Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultat Torekov-Båstad 2024

Lignende saker

Program, startlistor och resultat för Torekov-Båstad 23 mars 2024.

Publisert 23. mars 2024 i Resultater

Torekov-Båstad 2024

Hoka Torekov-Båstad

Datum

23 mars

Plats

Båstad – Sverige

Startlistor

Resultat (live)

Herrar, top 100

1 Linus Hultegård Gbg Trail Team 01:15:08 00:00
2 Oscar Claesson Salomon/IKHP 01:16:01 00:54
3 Jonatan Fridolfsson Gbg Trail Team 01:16:43 01:35
4 Sindre Buraas  HOKA Norge 01:17:32 02:24
5 Gustav Runefors Team Språng-Merrell 01:17:43 02:35
6 Anders Fox Team Outnorth 01:18:23 03:15
7 Heino Ollin Gbg Trail Team 01:21:51 06:43
8 Sigurd Lund Røer HOKA 01:22:06 06:58
9 Ola Korbøl HOKA Norge 01:22:12 07:04
10 Kristoffer Eftedal HOKA Norge 01:22:39 07:31
11 Anders Bergman Hälle IF 01:22:46 07:38
12 Patrik Lindegårdh Team Outnorth 01:23:15 08:08
13 Fredrik Eriksson Hoka Sverige 01:24:32 09:24
14 Patrick Stangbye Hoka Untold Movement 01:25:10 10:02
15 Erik Herne Team Språng-Merrell 01:26:09 11:01
16 Per-Adam Jägerström Hälle IF 01:27:34 12:26
17 Andreas Marshall Hälle IF 01:28:17 13:09
18 Kalle Öhlund IKHP Huskvarna 01:28:31 13:23
19 Daniel Ernstsson Team Bergspring by Rya Åsar Trailrun 01:28:32 13:24
20 Josef Habbe Tisdagsklubben 01:32:13 17:05
21 Joel Språng Team Språng-Merrell 01:32:15 17:07
22 Rickard Månesjö Mölndals AIK 01:32:37 17:29
23 Viktor Park Apladalens Löparklubb 01:32:41 17:33
24 Jimmy Iby Team Outnorth 01:33:24 18:16
25 Patrik Sondell Lidköping VSK 01:33:45 18:38
26 Alexander Lidberg Björnstorps IF 01:34:25 19:17
27 Erik Diding Warberg Running Club 01:34:48 19:40
28 Johan Vallon-Christersson IF Malmö Löp 01:34:51 19:43
29 Erik Alnervik HOKA / Helsingborg Marathon 01:35:24 20:16
30 Niclas Tjernlund IF Hagen 01:36:10 21:02
31 Felix Karlsson Gbg Trail Team 01:36:20 21:12
32 Pär Johansson Apladalens Löparklubb 01:36:35 21:27
33 Mikael Kallhed IK Sisu Nässjö 01:37:03 21:55
34 Niklas Hedborn Asics 01:37:12 22:04
35 Mattias Svanander K-Town Running Club 01:38:11 23:03
36 Markus Bohm Öhlund Rendezvous cc 01:39:16 24:08:00
37 Alexander Giannini Ifk Halmstad 01:40:03 24:55:00
38 David Havia Lunds Naprapatklinik 01:40:06 24:58:00
39 Rasmus Fjordside Outnorth / Sävedalens AIK 01:40:54 25:46:00
40 Erik Rafsten 01:41:21 26:13:00
41 Mikael Svalstrand Umara Sports Club 01:41:22 26:14:00
42 Henrik Alm Outnorth 01:41:55 26:47:00
43 Jim Lee IK Granit 01:42:01 26:53:00
44 Niklas Andersson 01:42:18 27:10:00
45 Christoffer Nilsson Hässleholm Freeflow 01:42:23 27:15:00
46 Rickard Ljung 01:42:27 27:20:00
47 Simon Johnsson 01:42:35 27:27:00
48 Oscar Törnebrant CK Fix 01:42:43 27:36:00
49 Joel Sjöholm Pan-Kristianstad 01:42:51 27:43:00
50 Andreas Carlson 01:42:53 27:45:00
51 Rickard Pettersson Borås Skidlöparklubb 01:43:23 28:15:00
52 Harry Liderfelt Tolered AIK 01:44:13 29:05:00
53 Mattias Larsson 01:44:46 29:38:00
54 Gustav Westeson Borås sk 01:44:49 29:41:00
55 Nils Andersson 01:44:56 29:48:00
56 Johan Hesslow Team Springamera 01:45:00 29:52:00
57 Simon Karlsson Lidköpings VSK 01:45:18 30:11:00
58 Joakim Ivansson 01:45:54 30:46:00
59 Johan Karstensson Tetra Pak IF 01:45:54 30:46:00
60 Pierre Svahn Genarps IF 01:45:58 30:50:00
61 Kristoffer Hilmersson Lalarunt 01:46:30 31:22:00
62 Toru Shingai 01:46:30 31:22:00
63 Martin Hageberg 01:46:48 31:40:00
64 Johan Oremo 01:46:53 31:45:00
65 Karl Hammarlund 01:47:03 31:55:00
66 Henrik Järnek 01:47:28 32:20:00
67 Mark Ussher 01:47:41 32:33:00
68 Thomas Hultin Runners club Hbg 01:47:50 32:42:00
69 Linus Stridsman Göteborg Running Club 01:48:16 33:08:00
70 Peter Carlsson 01:48:59 33:51:00
71 Jens Webster Falkenbergs RR 01:49:03 33:56:00
72 Ludwig Agnefjäll Agnefjäll Fysio 01:49:04 33:56:00
73 David Holmstrand Runacademy 01:49:25 34:17:00
74 Erik Ashjari Hansson Urban Tribes 01:49:29 34:21:00
75 Jonas Plogner LK Radital 01:49:38 34:30:00
76 Marcus Jansson Team Bergspring By Holmryds Mejeri / Mölndals AIK 01:49:58 34:50:00
77 Ludvig Johansson Team Rövras 01:49:59 34:51:00
78 Uffe Ekdahl Pettersson Trailrunning Sweden 01:50:04 34:56:00
79 Björn Andersson Apladalens löparklubb 01:50:10 35:02:00
80 Fredrik Ringberg 01:50:25 35:17:00
81 Joachim Hansson Halmstad Skidklubb 01:50:29 35:21:00
82 Teddy Gunnarsson RSNV-BIK 01:50:29 35:21:00
83 Carl-Johan Wallisson Lime Technologies 01:50:39 35:31:00
84 Filip Lindgren 01:50:45 35:38:00
85 Mathias Johansson DRT Kungsbacka 01:50:47 35:39:00
86 Emil Larsson 01:50:48 35:40:00
87 Mattias Edvinsson Runners Club 01:50:55 35:47:00
88 Martin Klingstedt 01:50:56 35:48:00
89 Daniel Beskow 01:51:34 36:26:00
90 Claes Af Schmidt 01:51:34 36:27:00
91 Andrew Young DRT Kungsbacka 01:51:36 36:28:00
92 Joakim Eriksson 01:51:42 36:34:00
93 Jörgen Schöld Ljungby 01:51:54 36:46:00
94 Henrik Johansson Lidköping VSK 01:51:58 36:50:00
95 Tobias Fredriksson Team Bergspring By Byggbröderna 01:51:59 36:51:00
96 Daniel Wiklund Team Bergspring By Byggbröderna / IF Göta Karlstad 01:52:01 36:54:00
97 Erik Karlsson 01:52:03 36:55:00
98 Anders Lundgren 01:52:30 37:23:00
99 Axel Borg Pannben HV 01:52:41 37:33:00
100 Markus Kullvén 01:52:43 37:36:00

