Sport på TV | Nordisk Mesterskap friidrett | Diamond League Rabat | Giro d'Italia | Ishockey VM | PGA Championship| Alle resultater

Startlister og resultater Eurovision 2023

Lignende saker

Startlister og resultater for Eurovision eller Melodi Grand Prix (MGP) 2023 som blir arrangert i Liverpool.

Publisert 14. mai 2023 i Resultater

Eurovision Song Contest 2023

67. utgave av Melodi Grand Prix (MGP)

Dato

9. – 13. mai

Sted

Liverpool – Storbritania
(Overtok arrangementet fra Ukraina pga den russiske invasjonen)

På TV

NRK sender direkte fra alle konkurransene. Lenke til sendingene.

Program og resultater

Finale – 13. mai, kl 21.00-01.00

Finaledeltakere (26 land):

Digitalt stemmeskjema

Startliste:

R/O[171] Country[155] Artist[167] Song Language(s)
1  Austria Teya and Salena «Who the Hell Is Edgar?« English[h]
2  Portugal Mimicat «Ai coração« Portuguese
3  Switzerland Remo Forrer «Watergun« English
4  Poland Blanka «Solo« English
5  Serbia Luke Black «Samo mi se spava» (Само ми се спава) Serbian, English
6  France La Zarra «Évidemment« French
7  Cyprus Andrew Lambrou «Break a Broken Heart« English
8  Spain Blanca Paloma «Eaea« Spanish
9  Sweden Loreen «Tattoo« English
10  Albania Albina and Familja Kelmendi «Duje« Albanian[i]
11  Italy Marco Mengoni «Due vite« Italian
12  Estonia Alika «Bridges« English
13  Finland Käärijä «Cha Cha Cha« Finnish
14  Czech Republic Vesna «My Sister’s Crown« English, Ukrainian, Czech, Bulgarian
15  Australia Voyager «Promise« English
16  Belgium Gustaph «Because of You« English
17  Armenia Brunette «Future Lover« English, Armenian
18  Moldova Pasha Parfeni «Soarele și luna« Romanian
19  Ukraine Tvorchi «Heart of Steel« English, Ukrainian
20  Norway Alessandra «Queen of Kings« English[b]
21  Germany Lord of the Lost «Blood & Glitter« English
22  Lithuania Monika Linkytė «Stay« English[j]
23  Israel Noa Kirel «Unicorn« English[d]
24  Slovenia Joker Out «Carpe Diem« Slovene
25  Croatia Let 3 «Mama ŠČ!« Croatian
26  United Kingdom Mae Muller «I Wrote a Song« English

Resultater:

Hvem fikk poeng av hvem?

Detailed jury voting results of the final
Voting procedure used:

