Sport på TV | Fotball EM | Sykkel NM Bodø | Veteran NM friidrett | NM Friidrett Sandnes | Tour de France| Alle resultater

Resultater Menn Elite Birkebeinerrennet 2024

Lignende saker

Resultater Menn Elite Birkebeinerrennet 16. mars 2024.

Publisert 17. mars 2024 i Resultater

Alle resultater for Birkebeinerrennet 2024

Menn Elite Birkebeinerrennet 2024

Resultater (live)

Pl Stnr Deltaker Klubb Tid
1 3 Andreas Nygaard Team Ragde Charge 2:23:55.9
2 4 Johan Hoel Team Ragde Charge 2:23:57.2
3 5 Max Novak Team Aker Dahlie 2:24:07.1
4 20 Eirik Sverdrup Augdal Team Eksjöhus 2:24:10.0
5 19 Petter Stakston Team Aker Dahlie 2:24:24.5
6 43 Ole Jørgen Bruvoll Team Engcon 2:26:06.1
7 8 Runar Skaug Mathisen Lager 157 Ski Team 2:26:06.3
8 18 Stian Hoelgaard Team Aker Dahlie 2:26:06.4
9 9 Amund Riege Team Ramudden 2:26:06.5
10 16 Magnus Vesterheim Team Kaffebryggeriet 2:26:06.5
11 14 Morten Eide Pedersen Team Eksjöhus 2:26:07.0
12 11 Torleif Syrstad Lager 157 Ski Team 2:26:08.4
13 63 Simen Bratberg Ramstad Team Kaffebryggeriet 2:28:48.5
14 25 Eddie Edström Team Engcon 2:28:48.9
15 49 Johan Tjelle Team Engcon 2:28:49.5
16 6 Thomas Ødegaarden Team Eksjöhus 2:28:50.9
17 210 Henrik Haugland Syverinsen Team Kaffebryggeriet 2:28:55.0
18 17 Johannes Eklöf Team Ramudden 2:29:00.0
19 2 Kasper Stadaas Team Ragde Charge 2:29:31.9
20 15 Karstein Johaug Jr. Team Ragde Charge 2:29:32.1
21 10 Axel Jutterström Team Eksjöhus 2:29:32.7
22 24 Einar Kalland-Olsen Exsitec Ski Team 2:29:32.9
23 7 Oskar Kardin Lager 157 Ski Team 2:29:33.4
24 21 Thomas Bing eD system Silvini team 2:29:33.4
25 211 Gaute Kvåle Team Kaffebryggeriet 2:29:34.4
26 212 Jonas Vika Team Kaffebryggeriet 2:29:34.5
27 12 Herman Paus Team Ramudden 2:29:48.4
28 31 Joar Andreas Thele Team Janteloppet 2:30:22.4
29 54 Henning Lie Team Synnfjell 2:31:52.6
30 40 Vetle Thyli Team Kaffebryggeriet 2:32:23.8
31 222 Oskar Opstad Vike Team Ragde Charge 2:33:06.1
32

