland Andersen Oslostudentenes IK – Sykkel 9:40:31 1:00:53 1:42:12 2:32:12 2:59:00 3:07:42 3:08:51
13 785 Konrad Amundsen EIKER CK 9:35:28 1:04:16 1:48:05 2:36:04 3:00:51 3:08:49 3:09:57
14 566 Jonas Dyrli Thoresen Røa IL 9:30:01 0:58:16 1:49:16 2:35:54 3:00:55 3:09:08 3:10:19
15 800 Tobias Slaatto Andebarkji TSK 9:35:17 1:02:11 1:44:47 2:35:38 3:02:01 3:10:21 3:11:31
16 717 Aleksander Vedal Hagen Raufoss og Gjøvik SK 9:35:25 1:02:53 1:46:06 2:35:15 3:01:51 3:11:04 3:12:27
17 2516 Audun Hovet Haugen Kristiansands Cykleklubb 10:20:22 1:02:23 1:43:53 2:36:53 3:02:57 3:11:44 3:12:48
18 2665 Anders Grini MjøsSki 10:20:07 1:04:01 1:47:33 2:36:56 3:03:14 3:12:00 3:13:07
19 2579 Jonathan Nilsen Br.Nilsen 10:20:08 1:04:00 1:48:18 2:41:00 3:07:04 3:15:42 3:16:49
20 913 Egerd Enok HKP Team 9:40:29 1:05:30 1:51:48 2:47:23 3:13:45 3:22:25 3:23:38
21 2528 Markus Sønderland Hurlen Forsvaret 10:20:25 1:08:48 1:55:48 2:47:36 3:14:51 3:24:08 3:25:18
22 2617 Jørgen Stølan-Thoresen Asker Trekkhundklubb 10:20:16 1:06:10 1:52:07 2:49:35 3:16:41 3:25:22 3:26:31
23 2608 Magnus Solvang 10:20:11 1:07:02 1:54:40 2:49:18 3:16:42 3:25:29 3:26:35
24 2380 Christoffer Nerhagen 10:15:38 1:10:48 1:56:46 2:49:39 3:16:23 3:25:25 3:26:43
25 1579 Anders Mandal 9:55:31 1:08:48 1:55:03 2:49:11 3:16:40 3:25:49 3:26:58
26 4737 Sander Johansen Strandheim Fosen SK 10:20:32 1:09:46 1:57:58 2:50:48 3:17:31 3:26:24 3:27:32
27 877 Frode Aune Flora Ck 9:40:34 1:05:45 1:50:18 2:45:04 3:16:35 3:26:35 3:27:47
28 2624 Jonas Sørgård KaveskAtletKlubb 10:20:22 1:08:52 1:55:52 2:52:15 3:19:32 3:28:20 3:29:25
29 2526 Isak Skari 10:20:21 1:09:34 1:58:09 2:52:16 3:19:34 3:28:20 3:29:27
30 2627 Elias Skoglund Team CBS 10:20:22 1:10:35 2:00:14 2:54:04 3:20:41 3:29:23 3:30:31
31 2547 Stian Klette IL Viljar 10:20:13 1:08:07 1:57:09 2:53:38 3:20:52 3:29:53 3:31:06
32 2533 Lars Håkonsen Kavesk 10:20:21 1:08:52 1:55:52 2:53:17 3:21:26 3:30:27 3:31:37
33 2598 Ørjan Sandven 10:20:27 1:13:00 2:00:10 2:55:44 3:23:04 3:32:22 3:33:30
34 2591 Lars Rivenes Vaaler IF 10:20:13 1:12:03 2:00:25 2:56:55 3:25:13 3:34:58 3:36:11
35 2545 Kristian Nordheim Lommedalen 10:20:40 1:15:32 2:04:45 3:02:30 3:30:27 3:39:36 3:40:46
36 1625 Emil Syversen Tøraasen Solør CK 9:55:26 1:11:22 2:01:12 3:01:30 3:30:02 3:39:57 3:41:08
37 2090 Eirik Skrinde Bjørkavåg 10:10:35 1:11:40 2:01:28 3:00:10 3:30:19 3:40:46 3:42:11
38 2642 Anders Høiås Bjørn Myhre Sport 10:20:27 1:10:29 2:00:12 3:05:27 3:35:29 3:45:19 3:46:27
39 2109 Mathias Sagdal Egeberg Tangen Watt og Oksygen Cykleklubb 10:10:19 1:11:35 2:05:20 3:06:54 3:36:47 3:46:54 3:48:09
