Sport på TV | Diamond League Eugene | Bislett Games | Giro d'Italia | Tour of Norway | Ishockey VM | Roland Garros | Norway Chess| Alle resultater

Resultat Dundret Runt 2024

Lignende saker

Startlistor, resultat og annan information för alla dagar av Dundret Runt som arrangeras 6 april 2024.

Publisert 6. april 2024 i Resultater

Dundret Runt 2024

Datum

6 april

Stad

Hellnerstadion, Gällivare

31 km | 47 km

Startlistor

Resultat

Herrar, top 50

1 Klas Nilsson Skellefteå XC Club H21- 02:09:21 00:00
2 Johannes Hortlund Älvsby IF SK H21- 02:13:30 04:09
3 Daniel Larsson Gällivare EC H21- 02:13:35 04:15
4 Linus Jansson Hällbybrunns IF H21- 02:13:36 04:15
5 David Olofsson Kalix SK H21- 02:13:36 04:15
6 Gustav Hindér Karlslunds IF SF H21- 02:23:28 14:07
6 Elias Hortlund Älvsby IF SK H21- 02:18:11 08:50
6 Daniel Karlström Jokkmokks SK H21- 02:13:40 04:20
6 Martin Lundström Bodens SK H21- 02:18:22 09:01
7 Johannes Rautio Vittangi SK H21- 02:23:48 14:27
8 Mattias Lindström Kalix SK H21- 02:23:52 14:31
9 Anderas Salmi Jukkasjärvi IF H21- 02:23:56 14:35
10 Erik Oskarsson Sorsele SK H21- 02:24:48 15:27
11 Leo Welin Ersnäs IF H21- 02:26:41 17:20
12 Arvid Welin Ersnäs IF H21- 02:26:42 17:21
13 Christoffer Hjärtström Axa SC H21- 02:27:32 18:11
14 Simon Markström Luleå Gjutarens IF H21- 02:29:38 20:17
15 Tomas Törevall Nattavaaraby SK H21- 02:29:59 20:38
16 Gustaf Walther OK Denseln H21- 02:31:14 21:53
17 Valdemar Nilsson Bodens SK H21- 02:31:49 22:28
18 Marcus Fredriksson Hudiksvalls IF H21- 02:32:00 22:39
20 Jan-Anders Karlsson DPONLY Ski Club H21- 02:33:29 24:08:00
20 Stefan Messner Nordic Athlete SK H21- Motion 02:32:34 23:14
21 Tobias Johansson-Ljung Jalles TC Umeå H21- 02:33:45 24:24:00
23 Magnus Karlsson Nacka Värmdö SK H21- 02:35:19 25:58:00
23 Olle Sundström Athletic Club Salt Lake H21- Motion 02:35:13 25:52:00
24 André Mattei Sävast Ski Team IF H21- 02:36:28 27:07:00
25 Sammy Pergament XC Pite H21- 02:36:39 27:18:00
26 Dennis Andersson-Junkka IFK Kiruna H21- 02:36:42 27:21:00
27 Marcus Nilsson XC Pite H21- 02:39:50 30:29:00
28 Per Markus Knutgård Haparanda SKT H21- 02:40:26 31:05:00
29 David Hannler Jokkmokks SK H21- 02:40:28 31:08:00
30 Andreas Nilsson Sävast Ski Team IF H21- 02:41:10 31:49:00
31 Mattias Nilsson Luleguttene Skid- och Löparklubb H21- 02:46:00 36:39:00
33 Erik Kruukka Vittangi SK H21- 02:46:52 37:31:00
33 Christer Köhler Abisko Intresseförening  IK H21- Motion 02:46:48 37:27:00
35 Mieczyslaw Cichoszewski Våra Vänner Nordic Team H21- Motion 02:49:11 39:50:00
35 Joakim Malmström Umara SC H21- 02:50:23 41:02:00
36 Jonas Almgrund H21- 02:51:51 42:30:00
37 Erik Rönnqvist Kalix SK H21- 02:51:51 42:31:00
38 Magnus Oja IFK Kiruna H21- 02:54:10 44:49:00
40 Petter Kero Kiruna H21- Motion 02:54:11 44:50:00
41 Petter Mahrs Östersunds SK H21- Motion 02:54:36 45:15:00
42 Håkan Petersson Axa SC H21- 02:55:27 46:06:00
42 Max Åkerlund Östersunds SK H21- Motion 02:55:22 46:01:00
43 Robert Wilhelmsson Kalix SK H21- 02:58:00 48:39:00
44 Aron Pettersson Vidsels IK H21- 02:58:08 48:47:00
45 Kay Rung XC Pite H21- 03:00:53 51:32:00
46 Jakob Gunnare IFK Kiruna H21- 03:02:28 53:07:00
47 Jimmy Pikkarainen Jukkasjärvi IF H21- 03:02:33 53:12:00
48 Christoffer Lantto IFK Kiruna H21- 03:03:24 54:03:00
50 Björn Nyström Brändöns IF H21- Motion 03:06:18 56:57:00
50 Alexander Rönnbäck Niemi bil ski H21- 03:06:39 57:18:00

Kvinnor

1 Elin Schagerström Garphyttans IF D21- 02:41:23 00:00
2 Therese Patomella Gellivare Skidallians IK D21- 02:42:38 01:15
3 Sofie Ekberg Umeå D21- Motion 02:59:55 18:32
4 Siri Jeppson Forssa IK D21- 03:02:57 21:34
5 Emilia Björkemyr Bodens SK D21- 03:07:47 26:24:00
5 Anna Thörnäs Bergnäsets AIK D21- 03:07:19 25:56:00
6 Ann-Kristine Semberg Umara SC D21- 03:18:34 37:11:00
7 Emilia Eliasson Malmberget D21- Motion 03:22:08 40:45:00
8 Malin Blomstig D21- Motion 03:28:34 47:11:00
9 Sara Thyni Kalix SK D21- 03:33:40 52:17:00
10 Linnea Maldonado Jokkmokks SK D21- Motion 03:34:18 52:55:00
11 Elvira Edman Högling I 19 IF D21- 03:34:40 53:17:00
12 Elina Grundell Svappavaara AIF D21- Motion 03:40:44 59:21:00
13 Hanna Gund Sävast Ski Team IF D21- Motion 04:01:34 01:20:11
14 Anni Töyrä Stockholm D21- Motion 04:41:15 01:59:52

Om loppet

April månad erbjuder fantastisk skidåkning i strålande vårsol. Dundret Runt tar dig genom urskogar och till synes ändlösa vidder. I blickfånget finns Sarek och Kebnekaise och det kanske bästa av allt är att du åker helt i din egen takt. Dundret Runt har distanser som passar både liten och stor, motionär eller tävlingsåkare!

Arrangörens hemsida

Banan

Väderprognos

Flera resultat

Alle resultater