Sport på TV | Sveits Rundt | Fotball EM | US Open golf | Birkebeinerløpet | Styrkeprøven | Tyrvinglekene| Alle resultater

Resultat K-Byggslingan 2024

Lignende saker

Startlistor, live timing och resultat K-Byggslingan söndag 4. februari 2024.

Publisert 4. februar 2024 i Resultater

K-Byggslingan 2024

4. februari 2023

Sya Skidstadion, Mjölby

40 km klassisk

Startlista

Resultat (live)

Herrar

1 Jakob Karlsson Exsitec Ski Team/Ik Nocout.Se 2:00:53.0 0:00.0
2 Olof Persson DPONLY Ski Club 2:01:57.0 1:04.0
3 Hampus Erndin Nybro Skidklubb 2:02:01.0 1:08.0
4 David Södergrann IK Nocout.Se 2:09:59.0 9:06.0
5 Niklas Vahlstrand Snö & Tö Skidklubb 2:11:06.0 10:13.0
6 Jakob Wahl DPONLY Ski Club 2:11:22.0 10:29.0
7 Erik Martinsson Dalstorps IF 2:12:16.0 11:23.0
8 Mikael Larsson Hällbybrunn IF 2:13:00.0 12:07.0
9 Daniel Larsson ED Bygg 2:13:24.0 12:31.0
10 Alfred DERKE Sya sk 2:13:55.0 13:02.0
11 Henrik Karlborg Föreningen Milslukarna XC 2:15:54.0 15:01.0
12 Kristian Algers Söderköpings OK 2:18:15.0 17:22.0
13 Albin Ankarhamn Ik Stern 2:19:35.0 18:42.0
14 Glädje Erik Olsson Bice-Hl 2:20:15.0 19:22.0
15 Pontus Brander Tjalve OK 2:20:43.0 19:50.0
16 Mathias Rinaldo Kisa SK 2:20:44.0 19:51.0
17 Daniel Karlsson Axa Sports Club 2:20:56.0 20:03.0
18 Erik Sundblad Boxholm/Ekeby Skidklubb 2:21:04.0 20:11.0
19 Adam Staadig Tidaholm SOK Sisu 2:21:06.0 20:13.0
20 Tomas Hagström Sya SK 2:22:10.0 21:17.0
21 Victor Thörnkvist SOL Tranås 2:24:01.0 23:08.0
22 Adam Carlsson Sya SK 2:25:19.0 24:26.0
23 Christoffer Lindebring Järpen 2:26:12.0 25:19.0
24 Morgan Lindstam Sya SK 2:26:24.0 25:31.0
25 Henrik Zenob Linköpings SK 2:27:07.0 26:14.0
26 Finn Sjögren Sya SK 2:29:22.0 28:29.0
27 Markus Petre Iknocout.Se 2:31:19.0 30:26.0
28 Alexander Ahlstrand Vreta Somk 2:32:06.0 31:13.0
29 Viktor Antonsson Eksjö SOK 2:33:00.0 32:07.0
30 Niklas Björn Hagfors SF 2:34:01.0 33:08.0
31 Mats Sjödin Vreta Somk 2:34:11.0 33:18.0
32 Elias Karlsson Linköpings SK 2:34:18.0 33:25.0
33 Oskar Käll Norrköping Triathlon 2:34:40.0 33:47.0
34 Peter Warlich Linköpings SK 2:34:52.0 33:59.0
35 Mattias Wigh Ik Nocout.Se 2:34:57.0 34:04.0
36 Markus Eskilson Linköpings Skidklubb 2:35:26.0 34:33.0
37 HENRIK JAENSSON Dponly 2:35:52.0 34:59.0
38 Håvard Eriksen SOK Viljan 2:35:57.0 35:04.0
39 Axel Hellmark Borensbergs if sk 2:38:08.0 37:15.0
40 Ulf Rydberg Misterhults AIS 2:39:14.0 38:21.0
41 Tommy Holgersson Forssa Ik Flen 2:39:47.0 38:54.0
42 Markus Ottosson Mölndal Outdoor 2:41:45.0 40:52.0
43 Otto Nilsson Linköpings SK 2:42:21.0 41:28.0
44 Mattias Löf SOL Tranås 2:43:55.0 43:02.0
45 Johan Bahlner Kimstads Goif 2:44:57.0 44:04.0
46 Jimmie Ekbäck Awer IF 2:45:47.0 44:54.0
47 Daniel Eklund Stadium 2:47:10.0 46:17.0
48 Henrik Bjuvenstedt Sya SK 2:47:19.0 46:26.0
49 Daniel Larsson Sol Tranås 2:47:53.0 47:00.0
50 Sören Wilhelmsson Axa Sports Club 2:48:17.0 47:24.0
51 David Svensson Linköpings Skidklubb 2:48:20.0 47:27.0
52 Mattias Petersson OK Kolmården 2:48:59.0 48:06.0
53 Johan Park Gnosjö fk 2:51:45.0 50:52.0
54 Gabriel Segergren IK Nocout.Se 2:51:47.0 50:54.0
55 Daniel Vårdstedt Sya SK 2:53:18.0 52:25.0
56 Johan Karlsson Eksjö SOK 2:54:46.0 53:53.0
57 Albin Kornbeck Gamleby OK 2:56:06.0 55:13.0
58 Anders Wennberg Anderstorps OK 2:57:13.0 56:20.0
59 Joel Roos Boxholm Ekeby Skidklubb 2:57:29.0 56:36.0
60 Jonas Ask If Rigor 2:59:31.0 58:38.0
61 Martin Müller IK Nocout 3:00:40.0 59:47.0
62 Fredrik Karlsson Eksjö SOK 3:01:00.0 1:00:07.0
63 Björn Hopstadius Ödeshögs Skidklubb 3:06:45.0 1:05:52.0
64 David Karlsson Eksjö SOK 3:13:22.0 1:12:29.0
65 Henrik Rosén IK Nocout.Se 3:16:37.0 1:15:44.0
66 Peter Andersson Sya SK 3:21:54.0 1:21:01.0
67 Olle Wagne Linköpings Skidklubb 3:23:34.0 1:22:41.0
68 Mattias Önnegren Lång Axa Sports Club 3:35:55.0 1:35:02.0

Kvinnor

1 Hanna Johansson Team Dponly Accessiq 2:20:46.0 0:00.0
2 Elise Josefsson IF Hallby SOK 2:34:29.0 13:43.0
3 Ellen Henrysson Ödeshögs SK 2:54:39.0 33:53.0
4 Jenny Sandh IK Nocout.Se 2:58:50.0 38:04.0
5 Emma Westberg Sya SK 3:16:40.0 55:54.0
6 Anna Wagne Linköpings SK 3:23:33.0 1:02:47.0

Om loppet

K-Byggslingan planeras att genomföras söndagen 4 februari. Klassiskt seedningslopp till Vasaloppet över 40 km med start och mål på Sya Skidstadion. Målet är att loppet körs på en varvbana om 6,7 km (6 varv) men kan justeras vid sämre snötillgång. Vi begränsar då deltagarantalet så alla ska få en så bra upplevelse som möjligt av loppet.

PM

Väderprognos

Hemsida

Alle resultater