Sport på TV | Fotball EM | Sykkel NM Bodø | Veteran NM friidrett | NM Friidrett Sandnes | Tour de France| Alle resultater

Resultat Lerumsloppet 2024

Lignende saker

Startlistor och resultat Lerumsloppet lördag 27 april 2024.

Publisert 27. april 2024 i Resultater

Lerumsloppet 2024

36:e upplagan

Datum

27. april

Plats

Lerum, Sverige

Startlistor

Resultat

10 km herrar, top 30

1 Leo Magnusson Sävedalens AIK M19-34 31:15:00 00:00
2 Richard Bäckström Hälle if M40 33:53:00 02:38
3 Andreas Höye Hälle IF M40 34:54:00 03:39
4 Lukas Larsson OK Skogshjortarna M19-34 35:43:00 04:28
5 Jimmy Kjellén Mölndal M40 36:32:00 05:17
6 Niklas Israelsson Hindås SK M40 36:49:00 05:34
7 Oliver Massot Öjersjö M19-34 37:38:00 06:23
8 Johan Storm Göteborg M40 37:47:00 06:32
9 Erik Eklund Lerum Friidrott M19-34 37:55:00 06:40
10 Niklas Eriksson Lerum M45 38:10:00 06:55
11 Martin Gustafsson Umara Sports Club M40 38:13:00 06:58
12 Christopher Stenberg Sjöviks SK M35 38:26:00 07:11
13 Peter Helmroth Lerum Friidrott M55 38:36:00 07:21
14 Filip Gunnarsson M40 39:03:00 07:48
15 Eskil Mattsson Lerum Friidrott M40 39:23:00 08:08
16 Niklas Rung Lerum Friidrott M50 39:27:00 08:12
17 Axel Nordström Lerums Tennisklubb M19-34 39:36:00 08:21
18 Sebastian Axell Finnskoga IF M19-34 39:41:00 08:26
19 Fredrik Söder Olofstorp M45 40:09:00 08:54
20 Petter Gustafsson IF Marin Väst M35 40:15:00 09:00
21 Mathias Lundberg Göteborg M19-34 41:19:00 10:04
22 Eddie Liu Hallerstig Lerum M35 41:20:00 10:05
23 Daniel Eliasson Lerum Friidrott M19-34 41:29:00 10:14
24 Olov Gudmundson IS Göta K65 41:50:00 10:35
25 Andreas Stark Lerum Friidrott M40 41:51:00 10:36
26 Joakim Rinman Mölnlycke M35 42:32:00 11:17
27 Johan Hagman Lerum Friidrott M45 42:44:00 11:29
28 Daniel Zorman Göteborg M35 42:47:00 11:32
29 Rikard Larking Flodas Finest M50 43:00:00 11:45
30 Jonathan Rapphed Lerum M19-34 43:08:00 11:53

10 km kvinnor, top 30

1 Elin Brink Mölndals AIK K19-34 36:57:00 00:00
2 Anna Franklin Majornas IK K35 40:38:00 03:41
3 Stina Persson Mölndals AIK K35 41:03:00 04:06
4 Amanda Petersson Is Göta K19-34 41:09:00 04:12
5 Louise Holmström Lerum Friidrott K19-34 44:17:00 07:20
6 Sara Staxäng Lerum Energi K19-34 44:19:00 07:22
7 Christina Terner IK Lerum Friidrott K55 44:30:00 07:33
8 Ingrid Dahlberg Lerum K40 46:34:00 09:37
9 Elina Falklind Lerum K19-34 47:56:00 10:59
10 Lisa Bäckman Lerum Friidrott K45 48:09:00 11:12
11 Mio Gereben Friskis&Svettis K19-34 49:23:00 12:26
12 Frida Axell Finnskoga IF K19-34 49:45:00 12:48
13 Emma Sjöstedt Lerums Friidrott K45 49:51:00 12:54
14 Åsa Arnlund Lerum K40 50:29:00 13:32
15 Kajsa Nordgren Floda K19-34 50:31:00 13:34
16 Kajsa Nässlander Lerum K35 51:32:00 14:35
17 Ulla Norlin Lerum Friidrott K60 51:34:00 14:37
18 Josefin Henninger Göteborg Majorna Orienteringsklubb K35 52:09:00 15:12
19 Anna Söderblom Lerum K40 52:41:00 15:44
20 Emma Tennby Sparbanken Alingsås K35 53:54:00 16:57
21 Linnéa Hjortmarker Gråbo K19-34 54:01:00 17:04
22 Cecilia Cedergren Friskis&Svettis Lerum K40 54:11:00 17:14
23 Jessica Hedeberg Friskis Lerum K40 54:46:00 17:49
24 Anna Berntsson Lerum K40 54:53:00 17:56
25 Jenny Frank Floda K45 55:06:00 18:09
26 Julia Hjerpe Sparbanken Alingsås K35 56:18:00 19:21
27 Frida Magnusson Sparbanken Alingsås K35 56:22:00 19:25
28 Ida Sjölund Göteborg K19-34 56:39:00 19:42
29 Anette Lerneryd Lerums Friidrott K60 57:15:00 20:18
30 Carolina Viden Actic Lerum K19-34 57:57:00 21:00