33

44

205

Hans Petter Rolke

Juuso Makela

Team Front Rustad IL

Team Kaski-Ekovilla

2:33:16.0

2:33:19.9

34 45 Vebjørn Moen Team Eksjöhus 2:33:50.1
35 32 Patrick Fossum Kristoffersen Team Robinson Trentino 2:33:51.1
36 13 Tord Asle Gjerdalen Team Prestasjonsboost 2:33:51.6
37 33 Petter Northug Jr. Team Janteloppet 2:34:02.0
37 51 Thomas Gifstad Team Robinson Trentino 2:34:02.5
38 23 Jeremy Royer Team Nordic Experience 2:34:04.0
39 214 Maximilian Bie Team Coop Madshus 2:34:05.5
40 26 Torgeir Sulen Hovland Team Ragde Charge 2:34:05.7
41 200 Mauro Brigadoi Team Internorm Alpenplus Trentino 2:34:06.4
42 30 Marcus Johansson Lager 157 Ski Team 2:34:06.5
43 165 Harald Øygard Rogne il 2:34:07.0
44 202 Francesco Ferrari Team Internorm Alpenplus Trentino 2:34:15.7
45 136 Øystein Pettersen Lillehammer Skiklub 2:34:16.2
46 61 Halvor Korbøl Thoner YC Rør Sjusjøen Ski Team 2:34:28.6
47 1 Emil Persson Lager 157 Ski Team 2:34:49.0
48 190 Magnus Harr Lian Klæbu il/Team Midt-Norge 2:35:57.0
49 36 Viktor Mäenpää Team Mäenpää 2:35:58.5
50 65 Amund Hoel Team Engcon 2:36:18.9
51 53 Joel Andersson Team Eksjöhus 2:36:46.0
52 37 Gabriel Strid Exsitec Ski Team 2:37:10.0
53 112 Edvard Sandvik YC Rør Sjusjøen Ski Team 2:37:19.0
54 42 Gustav Eriksson Team Robinson Trentino 2:37:20.0
55 201 Lorenzo Busin Team Internorm Alpenplus Trentino 2:37:20.4
56 58 Vaclav Sedlacek eD system Silvini team 2:37:21.3
57 85 Yan Belorgey Team Vercors Isère 2:37:22.0
58 86 Bruno Dettman Lager 157 Ski Team 2:37:56.1
59 28 Nils Dahlsten Lager 157 Ski Team 2:38:24.2
60 48 Henrik Arntzen Joks Team Næringsbanken Stora Enso 2:38:32.8
61 76 Lars Sørensen Team Front Rustad IL 2:38:37.0
62 47 Maurice Manificat Team Vercors Isère 2:38:37.6
63 70 Rickard Ericsson Team Futura Trentino GTE Elettrica 2:38:40.1
64 72 Stefano Mich Team Futura Trentino GTE Elettrica 2:38:41.1
65 93 Eskil Frøisland Team NTNUI Sweco 2:38:41.6
66 103 Elie Faret Team Vercors Isère 2:38:43.2
67 104 Magnus Bleken Rudsbygd IL 2:38:45.4
68 157 Edvard Hamilton Sør-Fron il 2:40:14.6
69 116 Tobias Holter Team cereal 2:40:15.2
70 146 Henrik Olimb Jevnaker if 2:40:36.7
71 178 Anders Grini MjøsSki 2:40:42.6
72 60 Ole Eirik Fuglehaug Ekrem YC Rør Sjusjøen Ski Team 2:40:53.2
73 219 Harald Astrup Arnesen IL Heming / Bull Superski 2:41:46.3
74 213 Ørjan Walseth Team Oslo Sportslager 2:41:46.7
75 68 Magnus Waaler Team Front Rustad IL 2:41:47.5
76 130 Vegard Kjølhamar Fossum IF 2:41:49.0
77 74 Per Ingvar Tollehaug Team Synnfjell 2:42:20.0
78 110 Jonatan Steen Sågmyra SK 2:44:13.1
79 67 Elias Andersson Ski Team Göhlins 2:44:13.6
80 148 Eivind Kjennerud Sande SK 2:44:14.0
