Sport på TV | VM friidrett Innendørs | WC langrenn Lahti | Skan Cup Hommelvik | Vasaloppet | Hovedlandsrennet Gålå | WC skiskyting Holmenkollen | IBU Cup Obertilliach | Junior VM skiskyting | WC hopp Lahti | WC kombinert Lahti | WC alpint Aspen | WC alpint Kvitfjell | Strade Bianche| Alle resultater

Resultat Göteborg Trailrun 2023

Lignende saker

Startlistor och resultat Göteborg Trailrun lördag 9 september 2023.

Publisert 9. september 2023 i Resultater

Göteborg Trailrun 2023

Datum

9 september

Plats

Göteborg

Distans

9 km | 22 km | 33 km | 45 km

Startlistor

Resultat

45 km herrar, top 10

1 Daniel Branholm Hälle IF / Craft Run Team 4:52:24.6 0:00.0
2 Johan Ekenstierna TNT 5:03:52.6 11:28.0
3 Nicolas Del Vecchio Alingsås IF Friidrott 5:26:10.1 33:45.5
4 Johan Brodén Team Nordic Trail 5:30:35.3 38:10.7
5 Johannes Brandt Göteborg 5:36:47.4 44:22.8
6 David Gutierrez Arvidsson Göteborg 5:51:50.6 59:26.0
7 Maximilian Häfner Askim 5:59:02.7 1:06:38.1
8 Otto Rhya Rosenlund World in Motion 6:00:46.0 1:08:21.4
9 Hugo Rosenlund Arduua 6:00:46.3 1:08:21.7
10 Per Åhlander Göteborg 6:01:09.5 1:08:44.9

45 km kvinnor, top 10

1 Anna Johansson IK Trasten 5:37:14.6 0:00.0
2 Kristyna Hlubuckova Göteborg Majorna OK 6:37:09.6 59:55.0
3 Ellinor Flintberg Umara Sports Club 6:37:45.0 1:00:30.4
4 Sarah Vyckemans Mölndal 6:45:37.4 1:08:22.8
5 Matilda Blom Torslanda 6:51:43.3 1:14:28.7
6 Chiara Ceccobello Kungsbacka 7:12:07.2 1:34:52.6
7 Linnea Etéus Torslanda 7:31:24.5 1:54:09.9
8 Jennie Stahre Team JKK 7:31:41.6 1:54:27.0
9 Nadège Bufflier Saint Pierre en Faucigny 7:38:02.2 2:00:47.6
10 Maria Engström Linköping 7:44:01.6 2:06:47.0

33 km herrar, top 10

1 Manuel Valdes Sabiote Göteborg 3:59:20.1 0:00.0
2 Ulf Ekman DRT Kungsbacka 4:15:01.9 15:41.8
3 Louis Csakvary Göteborg 4:16:15.1 16:55.0
4 Jakob Martinsson Jönköping 4:34:43.0 35:22.9
5 Thomas Wilhelmsen Ålesund 4:38:37.4 39:17.3
6 Johan Montan Intunio 4:39:09.7 39:49.6
7 Johan Sundqvist Team Nordic Trail Göteborg 4:40:48.4 41:28.3
8 Henrik Lauenstein Göteborg 4:57:59.0 58:38.9
9 Olle Uppling Aash Aenigma 4:58:17.8 58:57.7
10 Tristan Cuvillier Goteborg 4:59:17.4 59:57.3

33 km kvinnor, top 10

1 Mia Edding Okänd 4:11:52.1 0:00.0
2 Julia Kanerva Triathlon Väst 4:31:16.4 19:24.3
3 Matilda Dehlin Träslövsläge 4:45:11.3 33:19.2
4 Malin Kymmer Göteborg 4:59:56.9 48:04.8
5 Lisa Petersson Lövgatetrion 5:07:02.4 55:10.3
6 Ulrika Emegård Echelon Black and Gold 5:09:00.9 57:08.8
7 Malin Byström Göteborg 5:14:26.7 1:02:34.6
8 Susanne Svedberg TNT 5:26:20.2 1:14:28.1
9 Linda Ivansson Sävedalen 5:49:05.1 1:37:13.0
10 Aija Eskola Nordic Trail 6:22:41.0 2:10:48.9