40 2534 Sondre Håverstad 10:20:34 1:15:42 2:05:42 3:05:13 3:35:40 3:46:52 3:48:17
41 4746 Vegard Øvrevik Østby IL 10:20:37 1:18:30 2:13:40 3:12:45 3:41:01 3:50:10 3:51:20
42 2670 Fredrik Owren 10:20:22 1:10:38 2:03:49 3:10:23 3:40:08 3:50:28 3:51:44
43 2626 Fredrik Thoresen 10:20:21 1:15:38 2:06:40 3:10:51 3:39:51 3:50:35 3:51:56
44 2529 Magnus Husom Ilseng il 10:20:19 1:17:43 2:12:36 3:16:10 3:47:26 3:57:41 3:58:59
45 2645 Georg Ziegler Helle Oslostudentenes IK 10:20:19 1:16:37 2:13:10 3:22:17 3:51:28 4:01:19 4:02:38
46 2641 Thomas Westheim 10:20:39 1:27:03 2:22:23 3:23:23 3:52:47 4:03:12 4:04:29
47 4735 Aleksander Haug 10:20:13 1:23:31 2:23:59 3:30:53 4:00:09 4:09:59 4:11:12
48 2478 Jon Ole Bagstad Sørbygdsmafian CK 10:20:34 1:20:48 2:18:24 3:29:04 4:00:43 4:11:38 4:12:55
49 4745 Arild André Wike 10:20:37 1:18:30 2:30:16 3:35:09 4:06:54 4:17:37 4:18:57
50 2517 Clement Havsgård 10:20:27 1:24:39 2:24:15 3:34:51 4:06:44 4:17:51 4:19:18
51 2610 Amund Spikkerud PONDUSKAMERATENE 10:20:19 1:20:42 2:19:00 3:35:17 4:08:22 4:19:41 4:21:01
52 2795 Mats Ramstad Team Foss 10:25:41 1:26:34 2:26:51 3:37:37 4:11:05 4:23:00 4:24:27
53 2565 Jørgen Lyngstad Forsvaret 10:20:32 1:23:29 2:28:51 3:47:41 4:21:14 4:34:04 4:35:39
54 2595 Herman Rønningen 10:20:34 1:21:01 2:31:43 3:58:39 4:30:25 4:42:25 4:43:52
55 2559 Eivind Lundberg Larsen Team-Skynet 10:20:07 1:23:06 2:28:55 3:54:30 4:31:36 4:42:49 4:44:07
56 4044 Nicolay Bjønness Yngsdal Team Gjøkeredet 10:55:16 1:33:48 2:41:16 4:07:07 4:38:15 4:48:28 4:49:47
57 2784 Lars Wilhelm Nylander Vaterland 10:25:10 1:27:50 2:32:49 4:00:42 4:35:50 4:49:02 4:50:42
58 2504 Tobias Gomo Team Sport1 Sjusjøen 10:20:34 1:29:54 2:33:13 3:54:51 4:35:58 4:50:18 4:51:48
59 4065 Tobias Røang 10:55:30 1:32:04 2:40:58 4:11:18 4:48:11 4:59:17 5:00:41
60 2532 Alexander Aude Nilsen 10:20:19 1:27:35 2:40:16 4:18:06 4:56:35 5:08:24 5:09:49
61 2585 Ruben Oustad Vang Skiløperforening 10:20:10 1:35:13 2:45:51 4:18:12 4:56:44 5:08:47 5:10:05
62 2835 Sebastian Juan Urdalen 10:25:44 1:36:20 2:53:36 4:25:04 5:00:39 5:13:13 5:14:59
63 2507 Tobias Mellembråten Grøan Høybråten og Stovner 10:20:11 1:57:28 2:58:27 4:24:38 5:04:27 5:17:10 5:18:39
64 4772 Victor Høyland 10:40:14 1:42:22 2:53:21 4:26:37 5:06:24 5:21:14 5:22:50
65 5200 Hans Jørgen Goon Udtian FIRE – Stiftelsen Ett Skritt Videre 11:10:12 1:40:56 2:50:42 4:35:20 5:10:09 5:21:39 5:23:07
66 2636 Viktor Svesengen RB-effekten 10:20:34 1:49:21 3:07:20 4:45:06 5:21:00 5:33:46 5:35:42
67 4789 Kristian Riis Grønli 10:40:59 1:59:37 3:18:31 5:01:24 5:37:44 5:52:14 5:53:33
68 4732 Sondre Fagervold Nea CK 10:20:16 2:25:40

