Sport på TV | Sveits Rundt | EM friidrett Roma | Fotball EM| Alle resultater

Resultater Den Grønne Halvmaraton 2024

Lignende saker

Startlister, informasjon og resultater fra Den Grønne Halvmaraton som arrangeres søndag 28. april 2024.

Publisert 28. april 2024 i Resultater

Den Grønne Halvmaraton 2024

Dato

28. april

Sted

Kongens Lyngby – Danmark

Startlister

Resultater (live)

Halvmaraton menn, topp 50

Rank Name Time
1 Ricki Boje Nielsen (DEN) 1:14:54
2 Janus Beck Aagaard (DEN) 1:15:36
3 Kasper Rebenstorf (DEN) 1:15:49
4 Jakob Stenby Lundsager (DEN) 1:16:54
5 Peter Jørgensen (DEN) 1:17:37
6 Andreas Pietras Bøgh (DEN) 1:18:29
7 Pelle Grønberg (DEN) 1:18:37
8 Martin Christensen (DEN) 1:19:30
9 Marcus Mauricio Knudsen (NOR) 1:20:04
10 Malle Uldal (DEN) 1:20:11
11 Andreas Nielsen (DEN) 1:20:59
12 Mikkel Westergaard-Madsen (DEN) 1:22:54
13 Jens Pedersen (DEN) 1:22:57
14 Christian Aarestrup Michaelsen (DEN) 1:22:58
15 Jens Nørremark-Andersen (DEN) 1:23:02
16 Frederik Ellekilde (DEN) 1:23:06
17 Johannes Flintholm (DEN) 1:23:15
18 Mikkel Mortensen (DEN) 1:23:19
19 Dean Krogh (DEN) 1:23:30
20 Samuel Jaunin (SUI) 1:23:39
21 Claus Skjold Qvist Christensen (DEN) 1:23:39
22 Mikkel Egelund Nielsen (DEN) 1:23:39
23 Martin Wallin (DEN) 1:23:40
24 Joachim Andersen (DEN) 1:24:09
25 Mads Frederik Markersen (DEN) 1:24:11
26 Emil Rottbøll (DEN) 1:24:52
27 Asmus Brun Stallknecht (DEN) 1:25:00
28 Simon Heldorf (DEN) 1:25:12
29 Henrik Bende (DEN) 1:25:23
30 Marius Mouritzen (DEN) 1:25:38
31 Søren Dahl (DEN) 1:25:43
32 Jørgen Hansen (DEN) 1:25:45
33 Morten Eschen (DEN) 1:26:03
34 Oliver Kjær Kjellberg (DEN) 1:26:32
35 Christoffer Hagemann (DEN) 1:26:37
36 Peter Glismann (DEN) 1:26:37
37 Nicolaj Shabtai (DEN) 1:26:54
38 Kristian Møller Kristiansen (DEN) 1:26:58
39 Davide La Zara (DEN) 1:27:12
40 Frederik Plum Hauschultz (DEN) 1:27:14
41 Adam Forsting (DEN) 1:27:19
42 Nikolai Wolder (DEN) 1:27:40
43 Jonas Næsby (DEN) 1:27:54
44 Tarek Kim El Barky (DEN) 1:27:55
45 Rasmus Egholm Bruun Jensen (DEN) 1:28:02
46 René Robert Jørgensen (DEN) 1:28:05
47 Lasse Valbjørn Christensen (DEN) 1:28:17
48 Kennet Melgaard (DEN) 1:28:31
49 Claus Brun Stallknecht (DEN) 1:28:36
50 Christian Koefoed Jessen (DEN) 1:28:39

