Sport på TV | Sveits Rundt | EM friidrett Roma | Fotball EM | US Open golf | Birkebeinerløpet | Styrkeprøven| Alle resultater

Resultat Byggdialog Ski Marathon 2024

Lignende saker

Startlistor, livetiming och resultat Byggdialog Ski Marathon 7 januari 2024.

Publisert 7. januar 2024 i Resultater

Byggdialog Ski Marathon 2024

Datum

7 januari

Plats

Långberget

Startlistor

Resultat (live)

Herrar, top 50

1 Adrian Lundberg Sk Bore Torsby 1:42:06.2 0:00.0
2 Gabriel Strid IFK Mora SK 1:42:06.3 0:00.1
3 Bruno Dettmann Orsa SK 1:42:07.1 0:00.9
4 Kasper OLSEN SK Bore Torsby 1:46:10.4 4:04.2
5 Johannes Jillerö Team Längdskidspecialisten 1:46:22.7 4:16.5
6 Alexander Thudeen Skiteam Göhlins 1:46:45.0 4:38.8
7 Hugo Hilmersson Göteborgs Skidklubb 1:46:45.2 4:39.0
8 Jonathan Hedbys Storvreta IK 1:48:42.1 6:35.9
9 Oscar Persson Oscar Persson Consulting AB 1:48:42.3 6:36.1
10 Måns Olsen SK Bore 1:48:43.0 6:36.8
11 Martin Rosvall Sunne SLF 1:49:19.3 7:13.1
12 Robert Brundin Karlslunds IF SF 1:49:24.6 7:18.4
13 Sebastian JANSSON SAADIO Sälens IF 1:53:05.6 10:59.4
14 Bill Impola Team Träningskonsulten 1:54:00.2 11:54.0
15 Olof Persson DPONLY Ski Club 1:54:29.3 12:23.1
16 Alexander Rosenbaum Eds SK 1:54:31.1 12:24.9
17 Jonatan Conradsson Hestra IF 1:54:46.6 12:40.4
18 Hampus Erndin Nybro Skidklubb 1:54:49.7 12:43.5
19 Daniel Käller Ik Stern 1:56:48.6 14:42.4
20 Johan Österlund Hestra If/Wickström Coaching 1:58:21.0 16:14.8
21 Alfred Källsmyr IK Fryken 1:58:24.7 16:18.5
22 Daniel Söderlund Malungs if 1:58:29.2 16:23.0
23 Simon Nyreröd Kristinehamns OK 1:59:33.6 17:27.4
24 Viktor Rikner Karlslunds IF SF 2:00:56.9 18:50.7
25 Magnus Burling Täby IS 2:03:00.4 20:54.2
26 Henrik Wahlberg XC Sthlm Ski Club 2:03:01.6 20:55.4
27 Mattias Fritz Karlslunds IF 2:03:02.0 20:55.8
28 Emil Samuelsson DPONLY Ski Club 2:04:14.1 22:07.9
29 Ken Slättengren Nybro Skidklubb 2:04:41.9 22:35.7
30 Mats Johannesson DPONLY Ski Club 2:04:45.8 22:39.6
31 Jonas Häger Göteborgs SK 2:04:46.3 22:40.1
32 David Bergkvist Skbore 2:06:29.6 24:23.4
33 Martin Eriksson Sk Bore 2:06:48.4 24:42.2
34 Sebastian Axell Finnskoga IF 2:06:49.6 24:43.4
35 Erik Memmi Göteborgs Skidklubb 2:08:04.6 25:58.4
36 Niclas Gregoriusson XC Sthlm Ski Club 2:08:06.8 26:00.6
37 Mikael Zachrisson IK Stern 2:08:08.2 26:02.0
38 Kent Aurbakken Finnskogarnas SK 2:08:59.7 26:53.5
39 Jacob Thor Axa Sports Club 2:09:01.5 26:55.3
40 Per Sandström Eds Sk 2:09:02.1 26:55.9
41 David Erndin Nybro Skidklubb 2:09:18.2 27:12.0
42 Fredrik Samuelsson DPONLY Ski Club 2:11:02.3 28:56.1
43 Johan Elander Ok Landehof 2:11:28.9 29:22.7
44 Niklas Dahlgren IK Stern 2:17:08.4 35:02.2
45 Jimmie Grönlund XC Sthlm 2:17:28.9 35:22.7
46 Royne Myrman Nävekvarns Goif 2:27:34.3 45:28.1
47 Fredrik Axelsson Axa Sports Club 2:29:18.2 47:12.0
48 Patrik Karpaty Karlslunds IF 2:32:21.9 50:15.7
49 Einarsson Allan Malungs IF 2:32:27.7 50:21.5
50 Magnus Weréen Axa Sports Club 2:33:57.2 51:51.0

Kvinnor

1 Anja Stolpe Lager 157 Ski Team 1:58:25.4 0:00.0
2 Rebecca Lekberg Göteborgs SK 2:19:18.2 20:52.8
3 Jill Nordby Finnskogarnas sk 2:25:17.9 26:52.5
4 Elise Josefsson IF Hallby SOK 2:27:13.4 28:48.0
5 Matilda Stark Tormestorps IF 2:37:58.8 39:33.4
6 Malin Holmberg Göteborg-Majorna OK 2:45:41.9 47:16.5
7 Sara Weréen Axa Sports Club 2:56:57.7 58:32.3
8 Hanna Häger Grava SK 2:58:00.6 59:35.2
9 Elin Sandahl Axa Sports Club 3:12:26.1 1:14:00.7
10 Karin Fornell AXA Sports Club 3:12:34.2 1:14:08.8
11 Eva Levin AXA SC 4:11:50.5 2:13:25.1

Om loppet

START: 7:e januari 2024. Gemensam start kl 11.00 för samtliga klasser.

PLATS: Långbergets skidstadion, Sysslebäck.

LÄNGD: 42 och 21 km i klassisk stil.

BANSTRÄCKNING: 42 km: 4 varv á 10 km. 21 km: 2 varv á 10 km. Se bansträckning.

PRISER: Tävlingsklass, 1:a pris- 2000 SEK. 2:a pris 1 000 SEK. 3:e pris 500 SEK.

(faktureras av respektive åkares förening). Minnesmärke till samtliga deltagare.

Hemsida

Väderprognos

Flera resultat

Alle resultater