Sport på TV | Diamond League Eugene | Giro d'Italia | Tour of Norway | Ishockey VM | NM Halvmaraton | Roland Garros | Norway Chess| Alle resultater

Resultat Hässelbyloppet 2023

Lignende saker

Startlistor och resultat Hässelbyloppet söndag 1 oktober 2023.

Publisert 1. oktober 2023 i Resultater

Hässelbyloppet 2023

37:e upplagan

Datum

1 oktober

Plats

Hässelby

Distans

10 km

Startlista

Resultat

10 km herrar, top 30

Pl. Namn Född Förening/Ort/Land # Netto
1 » Ebba Tulu Chala 1996 Keep Up RC 19 30:09
2 » Archibald Casteel 1996 Spårvägens FK 1 30:27
3 » Yohannes Kiflay 2002 Hässelby SK 3 30:33
4 » Kalle Berglund 1996 Spårvägens FK 7 30:37
5 » Victor Urquhart Smångs 1986 Spårvägens FK 4 30:42
6 » Daniel Lundgren 1985 Turebergs FK 9 31:34
7 » Daniel Gleimar 1992 Spårvägens FK 412 31:47
8 » Carl Fredrik Tohver 1990 Spårvägens FK 410 31:53
9 » Dennis Olsson 1997 Spårvägens FK 403 31:59
10 » Erik Barr Zeilon 1997 Örgryte IS 3330 32:04
11 » Johan Falk 1987 Gustavsberg 12 32:06
12 » Albin Gezelius 2003 IFK Mora 11 32:07
13 » Tobias Eknor 2000 Spårvägens FK 405 32:37
14 » Jamie Wise 1995 Spårvägens FK 411 32:51
15 » Jeppe Skov Andersen 1996 Spårvägens FK 409 32:55
16 » Niklas Norman 1984 Drift Runningclub 341 32:57
17 » Elmar Engholm 1992 Hässelby SK 18 32:59
18 » Christian Seeger 1982 Uppsala 278 33:04
19 » Vladislav Shchukin 1991 FK Studenterna 17 33:10
20 » Adam Gillman 1997 Hässelby SK 15 33:10
21 » Ludvig Johansson 1998 IFK Lidingö 20 33:23
22 » Oscar Lilja 2004 Frosta Multisport 3164 33:26
23 » Simon Milcent 2000 FK Studenterna 3144 33:32
24 » Niklas Ravenna Vernersson 1991 Stockholm 192 33:43
25 » Fredrik Billström 1990 FK Studenterna 3172 33:44
26 » Adam Alveteg 1996 Stockholm 1758 33:52
27 » Gustav Bodin 1991 Hässelby SK 3501 33:53
28 » Emil Olsson 1995 LK Roslagen 2006 34:01
29 » Christian Smedberg 1986 FK Studenterna 3157 34:08
30 » Marcus Tolvers 1988 Spårvägens FK 401 34:20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 km kvinnor, top 30

Pl. Namn Född Förening/Ort/Land # Netto
1 » Ida Andersson 2001 Solna 3001 35:10
2 » Lovisa Kissa 2003 Uganda 58 35:24
3 » Pernilla Elmgren 1991 Ärla SK 1672 35:34
4 » Emma Hedbäck 1995 Spårvägens FK 56 35:54
5 » Frederica Richards 1994 Storbritannien 54 36:00
6 » Julia Rasmusson 1994 LK Roslagen 55 36:11
7 » Louise Wiker 1979 Hässelby SK 53 36:32
8 » Madeleine Larsson 1981 IKHP Huskvarna 3245 36:34
9 » Weronika Brzuchalska 1993 FK Studenterna 59 36:46
10 » Maria Francke 1982 Enebyberg 1951 37:17
11 » Josefin Heier 1996 Spårvägens FK 408 37:21
12 » Amanda Håkansson 1997 Högby IF 57 37:32
13 » Gabriella Samuelsson 1987 Hässelby SK 230 38:53
14 » Vilma Jonsson 1999 Spårvägens FK 413 38:55
15 » Hanna Meinl 1994 Stockholm 2820 39:12
16 » Linda Morin 1988 Terrible Tuesdays AC 903 39:38
17 » Haley Quantz 1995 ASICS FrontRunner 1535 39:44
18 » Nathalie Dahlqvist 1984 Vegan Runners IK 1737 40:13
19 » Amanda Nekby 1992 Runacademy IF 850 40:24
20 » Helene Karlehag 1988 Sundbyberg 3348 40:32
21 » Jennie Hurkmans 1984 Team Satan 2850 40:33
22 » Ida Wikman 2002 Dalregementets IF 3035 40:45
23 » Camilla Runfors 1977 AC Salt Lakew 1241 40:56
24 » Jennifer Widell Genborg 1994 Gävle 2596 40:58
25 » Rebecca Arnesson 1992 IFK Växjö 208 41:09
26 » Maria Rudling 1988 Stockholm City Triathlon 3180 41:09
27 » Wilma Nordström 1995 Mörtnäs 2151 41:12
28 » Beatrice Persson 1997 Hässelby SK 2915 41:16
29 » Renée Luks 1979 Vilsta IK 2970 41:21
30 » Sandra Boström 1999 OK Linné 3229 41:23

Infomation

START första start kl 12.00

Banrekord

Kvinnor
33,02 Beklech Gudata, Etiopien, 2016

Män
29,21 Mustafa Mohamed, Hälle IF, 2010

Hemsida

Flera resultat

Alle resultater