22 km herrar, top 10

1 Anders Hederskog Hälle IF 2:03:43.5 0:00.0
2 Love Henrikson Get Fast or die Trying 2:13:49.9 10:06.4
3 David Kvarefelt Nömme Theocrgym IF 2:14:40.0 10:56.5
4 Björn Kallenberg Wisby Ultralöparförening 2:34:41.8 30:58.3
5 Niklas Magnfält Bauer Endurance Club 2:35:07.7 31:24.2
6 Martin Jerkdal LK Tv88 2:35:51.4 32:07.9
7 Oskar Hellsing Team Nordic Trail Sports Club 2:37:00.0 33:16.5
8 Anders Feldt Stratsys IF 2:38:59.0 35:15.5
9 Johan Dahlström Ödeborg 2:41:29.2 37:45.7
10 Anton Otbäck Dilf United 2:42:03.4 38:19.9

22 km kvinnor, top 10

1 Lena Trillelv Team Salomon 2:21:23.8 0:00.0
2 Åsa Palm Göteborg 2:31:55.0 10:31.2
3 Linnéa Aguero Sthlm 2:42:03.0 20:39.2
4 Anna Östensson IS Göta Helsingborg 2:51:39.6 30:15.8
5 Johanna Ulvagården Forest Femmes 3:08:44.1 47:20.3
6 Cecilia Stark Umara Sports Club 3:08:45.1 47:21.3
7 Cecilia Tengberg Göteborg 3:10:08.4 48:44.6
8 Amanda Eklund Vänersborg 3:10:31.9 49:08.1
9 Julia Lundström Göteborg 3:11:40.8 50:17.0
10 Therese Axelryd Stockholm 3:14:32.6 53:08.8

9 km herrar, top 10

1 Marcus Millegård Sävedalens AIK 39:22.6 0:00.0
2 Joar Hertin Ikhp Huskvarna 42:19.5 2:56.9
3 Linus Lundberg Bredaryds SOK 44:38.0 5:15.4
4 Niclas Nilsson Bengt Dahlgren Göteborg AB 48:40.2 9:17.6
5 Andreas Atleberger Team Nordic Trail Borås 49:40.1 10:17.5
6 Magnus Håheim Kristiansand 51:17.6 11:55.0
7 Tobias Lindroth Västra Frölunda 52:30.1 13:07.5
8 Joacim Longum Löplabbet 53:04.1 13:41.5
9 Per Enlöf Dals Långed 53:42.2 14:19.6
10 Erik Rosell Partille 55:07.8 15:45.2

9 km kvinnor, top 10

1 Emma Eriksson Eksjö SOK 41:04.5 0:00.0
2 Ida Larsen Team Språng/Merrell 49:52.9 8:48.4
3 Boglarka Czako Eksjö SOK 51:37.4 10:32.9
4 Malin Elowson Grebbestad 53:54.4 12:49.9
5 Alice Kjellander Öjersjö 55:27.3 14:22.8
6 Ellen Hultberg Team Nordic Trail Borås 55:33.2 14:28.7
7 Elisabeth Ahlgren Linköpings OK 58:27.2 17:22.7
8 Josefin Haggren Alingsås IF Friidrott 1:02:56.7 21:52.2
9 Cecilia Kaveland Varje Steg 1:03:57.2 22:52.7
10 Matylda Hermanska Göteborg 1:04:04.0 22:59.5

Om Göteborg Trailrun

Ett spännande och utmanande traillopp i Göteborg med en distans för alla – Välkommen till Göteborg Trailrun!

Spring på äventyrliga stigar, i lummig skog och på bergshällar med vidunderlig utsikt där härliga uppförsbackar blandas med sköna utförslöp! Banorna bjuder på varierande stigar som bitvis är tekniska och bitvis lättsprungna och som tar dig ut från staden till den äventyrliga vildmarken!

Vilken bana du än väljer kommer du få en grym utmaning!  Traillöpning på riktigt! Antar du utmaningen?

Starttider

45 km – kl.10.00 – Maxtid 9h

33 km – kl.10.50 – Maxtid 8h (gemensam transport till startområdet vid Angereds Kyrka från Kviberg.)

22 km – kl.11.30 – Maxtid 8h

9 km – Startgrupp 1 kl.12.00 – Startgrupp 2 12.05 – Startgrupp 2 12.10 – Självseedning på plats, men springer du om pallplats så startar du i grupp 1.

* Bangenomgång ca 10 min innan start.

Hemsida

Bankarta

45 km

Flera resultat

Alle resultater