Sport på TV | VM friidrett Innendørs | WC langrenn Lahti | Skan Cup Hommelvik | Vasaloppet | Hovedlandsrennet Gålå | WC skiskyting Holmenkollen | IBU Cup Obertilliach | Junior VM skiskyting | WC hopp Lahti | WC kombinert Lahti | WC alpint Aspen | WC alpint Kvitfjell | Strade Bianche| Alle resultater

Resultat Hermanövarvet 2023

Lignende saker

Startlistor och resultat Hermanövarvet lördag 29 juli 2023.

Publisert 29. juli 2023 i Resultater

Hermanövarvet 2023

Datum

29 juli

Plats

Gullholmen

10 km

Startlista

Hermanövarvet
Trail

Resultat

Hermanövarvet – alla resultat

Herrar, topp 30

1 Richard Bäckström Hälle if 33:36:00 00:00
2 Hjalmar Sandberg Hälle IF 34:05:00 00:30
3 Sebastian Ljungdahl Hälle IF 35:06:00 01:30
4 Oskar Hjärpe Stockholm 35:53:00 02:17
5 Mikael Lundberg FK Studenterna 36:39:00 03:03
6 Kristoffer Säfström Bohuslän Endurance Sports Club 38:17:00 04:41
7 Tobias Petersson Malmö Gerillalöpare 38:29:00 04:53
8 Joakim Mossberg Göteborg 38:54:00 05:18
9 Gabriel Hamidi Hälle IF 39:45:00 06:09
10 Niclas Lermander Vi som Vilar 40:42:00 07:06
11 Kai Karjalainen Sävedalens AIK 40:47:00 07:11
12 Jacob Petersen Nbro Running 40:52:00 07:16
13 Oliver Bäckström Kungälvslöparna KUL 41:00:00 07:24
14 Hampus Kärnman Växjö 41:05:00 07:29
15 Morgan Larsen Fredrikstad IF 41:29:00 07:53
16 Axel Bylin Spotfire Runners 41:53:00 08:17
17 Jens Nielsen Björnstorps IF 41:58:00 08:22
18 Rikard Svensson Göteborg 42:07:00 08:31
19 Jacob Palmquist Stockholm 42:28:00 08:52
20 Martin Lindahl Jernbrukets Ultra 42:39:00 09:03
21 Erik Broman Stolckholm 45:26:00 11:50
22 Robin Johansson Björkhaga Hills 45:53:00 12:17
23 Heimar Svensson BK Hyle 46:23:00 12:47
24 Rikard Bivesjö Johanneshov 46:27:00 12:51
25 Tony Schröder Aktivitus Sports Club 46:38:00 13:02
26 Mathias Ljung Obligatorisk Onsdagslöpning 46:50:00 13:14
27 Anton Svensson Aeroboys Club / Kognic 46:56:00 13:20
28 Axel Svensson Torget 107 47:16:00 13:40
29 Carl Mattsson 47:34:00 13:58
30 Nils Ahlbäck Djurgårdens IF 47:48:00 14:13

Kvinnor, topp 30

1 Linn Nilsson Hälle IF 38:45:00 00:00
2 Camilla Zethraeus Växjö 41:22:00 02:38
3 Matilda Wilson Ifk Skövde fk 41:36:00 02:51
4 Elina Nygaard Team Spiralis 44:07:00 05:23
5 Elin Larsson Lerum Friidrott 45:40:00 06:56
6 Linn Burman Lalarunt 46:17:00 07:32
7 Karianne Nygaard Team Spiralis 46:25:00 07:41
8 Helen Eriksson Aktivitus Sports Club 46:52:00 08:07
9 Tina Täck Moonvalley 46:52:00 08:07
10 Alexandra Fjällman Västra Frölunda 48:15:00 09:30
11 Karin Nordström Trimbach 48:35:00 09:50
12 Lisa Hammarling Lalarunt 49:42:00 10:57
13 Elsa Kristensson Stockholm 49:45:00 11:00
14 Mathilda Enghage Göteborg 49:59:00 11:14
15 Sara Qvarnström Ljungskile 50:15:00 11:30
16 Hanna Carlsson Göteborg 50:17:00 11:32
17 Sophia Lücke Göteborg 50:29:00 11:44
18 Elin Olbin Myggenäs 50:32:00 11:47
19 Julia Nilsson Göteborg 50:51:00 12:06
20 Susanna Riman Bohuslän Endurance Sports Club 51:13:00 12:29
21 Marie-Louise Johansson Stenungsund 51:27:00 12:42
22 Karin Berglund 52:29:00 13:44
23 Anna Jacobsson Lerum Friidrott 52:30:00 13:45
24 Sofia Lagerkvist Lysekil SLF 52:32:00 13:47
25 Jenniefer Kundrat Kungsbacka 52:42:00 13:57
26 Amanda Nilsson Ingen 52:45:00 14:00
27 Inger Nygaard Team Spiralis 53:16:00 14:31
28 Linda Harlin Stenungsund 53:17:00 14:32
29 Sara Mälbrink Sävedalen 54:01:00 15:16
30 Lisa Nilsson IFK Sala 54:24:00 15:39