Halvmaraton kvinner, topp 50

Rank Name Time
1 Rikke Nørremark-Andersen (DEN) 1:28:52
2 Anna Manley Kwasniak (DEN) 1:29:14
3 Rebekka Hjulgaard (DEN) 1:31:59
4 Julie Clemmensen (DEN) 1:32:21
5 Emma Bock (DEN) 1:32:27
6 Kirstine Marie Holt (DEN) 1:32:35
7 Augusta Grønberg Christensen (DEN) 1:32:58
8 Anna Jönsson (SWE) 1:33:53
9 Sandra Soerensen (DEN) 1:36:46
10 Mia Kirstine Andersen (DEN) 1:37:17
11 Emilie Lang Borup (DEN) 1:37:30
12 Caroline Lindsted Melsen (DEN) 1:37:44
13 Annasofie Jørgensen (DEN) 1:38:00
14 Emma Marie Jensen (DEN) 1:38:38
15 Anna Lysgaard (DEN) 1:38:48
16 Maja Hjuler (DEN) 1:39:03
17 Cathrine Johansen (DEN) 1:39:07
18 Anne Eilenberg Svendsen (DEN) 1:39:18
19 Ellen Brogaard (DEN) 1:39:53
20 Kristine Jakobsen (DEN) 1:40:28
21 Julie Dyrby Christensen (DEN) 1:41:01
22 Signe Olsen (DEN) 1:41:46
23 Kathrine Mollerup (DEN) 1:41:59
24 Katrine Rasmussen (DEN) 1:42:04
25 Susanne Pedersen (DEN) 1:42:08
26 Laura Witt (DEN) 1:42:29
27 Anette Holbek (DEN) 1:42:41
28 Signe Skriver (DEN) 1:42:43
29 Maria Grevy-Olesen (DEN) 1:42:49
30 Sidsel Herhold (DEN) 1:43:01
31 Elisabeth Hartlev (DEN) 1:43:12
32 Rikke Kristensen (DEN) 1:43:28
33 Christina Villumsen (DEN) 1:43:30
34 Christine Skinhøj (DEN) 1:43:34
35 Wilma Johansson (DEN) 1:43:36
36 Stephanie Zalwango Fries (DEN) 1:43:41
37 Stine Snejbjerg (DEN) 1:44:02
38 Amanda Lundby Langer (DEN) 1:44:15
39 Caroline Wederkinck (DEN) 1:44:21
40 Anna Hansen (DEN) 1:45:12
41 Heidi Noddeland (DEN) 1:45:21
42 Cathrine Dyssell (DEN) 1:45:27
43 Camilla Bæk (DEN) 1:45:28
44 Julie Krodal Gram-Jensen (DEN) 1:45:41
45 Heidi Johnsen (DEN) 1:45:46
46 Maya Haghfelt (DEN) 1:45:58
47 Sofie Forsberg (DEN) 1:46:08
48 Holmenlund Møllgaard (DEN) 1:46:10
49 Cecilie Hau (DEN) 1:46:20
50 Mette Desler (DEN) 1:46:22

