Sport på TV | NM sluttspill Ishockey | Amstel Gold Race | Fleche Wallonne | Tour of the Alps | Boston Marathon| Alle resultater

Resultat Skinnarloppet 2024

Lignende saker

Startlistor, live timing och resultat Skinnarloppet söndag 19. februari 2023.

Publisert 18. februar 2024 i Resultater

Skinnarloppet 2024

92a upplagan

18. februari 2024

Malung – Sverige

21 eller 45 km klassiskt

Startlista

Alla resultat

Herrar, top 50

1 Karl-Johan WESTBERG SWE Borås SK Herrar 21 1:55:23.0 0:00.0
2 Albin Augustsson SWE Falun Borlänge SK Herrar 21 1:57:13.0 1:50.0
3 Sebastian JANSSON SAADIO SWE Sälens IF Herrar 21 1:57:13.6 1:50.6
4 Jonathan Norder SWE IF Hallby SOK Herrar 21 1:57:15.4 1:52.4
5 Dan Moberg SWE IF Hagen SK Herrar 21 1:57:16.3 1:53.3
6 Ludvig Anderberg SWE IFK Mora SK Herrar 21 1:58:52.8 3:29.8
7 Johan Andersson SWE Älvdalens IF SK Herrar 21 1:58:54.0 3:31.0
8 Anders Boström SWE XC STHLM Ski Club Herrar 40 1:58:54.8 3:31.8
9 Markus Almgren SWE IFK Mora SK Herrar 21 1:59:15.4 3:52.4
10 Daniel Söderlund SWE Malungs IF Herrar 21 1:59:18.2 3:55.2
11 Peo Svahn SWE Boxholm-Ekeby Skidklubb Herrar 21 1:59:18.5 3:55.5
12 Robert Brundin SWE Karlslunds IF SF Herrar 21 1:59:19.0 3:56.0
13 Sebastian Backlund SWE IK Stern Herrar 35 1:59:24.0 4:01.0
14 Erik Lundell SWE IF Hagen SK Herrar 35 1:59:27.0 4:04.0
15 Gabriel Fernsten SWE Karlslunds IF SF Herrar 21 1:59:53.1 4:30.1
16 Erik Danielsson SWE Sunnansjö IK Herrar 21 2:00:07.5 4:44.5
17 Gabriel NORDER SWE IF Hallby SOK Herrar 21 2:00:08.7 4:45.7
18 Gustav Ejnarsson SWE Källbottens IK Herrar 21 2:00:09.3 4:46.3
19 Jakob Tapani SWE Kiruna Skidor Herrar 21 2:01:34.0 6:11.0
20 Arvid Värmsjö SWE SK Bore Herrar 21 2:03:13.0 7:50.0
21 Johan Kanto SWE Göteborgs SK Herrar 40 2:03:16.1 7:53.1
22 Tobias Johansson SWE Axa SC Herrar 45 2:03:17.8 7:54.8
23 Adam Rohr SWE SK Bore Herrar 35 2:04:09.9 8:46.9
24 Halvard Helmen NOR FK Herkules Herrar 40 2:04:47.7 9:24.7
25 Andreas Berntsson SWE DPONLY Ski Club Herrar 45 2:04:47.9 9:24.9
26 Magnus Hedlund SWE Granbergsdals IF Herrar 50 2:05:23.0 10:00.0
27 Viktor Hansson SWE Tisdagsklubben Örebro Herrar 21 2:06:13.9 10:50.9
28 Andreas Andersson SWE IF Hagen SK Herrar 21 2:06:39.2 11:16.2
29 Patrik LIND SWE Tunafors SK Herrar 35 2:06:43.2 11:20.2
30 Ken Slättengren SWE Nybro Skidklubb Herrar 21 2:06:44.1 11:21.1
31 Alexander Ågren SWE IK Stern Herrar 21 2:06:49.6 11:26.6
32 Jona Legernes NOR Norway Herrar 21 2:06:50.7 11:27.7
33 Mårten Dalmans SWE Malungs IF Herrar 21 2:06:51.5 11:28.5
34 Terje Nyland NOR Norway Herrar 50 2:06:51.6 11:28.6
35 Tobias Karlsson SWE OK Landehof Herrar 21 2:06:51.8 11:28.8
36 David Christofferson SWE IK Stern Herrar 21 2:07:08.8 11:45.8
37 Pål Asbjørn Kullerud NOR Norway Herrar 45 2:07:32.9 12:09.9
38 Albin Lundquist SWE Gillberga SK Herrar 21 2:07:52.3 12:29.3
39 Andreas Nilsson SWE Göteborgs SK Herrar 40 2:08:19.0 12:56.0
40 Anton Bäckman SWE Karlslunds IF SF Herrar 21 2:08:29.8 13:06.8
41 Tobias Svensson SWE Eksjö SOK Herrar 21 2:08:31.7 13:08.7
42 Larz Andersson SWE Karlslunds IF SF Herrar 50 2:08:32.6 13:09.6
43 Mikael Petersson SWE Karlslunds IF SF Herrar 45 2:08:33.0 13:10.0
44 Simon Nilsson SWE Eksjö SOK Herrar 21 2:08:43.7 13:20.7
45 Fredrik Rosen SWE IF Hallby SOK Herrar 45 2:09:16.4 13:53.4
46 Rasmus Svenningsson SWE Lima IF Herrar 21 2:10:45.3 15:22.3
47 Anders Magnusson SWE IK Stern Herrar 50 2:11:45.5 16:22.5
48 Daniel Johansson SWE Kungsäters IF Herrar 40 2:11:49.2 16:26.2
49 Axel Eriksson SWE Kvarnsvedens GOIF SK Herrar 21 2:11:49.7 16:26.7
50 Emil Jönsson SWE Malungs IF Herrar 21 2:11:49.9 16:26.9