  100% Televoting
  100% Jury vote
Total score
Jury vote score
Televoting score
Jury vote
Ukraine
Italy
Latvia
Netherlands
Malta
Moldova
Ireland
San Marino
Azerbaijan
Austria
France
Finland
Belgium
Germany
Portugal
Croatia
Estonia
Armenia
Poland
Romania
Iceland
Serbia
Cyprus
Norway
Switzerland
Australia
Denmark
Spain
Israel
Sweden
Georgia
Czech Republic
Slovenia
Greece
Albania
Lithuania
United Kingdom
Contestants
Austria 120 104 16 1 1 6 10 2 12 2 2 8 6 10 7 6 7 6 3 7 8
Portugal 59 43 16 5 3 8 5 3 1 2 6 10
Switzerland 92 61 31 4 6 6 4 4 3 10 2 2 2 2 6 1 2 7
Poland 93 12 81 6 2 1 1 2
Serbia 30 14 16 1 3 4 4 1 1
France 104 54 50 3 5 7 1 7 4 6 5 10 6
Cyprus 126 68 58 6 5 4 2 1 5 10 6 7 3 5 1 1 3 4 4 1
Spain 100 95 5 8 7 3 2 7 6 7 10 6 2 6 3 3 6 1 3 4 3 2 1 5
Sweden 583 340 243 12 8 10 12 12 12 12 4 10 10 6 12 8 12 5 10 12 10 7 10 7 5 12 10 6 7 12 12 12 4 10 7 6 12 12 12
Albania 76 17 59 1 8 5 3
Italy 350 176 174 2 3 10 10 12 6 12 2 6 7 4 12 5 6 12 2 5 6 8 1 10 7 8 4 12 2 2
Estonia 168 146 22 5 6 12 7 10 1 10 8 3 8 8 10 8 7 5 2 5 2 10 8 5 6
Finland 526 150 376 10 8 8 3 8 8 5 7 10 8 10 7 3 12 5 8 1 8 12 1 5 3
Czech Republic 129 94 35 7 7 8 3 5 4 8 3 5 7 6 1 1 4 12 4 3 6
Australia 151 130 21 8 5 4 5 5 4 8 12 8 4 3 12 8 5 2 2 2 7 4 5 3 4 10
Belgium 182 127 55 2 2 4 10 7 3 5 6 6 5 2 5 12 3 4 3 12 5 12 5 7 7
Armenia 122 69 53 5 1 2 6 1 7 3 1 4 5 3 10 8 10 3
Moldova 96 20 76 3 2 7 8
Ukraine 243 54 189 10 4 6 2 1 7 3 7 12 2
Norway 268 52 216 2 1 6 1 4 4 4 10 2 10 8
Germany 18 3 15 2 1
Lithuania 127 81 46 10 3 7 4 1 8 7 1 1 3 10 4 6 8 8
Israel 362 177 185 1 12 5 2 7 7 12 12 10 8 4 12 12 4 10 7 3 1 8 5 7 8 6 10 4
Slovenia 78 33 45 3 6 5 12 6 1
Croatia 123 11 112 3 8
United Kingdom 24 15 9 4 2 4 1 4

Semifinale 1 – 9. mai, kl 21.00-23.10

R/O[150] Country[139] Artist[151] Song Language(s) Points[152] Place
1  Norway Alessandra «Queen of Kings« English[b] 102 6
2  Malta The Busker «Dance (Our Own Party)« English 3 15
3  Serbia Luke Black «Samo mi se spava» (Само ми се спава) Serbian, English 37 10
4  Latvia Sudden Lights «Aijā« English[c] 34 11
5  Portugal Mimicat «Ai coração« Portuguese 74 9
6  Ireland Wild Youth «We Are One« English 10 12
7  Croatia Let 3 «Mama ŠČ!« Croatian 76 8
8  Switzerland Remo Forrer «Watergun« English 97 7
9  Israel Noa Kirel «Unicorn« English[d] 127 3
10  Moldova Pasha Parfeni «Soarele și luna« Romanian 109 5
11  Sweden Loreen «Tattoo« English 135 2
12  Azerbaijan TuralTuranX «Tell Me More« English 4 14
13  Czech Republic Vesna «My Sister’s Crown« English, UkrainianCzechBulgarian 110 4
14  Netherlands Mia Nicolai and Dion Cooper «Burning Daylight« English 7 13
15  Finland Käärijä «Cha Cha Cha« Finnish 177 1

Semifinale 2 – 11. mai, kl 21.00-23.10

R/O[150] Country[139] Artist[151] Song Language(s) Points Place
1  Denmark Reiley «Breaking My Heart« English 6 14
2  Armenia Brunette «Future Lover« English, Armenian 99 6
3  Romania Theodor Andrei «D.G.T. (Off and On)« Romanian, English 0 15[e]
4  Estonia Alika «Bridges« English 74 10
5  Belgium Gustaph «Because of You« English 90 8
6  Cyprus Andrew Lambrou «Break a Broken Heart« English 94 7
7  Iceland Diljá «Power« English 44 11
8  Greece Victor Vernicos «What They Say« English 14 13
9  Poland Blanka «Solo« English 124 3
10  Slovenia Joker Out «Carpe Diem« Slovene 103 5
11  Georgia Iru «Echo« English 33 12
12  San Marino Piqued Jacks «Like an Animal« English 0 16[e]
13  Austria Teya and Salena «Who the Hell Is Edgar?« English[f] 137 2
14  Albania Albina and Familja Kelmendi «Duje« Albanian[g] 83 9
15  Lithuania Monika Linkytė «Stay« English[h] 110 4
16  Australia Voyager «Promise« English 149 1