Løypekart

Løypeprofil

Værvarsel

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere Birkebeinerrittet

Menn

År Navn Tid
2018 Norges flagg Erik Nordsæter Resell[15] 02.32.54
2017 Norges flagg Erik Nordsæter Resell[15] 02.28.20
2016 Norges flagg Åsmund Løvik[16] 02.37.17
2015 Norges flagg Carl Fredrik Hagen[17][18] 02.40.17
2014 Norges flagg Fredrik Wilmann 02.33.18
2013 Sveriges flagg Fredrik Ericsson 02.41.17
2012 Norges flagg Lars Ragnar Manengen 02.43.24
2011 Norges flagg Stian Remme 02.54.45
2010 Tysklands flagg Hannes Genze 02.57.04
2009 Sveits’ flagg Andreas Kugler 03.02.05
2008 Norges flagg Anders Hovdenes 02.40.50
2007 Italias flagg Massimo De Bertolis 02.52.29
2006 Norges flagg Lars Petter Nordhaug 02.43.08
2005 Sveits’ flagg Thomas Frischknecht 03.52.01

Kvinner

År Navn Tid
2017 Sveriges flagg Jennie Stenerhag[20] 03.03.13
2016 Norges flagg Gunn-Rita Dahle Flesjå[21] 03.11.18
2015 Sveits’ flagg Ariane Kleinhans[22] 03.10.59
2014 Norges flagg Borghild Løvset 03.05.04
2013 Norges flagg Borghild Løvset 03.12.38
2012 Finlands flagg Pia Sundstedt 03.06.42
2011 Finlands flagg Pia Sundstedt 03.08.26
2010 Finlands flagg Pia Sundstedt 03.19.45
2009 Norges flagg Gunn-Rita Dahle Flesjå 03.27.02
2008 Finlands flagg Pia Sundstedt 03.09.06
2007 Finlands flagg Pia Sundstedt 03.24.43
2006 Finlands flagg Pia Sundstedt 03.08.32
2005 Norges flagg Gunn-Rita Dahle Flesjå 04.05.18

Historie

Birkebeinerrittet, populært kalt Birken, er et terrengsykkelløp mellom Rena og Håkons Hall i Lillehammer. Rittet har vært av varierende lengde: 82 km, 89 km, 94,6 km, 92 km og fra 2016 86 km. Traseen går for det meste på grusvei, i tillegg noe asfalt og partier med sti/traktorvei. Rittet ble arrangert første gang i 1993. Det er verdens største terrengsykkelritt målt etter antall deltagere med over 17000 deltakere i toppårene 2009–2012. I 2022 var deltakerantallet 4000.

I 1991/1992 kom idéen om et sykkelritt over fjellet fra Morten Østli, Snorre Moen og Tor Fredriksen. De tre lette fram en trasé, i hovedsak som den er i dag, og 11. september 1993 ble idéen til virkelighet. Terrengsykling var da i ferd med å etablere seg blant mosjonister og aktive syklister. Det første rittet i 1993 samlet 1327 deltakere. Interessen for rittet vokste for hvert år fram til toppåret 2010. Rittet har helt fra starten av hatt deltakerbegrensning. Startordning, klasseinndeling, premiering og utregning av maksimaltider er det samme som på Birkebeinerrennet.

Alle deltakere må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. 3,5 kilo skal som et symbol tilsvare vekten av kongssønnen Håkon Håkonsson, som ble båret over fjellet av de to birkebeinerne Torstein Skjevla og Skjervald Skrukka i 1205. Det er også krav til at sekken skal inneholde utstyr som kan være nyttig å ha på vei over fjellet (mat, drikke, klær, lappesaker etc).

Rittet er ett av verdens største terrengritt og samler nærmere 15.000 deltakere fordelt på selve Birkebeinerrittet, FredagsBirken (2008-2016), HalvBirken (fra 2015), UltraBirken sykkel (fra 2010), UngdomsBirken (fra 2006) og BarneBirken sykkel.

2005 ble UCI Mountainbike Marathon World Championship arrangert samme dag som Birkebeinerrittet. I 2010 ble UltraBirken arrangert for første gang, et 11 mil langt ritt med en mer teknisk og krevende løype enn Birkebeinerrittet.

Alle resultater