81 223 Eivind Andreas Ehrenborg Vold Oslo Kajakklubb / Milslukern Sport 2:44:14.5
82 166 Kristoffer Liset IL Ivrig / Solcellespesialisten 2:44:14.6
83 66 Sigurd Sollien Hulbak Team Synnfjell 2:44:17.1
84 124 Eirik Fosnæs Team Cereal Killers / Bouvet BIL 2:44:20.3
85 216 Stian Svendby Lyn Ski / Lyn Ski Moseteråsen 2:44:31.7
86 121 Vinjar Skogsholm Moelven IL 2:44:33.0
87 62 Sivert Halfdan Bergan YC Rør Sjusjøen Ski Team 2:44:58.5
88 123 Lars Berger Dombås il 2:44:58.6
89 132 Jens Andersen Sport 1 Kløfta 2:44:59.5
90 176 Joakim Hald Andersen Arctic Securities 2:45:02.5
91 155 Mads Buhaug Øyer-Tretten IF / Forsvaret 2:45:29.4
92 88 Ludvig Vartdal Team NTNUI Sweco 2:45:38.2
93 46 Petter Soleng Skinstad Team Coop Madshus 2:45:56.7
94 179 Eskil Hov Kaupanger IL 2:46:10.3
95 96 Hugo Hilmersson Göteborgs SK 2:46:27.8
96 153 Birk Møller Gundersen Lyn Ski 2:46:30.4
97 215 Tor Einar Hulløen Konnerud IL/ Team Nygård Sport 2:46:43.6
98 131 Lasse Leth-Olsen Bjugn IL 2:47:01.7
99 83 Ales Bohaty eD system Silvini team 2:47:17.1
100 115 Milan Kohout ED Silvini Madshus team 2:47:38.2
101 180 Preben Horven Bossmo og Ytteren IL 2:47:52.3
102 90 Bastien Laurent Team Nordic Experience 2:47:59.2
103 128 Kristian A Kjonerud Lyn Ski Moseteråsen / Storebrand Sport 2:48:01.3
104 167 Kristian Øye Aasum Granli IL 2:48:02.0
105 139 Petter Stokkeland Bygdø IL 2:48:07.9
106 87 Halfdan Thomas Baumann Team NTNUI Sweco 2:48:43.0
107 135 Marius Viken Vesterås Team Synnfjell 2:48:43.6
108 92 Ivar Andre Ryttervold Aasen IL 2:48:44.4
109 101 Åsmund Heir Lyn Ski / Straye Flammekaster 2:48:45.2
110 149 Erik Haavardsholm Skiforeningen/Milslukern/Glipptak 2:48:47.0
111 141 Erling Moseby Kjelsås IL & Team Maxim 2:48:47.0
112 109 Michael Boberg Älvdalens IF SK 2:49:02.5
113 194 Brage Buseth Hammerstad Haslum IL 2:49:03.7
114 81 Hannes Mäenpää Team Mäenpää 2:49:04.6
115 171 Oddvin Halvor Offigstad Øyer-Tretten IF 2:49:05.7
116 127 Christian Melsom Myhre Il Heming 2:49:11.4
117 203 Aron Åkre Rysstad Valle IL 2:49:14.9
118 181 Jørgen Bertram Dyrdahl Berger IL 2:49:17.4
119 126 Ola Nygård Snellingen Svea Skilag / Sport 1 Snø 2:49:17.4
120 120 Mathias Øivind Andresen NTNUI Langrenn 2:50:03.9
121 164 Mikkel Sjursen Haslum IL/Strand Kajakklubb 2:50:21.0
122 161 Eirik Abrahamsen Stokke il 2:50:29.5
123 173 Erik Øfstedal Sjåstad Vestre Lier IL 2:50:30.3
124 64 Marino Capelli Team BSV IBEX 2:50:46.4
125 204 Bjørn Andre Aaslund Il Heming 2:50:58.6
126 159 Sjur Slettom Lom il 2:51:12.7
127 206 Vaino Kotro Team Kaski-Ekovilla 2:51:32.5
128 147 Jørgen Stigen Hamar Skiklubb/Team Mjøs-Produkter 2:51:42.2