Annonsører av poeng i finalen

  1.  Ukraine – Zlata Ognevich
  2.  Italy – Kaze
  3.  Latvia – Jānis Pētersons
  4.  Netherlands – S10
  5.  Malta – Ryan Hili
  6.  Moldova – Doina Stimpovschi
  7.  Ireland – Niamh Kavanagh
  8.  San Marino – John Kennedy O’Connor
  9.  Azerbaijan – Narmin Salmanova
  10.  Austria – Philipp Hansa
  11.  France – Anggun
  12.  Finland – Bess [fi]
  13.  Belgium – Bart Cannaerts [nl]
  14.  Germany – Elton
  15.  Portugal – Maro
  16.  Croatia – Maja Ciglenečki
  17.  Estonia – Ragnar Klavan
  18.  Armenia – Maléna
  19.  Poland – Ida Nowakowska
  20.  Romania – Eda Marcus
  21.  Iceland – Einar Stefánsson
  22.  Serbia – Dragana Kosjerina [sr]
  23.  Cyprus – Loukas Hamatsos
  24.  Norway – Ben Adams
  25.  Switzerland – Chiara Dubey
  26.  Australia – Catherine Martin
  27.  Denmark – Tina Müller
  28.  Spain – Ruth Lorenzo
  29.  Israel – Ilanit
  30.  Sweden – Farah Abadi
  31.  Georgia – Archil Sulakvelidze
  32.  Czech Republic – Radka Rosická [cs]
  33.  Slovenia – Melani Mekicar
  34.  Greece – Fotis Sergoulopoulos [el]
  35.  Albania – Andri Xhahu
  36.  Lithuania – Monika Liu
  37.  United Kingdom – Catherine Tate

Om Eurovision

Eurovision Song Contest 2023 er den 67. utgaven av Eurovision Song ContestDen europeiske kringkastingsunions (EBU) årlige sangkonkurranse for organisasjonens medlemmer.

Konkurransen finner sted i Liverpool i Storbritannia etter at Ukraina, som vant i 2022 med «Stefania» og Kalush Orchestra, ikke kunne stå vertskap på grunn av den russiske invasjonen av Ukraina. EBU tilbød i stedet arrangørjobben til andreplassen Storbritannia. Britiske BBC takket ja til oppdraget og produserer konkurransen på vegne av Ukraina.

Konkurransen består av tre sendinger: en semifinale tirsdag 9. mai, en semifinale torsdag 11. mai og finalen lørdag 13. mai. De tre showene arrangeres i M&S Bank Arena og overføres direkte til alle deltakerlandene og andre land som kjøper senderettighetene.

Programledere for alle sendingene er den britiske sangeren Alesha Dixon, den ukrainske sangeren Julija Sanina og den britiske skuespilleren Hannah Waddingham, med tv-programleder Graham Norton som fjerde programleder i finalen.

Til sammen deltar 37 land, tre færre enn året før, og det laveste deltakerantallet siden 2014BulgariaMontenegro og Nord-Makedonia står over av økonomiske årsaker. Av deltakerlandene må 31 land gjennom én av de to semifinalene, der 20 av dem kvalifiserer seg til finalen.

I tillegg deltar vertslandet Storbritannia og resten av de «fem store landene» i finalen, samt fjorårets vinnerland Ukraina, slik at finalefeltet består av 26 land. Vinneren kåres av fagjuryer og seere. I semifinalene gir hvert deltakerland 1–8, 10 og 12 poeng til sine ti favorittsanger via telefonavstemning.

