Sport på TV | Nordisk Mesterskap friidrett | Diamond League Rabat | Giro d'Italia | Ishockey VM | PGA Championship| Alle resultater

Resultat Stockholm Marathon 2023

Lignende saker

Startlistor och resultat Stockholm Marathon lördag 3 juni 2023.

Publisert 3. juni 2023 i Resultater

Stockholm Marathon 2023

Datum

3 juni

Plats

Stockholm

Startlistor

Resultat (live)

Elit
Sök – alla löpare
Livetracking

Top 10 herrar

Top 10 kvinnor

Bästa svenska herrar

Bästa svenska kvinnor

https://youtu.be/1EGOzU7rs9A

Livestream

Om Stockholm Marathon

Från starten på Östermalm, via Vasastans puls, Kungsholmens vattenstråk och maffiga Stockholms Stadshus.

Upplev Gamla Stans historiska kärna med kungliga slottet som ledsagare, naturen på Djurgården, och härliga Södermalm, innan banan tar dig tillbaka till den unika målgången på Stockholm Stadion, skådeplats för Olympiska spelen 1912.

Här får alla känslorna utlopp med den glimrande medaljen runt din hals och armarna sträckta mot skyn av glädje! adidas Stockholm Marathon är ett av Europas största maratonlopp. Vi vågar också lova att det är ett av världens allra vackraste!

Hemsida

Bankarta

Tidligare vinnare Stockholm Marathon

Herrar

År Vinnare Land Tid
1979 Jukka Toivola Finland Finland 2:17.35
1980 Jeff Wells USA USA 2:15.49
1981 Bill Rodgers USA USA 2:13.26
1982 Kjell-Erik Ståhl Sverige Sverige – Hässleholms AIS 2:19.20
1983 Hugh Jones Storbritannien Storbritannien 2:11.37
1984 Agapius Masong Tanzania Tanzania 2:13.47
1985 Tommy Persson Sverige Sverige – Heleneholms IF 2:17.18
1986 Kjell-Erik Ståhl Sverige Sverige – Enhörna IF 2:12.33
1987 Kevin Forster Storbritannien Storbritannien 2:13.52
1988 Suleiman Nyambui Tanzania Tanzania 2:14.26
1989 Dave Clarke Storbritannien Storbritannien 2:13.34
1990 Simon Robert Naali Tanzania Tanzania 2:13.04
1991 Åke Eriksson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:12.38
1992 Hugh Jones Storbritannien Storbritannien 2:15.58
1993 Daniel Mbuli Sydafrika Sydafrika 2:16.30
1994 Tesfaye Bekele Etiopien Etiopien 2:14.06
1995 Åke Eriksson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:14.29
1996 Tesfaye Bekele Etiopien Etiopien 2:15.05
1997 Benson Masya Kenya Kenya 2:17.22
1998 Martin Ojuko Kenya Kenya 2:16.12
1999 Alfred Shemweta Sverige Sverige – Flemingsbergs SK 2:14.52
2000 Alfred Shemweta Sverige Sverige – Flemingsbergs SK 2:18.49
2001 Anders Szalkai Sverige Sverige – Spårvägens FK 2:18.17
2002 My Tahar Echchadli Marocko Marocko 2:18.20
2003 Josphat Chemjor Kenya Kenya 2:18.14
2004 Joseph Riri Kenya Kenya 2:16.12
2005 Kasirayi Sita Zimbabwe Zimbabwe 2:13.28
2006 Philip Bandawe Zimbabwe Zimbabwe 2:17.01
2007 Philip Bandawe Zimbabwe Zimbabwe 2:20.56
2008 Willy Korir Kenya Kenya 2:16.03
2009 Paul Kipkemei Kogo Kenya Kenya 2:15.34
2010 Joseph Lagat Kenya Kenya 2:12.48
2011 Shumi Gerbaba Etiopien Etiopien 2:14.07
2012 Methkal Abu Drais Jordanien Jordanien 2:19.16
2013 Shumi Gerbaba Etiopien Etiopien 2:16.13
2014 Benjamin Bitok Kenya Kenya 2:13.21
2015 Yekeber Bayabel Etiopien Etiopien 2:18.22
2016 Stanley Koech Kenya Kenya 2:10.58
2017 Abrha Milaw Etiopien Etiopien 2:11.36
2018 Lawi Kiptui Kenya Kenya 2:13.30
2019 Nigussie Sahlesilassie Etiopien Etiopien 2:10.10
2020 Inställt på grund av Coronapandemin[15]
2021 Fikadu Teferi Etiopien Etiopien 2:12:23
2022 Felix Kirwa Kenya Kenya 2:11.08