129 193 Nikolai Elde Holmboe Bærums Verk og Hauger IF 2:52:14.6
130 94 Gustav Heldal Drangedal IL 2:52:34.1
131 99 Klas Söderqvist Älvdalens IFSkidor 2:52:35.1
132 114 Kristian Wanvik Byaasen Skiklub / Team Stak Karar 2:53:13.2
133 152 Viljar Buer Christensen Lyn Ski 2:53:37.1
134 105 Martin Rosvall Sunne SLF 2:53:39.7
135 137 Øyvind Røgenes Suldal il 2:53:48.7
136 169 Kjetil Stuge Bånerud Koll IL & Team Maxim 2:54:04.4
137 154 Halvor Roise Bade Røa Allianseidrettslag / Skiplukkern 2:54:52.6
138 207 Petter Natås Straye Flammekaster 2:55:04.5
139 119 Benjamin Marguet Team Vercors Isère 2:55:05.5
140 111 Andreas Lundh Ski Team Lundh 2:55:06.4
141 182 Markus Mykkeltvedt Lyn Ski 2:55:16.4
142 97 Johannes Jillerö Göteborgs SK 2:55:18.1
143 217 Erik Hattestad Team Anlegg Øst Entreprenør 2:55:26.0
144 133 Kristian Jakobsen NTNUI 2:56:00.4
145 144 Nicolai Brekke Lillehammer Skiklubb /Team Cereal killers 2:56:12.7
146 163 Kristian Larsen MjøsSki 2:56:19.3
147 175 Sigurd Wahl Kallum Kjelsås IL 2:56:28.6
148 168 August Bertheussen Falkanger Byåsen IL 2:57:35.6
149 189 Morten Andreas Løchen Oslo kommune BIL 2:57:46.0
150 143 Jostein Tandberg Kjelsås IL 2:57:58.7
151 142 Jakob Brones Engen Kvaløysletta skilag 2:58:20.0
152 151 Martin Hallberg Fossum IF /Fiskebeinern SK/Norconsult BIL 2:58:23.5
153 183 Magnus Christian Haustreis Rustad IL 2:59:16.5
154 218 Stefano Zanotto Team Front Rustad IL 2:59:19.1
155 91 Erik Ola Jorde Team NTNUI-Sweco 2:59:35.0
156 170 Sigurd Arne Brones Engen Kvaløysletta skilag 2:59:37.8
157 185 Erik Syversen Nes Sportsklubb / Team Envatec 2:59:41.7
158 138 Heikki Isoranta Rasti-Lukko 2:59:41.9
159 95 Bård Eskil Bjørndalen Magnor UL 3:01:20.5
160 100 Johan Kanto Göteborgs SK 3:01:35.3
161 186 Axel Nymoen Slettan Tynset IF/Team Bare Rør 3:01:37.2
162 89 Joachim Ronneback XC Sthlm Ski Club 3:01:38.8
163 107 Pavel Janecek eD system Silvini team 3:02:02.2
164 177 Kristoffer Jebens Katla Haslum IL 3:02:32.0
165 158 Mattias Brørs Beitstad IL Ski 3:02:55.5
166 150 Kristoffer Grøv Byaasen Skiklub / Team Anlegg Øst Entreprenør 3:03:07.6
167 134 Christoffer Johansson Trollhättans sok 3:03:18.2
168 118 Tor Olav Nesheim Hægeland Team Front Rustad IL 3:03:27.2
169 113 Niclas Haegglund Exsitec Ski Team 3:04:28.6
170 160 Lars Øvrebø Gaular IL 3:05:04.8
171 220 Andreas Ruud-Tronsmoen Tynset IF 3:08:39.9
172 84 Brice Milici Team Nordic Experience 3:09:51.0
173 82 Emanuel Elmersson Ski Team Göhlins 3:10:00.9
174 108 Ståle Fenstad Team Front Rustad IL 3:13:39.9
175 79 Simon Jonsson Ski Team Göhlins 3:24:51.8
176 78 Jakob Karlsson Exsitec Ski Team 3:32:25.4