I finalen gir hvert land to poengsett: ett fra en fagjury, og ett fra seerne gjennom telefonavstemning. I tillegg får seere i ikke-deltakende land stemme via internett. Nettstemmene utgjør ett sett med 1–8, 10 og 12 poeng. Vinneren av konkurransen er den som får flest poeng totalt i finalen.

Dette er niende gang Storbritannia arrangerer Eurovision Song Contest, etter sist å ha vært vertskap i Birmingham i 1998. Dette er også første gang siden 1980 at konkurransen arrangeres i et annet land enn foregående vinnerland.

Hjemmside

Tidligere vinnere og arrangørby av Eurovision

År Arrangørby og land Vinnerland Vinnersang Artist
1956 Sveits LuganoSveits Sveits Sveits «Refrain» Lys Assia
1957 Tyskland FrankfurtTyskland Nederland Nederland «Net als toen» Corry Brokken
1958 Nederland HilversumNederland Frankrike Frankrike «Dors, mon amour» André Claveau
1959 Frankrike CannesFrankrike Nederland Nederland «Een beetje» Teddy Scholten
1960 Storbritannia LondonStorbritannia Frankrike Frankrike «Tom Pillibi» Jacqueline Boyer
1961 Frankrike CannesFrankrike Luxembourg Luxembourg «Nous les amoureux» Jean-Claude Pascal
1962 Luxembourg LuxembourgLuxembourg Frankrike Frankrike «Un premier amour» Isabelle Aubret
1963 Storbritannia LondonStorbritannia Danmark Danmark «Dansevise» Grethe og Jørgen Ingmann
1964 Danmark KøbenhavnDanmark Italia Italia «Non ho l’età» Gigliola Cinquetti
1965 Italia NapoliItalia Luxembourg Luxembourg «Poupée de cire, poupée de son» France Gall
1966 Luxembourg LuxembourgLuxembourg Østerrike Østerrike «Merci, Chérie» Udo Jürgens
1967 Østerrike WienØsterrike Storbritannia Storbritannia «Puppet on a String» Sandie Shaw
1968 Storbritannia LondonStorbritannia Spania Spania «La, la, la» Massiel
1969[128] Spania MadridSpania Spania Spania «Vivo cantando» Salomé
1969[128] Frankrike Frankrike «Un jour, un enfant» Frida Boccara
1969[128] Nederland Nederland «De troubadour» Lenny Kuhr
1969[128] Storbritannia Storbritannia «Boom Bang-a-Bang» Lulu
1970 Nederland AmsterdamNederland Irland Irland «All Kinds of Everything» Dana
1971 Irland DublinIrland Monaco Monaco «Un banc, un arbre, une rue» Séverine
1972 Storbritannia EdinburghStorbritannia Luxembourg Luxembourg «Après toi» Vicky Leandros
1973 Luxembourg LuxembourgLuxembourg Luxembourg Luxembourg «Tu te reconnaîtras» Anne-Marie David
1974 Storbritannia BrightonStorbritannia Sverige Sverige «Waterloo» ABBA
1975 Sverige StockholmSverige Nederland Nederland «Ding-A-Dong» Teach-In
1976 Nederland HaagNederland Storbritannia Storbritannia «Save Your Kisses for Me» Brotherhood of Man
1977 Storbritannia LondonStorbritannia Frankrike Frankrike «L’oiseau et l’enfant» Marie Myriam
1978 Frankrike ParisFrankrike Israel Israel «A-ba-ni-bi» Izhar Cohen og Alphabeta
1979 Israel JerusalemIsrael Israel Israel «Hallelujah» Milk and Honey og Gali Atari
1980 Nederland HaagNederland Irland Irland «What’s Another Year» Johnny Logan
1981 Irland DublinIrland Storbritannia Storbritannia «Making Your Mind Up» Bucks Fizz
1982 Storbritannia HarrogateStorbritannia Tyskland Tyskland «Ein bißchen Frieden» Nicole