10 km menn, topp 50

Rank Name Time
1 Sigurd Skogan Brensholm (NOR) 0:33:36
2 Rui Pedro Da Cruz (POR) 0:34:03
3 Thomas Ho Pedersen (DEN) 0:34:23
4 Hanne Hyldborg (DEN) 0:34:48
5 Alexander Bak (DEN) 0:35:08
6 Lennart Østergaard (DEN) 0:36:18
7 Christoffer Haubro Overvad (DEN) 0:37:11
8 Julius Olander (DEN) 0:37:33
9 Morten Wellendorf (DEN) 0:37:48
10 Tim Reinhard (GER) 0:38:25
11 Herman Roestad (NOR) 0:39:44
12 Frederik Weiergang (DEN) 0:40:07
13 Nis Carlander (DEN) 0:40:37
14 Lars Juncker (DEN) 0:41:17
15 Andrei Fedianin (RUS) 0:41:17
16 Oliver Reith (DEN) 0:41:23
17 Robert Kivac (DEN) 0:41:38
18 Ananda Nielsen (DEN) 0:42:07
19 Rasmus Petersen (DEN) 0:42:30
20 Magnus Strandgaard (DEN) 0:42:43
21 Emil Holm Hansen (DEN) 0:42:46
22 Daniel Christensen (DEN) 0:43:02
23 Jakob Weimann (DEN) 0:43:09
24 Marek Andersson Piatek (DEN) 0:43:18
25 Fred Chiappini (FRA) 0:43:20
26 Rune Ledgaard Sørensen (DEN) 0:43:27
27 Tommy Weiss (DEN) 0:44:24
28 Tomas Cydik (LTU) 0:44:27
29 Ole Krogh (DEN) 0:44:46
30 Oliver Billing (DEN) 0:44:57
31 Denniz Bertelsen (DEN) 0:44:57
32 Jon Borre Paag (DEN) 0:44:59
33 Peter Stampe Møller-Jørgensen (DEN) 0:45:05
34 James Toogood (GBR) 0:45:18
35 Kim Rughave (DEN) 0:45:22
36 Nicolas Wollesen (DEN) 0:45:23
37 Asbjørn Knudsen (DEN) 0:45:28
38 Noah Barslev (DEN) 0:45:35
39 Jakob Roager (DEN) 0:45:47
40 Jesper Them Petersen (DEN) 0:45:58
41 Jens Lund Møller (DEN) 0:46:10
42 Henrik Mondrup (DEN) 0:46:12
43 Kasper Rosentjørn (DEN) 0:46:17
44 Kenneth Lykke Borges (DEN) 0:46:27
45 Sean Power (GBR) 0:46:58
46 Thomas Lucas Mathiasen (DEN) 0:47:26
47 Jonas Helboe Jørgensen (DEN) 0:47:27
48 Henrik Bay (DEN) 0:47:31
49 Torbjørn Gøbel Bak Regueira (DEN) 0:47:32
50 Alessandro Hruby (ITA) 0:47:38

10 km kvinner, topp 50

Rank Name Time
1 Marlene Grønnegaard Them (DEN) 0:37:20
2 Stine Vagner Høj (DEN) 0:38:30
3 Signe Knigge Hylleberg (DEN) 0:38:37
4 Camilla Balle Bech (DEN) 0:38:58
5 Josefine Huitfeldt (DEN) 0:39:38
6 Anne Hviid (DEN) 0:41:38
7 Mathilde Leinøe (DEN) 0:44:16
8 Anne-Mone Spanggaard (DEN) 0:44:18
9 Carina Trolle Rydah (DEN) 0:45:36
10 Mathilde Lucia Sponholtz (DEN) 0:45:39
11 Siw Egdalen (DEN) 0:46:03
12 Lisbeth Nysom (DEN) 0:46:27
13 Josefine Søndergaard (DEN) 0:46:58
14 Sofia Storgård Norrild (DEN) 0:47:37
15 Maria Høeberg Madsen (DEN) 0:47:50
16 Sarah Dalgas Nissen (DEN) 0:47:59
17 Eleni Bérard (DEN) 0:48:02
18 Annette Søberg Roed (DEN) 0:48:14
19 Nadia Runeborg (DEN) 0:48:19
20 Marie Schnack (DEN) 0:48:36
21 Regina Bruun (GER) 0:48:53
22 Karoline Knudsen List (DEN) 0:49:00
23 Lene Mouritzen (DEN) 0:49:17
24 Signe Eskildsen (DEN) 0:49:18
25 Ida Schiødte Overgaard (DEN) 0:49:20
26 Yulia Kraynova (DEN) 0:49:20
27 Mia Saylor (DEN) 0:49:27
28 Catja Dragsbæk (DEN) 0:49:31
29 Signe Hansen (DEN) 0:49:33
30 Signe Sihvonen (DEN) 0:49:43
31 Kristina Toming (DEN) 0:49:55
32 Petrine Wellendorph Frederiksen (DEN) 0:49:58
33 Mette Stub (DEN) 0:49:58
34 Anne Jacobsen (DEN) 0:50:07
35 Sarah Schmidt (DEN) 0:50:17
36 Sarah Dahl Staalhøj (DEN) 0:50:31
37 Thea Sihvonen (DEN) 0:51:08
38 Giorgia Girelli (DEN) 0:51:12
39 Trine Storm (DEN) 0:51:22
40 Kathrine Frederiksen (DEN) 0:51:23
41 Christine Jul Andersen (DEN) 0:51:33
42 Nina Krogh-Madsen (DEN) 0:51:45
43 Caroline Elhauge (DEN) 0:52:13
44 Sofie Dyrvig Kristensen (DEN) 0:52:15
45 Nanna Riiber (DEN) 0:52:17
46 Anne Thestrup Nielsen (DEN) 0:52:27
47 Clara Wellendorf (DEN) 0:52:27
48 Kirsa Øster Christensen (DEN) 0:52:52
49 Chiara Stevanato (DEN) 0:53:11
50 Louise Fleron (DEN) 0:53:17