GPS-tracking

Aldersklasser (eliteklassene teller ikke i de respektive aldersklasser):

Menn Elite | M16-17 | M18-19 | M20-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89 | M90-94 | M95+

Kvinner Elite | K16-17 | K18-19 | K20-24 | K25-29 | K30-34 | K35-39 | K40-44 | K45-49 | K50-54 | K55-59 | K60-64 | K65-69 | K70-74 | K75-79 | K80+

Startlister

Om Birken 2024

Resultater andre Birken-arrangementer: Stafettbirken | Ungdomsbirken | Skøytebirken | Turbirken | Halvbirken

På TV

NRK sender direkte fra Birken. Se sendingen I NRK TV her.

Pressekonferanse onsdag 13. mars

Løypekart

Værvarsel

Webcam fra traseen

Flere målestasjoner

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norges flagg Trygve Beisvåg
1933 Norges flagg Arne Rustadstuen
1934 Norges flagg Arne Rustadstuen (2)
1935 Norges flagg Olaf Hoffsbakken
1936 Norges flagg Oscar Gjøslien
1937 Norges flagg Gunnar Hansveen
1938 Norges flagg Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norges flagg Hallvard Eggset
1940 Norges flagg Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norges flagg Leif Haugen
1947 Norges flagg Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norges flagg Ola Kveberg
1950 Norges flagg Gunnar Hermansen (2)
1951 Norges flagg Thorfinn Staff Eid
1952 Norges flagg Odd Nyborg
1953 Norges flagg Johs. Woxen
1954 Norges flagg Johan Østvang
1955 Norges flagg Oddmund Jensen
1956 Norges flagg Einar Skaaren
1957 Norges flagg Oddmund Jensen (2)
1958 Norges flagg Oddmund Jensen (3)
1959 Norges flagg Einar Skaaren (2)
1960 Norges flagg Martin Stokken
1961 Norges flagg Ole Ellefsæter
1962 Norges flagg Oddmund Jensen (4)
1963 Norges flagg Magnar Ingebrigtsli
1964 Norges flagg Egil Tvedt
1965 Norges flagg Oddmund Jensen (5)
1966 Norges flagg Egil Tvedt
1967 Norges flagg Ivar Skogsrud
1968 Norges flagg Erik Solberg Johansen
1969 Norges flagg Niri Helleberg
1970 Norges flagg Arne Vehus
1971 Norges flagg Bjørn Arvnes
1972 Norges flagg Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norges flagg Per Knotten
1974 Norges flagg Dag Anmarkrud
1975 Norges flagg Ivar Formo
1976 Norges flagg Audun Kolstad Norges flagg Berit Mørdre Lammedal
1977 Norges flagg Audun Kolstad (2) Norges flagg Valborg Østberg
1978 Norges flagg Anders Bakken Norges flagg Birgit Øverby Tennøe
1979 Norges flagg Anders Bakken (2) Norges flagg Anna Bjørgan
1980 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim Norges flagg Anna Bjørgan (2)
1981 Sveriges flagg Sven-Åke Lundbäck Norges flagg Vigdis Rønning
1982 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim (2) Norges flagg Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norges flagg Per Knut Aaland Norges flagg Hilde Riis
1984 Norges flagg Magnar Rismyhr Norges flagg Gry Oftedal
1985 Sveriges flagg Ola Hassis Norges flagg Gry Oftedal (2)
1986 Sveriges flagg Örjan Blomquist Norges flagg Ellen Grepperud
1987 Canadas flagg Pierre Harvey Norges flagg Astrid Dæhlie
1988 Norges flagg Jo Helgestad Norges flagg Elisabeth Tharaldsen
1989 Norges flagg John Kvale Norges flagg Marthe Flugstad
1990 Norges flagg Per Knut Aaland (2) Norges flagg Mona Fugli
1991 Norges flagg Per Knut Aaland (3) Norges flagg Ragnhild Bratberg
1992 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset Norges flagg Anne Jahren
1993 Russlands flagg Aleksandr Golubev Norges flagg Astrid Kristin Ruud
1994 Norges flagg Erling Jevne Norges flagg Marit Elveos
1995 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norges flagg Unni Ødegård
1996 Norges flagg Erling Jevne (2) Norges flagg Marit Mikkelsplass
1997 Norges flagg Erling Jevne (3) Norges flagg Marthe Flugstad (2)
1998 Norges flagg Erling Jevne (4) Norges flagg Anita Moen Guidon
1999 Norges flagg Erling Jevne (5) Norges flagg Anita Moen Guidon (2)
2000 Norges flagg Erling Jevne (6) Norges flagg Anita Moen Guidon (3)
2001 Norges flagg Erling Jevne (7) Norges flagg Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč Norges flagg Marthe Flugstad (3)
2003 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finlands flagg Annmari Viljanmää
2004 Italias flagg Gianantonio Zanetel Finlands flagg Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (2) Italias flagg Cristina Paluselli
2006 Norges flagg Anders Aukland Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (3) Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sveriges flagg Jerry Ahrlin Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norges flagg Anders Aukland (2) Sveriges flagg Jenny Hansson
2011 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (4) Sveits’ flagg Seraina Boner
2012 Norges flagg Anders Aukland (3) Sveits’ flagg Seraina Boner (2)
2013 Norges flagg Anders Aukland (4) Sveits’ flagg Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norges flagg Petter Eliassen Norges flagg Therese Johaug
2016 Norges flagg John Kristian Dahl Sveits’ flagg Seraina Boner (4)
2017 Norges flagg Martin Johnsrud Sundby Polens flagg Justyna Kowalczyk
2018 Norges flagg Andreas Nygaard Polens flagg Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norges flagg Petter Eliassen (2) Polens flagg Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norges flagg Andreas Nygaard (2) Norges flagg Astrid Øyre Slind
2023 Norges flagg Andreas Nygaard (3) Norges flagg Astrid Øyre Slind (2)

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Alle resultater