1983 Tyskland MünchenTyskland Luxembourg Luxembourg «Si la vie est cadeau» Corinne Hermès
1984 Luxembourg LuxembourgLuxembourg Sverige Sverige «Diggi-loo diggi-ley» Herreys
1985 Sverige GöteborgSverige Norge Norge «La det swinge» Bobbysocks
1986 Norge BergenNorge Belgia Belgia «J’aime la vie» Sandra Kim
1987 Belgia BrusselBelgia Irland Irland «Hold Me Now» Johnny Logan
1988 Irland DublinIrland Sveits Sveits «Ne partez pas sans moi» Céline Dion
1989 Sveits LausanneSveits Jugoslavia Jugoslavia «Rock Me» Riva
1990 Jugoslavia ZagrebJugoslavia Italia Italia «Insieme: 1992» Toto Cutugno
1991 Italia RomaItalia Sverige Sverige «Fångad av en stormvind» Carola
1992 Sverige MalmöSverige Irland Irland «Why Me?» Linda Martin
1993 Irland MillstreetIrland Irland Irland «In Your Eyes» Niamh Kavanagh
1994 Irland DublinIrland Irland Irland «Rock ‘n’ Roll Kids» Paul Harrington og Charlie McGettigan
1995 Irland DublinIrland Norge Norge «Nocturne» Secret Garden
1996 Norge OsloNorge Irland Irland «The Voice» Eimear Quinn
1997 Irland DublinIrland Storbritannia Storbritannia «Love Shine a Light» Katrina and the Waves
1998 Storbritannia BirminghamStorbritannia Israel Israel «Diva» Dana International
1999 Israel JerusalemIsrael Sverige Sverige «Take Me to Your Heaven» Charlotte Nilsson
2000 Sverige StockholmSverige Danmark Danmark «Fly on the Wings of Love» Olsen Brothers
2001 Danmark KøbenhavnDanmark Estland Estland «Everybody» Tanel PadarDave Benton og 2XL
2002 Estland TallinnEstland Latvia Latvia «I Wanna» Marie N
2003 Latvia RigaLatvia Tyrkia Tyrkia «Everyway That I Can» Sertab Erener
2004 Tyrkia IstanbulTyrkia Ukraina Ukraina «Wild Dances» Ruslana
2005 Ukraina KyivUkraina Hellas Hellas «My Number One» Elena Paparizou
2006 Hellas AthenHellas Finland Finland «Hard Rock Hallelujah» Lordi
2007 Finland HelsingforsFinland Serbia Serbia «Molitva» Marija Šerifović
2008 Serbia BeogradSerbia Russland Russland «Believe» Dima Bilan
2009 Russland MoskvaRussland Norge Norge «Fairytale» Alexander Rybak
2010 Norge OsloNorge Tyskland Tyskland «Satellite» Lena Meyer-Landrut
2011 Tyskland DüsseldorfTyskland Aserbajdsjan Aserbajdsjan «Running Scared» Eldar & Nigar
2012 Aserbajdsjan BakuAserbajdsjan Sverige Sverige «Euphoria» Loreen
2013 Sverige MalmöSverige Danmark Danmark «Only Teardrops» Emmelie de Forest
2014 Danmark KøbenhavnDanmark Østerrike Østerrike «Rise Like a Phoenix» Conchita Wurst
2015 Østerrike WienØsterrike Sverige Sverige «Heroes»  

Måns Zelmerlöw

2016 Sverige StockholmSverige Ukraina Ukraina «1944» Jamala
2017 Ukraina KyivUkraina Portugal Portugal «Amar pelos dois» Salvador Sobral
2018 Portugal LisboaPortugal Israel Israel «Toy» Netta
2019 Israel Tel AvivIsrael Nederland Nederland «Arcade» Duncan Laurence
2020 Konkurransen avlyst på grunn av koronaviruspandemien
2021 Nederland RotterdamNederland Italia Italia «Zitti e buoni» Måneskin
2022 Italia TorinoItalia Ukraina Ukraina «Stefania» Kalush Orchestra
2023 Storbritannia LiverpoolStorbritannia

Sport på TV

Eurovision Eurovision Eurovision Eurovision Eurovision Eurovision

Alle resultater