Kvinnor

1 Stina Nilsson SWE Malungs IF Damer 21 2:12:04.0 0:00.0
2 Susanne Hedlund SWE Bjursås IK Damer 21 2:17:38.1 5:34.1
3 Emelie Olsson SWE Åmåls OK Damer 21 2:19:36.0 7:32.0
4 Maja Stefansson SWE Oxbergs IF Damer 21 2:19:47.0 7:43.0
5 Olivia Hansson SWE Karlslunds IF SF Damer 21 2:21:50.4 9:46.4
6 Madelene MELIN SWE Malungs IF Damer 21 2:21:54.5 9:50.5
7 Amanda Olsson SWE Åmåls OK Damer 21 2:27:44.8 15:40.8
8 Kristina Lycke SWE Malungs IF Damer 21 2:28:18.8 16:14.8
9 Emma DAHLGREN SWE Filipstads SF Damer 21 2:33:51.7 21:47.7
10 Elin Storm SWE Malungs IF Damer 21 2:35:00.8 22:56.8
11 Annika Hugg SWE SK Leksand Damer 45 2:37:30.7 25:26.7
12 Sofia Essenholm SWE DPONLY Ski Club Damer 21 2:49:00.7 36:56.7
13 Erika Sundin SWE IFK Mora SK Damer 35 2:51:25.1 39:21.1
14 Hedda Hedenskog SWE Venjans AIK Damer 21 2:59:50.8 47:46.8
15 Therese Johansson SWE Orsa SK Damer 35 3:01:02.1 48:58.1
16 Lisa Johansson SWE Malungs IF Damer 21 3:03:50.1 51:46.1
17 Louise Perottosdotter SWE Lima IF Damer 21 3:04:08.2 52:04.2
18 Catrine Eriksson SWE Bjursås Damer 35 3:06:05.2 54:01.2
19 Annica Harrysson SWE IK Stern Damer 45 3:06:55.9 54:51.9
20 Annika Svensson SWE Sundbybergs IK Damer 45 3:12:39.8 1:00:35.8
21 Natalie Rooth SWE Venjans AIK Damer 21 3:17:57.1 1:05:53.1
22 Sarah Manfredsson SWE Orsa SK Damer 35 3:20:17.2 1:08:13.2
23 Sofia Johansson SWE Trollhättans SOK / Tsok Damer 21 3:23:52.4 1:11:48.4
24 Lise Bache NOR Arvika IS Damer 45 3:26:19.0 1:14:15.0
25 Sofia Mörtsell SWE Ätrans IF Damer 35 3:27:58.8 1:15:54.8
26 Maria Thorsdotter SWE Råda IK Damer 45 3:28:05.6 1:16:01.6
27 Nathalié Glan Hultefors SWE Axa SC Damer 35 3:28:31.8 1:16:27.8
28 Marianne Walsh SWE Storvreta IK Damer 45 3:29:47.9 1:17:43.9
29 Vanja Persson SWE Brandsbols SK Damer 45 3:33:09.8 1:21:05.8
30 Sofie Axelsson SWE Venjans AIK Damer 21 3:36:01.1 1:23:57.1
31 Desiré Åhström SWE Råda IK Damer 21 3:41:37.0 1:29:33.0
32 Sara Karlsson SWE Råda IK Damer 21 3:41:37.9 1:29:33.9
33 Nina Plotzki GER IFK Mora SK Damer 45 3:42:24.2 1:30:20.2
34 Ellen Erlandsson SWE Köla AIK Damer 21 3:45:12.9 1:33:08.9
35 Clary Cameras SWE IK Stern Damer 45 3:47:46.7 1:35:42.7
36 Anna Dorsander SWE Axa SC Damer 45 3:52:33.2 1:40:29.2
37 Lena Kollen SWE IK Stern Damer 45 4:01:05.3 1:49:01.3
38 Anna-Maria Sätherberg SWE IK Fryken Damer 45 4:02:32.0 1:50:28.0
39 Jennifer Karlsson SWE Axa SC Damer 21 4:11:02.8 1:58:58.8
40 Jessica Johansson Morsing SWE IK Stern Damer 45 4:12:45.0 2:00:41.0
41 Johanna Keskitalo SWE Garphyttans IF Damer 35 4:50:02.3 2:37:58.3

