Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultat Lofsdalen Epic 2024

Lignende saker

Startlistor, livetiming, direktsänding och resultat Lofsdalen Epic lördag 23 mars 2024.

Publisert 23. mars 2024 i Resultater

Lofsdalen Epic 2024

Datum

23 mars

Plats

Lofsdalen – Sverige

55 km | 35 km klassisk

Starttider
09.45: Startgrupp 55 km damer elit
10.00: Startgrupp 55 km herrar elit & tävlingsklasser
10.15: Startgrupp 55 km motionsklass
11.00: Startgrupp 35 km

Startlista

Resultat (live)

Herrar, top 20

1 Alvar Myhlback Lager 157 Ski Team Herr 17-20 2:09:39.0 0:00.0
2 Nils Dahlsten Lager 157 Ski Team Herrar 21-39 2:09:39.8 0:00.8
2 Max Novak Team Aker Dahlie Herrar 21-39 2:09:40.1 0:01.1
3 Morten Eide Pedersen Team Eksjöhus Herrar 21-39 2:09:40.0 0:01.0
3 Johannes Eklöf Team Ramudden Herrar 21-39 2:13:58.3 4:19.3
4 Marcus JOHANSSON Lager157 Ski Team Herrar 21-39 2:14:35.4 4:56.4
5 Markus Hallén Johansson Offerdals SK Herrar 21-39 2:14:44.8 5:05.8
6 Bruno Dettmann Lager 157 Ski Team Herrar 21-39 2:14:59.4 5:20.4
7 Kasper OLSEN SK Bore Torsby Herrar 21-39 2:15:07.6 5:28.6
8 Andreas Svensson Ulricehamns IF Herrar 21-39 2:15:53.8 6:14.8
9 Sivert Halfdan Bergan Larvik Ski/Yc rør Sjusjøen Skiteam Herrar 21-39 2:15:54.4 6:15.4
10 Adrian Lundberg Lager 157 Ski Team Herrar 21-39 2:16:41.0 7:02.0
11 Albin Andersson Ulriksbergs IK Herrar 21-39 2:20:32.7 10:53.7
12 Jonatan STEEN Sågmyra SK Herrar 21-39 2:20:35.0 10:56.0
13 Adam Steen Sågmyra SK Herrar 40-49 2:20:35.4 10:56.4
14 Markus Jönsson Tranemo IF Skidor Herrar 21-39 2:20:35.8 10:56.8
15 Hugo Pettersson Arwedahl Team Dponly Accesiq Herrar 21-39 2:20:38.9 10:59.9
16 Hugo Hilmersson Göteborgs Skidklubb Herrar 21-39 2:21:02.5 11:23.5
17 Konrad Mattsson Myhr Åsarna IK Herrar 21-39 2:21:02.5 11:23.5
18 Oskar Flygare Enhörna Herr 17-20 2:21:24.3 11:45.3
18 Lars NELSON Team Ramudden Herrar 21-39 2:21:03.8 11:24.8
20 Martin Rosvall Sunne SLF Herrar 40-49 2:21:32.1 11:53.1
21 Gabriel Fernsten Karlslunds IF Herrar 21-39 2:21:49.2 12:10.2
21 Edvin Schön Täby IS SK Herr 17-20 2:23:05.8 13:26.8
23 Jonathan Hedbys Storvreta IK Herrar 21-39 2:23:15.5 13:36.5
24 Tomas Holmgren Team Hälsingland Sparbank Herr 17-20 2:23:16.0 13:37.0
25 Theodor Danielsson Enebybergs IF Herrar 21-39 2:23:18.6 13:39.6
26 Peo Svahn Boxholm-Ekeby Herrar 50-59 2:23:21.0 13:42.0
27 Axel Björkman IF Hallby SOK Herrar 21-39 2:23:21.8 13:42.8
28 Wictor Magnusson Broder Axa Sportscub Herrar 21-39 2:23:23.7 13:44.7
29 Anders Boström XC Sthlm Ski Club Herrar 40-49 2:23:34.7 13:55.7
30 Martin Lundgren Stockviks SF Herrar 40-49 2:24:32.0 14:53.0
30 Sebastian Svahn Ifk Mora Herr 17-20 2:25:18.9 15:39.9

Kvinnor, top 10

1 Karolina Hedenström Lager 157 Ski Team Damer 21-39 2:30:41.1
2 Ida PALMBERG Team Ramudden Damer 21-39 2:35:09.3
3 Wilma Jönsson Team Ramudden Damer 21-39 2:39:24.9
4 Anja Stolpe Lager 157 Ski Team Damer 21-39 2:39:25.4
5 Emma Jönsson Team Ramudden Damer 21-39 2:39:35.2
6 Alba Björnsdotter Team Ramudden/Funäsdalens IF Damer 21-39 2:42:58.4
7 Tova Andersson Team Ramudden Dam 17-20 2:43:51.3
8 Meija Peterson Högbo GIF Dam 17-20 2:45:35.0
9 Maja Stefansson Oxbergs IF Damer 21-39 2:45:54.8
10 Madelene NORD Team Dponly Accessiq Damer 21-39 2:47:22.1

Livestream

Bankarta

Väderprognos

Prispengar för de tre bästa herrarna samt damer i mål. Prisstege:

1:a 5 000 SEK
2:a 3 000 SEK
3:a 1 500 SEK

Snygg medalj gjord i trä till alla som fullföljer!

Hemsida

Alle resultater