Kvinnor

År Vinnare Land Tid
1979 Heide Brenner Västtyskland Västtyskland 2:47.06
1980 Ingrid Kristiansen Norge Norge 2:38.45
1981 Ingrid Kristiansen Norge Norge 2:41.34
1982 Ingrid Kristiansen Norge Norge 2:34.26
1983 Tuulikki Räisänen Sverige Sverige – Enhörna IF 2:36.58
1984 Ria Van Landeghem Belgien Belgien 2:34.13
1985 Jeanette Nordgren Sverige Sverige – IK Vikingen 2:36.43
1986 Evy Palm Sverige Sverige – Mölndals AIK 2:34.42
1987 Evy Palm Sverige Sverige – Mölndals AIK 2:35.14
1988 Grete Waitz Norge Norge 2:28.24
1989 Evy Palm Sverige Sverige – Mölndals AIK 2:33.26
1990 Midde Hamrin Sverige Sverige – Mölndals AIK 2:37.07
1991 Midde Hamrin Sverige Sverige – Mölndals AIK 2:36.15
1992 Linda Milo Belgien Belgien 2:39.10
1993 Grete Kirkeberg Norge Norge 2:37.58
1994 Irina Sklarenko Ukraina Ukraina 2:40.34
1995 Ingmarie Nilsson Sverige Sverige – Ullevi Friidrott 2:33.03
1996 Grete Kirkeberg Norge Norge 2:36.40
1997 Anita Håkenstad Norge Norge 2:33.26
1998 Grete Kirkeberg Norge Norge 2:37.39
1999 Marie Söderström-Lundberg Sverige Sverige – Hässelby SK 2:36.55
2000 Marie Söderström-Lundberg Sverige Sverige – Hässelby SK 2:37.57
2001 Esther Kiplagat Kenya Kenya 2:29.55
2002 Lena Gavelin Sverige Sverige – BIF Jamtrennarna 2:33.48
2003 Marie Söderström-Lundberg Sverige Sverige – Hässelby SK 2:35.07
2004 Rita Jeptoo Kenya Kenya 2:35.14
2005 Tina Maria Ramos Spanien Spanien 2:41.31
2006 Anna Rahm Sverige Sverige – Rånäs 2:36.35
2007 Kirsten Melkevik Otterbu Norge Norge 2:37.02
2008 Isabellah Andersson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:34.14
2009 Isabellah Andersson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:33.52
2010 Isabellah Andersson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:31.35
2011 Isabellah Andersson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:37.28
2012 Derebe Godana Etiopien Etiopien 2:40.19
2013 Isabellah Andersson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:33.49
2014 Isabellah Andersson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:32.28
2015 Isabellah Andersson Sverige Sverige – Hässelby SK 2:34.14
2016 Jane Onyangi Kenya Kenya 2:31.45
2017 Konjit Tilahun Etiopien Etiopien 2:35.45
2018 Mikaela Larsson Sverige Sverige 2:40.28
2019 Aberash Fayesa Etiopien Etiopien 2:33.38
2020 Inställt på grund av Coronapandemin[15]
2021 Atalel Anmut Etiopien Etiopien 2:29.03
2022 Tsige Haileslase Etiopien Etiopien 2:31.48

Flera resultat

Alle resultater