Sport på TV | Fotball EM | Sykkel NM Bodø | Veteran NM friidrett | NM Friidrett Sandnes | Tour de France| Alle resultater

Resultat Skatås Ryggar 2024

Lignende saker

Startlistor och resultat Skatås Ryggar lördag 1 juni 2024.

Publisert 1. juni 2024 i Resultater

Skatås Ryggar 2024

Datum

1 juni

Plats

Skatås, Göteborg

Distans

7 km | 14 km | 21 km

Startlista

Resultat

21 km menn, top 30

1 Jonatan Fridolfsson Sävedalens AIK 01:32:13 00:00
2 Fredrik Bakkman IFK Göteborg Orientering/Team Språng Merell 01:38:58 06:45
3 Simon Johansson Eksjö SOK 01:50:08 17:56
4 Martin Isenwald Borås Löparklubb 01:51:57 19:44
5 Nils Jacobson Göteborg 01:52:27 20:14
6 Felix Karlsson Gbg Trail Team 01:53:28 21:15
7 Arni Geirsson Hälle IF 01:55:13 23:00
8 Per Ola Fuxin Askim 01:59:24 27:11:00
9 Daniel Lindgren Göteborg 02:00:51 28:38:00
10 Peter Torsell Mölndals AIK 02:01:13 29:00:00
11 Mikael Svalstrand Sea Kayak Billdal 02:01:25 29:13:00
12 Hannes Westberg Göteborgs Kungliga Segelsällskap 02:03:18 31:06:00
13 Stefan Wildekamp Styrsö 02:03:58 31:46:00
14 Daniel Ivarsson Göteborg 02:04:06 31:53:00
15 Filip Henriksson Mölndals AIK 02:04:27 32:14:00
16 David Andersson Dalsjöfors 02:04:32 32:19:00
17 Oscar Friberg IK Stern 02:05:07 32:54:00
18 Marcus Bratt Kullavik 02:05:16 33:03:00
19 Erik Ahlepil Exsitec AB 02:06:00 33:48:00
20 Magnus Mattsson Malmö 02:07:09 34:56:00
21 Pär Modéer Göteborg 02:07:41 35:28:00
22 Niklas Andersson Varberg 02:07:53 35:40:00
23 Oskar Sarapik K3 LK 02:08:51 36:38:00
24 Erik Müllers Herkules FK 02:09:28 37:15:00
25 Daniel Olsson Uddevalla OK 02:09:32 37:19:00
26 Viktor Sturegård Göteborg 02:10:13 38:00:00
27 Mikael Ström Mölndals AIK 02:10:16 38:03:00
28 Albin Källmén FK Herkules 02:11:33 39:20:00
29 Anders Olofsson Göteborg 02:11:50 39:37:00
30 Erik Jingrot Team Nordic Trail SC 02:12:57 40:44:00

21 km kvinner, top 30

1 Erika Åkesson Skene Sois 01:49:28 00:00
2 Tove Hjertonsson Sweden Trail Running 02:13:15 23:47
3 Kamila Ivashchenko Mölndal 02:18:11 28:43:00
4 Amanda Pehrson Göteborg 02:24:46 35:18:00
5 Charlotte Ireholm Mölndal 02:25:54 36:26:00
6 Johanna Ehrenborg Kungsbackanaprapaterna 02:27:09 37:41:00
7 Frida Lindquist Göteborg 02:29:02 39:34:00
8 Maria Olsson Lindome Outdoors 02:31:19 41:51:00
9 Sandra Sigfridsson Team Nordic Trail 02:33:29 44:01:00
10 Maria Wängqvist Stig gbg 02:34:06 44:38:00
11 Mathilda Bratt Kullavik 02:35:04 45:36:00
12 Therese Svanberg Banana Punto 02:37:15 47:47:00
13 Katarina Glise Sandblad Superstaffans LK 02:38:20 48:52:00
14 Rita Rubini Göteborg 02:38:43 49:15:00
15 Angelica Fredin Göteborg 02:40:19 50:51:00
16 Hanna Högberg Kalmar 02:40:45 51:17:00
17 Lisa Hultén Caffè la Torre 02:42:33 53:05:00
18 Kristina Nilsson Friskis och Svettis Göteborg 02:46:30 57:02:00
19 Thea Flogård IK Stern 02:46:38 57:10:00
20 Sandra Magnusson Mullsjö SOK 02:48:13 58:45:00
21 Linnéa Bengtsson Creaser Göteborg 02:50:47 01:01:19
22 Sanna Dabolins Alingsås 02:54:52 01:05:24
23 Katarina Rothin Galderma FF 02:55:30 01:06:02
24 Jenny Edgren Solvikingarna 02:56:06 01:06:38
25 Eva Liljeros Team Nordic Trail 02:59:04 01:09:36
26 Anna Axman Västra Frölunda 03:00:32 01:11:04
27 Camilla Burenius Startroop Runners 03:00:33 01:11:05
28 Sara Romlycke Sävedalen 03:00:33 01:11:05
29 Tessa Elice Spiele Styrsö 03:00:45 01:11:17
30 Jessika Hedevåg Nacka 03:02:22 01:12:54

