Sport på TV | Fotball EM | Tour de France | Wimbledon | OL Paris | Diamond League Monaco | VM orientering Edinburgh | NM motbakkeløp| Alle resultater

Resultater Junior VM sjakk 2023

Lignende saker

Resultater og annen informasjon fra Junior VM sjakk som spilles i Mexico City fra 20. september til 1. oktober 2023.

Publisert 20. september 2023 i Resultater

Junior VM sjakk 2023

For spillere under 20 år

Dato

20. september – 1. oktober

Sted

Mexico City – Mexico

Spillere

Norske deltakere:
Ingrid Skaslien (kvinner)
Elham Amar (Åpen klasse)

Resultater

Format

Spillerne spiller fire partier med 15+3 sekunder, står det uavgjort avgjøres kampen med et armageddonparti.

Turneringsoppsett

Date Activity Schedule
20/09/2023 Arrival All day
21/09/2023 Technical meeting 11:00 local time
21/09/2023 Opening ceremony 15:30 local time
21/09/2023 1st round 16:00 local time
22/09/2023 2nd round 10:00 local time
22/09/2023 3rd round 17:00 local time
23/09/2023 4th round 16:00 local time
24/09/2023 5th round 16:00 local time
25/09/2023 Rest day
26/09/2023 6th round 16:00 local time
27/09/2023 7th round 16:00 local time
28/09/2023 8th round 16:00 local time
29/09/2023 9th round 16:00 local time
30/09/2023 10th round 16:00 local time
01/10/2023 11th round 10:00 local time
Prize giving ceremony 19:00 local time

Tidskontroll

90 minutter på de første 40 trekkene. 30 minutter for resten av spillet. I tillegg 30 sekunder ekstra per trekk fra det første trekket.

Alle regler

Resultater

Turneringens hjemmeside

Om Junior VM sjakk

The World Junior Chess Championship is an under-20 chess tournament (players must have been under 20 years old on 1 January in the year of competition) organized by the World Chess Federation (FIDE).

The idea was the brainchild of William Ritson-Morry, who organized the 1951 inaugural event to take place in Birmingham, England. Subsequently, it was held every two years until 1973, when an annual schedule was adopted. In 1983, a separate tournament for girls was established.

Some players are seeded into the tournament based on Elo rating and top finishes in previous championships. The first championship was an 11-round Swiss system tournament. In subsequent championships, the entrants were divided into sections, and preliminary sectional tournaments were used to establish graded finals sections (Final A, Final B, etc.). Since 1975 the tournaments have returned to the Swiss format.

Originally the winner of the open tournament was awarded the title International Master if he had not already received it. Currently the winner receives the Grandmaster title, and the second and third-place finishers receive the International Master titles (FIDE 2004, 1.2). The winner of the girls’ tournament receives the Woman Grandmaster title, and the second and third-place finishers receive the Woman International Master titles (FIDE 2004, 1.2).

Four winners – Boris SpasskyAnatoly KarpovGarry Kasparov and Viswanathan Anand – have gone on to win the World Chess Championship.