Trail – alla resultat

Herrar, top 30

1 Thomas Natvig Årstad Halden 01:08:08 00:00
2 Nils Jonsson IF Malmö Löp 01:17:49 09:41
3 Sebastian Ljungdahl Hälle IF 01:18:38 10:30
4 Kristoffer Säfström Bohuslän Endurance Sports Club 01:20:21 12:13
5 Oskar Gottfridsson Mölnlycke 01:20:36 12:28
6 Ted Andersson Hälle IF 01:21:01 12:53
7 P-O Fagerström Fredrikshof if 01:24:19 16:11
8 David Gustafsson Stockholm 01:24:53 16:45
9 Adam Custer Fjellnisse Foreningen 01:25:12 17:04
10 Oliver Bäckström Kungälvslöparna KUL 01:25:34 17:27
11 Andreas Westlund Enebybergs Swimrunners 01:25:51 17:44
12 Jens Nielsen Björnstorps IF 01:26:03 17:55
13 Ulrik Olsson Brattås ck 01:26:12 18:04
14 Andreas Grindebacke Krabben Trailrunners 01:27:58 19:50
15 Johan Cagmo Lilla Löpklubben 01:28:22 20:14
16 Anders Svensson 3City Triathlon 01:28:30 20:22
17 Tuure Paananen Mockfjärd 01:28:37 20:29
18 Martin Lindahl Jernbrukets Ultra 01:28:38 20:30
19 Anders Kadmark Solvikingarna 01:29:15 21:08
20 Erik Björklund Umara 01:29:24 21:16
21 Anton Svensson Aeroboys Club / Kognic 01:29:28 21:20
22 Sven Mattsson Boxholm-Ekeby Skidklubb 01:29:52 21:44
23 Kristoffer Hilmersson Lalarunt 01:30:38 22:31
24 Johan Broberg Höpallen 01:31:14 23:06
25 Jesper Hultqvist Göteborg Running Club 01:32:00 23:52
26 Lars Kårlin RAS Running Club 01:32:01 23:53
27 Tomas Trolltoft Squeed 01:32:56 24:48:00
28 Johannes Larsson Näbbmusens Vänner 01:32:59 24:51:00
29 Isak Unfors Lyckna 01:33:13 25:05:00
30 Bo Johansson Bokenäs IF 01:33:31 25:23:00
30 Johan Larsson AB Backa Elservice 01:33:31 25:23:00

Kvinnor, top 30

1 Ane Bjørgul Halden SK 01:33:20 00:00
2 Anna Westlund Enebybergs IF 01:33:56 00:36
3 Madeleine Larsson Fredrikshofs FIF 01:38:45 05:25
4 Gro Siljan Hjukse Kongsberg 01:39:03 05:43
5 Amanda Malis Arvidsjaur 01:40:25 07:05
6 Cecilia Malmberg Flodén Hansen Running Club 01:44:13 10:53
7 Lisa Hammarling Lalarunt 01:44:29 11:09
8 Jennifer Skoglund Mölndal 01:44:43 11:24
9 Frida Palm Stockholm 01:46:43 13:23
10 Jenny Stridsman Sävedalen 01:47:23 14:03
11 Andrea Segerlind Sjöodjuren 2.0 01:47:23 14:04
12 Nina Myhre Team Bunkern IF 01:49:53 16:33
13 Pauline Sandberg Göteborg 01:49:57 16:38
14 Kari Nielsen Höganäs Friidrott 01:51:14 17:54
15 Jenny Nilsson Nordic Triathlon Endurance Club 01:51:30 18:10
16 Annika Lindskog Mölndal 01:51:48 18:28
17 Clara Svensdotter Stss 01:52:50 19:30
18 Lisa Hammar Skarpnäck 01:53:14 19:54
19 Marie-Louise Johansson Stenungsund 01:53:15 19:55
20 Emelie Danielsson Henån 01:53:17 19:57
21 Susanna Riman Bohuslän Endurance Sports Club 01:53:34 20:14
22 Linda Beckius AXA Sports Club 01:53:45 20:25
23 Irma Leijon Stockholm 01:53:52 20:32
24 Malin Hult Mölndal 01:53:59 20:39
24 Lizette Sjöstrand Team Bunkern 01:53:59 20:39
26 Anna-Stina Wanby Högby IF 01:55:04 21:44
27 Johanna Hesslind Göteborg 01:56:09 22:50
28 Karin Sundh Fjärås AIK 01:56:10 22:51
29 Karin Ardbo Team K2 01:57:15 23:55
30 Katarina Appelgren Uddevalla 01:59:12 25:53:00

Infomation

Kom till Sveriges mest tätbebyggda skärgårdsö och spring i Bohusläns största naturreservat!

Den 29 juli 2023 smäller vi av startskottet för västkustens gulligaste 10 km-lopp OCH västkustens gulligaste traillopp! Med start och mål på Mor Johannas äng går båda loppen på natursköna banor runt Hermanö.

Hålltider lördag 29 juli
Kl 11:00 – Start Hermanvarvet Trail
Kl 13:45 – Start Triumfglassvarvet 0-6år
Kl 14:15 – Start Orusts Sparbanksvarvet 7-12år
Kl 15:00 – Start Hermanvvarvet 10k
Kl 17:00 – Start After Run på Gullholmsbaden (endast förbokde)

Hemsida

Banan

Flera resultat

Alle resultater