14 km menn, top 30

1 Ivan Magnusson Sävedalens AIK 01:05:37 00:00
2 Jonatan Bengtsson Warberg Running Club 01:10:10 04:33
3 Erik Diding Warberg Running Club 01:11:10 05:33
4 Joel Sandberg Mölndals AIK 01:13:00 07:23
5 Svante Lundgren Solvikingarna 01:14:31 08:54
6 Mattias Johnsson Göteborg 01:15:03 09:26
7 Viktor Kjellin Mölndals AIK 01:15:16 09:39
8 Philip Bendiksen Falkenberg Allstars 01:16:20 10:43
9 Niklas Johnson Göteborg 01:16:28 10:51
10 Robert Einer Göteborg 01:17:05 11:28
11 Martin Wideqvist Dorian Grays Porträtt 01:17:38 12:01
12 Erik Pettersson Enrecon 01:19:48 14:11
13 Henrik Bengtsson Falkenberg Allstars 01:19:50 14:13
14 Linus Davidsson Svif Runners 01:21:25 15:48
15 Andreas Nordquist Göteborg 01:23:03 17:26
16 Mattias Hjorth Göteborg 01:27:17 21:40
17 Klas Leifland Hisingen Hells Hills 01:27:36 21:59
18 Niklas Persson Enrecon AB 01:28:41 23:05
19 Jens Bleckert Malmö 01:28:58 23:21
20 Simon Skåreby Glose 01:29:29 23:53
21 Andreas Sundelius Göteborg 01:29:49 24:12:00
22 Martin Johansson Falkenbergs OK 01:31:06 25:29:00
23 Andreas Pettersson Nexer 01:31:41 26:04:00
24 Niklas Johansson Low Coast Trail Runners 01:32:43 27:06:00
25 Jonas Gillberg Malmö 01:34:19 28:42:00
26 Oskar Edholm Göteborg 01:34:20 28:44:00
27 Vignesh Pandian Solvikingarna 01:34:25 28:48:00
28 Marcus Kärrstrand Varberg 01:36:16 30:39:00
29 Marcus Weimèn Ågren Torslanda 01:36:50 31:13:00
30 Per Nilsson Sävedalen 01:37:05 31:28:00

14 km kvinner, top 30

1 Lovisa Schmid Göteborg 01:20:25 00:00
2 Lisa Wreeby Sävedalens AIK 01:20:59 00:34
3 Anna Svensson Lerum Friidrott 01:23:01 02:36
4 Therese Holmberg Almö Löpargrupp 01:30:04 09:39
5 Malin Heyman Göteborg 01:31:01 10:36
6 Annika Kuhlin Nexer 01:31:39 11:14
7 Maria Bengtsson Få Snapphanarna 01:31:57 11:32
8 Maria Kaminsky Mölndal Outdoor 01:33:38 13:13
9 Lisa Börnstedt Kungälvs OK 01:33:55 13:30
10 Therese Bergling Mölndals AIK 01:34:40 14:15
11 Sara Lundin Göteborg 01:39:44 19:19
12 Matilda Kjellin Göteborg 01:40:41 20:16
13 Eline Ericsson Falkenbergs OK 01:41:38 21:13
14 Gabriella Josefsson Mölndal 01:43:13 22:48
15 Anki Wiklund Hisings-Kärra 01:43:24 22:59
16 Nina Sahlgren Mölndal 01:47:27 27:02:00
17 Hanna Börjesson Göteborg 01:47:27 27:02:00
18 Åsa Karlsson Kvänums IF 01:47:34 27:09:00
19 Pernilla Eliasson Mölnlycke 01:48:07 27:42:00
20 Fanny Hansson Falkenbergs OK 01:50:36 30:11:00
21 Karin Boström Göteborg 01:50:58 30:33:00
22 Matilda Persson Göteborg 01:51:09 30:44:00
23 Ulrika Sjöbom Kärna 01:53:05 32:40:00
24 Lovisa Ehrenborg Göteborg 01:53:07 32:42:00
25 Lisa Jansson Göteborg 01:53:56 33:31:00
26 Jennie Selberg Göteborg 01:54:34 34:09:00
27 Jetmira Isufi Göteborg 01:55:14 34:49:00
28 Hanna Sandström-Dry Floda 01:55:29 35:04:00
29 Petra Wallin Mölndal 01:55:33 35:08:00
30 Susanne Anderström Kungälv 01:57:32 37:07:00