Tidligere vinnere av Junior VM sjakk

Menn

No. Year Location Champion Winning country
1 1951 Coventry/Birmingham Borislav Ivkov  Yugoslavia
2 1953 Copenhagen Oscar Panno  Argentina
3 1955 Antwerp Boris Spassky  Soviet Union
4 1957 Toronto William Lombardy  United States
5 1959 Münchenstein Carlos Bielicki  Argentina
6 1961 The Hague Bruno Parma  Yugoslavia
7 1963 Vrnjačka Banja Florin Gheorghiu  Romania
8 1965 Barcelona Bojan Kurajica  Yugoslavia
9 1967 Jerusalem Julio Kaplan  Puerto Rico
10 1969 Stockholm Anatoly Karpov  Soviet Union
11 1971 Athens Werner Hug   Switzerland
12 1973 Teesside Alexander Beliavsky  Soviet Union
13 1974 Manila Anthony Miles  England
14 1975 Tjentište Valery Chekhov  Soviet Union
15 1976 Groningen Mark Diesen  United States
16 1977 Innsbruck Artur Yusupov  Soviet Union
17 1978 Graz Sergey Dolmatov  Soviet Union
18 1979 Skien Yasser Seirawan  United States
19 1980 Dortmund Garry Kasparov  Soviet Union
20 1981 Mexico City Ognjen Cvitan  Yugoslavia
21 1982 Copenhagen Andrei Sokolov  Soviet Union
22 1983 Belfort Kiril Georgiev  Bulgaria
23 1984 Kiljava Curt Hansen  Denmark
24 1985 Sharjah Maxim Dlugy  United States
25 1986 Gausdal Walter Arencibia  Cuba
26 1987 Baguio Viswanathan Anand  India
27 1988 Adelaide Joël Lautier  France
28 1989 Tunja Vasil Spasov  Bulgaria
29 1990 Santiago Ilya Gurevich  United States
30 1991 Mamaja Vladimir Akopian  Soviet Union
31 1992 Buenos Aires Pablo Zarnicki  Argentina
32 1993 Kozhikode Igor Miladinović  FR Yugoslavia
33 1994 Matinhos Helgi Grétarsson  Iceland
34 1995 Halle Roman Slobodjan  Germany
35 1996 Medellín Emil Sutovsky  Israel
36 1997 Żagań Tal Shaked  United States
37 1998 Kozhikode Darmen Sadvakasov  Kazakhstan
38 1999 Yerevan Aleksandr Galkin  Russia
39 2000 Yerevan Lázaro Bruzón  Cuba
40 2001 Athens Péter Ács  Hungary
41 2002 Goa Levon Aronian  Armenia
42 2003 Nakhchivan Shakhriyar Mamedyarov  Azerbaijan
43 2004 Kochi Pentala Harikrishna  India
44 2005 Istanbul Shakhriyar Mamedyarov  Azerbaijan
45 2006 Yerevan Zaven Andriasian  Armenia
46 2007 Yerevan Ahmed Adly  Egypt
47 2008 Gaziantep Abhijeet Gupta  India
48 2009 Puerto Madryn Maxime Vachier-Lagrave  France
49 2010 Chotowa Dmitry Andreikin  Russia
50 2011 Chennai Dariusz Świercz  Poland
51 2012 Athens Alexander Ipatov  Turkey
52 2013 Kocaeli Yu Yangyi  China
53 2014 Pune Lu Shanglei  China
54 2015 Khanty-Mansiysk Mikhail Antipov  Russia
55 2016 Bhubaneswar Jeffery Xiong  United States
56 2017 Tarvisio Aryan Tari  Norway
57 2018 Gebze Parham Maghsoodloo  Iran
58 2019 New Delhi Evgeny Shtembuliak  Ukraine
59 2022 Cala Gonone[1] Abdulla Gadimbayli  Azerbaijan

Kvinner

No. Year Location Champion Winning country
1 1982 Senta Agnieszka Brustman  Poland
2 1983 Mexico City Fliura Khasanova  Soviet Union
3 1985 Dobrna Ketevan Arakhamia  Soviet Union
4 1986 Vilnius Ildikó Mádl  Hungary
5 1987 Baguio Camilla Baginskaite  Soviet Union
6 1988 Adelaide Alisa Galliamova  Soviet Union
7 1989 Tunja Ketino Kachiani  Soviet Union
8 1990 Santiago Ketino Kachiani  Soviet Union
9 1991 Mamaja Nataša Bojković  Yugoslavia
10 1992 Buenos Aires Krystyna Dąbrowska  Poland
11 1993 Kozhikode Nino Khurtsidze  Georgia
12 1994 Matinhos Zhu Chen  China
13 1995 Halle Nino Khurtsidze  Georgia
14 1996 Medellín Zhu Chen  China
15 1997 Żagań Harriet Hunt  England
16 1998 Kozhikode Hoang Thanh Trang  Vietnam
17 1999 Yerevan Maria Kouvatsou  Greece
18 2000 Yerevan Xu Yuanyuan  China
19 2001 Athens Humpy Koneru  India
20 2002 Goa Zhao Xue  China
21 2003 Nakhchivan Nana Dzagnidze  Georgia
22 2004 Kochi Ekaterina Korbut  Russia
23 2005 Istanbul Elisabeth Pähtz  Germany
24 2006 Yerevan Shen Yang  China
25 2007 Yerevan Vera Nebolsina  Russia
26 2008 Gaziantep Harika Dronavalli  India
27 2009 Puerto Madryn Soumya Swaminathan  India
28 2010 Chotowa Anna Muzychuk  Slovenia
29 2011 Chennai Deysi Cori  Peru
30 2012 Athens Guo Qi  China
31 2013 Kocaeli Aleksandra Goryachkina  Russia
32 2014 Pune Aleksandra Goryachkina  Russia
33 2015 Khanty-Mansiysk Nataliya Buksa  Ukraine
34 2016 Bhubaneswar Dinara Saduakassova  Kazakhstan
35 2017 Tarvisio Zhansaya Abdumalik  Kazakhstan
36 2018 Gebze Aleksandra Maltsevskaya  Russia
37 2019 New Delhi Polina Shuvalova  Russia
38 2022 Cala Gonone Govhar Beydullayeva  Azerbaijan
Alle resultater