Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultat Idre Fjällmaraton 2023

Lignende saker

Startlistor och resultat Idre Fjällmaraton lördag 26 augusti 2023.

Publisert 26. august 2023 i Resultater

Idre Fjällmaraton 2023

Datum

26 augusti

Plats

Idrefjäll

12 km | 28 km | 45 km

Startlista

Livestream

Alla resultat

45 km herrar, top 20

1 Oscar Claesson Ikhp Huskvarna/Salomon 03:14:32 00:00
2 Fredrik Bakkman Team Språng Merrell 03:18:52 04:20
3 Linus Hultegård Sävedalens AIK 03:19:54 05:22
4 Martin Nilsson IFK Umeå/Team Norrland – Fueled by Umara 03:22:19 07:47
5 Noah Brautigam Falun 03:33:38 19:06
6 Johan Ställberg Tullinge SK 03:36:40 22:08
7 Markus Living Falun 03:39:50 25:18:00
8 Tristan Kipfer Team Oderborn 03:41:49 27:17:00
9 Johan Höij OK Linné 03:46:08 31:36:00
10 Edgars Daugulis Faik Friidrott 03:46:24 31:52:00
11 Mårten Vänn Team Norrland Fueled by Umara/Frösö IF 03:52:46 38:14:00
12 Thomas Chaillou Örebro 03:54:37 40:05:00
13 Kristofer Låås Keep Up RC 03:57:06 42:34:00
14 David Holmberg Sundsvalls OK / Team Norrland Fueled by Umara 04:05:47 51:15:00
15 Daniel Ernstsson Borås Löparklubb/ Team Bergspring by Salomon 04:10:37 56:05:00
16 August Dahlberg Västerås 04:13:04 58:32:00
17 Henrik Sandén Strängnäs Löparklubb 04:19:21 01:04:49
18 Jimmy Iby Ikhp Huskvarna 04:19:53 01:05:21
19 Oskar De Vahl Sundsvalls OK / Team Norrland Fueled by Umara 04:22:15 01:07:43
20 Rickard Månesjö Landvetter 04:22:42 01:08:10

45 km kvinnor, top 20

1 Louise Jernberg Mantra IF 04:07:44 00:00
2 Lovisa MODIG Torsby Löparklubb 04:24:01 16:17
3 Karin Nilsson Team Bergspring by Salomon 04:33:25 25:41:00
4 My Svensson Team Billingen X-Trail 04:39:50 32:06:00
5 Janette Persson Falkenberg Allstars/Team Bergspring 04:58:42 50:58:00
6 Marlene Karttunen Ljungskile 05:05:13 57:29:00
7 Lisa Nelson Team Bergspring by Salomon 05:18:46 01:11:02
8 Lotta Saetre TRS Göteborg/Härryda 05:23:27 01:15:43
9 Minna Lönnstedt Älta 05:29:30 01:21:46
10 Josefine Swärm Let’s Run 05:34:41 01:26:57
11 Ida Lindén Storvreta 05:35:18 01:27:34
12 Johanna Lönnstedt Johanneshov 05:35:48 01:28:04
13 Carola Snar Aktiverafabriken 05:38:05 01:30:21
14 Sanne Ingvarsson Stroopwafels 05:40:53 01:33:09
15 Malin Engelbrektsson Uddevalla 05:42:22 01:34:38
16 Emma Edejern Lofsdalen sk 05:43:01 01:35:17
17 Anna Karin Björfelt Team Skoglöfs Bil 05:44:36 01:36:52
18 Rebecka Grönstedt Sigtuna OK 05:51:13 01:43:29
19 Amanda Pehrson Potat IS 05:52:18 01:44:34
20 Charlotte Ireholm Mölndal 05:54:17 01:46:33

28 km herrar, top 20

1 Artem Popov IFK Mora 02:05:11 00:00
2 Erik Djurberg Hässelby SK 02:13:26 08:15
3 Linus BOHMAN Särna SK Orientering 02:19:26 14:15
4 Micael Lindgren Alsike 02:36:19 31:08:00
5 Mattias Gustafsson IK Nocout.Se 02:38:41 33:30:00
6 Emil Andersson Tullinge SK 02:40:04 34:53:00
7 Per Alsterdal Specialelektronik AB 02:40:59 35:48:00
8 Ludvig Hallberg Sundby Hills 02:46:48 41:37:00
9 Jens Persson Ystads IF Friidrott 02:47:07 41:56:00
10 Oskar Brännfors Team Nordic Trail SC 02:47:33 42:22:00
11 Niklas Andersson Tullinge 02:50:05 44:54:00
12 Jesper Åslund Sveg 02:52:06 46:55:00
13 Anders Swärd Mirc Sweden 02:52:36 47:25:00
14 Jonas Håkansson Gustavsberg 02:53:21 48:10:00
15 John Cargill Hestra 02:54:10 48:59:00
16 Fredrik Gustafsson Uppsala Universitet 02:54:34 49:23:00
17 Olov Persson Matfors Sk 02:54:51 49:40:00
18 Viktor Sandin Falun 02:55:06 49:55:00
19 Eric Fridehem Växjö 02:55:27 50:16:00
20 Åke Wressel Idre Sameby 02:55:37 50:26:00