5 km menn, topp 50

Rank Name Time
1 Jens Søndergaard Jensen (DEN) 0:16:13
2 Alix Niyonkinzo (DEN) 0:17:29
3 Julien Lucas (FRA) 0:17:36
4 Rune Christensen (DEN) 0:18:20
5 Mikkel Lau (DEN) 0:18:45
6 Niklas Stefansson (DEN) 0:19:23
7 Christian Sehrt Bentsen (DEN) 0:19:31
8 Ken Andersen (DEN) 0:19:45
9 Anders Torpegaard (DEN) 0:19:47
10 Jes Chr. Knudsen (DEN) 0:20:02
11 Jonathan Thomsen (DEN) 0:20:54
12 Tobias Lyngeraa Wulff (DEN) 0:20:59
13 Mads Hagen (DEN) 0:21:28
14 Jacob Norman Sørensen (DEN) 0:22:18
15 Thorvald Sørensen (DEN) 0:22:51
16 Frederik Jensen (DEN) 0:23:18
17 Jacob Schlander (DEN) 0:23:27
18 Anders Haugaard (DEN) 0:23:51
19 Christian Kronborg (DEN) 0:24:01
20 Villads Windfeldt (DEN) 0:24:11
21 Gustav Risom Lund (DEN) 0:24:17
22 Magnus Orstrand (DEN) 0:24:25
23 Anders Christoffersen (DEN) 0:24:50
24 Jacob Hedegaard (DEN) 0:25:10
25 Niels Winther Hansen (DEN) 0:25:22
26 Nicolai Søderlund Kofod (DEN) 0:25:26
27 Tor Woodhams Lund (DEN) 0:25:50
28 Mads Labo Rifelholt (DEN) 0:25:55
29 Jacob Friis-Hasché (DEN) 0:25:55
30 Liselotte Mengel (DEN) 0:25:56
31 Stig Mengel (DEN) 0:25:57
32 Per Mengel (DEN) 0:26:11
33 Claus Nielsen (DEN) 0:26:17
34 Joachim Friis-Hasché (DEN) 0:26:45
35 Kristian Hougaard (DEN) 0:26:57
36 Tobias Thykjær (DEN) 0:27:04
37 Martin Roed (DEN) 0:27:26
38 Mathias Hvid (DEN) 0:27:45
39 Kris Jensen (DEN) 0:28:04
40 Carsten Nørremark Larsen (DEN) 0:28:11
41 Adam Escalante (FRA) 0:28:24
42 Henrik Holmberg (DEN) 0:29:27
43 Kristoffer Fisker (DEN) 0:29:42
44 Arne Tue Lehmann (DEN) 0:30:02
45 Herman Wa Frederiksen (DEN) 0:30:21
46 Mark Aplin Frederiksen (DEN) 0:30:22
47 Dominik Maszczyk (DEN) 0:30:49
48 Gert Labo Rifelholt (DEN) 0:30:58
49 Susanne Sjøgren (DEN) 0:31:09
50 Isak Andersen (DEN) 0:31:16

