Sport på TV | Fotball EM | Sykkel NM Bodø | Veteran NM friidrett | NM Friidrett Sandnes | Tour de France| Alle resultater

Resultat Moraloppet 2024

Lignende saker

Startlistor, livetiming och resultat Moraloppet söndag 21. januari 2024.

Publisert 21. januar 2024 i Resultater

Moraloppet 2024

Datum

21. januari

Plats

Evertsberg till Mora

Distans

42 km klassisk

PM

Startlista

Alla resultat

Herrar, top 5o

1 Bruno Dettmann Lager 157 Ski Team Herrar 21-39 1:44:23.1 0:00.0
2 Halvor Korbøl Thoner Slåstad IL / Team Yc Rør Sjusjøen Skiteam Herrar 21-39 1:44:25.8 0:02.7
3 Alfred NILSSON Filipstads SF Herrar 21-39 1:44:26.6 0:03.5
4 Markus Hallén Johansson Offerdals SK Herrar 21-39 1:44:26.9 0:03.8
5 Magnus Waaler Rustad IL Herrar 21-39 1:44:28.5 0:05.4
6 Konrad Mattsson Myhr Åsarna IK Herrar 21-39 1:44:30.0 0:06.9
7 Joel Andersson Team Eksjöhus Herrar 21-39 1:44:32.3 0:09.2
8 Kasper OLSEN SK Bore Torsby Herrar 21-39 1:45:34.0 1:10.9
9 Leo Svahn Team Ramudden Herrar 21-39 1:47:13.4 2:50.3
10 Adrian Lundberg Lager 157 Ski Team Herrar 21-39 1:47:18.9 2:55.8
11 Hannes Stenström Nacka Värmdö SK Herrar 21-39 1:47:24.8 3:01.7
12 Gustav J. Heldal Drangedal IL – Team Kaffebryggeriet Herrar 21-39 1:47:45.6 3:22.5
13 Pontus Nordström Östervåla if Herrar 21-39 1:47:46.5 3:23.4
14 Erik Wickström Hestra IF Borås / Wickström Coaching Herrar 40-49 1:47:48.6 3:25.5
15 Adam Steen Sågmyra SK Herrar 40-49 1:49:28.9 5:05.8
16 Jonathan Hedbys Storvreta IK Herrar 21-39 1:49:29.5 5:06.4
17 Jonatan STEEN Sågmyra SK Herrar 21-39 1:49:29.6 5:06.5
18 Martin Ahlberger Hestra IF Herrar 21-39 1:49:31.1 5:08.0
19 Anders Boström XC Sthlm Ski Club Herrar 40-49 1:49:34.1 5:11.0
20 Martin Rosvall Sunne SLF Herrar 40-49 1:49:40.0 5:16.9
21 John Hermansson IFK Mora SK Herrar 21-39 1:50:25.2 6:02.1