Kvinnor, top 40

1 Ida Amelie Robsahm HOKA 01:27:45 00:00
2 Erika Åkesson Team Språng-Merrell 01:28:33 00:48
3 Louise Jernberg Mantra if 01:28:45 01:00
4 Johanna Gelfgren GBG Trail Team 01:29:29 01:44
5 Sylvia Nordskar HOKA 01:29:50 02:05
6 Ida Nilsson Craft/Högby IF 01:31:40 03:56
7 Barbro Fjällstedt Oljans Team Outnorth / Säters IF Friidrottsklubb 01:33:07 05:22
8 Karin Spjuth Team Outnorth 01:35:38 07:53
9 Agnes Josefsson Vallentuna FK/Salomon Sverige / Vallentuna FK 01:36:02 08:17
10 My Svensson Team Outnorth 01:36:22 08:37
11 Tova Eurén Team Språng-Merrell 01:36:38 08:53
12 Evelina Hultegård GBG Trail Team 01:37:42 09:57
13 Lisa Åkesson Berghem 01:38:54 11:09
14 Fanny Ahlfors Team Lost 01:40:04 12:19
15 Linnea Ivarsson Gbg Trail Team 01:40:23 12:39
16 Veronika Kalinina IFK Lidingö SOK 01:40:53 13:08
17 Linda Karlsson Team Språng-Merrell 01:41:16 13:32
18 Malin Gibrand FK Studenterna 01:41:28 13:43
19 Lina Broström HOKA 01:42:06 14:21
20 Johanna Gustafsson Team Billingen X-trail 01:42:26 14:41
21 Agnes Hagborg 01:43:22 15:38
22 Mimmi Svensson Apladalens LK 01:44:12 16:27
23 Sofia Smedman Craft run team 01:44:35 16:50
24 Janette Persson Team Bergspring by Rya Åsar Trailrun 01:45:00 17:15
25 Johanna Oremo 01:46:52 19:07
26 Sofie Eduards Pixbo 01:46:57 19:12
27 Pernilla Olsson IF Hagen 01:47:38 19:53
28 Tove Hjertonsson Hälle IF 01:48:36 20:51
29 Mikaela Laurén Team Hoka Sverige 01:50:24 22:39
30 Alice Kjellander Team Bergspring by Holmryds Mejeri 01:51:49 24:04:00
31 Camilla Sjöin Runners Club 01:54:02 26:17:00
32 Josefine Swärm Let’s Run 01:54:07 26:23:00
33 Daniella Bali 01:54:11 26:26:00
34 Sofia Asplund Ok Norrvirdarna 01:54:23 26:38:00
35 Jenny Sunding 01:55:05 27:20:00
36 Jenny Josefsson Vallentuna FK/Salomon Sverige / Vallentuna FK 01:55:36 27:51:00
37 Meja Dahlberg 01:55:55 28:10:00
38 Kristina Qvint 01:56:33 28:48:00
39 Caroline Casparson Casparson Måleri AB 01:57:39 29:54:00
40 Sophie Wirsén 01:58:14 30:29:00

Program

Startgrupp Klockan Bussen lämnar Båstad
Tävling/Motion 10.00 09.10
Motion 10.30 09.40
Motion 11.00 10.10
Motion 11.30 10.40
Motion 12.00 11.10

Klasser

Damer 22 km Tävling
Herrar 22 km Tävling
Damer 22 km Motion
Herrar 22 km Motion

Anledningen till att vi skiljer på Tävling och Motion är att de som anmäler sig till Tävling ska placeras i samma startgrupp kl 10.00.

Arena

Hotell Skansen, Båstad. Här finns nummerlappsutdelning och tävlingsexpedition. Här finns målet. Hit vill du!

Banan

Hemsida

Väderprognos

Flera resultat

Alle resultater