28 km kvinnor, top 20

1 Samantha Saeger OK Linné 02:47:05 00:00
2 Mirjam Björklund Angered 02:52:24 05:19
3 Anna-Maria Sjöström Funäsdalens if 02:55:23 08:18
4 Linnea Troeng OK Linné 02:57:21 10:16
5 Sandra Thiman Gustavsberg 03:01:08 14:03
6 Emma Ungewitter Värmdö 03:05:03 17:58
7 Neringa Lukstaraupiene Beaktiv 03:08:10 21:05
8 Sara Sjöstrand Sandviken 03:10:51 23:46
9 Marit Larsson Falun 03:13:46 26:41:00
10 Sofia Engberg Norrtälje 03:14:51 27:46:00
11 Rebecca Källström Stockholm 03:15:54 28:49:00
12 Ann-Sofi Fjellström Linköping 03:18:25 31:20:00
13 Julia Alvaeus IFK Mora 03:19:52 32:47:00
14 Hanna Peterson Varberg 03:20:30 33:25:00
15 Karin Knutsen Kungälv 03:20:38 33:33:00
16 Ellinor Hillring Mora 03:21:39 34:34:00
17 Malin Strand Team Nordic Trail 03:23:54 36:49:00
18 Madelen Casta Faik Friidrott 03:23:58 36:53:00
19 Mikaela Schönström Värmdö 03:24:35 37:30:00
20 Maria Pernefalk Team Nordic Trail Norrtälje 03:24:56 37:50:00

12 km herrar, topp 20

1 Niklas Gunnarsson Team Bergspring by Salomon 51:20:00 00:00
2 Magnus Jensen Öbacka LK 54:52:00 03:32
3 Joakim Nyström Ok Hällen 57:14:00 05:54
4 Aron Anger-Hyttinen IFK Hedemora Skidor 59:52:00 08:32
5 Edvin Andersson Ok Norrvirdarna 59:58:00 08:38
6 Jonas Blom Gu08 01:00:19 08:59
7 Kalle Dalin Falun 01:00:44 09:24
8 Isak Birkeholm Sollerö IF 01:04:50 13:30
9 Pär Olsson Skogås 01:05:41 14:21
10 Halvar Gotthardsson IFK Hedemora Skidor 01:05:42 14:22
11 Tony Olsson Arvika 01:05:44 14:24
12 Mikael Bergkvist Gävle 01:05:49 14:29
13 Senad Suhonjic Norbergs OK 01:06:00 14:40
14 Karl Andersson Enebyberg 01:06:33 15:13
15 Mikael Henriksson Karlsborg 01:07:35 16:15
16 Stefan Hed Sonfjällscampen 01:07:49 16:29
17 Micah Wiering Nieuw-Amsterdam 01:07:53 16:33
18 Martin Karpefors Borås 01:08:07 16:47
19 Roger Jansson Tyrestatigers 01:08:21 17:01
20 Samuel Entian Sundbyberg 01:08:47 17:27

12 km kvinnor, topp 10

1 Evelina Hultegård Örgryte IS 56:46:00 00:00
2 Hilma Dalin Falun 01:00:25 03:39
3 Malva Nisen Runacademy 01:00:45 03:59
4 Helena Sjöberg Rönninge 01:04:54 08:08
5 Irma Jensen Öbacka LK 01:05:24 08:38
6 Lina Halvarsson Leksand 01:06:59 10:13
7 Gretty Bitai Ytterby 01:12:05 15:19
8 Sara Da Silva Lernstål Hägersten 01:12:34 15:48
9 Jenny Dollerup Ifk Nora 01:12:55 16:09
10 Ida Johansson Dansande Dansöser Från Orten 01:13:30 16:44
11 Bella Rådberg Jönköping 01:14:06 17:20
12 Karolina Persson Eskilstuna 01:14:53 18:07
13 Jenny Johansson OK Gisle 01:15:13 18:27
14 Lovisa Angantyr Västeränga Cyklister 01:16:14 19:28
15 Sanna Westergård Umeå 01:16:42 19:56
16 Julia Vestman IF Start 01:17:13 20:27
17 Anna Bofeldt Saltsjö-Boo 01:17:19 20:33
18 Ellen Sterner Tranås 01:18:19 21:33
19 Catja Carlson Dublin 01:19:06 22:20
20 Frida Nordenberg Falun 01:19:19 22:33

Infomation

Starttider:

45 km
9.00 Snabb – rikttid <6h
9.05 Mellan – rikttid 6-7h
9.10 Lugn – rikttid >7h

12 km
9.40 Snabb – rikttid <1.25h
9.45 Mellan – rikttid 1.25–1.40
9.50 Lugn – rikttid >1.40

28 km
10.00 Snabb – rikttid <4h
10.05 Mellan – rikttid 4–5h
10.10 Lugn – rikttid >5h

OBS: För dig som vill tävla, är det första startgruppen på respektive distans som gäller. Först i mål vinner helt enkelt! Det samma gäller även för fördelningen av prispengar och poäng i Trailrunning Sweden Trailtour på 45 km.

Hemsida

Bankartor

Flera resultat

Alle resultater