22 Niklas Österberg Storvreta IK Herrar 50-59 1:51:10.6 6:47.5
23 Axel Björkman IF Hallby SOK Herrar 21-39 1:51:24.9 7:01.8
24 Anton HEDLUND Falun Borlänge Sk Herrar 21-39 1:51:58.1 7:35.0
25 Sebastian Svahn Ifk Mora Herrar 17-20 1:52:05.1 7:42.0
26 Måns Olsen SK Bore Herrar 21-39 1:52:06.8 7:43.7
27 Joel Björnlinger Ski Team Göhlins Herrar 21-39 1:52:12.0 7:48.9
28 Andreas Berthagen Storvreta IK Herrar 40-49 1:52:12.7 7:49.6
29 Roy-Arne Tollefsen Kongsberg IF Herrar 40-49 1:52:15.2 7:52.1
30 Ronnie Löf Högbo Gif Herrar 50-59 1:52:18.3 7:55.2
31 Johan Andersson Älvdalens IF Skidor Herrar 21-39 1:52:22.8 7:59.7
32 Hampus Erndin Nybro Skidklubb Herrar 21-39 1:52:26.8 8:03.7
33 André Larsson Svegs ik Herrar 21-39 1:52:27.5 8:04.4
34 Ludvig Anderberg IFK Mora SK Herrar 21-39 1:52:30.1 8:07.0
35 Alexander Thudeen Skiteam Göhlins Herrar 21-39 1:52:40.0 8:16.9
36 Claes Steimert Mälarö SOK Herrar 40-49 1:52:49.1 8:26.0
37 Sebastian JANSSON SAADIO Sälens IF Herrar 21-39 1:53:23.4 9:00.3
38 Hugo Hilmersson Göteborgs Skidklubb Herrar 21-39 1:53:33.5 9:10.4
39 Kristian Dahlström Åmåls OK Herrar 21-39 1:53:44.5 9:21.4
40 Bård Eskil Bjørndalen Magnor ul Herrar 21-39 1:54:24.1 10:01.0
41 Isak Augustsson IFK Mora SK Herrar 21-39 1:54:38.4 10:15.3
42 Jakob Wahl Team Dponly Accessiq Herrar 21-39 1:54:45.0 10:21.9
43 Andreas Lundh Halmstad Skidklubb Herrar 21-39 1:54:58.2 10:35.1
44 Christoffer Johansson Trollhättan SOK Herrar 21-39 1:55:45.0 11:21.9
45 Gabriel Fernsten Karlslunds IF Herrar 21-39 1:55:45.5 11:22.4
46 Alexander Rosenbaum Eds SK Herrar 21-39 1:56:36.5 12:13.4
47 Johannes Josefsson XC Sthlm Herrar 21-39 1:56:55.4 12:32.3
48 Christoffer Grudd IFK Mora SK Herrar 21-39 1:56:56.1 12:33.0
49 Ulf Nordström Östervåla if Herrar 50-59 1:56:58.2 12:35.1
50 Tim Magnusson DPONLY Ski Club Herrar 21-39 1:57:18.9 12:55.8

