Sport på TV | Tour de France | OL Paris | Champions Chess Tour | U18 EM Friidrett | Landsskytterstevne| Alle resultater

Resultat Energiruset 2023

Lignende saker

Startlistor och resultat Energiruset torsdag 9 november 2023.

Publisert 9. november 2023 i Resultater

Energiruset 2023

Datum

9 november

Plats

Karlstad

PM

Startlista

Resultat

Menn, topp 30

1 André Rangelind Karlstads Kommun 17:02 00:00
2 Christoffer Skantz Miljönärerna 17:14 00:12
3 Isak Holmgård IF Göta 17:46 00:45
4 Samuel Ungerberg Karlstad 17:54 00:52
5 Sören Persson Sweco 17:57 00:55
6 Joel Holmgård Grava SK 18:03 01:02
7 Joakim Zampieri Karlstads Kommun 18:16 01:14
8 Viktor Dreierbakken Karlstad 18:41 01:39
9 Emil Nilsson STR 18:55 01:53
10 Fredrik Nordström Karlstad 19:39 02:37
11 Emil Ekström Beer Runners 19:45 02:44
12 Staffan Thorling Karlstad 20:11 03:09
13 Algot Eriksson Norrstrands IF 20:18 03:16
14 Linus Carlsson Karlstad 20:25 03:23
15 Oscar Ström Karlstad 20:33 03:31
16 Daniel Larsson Forshaga 20:37 03:35
17 Anders Rekkedal Sommaro IF 21:12 04:10
18 Erik Uddegård IF Göta Karlstad 21:26 04:24
19 Jens Rönnelöv Karlstads Kommun 21:53 04:51
20 Kent Johansson Väse 21:55 04:53
21 David Andersson Karlstads Kommun 22:01 04:59
22 Loui Ryno IF Göta 22:06 05:04
23 Charlie Johansson Grava SK 22:10 05:08
24 Marcus Planting Gyllenbåga Kpmg Karlstad 22:13 05:11
25 Henrik Eliason Karlstads Kommun 22:16 05:14
26 Lars Eriksson Norrstrands IF 22:31 05:30
27 Dante Ek IF Göta 22:33 05:31
28 Jonas Longrée IF Göta 22:34 05:32
29 Dan Carlsson IF Göta Karlstad 22:35 05:33
30 Felix Andler IF Göta 22:37 05:35

Kvinner, topp 30

1 Lisa Axelsson Göta 21:47 00:00
2 Signe Eriksson Grava SK 22:30 00:42
3 Irma Ros Grava SK 22:48 01:00
4 Simone Bloom Molkom sk 22:56 01:08
5 Jenny Allared Nordic Paper 23:32 01:44
6 Erica Berglund IF Göta Karlstad 23:47 02:00
7 Ann-Charlotte Karlsson Karlstad 24:00:00 02:12
8 Filippa Hovdebo Karlstad 24:14:00 02:26
9 Frida Sjöström Karlstads Kommun 24:22:00 02:34
10 Maria Ryno IF Göta 24:51:00 03:03
11 Julia Gullö Umeå 25:15:00 03:28
12 Hannah Ungerberg Karlstad 25:41:00 03:53
13 Filippa Hult Grava SK 25:48:00 04:00
14 Freja Joelsson Grava SK 25:50:00 04:03
15 Alice Hagenö Grava SK 26:40:00 04:52
16 Charlotte Wedberg Karlstads Kommun 26:45:00 04:57
17 Karin Hovdebo Karlstad 27:15:00 05:27
18 Hanna Rönnbacke Sweco 27:26:00 05:39
19 Yvonne Elofsson Karlstads Kommun 27:27:00 05:39
20 Linda Ekberg Karlstad 28:36:00 06:48
21 Emma Hult Grava SK 28:53:00 07:05
22 Sofia Westberg Karlstad 29:05:00 07:17
23 Fanny Millom Karlstad 29:08:00 07:20
24 Sandra Hane Kpmg Karlstad 29:19:00 07:31
25 Lisa Gjein Karlstads Kommun 29:19:00 07:31
26 Agnes Karlsson IF Göta 29:33:00 07:45
27 Emma Jonsson Karlstad 29:46:00 07:59
28 Nina Lindvall Skattkärr 29:51:00 08:03
29 Annette Borneland Karlstad 29:51:00 08:03
30 Anna Jost Hammarö 29:55:00 08:07

Infomation loppet

Energiruset 2023 går av stapeln i Mariebergsskogen torsdag 9 november. Det blir en kväll där vi trotsar höstmörkret sprider energi tillsammans.

Det finns något för hela familjen och du väljer själv mellan distanserna 2 eller 5 km.

På 5 km sträckan finns möjlighet att delta i tävlingsklassen för dig som vill mäta dina krafter med andra. Starttider kommer att publiceras närmare loppet men en preliminär tid är 18.00

För dig som inte känner för att utmana andra utan vill fokusera på en härlig upplevelse med familjen kommer banan vara öppen under kvällen och du startar då när du vill mellan två klockslag.

Bra att veta

Eftersom loppet går under hösten och vissa delar av banan inte har belysning rekommenderas pannlampa för de som väljer att springa/gå 5 km. Det finns möjlighet att köpa med pannlampa när du anmäler dig.

Efter genomfört lopp bjuder IF Göta och Karlstads Energi alla deltagare på korv med bröd.

PM med praktisk information om chiputdelning och starttider kommer publiceras här

Hemsida

Flera resultat

Alle resultater