7 km menn, top 30

1 Noel Kjellberger IFK Göteborg Orientering 31:11:00 00:00
2 Fredrik Nilsson FK Herkules 31:37:00 00:26
3 Rasmus Bäcklund Hälle IF 35:17:00 04:06
4 Anton Svanå Hälle IF 35:20:00 04:09
5 Richard Dahl OK Alehof 37:54:00 06:43
6 Olle Roos IFK Göteborg Orientering 38:06:00 06:55
7 Oscar Svalin OK Alehof 40:51:00 09:41
8 Viggo Frykholm Västra Frölunda 42:07:00 10:56
9 Albin Orebrand Mölndals AIK 42:41:00 11:30
10 Elias Svalin OK Alehof 42:42:00 11:31
11 Rafi Fares Västra Frölunda 43:06:00 11:55
12 Ludvig Magnusson Göteborg 43:22:00 12:11
13 Magnus Karlsson Sonjas Vänner. 45:53:00 14:42
14 Sebastian Ekstrand Nexer 46:14:00 15:03
15 Gautam Govind Nexer 47:09:00 15:58
16 Simon Semelin Göteborg 49:24:00 18:13
17 Mårten Södermark Nexer 51:43:00 20:32
18 Björn Lóránt Sjövik 52:28:00 21:17
19 Erik Myhrberg Göteborg 52:31:00 21:20
20 Lasse Hällås Nexer 52:34:00 21:24
21 Oliver Stenström Nexer 52:49:00 21:38
22 Fredrik Kastens Qodes 52:50:00 21:40
23 Kalle Thorsager Göteborg 54:00:00 22:49
24 Martin Solede Göteborg 54:37:00 23:27
25 Sebastian Lundgren Göteborg 55:51:00 24:40:00
26 Erik Renheim Lerum 56:44:00 25:33:00
27 Mikael Alatalo F&S Götet 56:58:00 25:47:00
28 Nicholas Jacobsen Jacobsen Floda 57:32:00 26:21:00
29 William Johansson Falkenbergs OK 57:36:00 26:25:00
30 Tomas Rönnqvist Vallda 58:16:00 27:05:00

7 km kvinner, top 30

1 Elsie Hördegårdh IFK Göteborg Orientering 39:40:00 00:00
2 Meja Strid OK Landehof 46:37:00 06:57
3 Hanna Wadefack Göteborg 46:56:00 07:16
4 Anna Karlsson Bohus if 51:42:00 12:02
5 Aleksandra Latos Göteborg 52:26:00 12:46
6 Sofia Niestojek Göteborg 52:47:00 13:07
7 Helena Klemetz Sävedalen 52:49:00 13:09
8 Linda Kollin S02 53:12:00 13:32
9 Emma Andreasson Grehn Romelanda 53:44:00 14:04
10 Johanna Secher Göteborg 53:53:00 14:14
11 Malva Wärnsberg Jumkils IF 55:02:00 15:23
12 Helene Landgren Team Bunkern 55:27:00 15:47
13 Ulrika Fosser Ik Stern 56:45:00 17:05
14 Jessica Renheim Lerum 56:46:00 17:06
15 Mahlin Engstrand Alafors 56:58:00 17:18
16 Linn Bleckert Göteborg 56:59:00 17:19
17 Amanda Hansson Varberg 57:43:00 18:03
18 Linnea Landstedt Göteborg 58:38:00 18:58
19 Thea Kånåhols Stenungsund 58:40:00 19:00
20 Frida Hamrén Mölnlycke 58:47:00 19:07
21 Hanna Olsson Pixbo 58:48:00 19:08
22 Elin Claesson Olofstorp 59:25:00 19:45
23 Therese Karlsson Hindås 59:26:00 19:46
24 Hedvig Grahn IFK Göteborg Orientering 59:30:00 19:50
25 Madelein Larsson Fighter Centre IF 59:44:00 20:04
26 Sanna Fagerström Borås 59:56:00 20:16
27 Alexandra Iantchenko Göteborg 01:00:41 21:01
28 Sonja Björling Nol 01:01:06 21:26
29 Emelie Mahanandia Von Schedvin Göteborg 01:02:14 22:35
30 Mimi Hansson Göteborg 01:02:17 22:37

Infomation

Var med på Göteborgs största trail-tävling. Spring ett fantastiskt traillopp med banlängder som passar alla i området kring Skatås, Delsjöområdets och Knipeflågsbergens naturreservat. Ingår i Skatåstrippeln.

Bana Starttider
Fyra ryggar (14 km) kl. 11.00 (startgrupp 1) , 11.05 (startgrupp 2)
Ungdomar 1,3 km kl. 11.10
Ungdomar 1,8 km kl. 11.20
Ungdomar en rygg kl. 11.30
Fem ryggar (21 km) kl. 11:45 (startgrupp 1), 11.50 (startgrupp 2)
Två ryggar (7 km) kl. 12.10 (startgrupp 1), 12:15 (startgrupp 2)

Hemsida

Banan

Väder

Flera resultat

Alle resultater