Om Skinnarloppet

Starttider/Klassindelning/ Banlängd:
Kl. 10.25 Damer 21/35/45 km,  45km (3+21+21)            
Kl. 10.15 Motion Dam/Herr 21km. Följ funktionärers anvisningar.
Kl. 11.00 H21/35/40/45/50/55/60 45km (3+21+21)
Kl. 11.00 Motion Herr/Dam 45km (3+21+21)

Damer 21/35/45 45km (3+21+21)
Start kl.10.25 Startfålla 0-led.
Ingen Skidmärkning

Motion Dam/Herr 21km.
Start kl.10.15  Startfålla 0-led framför Damklass.
Följ funktionärers anvisningar.
Ingen Skidmärkning.

Herr 45km (3+21+21km)
Start  11.00

Spurtpriser:
Herrar och Dam: Efter 3km och 24km, 1:a 3000kr, 2:a 1000kr, 3:a 500kr

Totalpris:
Herrar och Damer 1:a 6000, 2:a 3000kr, 3:a 1000kr

Prispremier/Spurtpriser/Hederspriser
Förutom ett stort prisbord med hederspriser utgår även prispremier enligt följande:

Spurtpriser:
Herrar:  Efter 3km och 24km 1:a 3000kr / 2:a 1000kr / 3:a 500kr
Damer: Efter  24km  1:a 3000kr / 2:a 1000kr / 3:a 500kr

Totalpris:
Herrar och Damer: 1:a 6000kr / 2:a 3000kr / 3:a 1000kr

Prisutdelning:
Ett prisbord med Hederspriser till ett totalvärde av ca 50 000kr
Prisceremoni kl. 14.00 För klasserna  H21 (10 priser) samt D21 (5 priser) på Skidstadion.
Därefter löpande prisceremonier för de 3 främsta i samtliga tävlingsklasser.
Dessutom utlottas ett stort antal av de värdefullaste priserna bland alla startande.

Hemsida

Banprofil/karta

Väderprognos

Historiska vinnare

Alle resultater