5 km kvinner, topp 50

Rank Name Time
1 Katrine Svane (DEN) 0:19:06
2 Stine Pearson (DEN) 0:21:39
3 Sofie Riisgaard Mathiesen (DEN) 0:22:01
4 Louise Høkilde-Wassmann (DEN) 0:22:53
5 Sofie Føns (DEN) 0:23:58
6 Mathilde Grønlund Rasmussen (DEN) 0:24:28
7 Dicte Jensen (DEN) 0:25:18
8 Susie Melhedegaard (DEN) 0:25:32
9 Sissel Victoria Egede-Pedersen (DEN) 0:25:42
10 Mathilde Strunge Kany (DEN) 0:26:04
11 Katja Müllertz (DEN) 0:26:13
12 Kathrine Mortensen (DEN) 0:27:14
13 Sarah Jürgensen (DEN) 0:27:25
14 Malene Hvass (DEN) 0:27:51
15 Eloïse Friberg (SWE) 0:27:55
16 Caroline Holm (DEN) 0:28:09
17 Anne Beukel Bak (DEN) 0:28:12
18 Freja Tue Lehmann (DEN) 0:28:14
19 Jennifer Espino (DEN) 0:28:15
20 Karen Windfeldt (DEN) 0:28:16
21 Angel Phanthanourak (DEN) 0:28:25
22 Uiara Moura (DEN) 0:28:43
23 Camilla Vidstrup (DEN) 0:28:43
24 Maria Risom Lund (DEN) 0:28:44
25 Bettina Kromann (DEN) 0:28:50
26 Ditte Gundlund Alstrup (DEN) 0:29:01
27 Charlotte Christensen (DEN) 0:29:07
28 Lisbet Glavind (DEN) 0:29:17
29 Marie Weber Frost (DEN) 0:29:18
30 Anne-Christine Weber (DEN) 0:29:19
31 Joelle Yeo (SIN) 0:29:20
32 Klara Bendixen (DEN) 0:29:29
33 Louise Bendixen (DEN) 0:29:30
34 Manon Kirstine Chevalier (DEN) 0:29:37
35 Txell Amigø (DEN) 0:29:45
36 Pernille Novotni (DEN) 0:29:46
37 Lillian Inge Nielsen (DEN) 0:29:53
38 Tine Tue Lehmann (DEN) 0:30:01
39 Annette Lichtenberg (DEN) 0:30:01
40 Emma Tue Lehmann (DEN) 0:30:02
41 Maria Dyremose Brok (DEN) 0:30:50
42 Camilla Skjold Hansen (DEN) 0:31:02
43 Sari Vegendal (DEN) 0:31:03
44 Christina Tækker (DEN) 0:31:04
45 Nadja Haubroe (DEN) 0:31:06
46 Astrid Astrup (DEN) 0:31:08
47 Pauline Astrup (DEN) 0:31:10
48 Agnes Sardemann (DEN) 0:31:11
49 Asta Windfeldt (DEN) 0:31:18
50 Elina Rasmussen (DEN) 0:31:32

Løypekart

Værmelding

Om løpet

Vi glæder os til at byde ALLE vores trofaste, og mange nye deltagere, velkommen igen til Danmarks Grønneste Halvmaraton, søndag den 28. april 2024 kl.11.00, hvor vi er klar til at yde jer den bedste løbeoplevelse, samt præsentere jer for en række nye tiltag der gør løbet til en endnu større oplevelse.

Starten på Sydbank Den Grønne Halvmaraton er i hjertet af Kongens Lyngby.

Hjemmeside

Flere resultater

Alle resultater