5,1 km herrar, top 30

1 Benjamin Johansson Bohus IF P18 16:21 00:00
2 Ivan Magnusson Sävedalens AIK M19-34 16:36 00:15
3 Martin Bäckström #Team__stream / Eskilstuna FI M19-34 17:02 00:41
4 Elias Eliasson MAIK / Mölndals AIK P18 17:22 00:50
5 Fabian Alinder MAIK / Mölndals AIK M19-34 17:19 00:59
5 Hubert Amberntsson MAIK / Mölndals AIK P18 17:20 00:59
7 Fredrik Johansson Stenungsund M35 17:23 01:02
8 Martin Syk Göteborgs Skidklubb M40 18:05 01:44
9 Gustav Fredman MAIK / Mölndals AIK P18 18:24 02:03
10 Calle Wärn Lerum Friidrott P18 18:33 02:12
11 Patrik Schmidt LK Springåmål M19-34 18:50 02:29
12 Niklas Amberntsson MAIK / Mölndals AIK M50 19:24 03:03
13 Victor Klein Lerum Friidrott P18 19:54 03:17
14 Hugo Dunmark Lerums Gymnasium P18 19:48 03:27
15 Viggo Trefil Lerum Friidrott P18 19:49 03:29
16 Nils Lindstalong Lerum Friidrott P18 20:16 03:55
17 Linus Wahl Lerum Friidrott M19-34 20:24 04:03
18 Kasper Waborg Lerums gymnasium P18 20:18 04:05
19 Magnus Erixon MAIK / Mölndals AIK M50 20:41 04:20
20 Joakim Lindgren Lerums Gymnasium P18 21:05 04:44
21 Elias Mattsson Lerums gymnasium P18 21:10 04:49
22 Alfons Ringström Lerums gymnasium P18 21:18 04:59
23 Sebastian Granström Lerums Tennisklubb P18 22:45 06:24
24 Ludvig Nilsson Lerums gymnasium P18 22:51 06:38
25 Max Rosén Lerums gymnasium P18 22:53 06:39
26 Christos Eskandar Lerums gymnasium P18 23:00 06:40
27 Anton Samuelsson Lerum Friidrott P18 23:02 06:41
28 Noel Wallin Lerums Gymnasium P18 23:05 06:52
29 Sixten Larsson FBC Lerum P18 23:30 07:10
30 Vincent Kihlström Lerums gymnasium P18 24:00:00 07:43

5,1 km kvinnor, top 30

1 Desiree Lilliehöök Örgryte IS Friidrott K35 18:16 00:00
2 Louise Lund Alingsås IF Friidrott K19-34 18:29 00:13
3 Julia Rosén Alingsås IF Friidrott / Alingsås IF K19-34 18:39 00:23
4 Josefine Gustavsson MAIK / Mölndals AIK K19-34 19:10 00:54
5 Sara Bäckström #Team__stream / Eskilstuna FI K19-34 19:59 01:43
6 Alexandra Mbye Lerum Friidrott K35 20:06 01:50
7 Klara Abrahamson Äspereds IF F18 20:33 02:17
8 Alida Alivodic Majornas IK K45 21:14 02:58
9 Cecilia Haglund Stenkullen K19-34 21:57 03:41
10 Saga Kullenbäck Balafouti Nordic Wellness / Nordic Wellness Lerum K19-34 23:02 04:47
11 Moa Lindahl Alingsås F18 23:46 05:30
12 Eva Meding Lerumsboxen K45 24:34:00 06:19
13 Annika Sonesson Lerum Friidrott K50 24:48:00 06:33
14 Maja Svensson Vågad styrka K19-34 25:06:00 06:53
15 Stella Dahlstrand Lerums gymnasium / Lerumsgymnasium F18 25:41:00 07:29
16 Carina Grimberg Floda K50 25:54:00 07:41
17 Malin Jidéus Let´S run K35 26:04:00 08:03
18 Alma Johansson Alingsås K19-34 27:12:00 08:57
19 Sara Hagman Länsförsäkringar Älvsborg K40 27:06:00 09:01
20 Anna Ingvaldsen Länsförsäkringar Älvsborg K19-34 27:33:00 09:28
21 Ella Fehn Lerums gymnasium F18 27:51:00 09:39
22 Veronika Stenbäcken Endorfin K19-34 27:52:00 09:47
23 Joanne Bouillard Lerums gymnasium F18 28:13:00 10:01
24 Malin Tulldahl Nordic Wellness / Nordic Wellness Lerum K19-34 28:34:00 10:24
25 Vera Korpås Lerums gymnasium F18 28:48:00 10:36
26 Tora Hilmarch Vågad styrka K19-34 28:55:00 10:42
27 Mona Pavasson-Hatta Nordic Wellness / Nordic Wellness Lerum K70+ 29:11:00 10:56
28 Ester Brandström Lerums gymnasium F18 29:15:00 11:02
29 Hanna Axelsson Lerum K40 29:19:00 11:11
30 Linn Söderblom Lerums Gymnasium F18 29:32:00 11:23

Om loppet

Efter fjolårets succé är Lerum Friidrott återigen glada att kunna arrangera loppet i den vårskrud vi är vana vid. Som ett bra delmål efter vinterträningen, eller bara en kul grej att vara med på för att testa sig sig själv.

Varmt välkomna till Lerum lördag 27 april!

Hemsida

Bankarta

Väder

Flera resultat

Alle resultater