Kvinnor, top 50

1 Anja Stolpe Lager 157 Ski Team Damer 21-39 2:02:25.3 0:00.0
2 Karoline Næss Rustad Idrettslag/Team Front Rustad Damer 21-39 2:02:34.1 0:08.8
3 Ida PALMBERG Team Ramudden Damer 21-39 2:02:35.6 0:10.3
4 Alba Björnsdotter Järpens SK Damer 21-39 2:09:43.3 7:18.0
5 Tova Andersson Team Ramudden Damer 17-20 2:09:51.2 7:25.9
6 Karin Wallén Korsnäs IF SK Damer 40- 2:09:56.7 7:31.4
7 Madelene NORD Team Dponly Accessiq Damer 21-39 2:11:41.4 9:16.1
8 Emmi Nyberg Storvreta IK Damer 17-20 2:11:42.5 9:17.2
9 Maja Stefansson Oxbergs IF Damer 21-39 2:12:22.0 9:56.7
10 Hanna Johansson Team Dponly Accessiq Damer 21-39 2:13:46.2 11:20.9
11 Pia Malm Ifk Skövde Damer 40- 2:15:03.2 12:37.9
12 Jill Nordby Finnskogarnas SK/ DP Only Ski Club Damer 40- 2:17:27.3 15:02.0
13 Maja Heikki Sälens if Damer 21-39 2:18:04.9 15:39.6
14 Peter Åhlén Norbergs ck Herrar 60- 2:20:39.9 18:14.6
15 Elin KARLSSON OK Borgen Damer 21-39 2:21:04.3 18:39.0
16 Rebecca Lekberg Göteborgs SK Damer 21-39 2:21:50.7 19:25.4
17 Lisa Alrik Ulricehamns IF Damer 17-20 2:22:14.9 19:49.6
18 Cecilia Oscarsson Rembo IK Damer 21-39 2:22:56.9 20:31.6
19 Ida Djärf Björklund Eksjö SOK Damer 21-39 2:23:34.8 21:09.5
20 Fia JOBS IF Ski Team Skåne Damer 40- 2:25:43.5 23:18.2
21 Emmi Jokela Orsa SK Damer 21-39 2:27:12.2 24:46.9
22 Anna-Karin Ejenström Nacka-Värmdö Skidklubb Damer 40- 2:27:36.1 25:10.8
23 Sara Tuomaala Vreta Skid och Motionsklubb Damer 21-39 2:30:01.0 27:35.7
24 Klara SVENSSON Äspereds IF Damer 21-39 2:36:00.5 33:35.2
25 Charlotte Hamacek Axa SC Damer 21-39 2:36:10.6 33:45.3
26 Alicia Kallin IFK Mora SK Damer 21-39 2:36:41.8 34:16.5
27 Amanda Hedström IK Fryken Damer 21-39 2:37:30.5 35:05.2
28 Lisa Heens Vansbro AIK Skidklubb Damer 21-39 2:38:17.3 35:52.0
29 Lovisa Svensson Uppsala Vasaloppsklubb Damer 21-39 2:38:30.8 36:05.5
30 Linnea Stider Nacka Värmdö Skidklubb Damer 21-39 2:39:10.1 36:44.8
31 Caroline Jansson XC Sthlm Damer 21-39 2:39:24.3 36:59.0
32 Antonia Tengbom IK Nocout.Se Damer 21-39 2:39:29.4 37:04.1
33 Olivia Berglund Ifk Mora Damer Motion 2:40:58.5 38:33.2
34 Ida Christensen Envikens IF Damer 21-39 2:45:42.4 43:17.1
35 Emma LINDBERG Älvdalens IF SK Damer 21-39 2:47:30.9 45:05.6
36 Linnea Persson Källbotten IK Damer Motion 2:48:28.0 46:02.7
37 Anna Granevärn Hallens Sportklubb Damer 40- 2:49:56.0 47:30.7
38 Edith Heppich Axa SC Damer 21-39 2:52:46.0 50:20.7
39 Thea Flogård IK Stern Damer 17-20 2:52:50.7 50:25.4
40 Ebba Trolle Funäsdalens IF Damer 21-39 2:53:46.3 51:21.0
41 Johanna Tuuf Stockholms RK Damer 40- 2:54:33.6 52:08.3
42 Hanna Sålder Grönklitts IF Damer 21-39 2:54:41.6 52:16.3
43 Tilda Björkman Axa Sports Club Damer 40- 2:56:07.7 53:42.4
44 Anna Anderberg Träningskonsulten Sports Club Damer Motion 2:56:23.9 53:58.6
45 Eleonor Öström IK Stern Damer 40- 2:57:11.8 54:46.5
46 Annie Forsberg Ok Ravinen Damer Motion 2:57:28.0 55:02.7
47 Kiowa Stofkoper Aspeboda Sportklubb Damer Motion 2:57:33.4 55:08.1
48 Felldin Susanne Örebro Damer Motion 2:57:43.0 55:17.7
49 Cecilia Ingard IK Rex Damer 40- 2:59:36.5 57:11.2
50 Sandra Öhrström Sundbybergs IK Skidor Damer 21-39 3:03:17.5 1:00:52.2

Väderprognos

Om loppet

Loppet är ett av sex klassiska svenska långlopp i 157XCC Originals

Loppet startar i Evertsberg och går i Vasaloppsarenan hela vägen till målet vid Mora skidstadion.

Jurybeslut 2024-01-19 kl 12:20
Loppet 42 km flyttas till söndag 21 januari! Starttider och detaljer kring arrangemanget är detsamma, se Tävlings-PM! OBS, vissa justeringar finns, viktigt att läsa PM.

Hemsida

Alle resultater