Sport på TV | NM sluttspill Ishockey | Fleche Wallonne | Tour of the Alps | Champions League | London Marathon | Skarverennet | NM terrengløp Bjerkebanen | Liege-Bastogne-Liege| Alle resultater

Resultat Skinnarloppet 2023

Lignende saker

Startlistor, live timing och resultat Skinnarloppet söndag 19. februari 2023.

Publisert 19. februar 2023 i Resultater

Skinnarloppet 2023

19. februari 2023

Malung

21 eller 45 km klassiskt

Startlista

Resultat (live)

Herrar topp 30

1 Karl-Johan WESTBERG Borås SK 1:55:53.4 0:00.0
2 Simon Andersson Falun Borlänge SK 1:55:53.8 0:00.4
3 Filip Danielsson Wedevågs IF 1:55:54.0 0:00.6
4 Hannes Stenström Nacka Värmdö SK 1:57:26.3 1:32.9
5 Jonatan Steen Sågmyra SK 1:57:27.1 1:33.7
6 Adam Steen Team Ormsalva AC 1:57:28.1 1:34.7
7 Markus Jönsson Tranemo IF Skidklubb 1:57:43.7 1:50.3
8 Magnus Calestam IF Hagen SK 2:00:14.1 4:20.7
9 Mikael Andersson Malungs IF 2:00:18.6 4:25.2
10 Michael Eklöf Hällbybrunns IF 2:00:23.9 4:30.5
11 Stefan SUNNERBERG Brudpiga RK 2:01:25.0 5:31.6
12 Viktor Norberg Falu IK 2:02:08.8 6:15.4
13 Hugo Hilmersson Göteborgs SK 2:02:33.8 6:40.4
14 David Flinkfelt IFK Mora SK 2:03:15.4 7:22.0
15 Erik Lundell IF Hagen SK 2:03:35.6 7:42.2
16 Johan Didron Göteborgs SK 2:03:52.2 7:58.8
17 Anders Böhlmark XC STHLM Ski Club 2:03:53.0 7:59.6
18 Magnus Hedlund Granbergsdals IF 2:04:00.5 8:07.1
19 Andreas Mannberg Malungs IF 2:04:13.1 8:19.7
20 Peo Svahn Boxholm-Ekeby Skidklubb 2:04:22.4 8:29.0
21 Tobias Andervang Hestra IF 2:04:40.0 8:46.6
22 Tobias Johansson Axa SC 2:04:42.7 8:49.3
23 Gabriel Fernsten Karlslunds IF SF 2:05:02.1 9:08.7
24 Mikael Byhlinder Axa SC 2:05:20.4 9:27.0
25 Björn Lystedt Nacka Värmdö SK 2:06:43.8 10:50.4
26 Ken Slättengren Nybro Skidklubb 2:07:04.9 11:11.5
27 David Unnersjö-Jess All Stripes Sports Club 2:07:24.0 11:30.6
28 Erik Danielsson Norrbärke SK 2:07:24.4 11:31.0
29 Richard Ahlstedt Simlångsdalens IF 2:07:25.1 11:31.7
30 Daniel Söderlund Malungs IF 2:07:25.9 11:32.5

Kvinnor topp 10

1 Karoline Næss Axa SC / Bjerke IL 2:07:50.5 0:00.0
2 Susanne Hedlund Bjursås IK 2:07:52.0 0:01.5
3 Amanda OLSSON Säffle 2:14:54.2 7:03.7
4 Lina Rydén Sälens IF 2:15:04.1 7:13.6
5 Kristina Lycke Malungs IF 2:15:10.9 7:20.4
6 Madelene MELIN Malungs IF 2:15:37.2 7:46.7
7 Maja Stefansson Oxbergs IF 2:16:26.9 8:36.4
8 Rebecca Lekberg IK Stern 2:18:52.6 11:02.1
9 Maja Mörth Gagnefs IF 2:19:59.5 12:09.0
10 Lovisa Lindquist Boxholm-Ekeby Skidklubb 2:24:27.4 16:36.9

Om Skinnarloppet

Starttider/Klassindelning/ Banlängd:
Kl. 10.30 Damer 21/35/45 42km(2×21)            
Kl. 10.40 Motion Dam/Herr 21km
Kl. 11.00 H21/35/40/45/50/55/60 45km (3+21+21)
Kl. 11.00 Motion Herr/Dam 45km (3+21+21)

Damer 21/35/45 42km. (2x21km)
Start kl.10.30 Startfålla  framför herrklassens 0-led.
Ingen Skidmärkning

Motion Dam/Herr 21km.
Start kl.10.40  Start fållan bakom Damklass och framför Herrklassens 0-Led.
Ingen Skidmärkning.

Herr 45km (3+21+21km)
Start  11.00

Prispremier/Spurtpriser/Hederspriser
Förutom ett stort prisbord med hederspriser utgår även prispremier enligt följande:

Spurtpriser:
Herrar:  Efter 3km och 24km 1:a 3000kr / 2:a 1000kr / 3:a 500kr
Damer: Efter  21km  1:a 3000kr / 2:a 1000kr / 3:a 500kr

Totalpris:
Herrar och Damer: 1:a 5000kr / 2:a 3000kr / 3:a 1000kr

Prisutdelning:
Orrskogen kl.15.30

Hemsida

Väderprognos

Historiska vinnare

Flera resultat

Skinnarloppet Skinnarloppet Skinnarloppet Skinnarloppet 

Alle resultater