Sport på TV | Tour de France | OL Paris | Champions Chess Tour | U18 EM Friidrett | The Open golf | Landsskytterstevne | Diamond League London| Alle resultater

Resultater Stockholm Marathon 2024

Lignende saker

Startlister og resultater Stockholm Marathon lørdag 1. juni 2024.

Publisert 1. juni 2024 i Resultater

Stockholm Marathon 2024

Dato

1. juni

Sted

Stockholm – Sverige

Startlister

Resultater (live)

Alle norske resultater

Menn, topp 10

Kvinner, topp 10

Livestream

Om Stockholm Marathon

Från starten på Östermalm, via Vasastans puls, Kungsholmens vattenstråk och maffiga Stockholms Stadshus.

Upplev Gamla Stans historiska kärna med kungliga slottet som ledsagare, naturen på Djurgården, och härliga Södermalm, innan banan tar dig tillbaka till den unika målgången på Stockholm Stadion, skådeplats för Olympiska spelen 1912.

Här får alla känslorna utlopp med den glimrande medaljen runt din hals och armarna sträckta mot skyn av glädje! adidas Stockholm Marathon är ett av Europas största maratonlopp. Vi vågar också lova att det är ett av världens allra vackraste!

Hjemmeside

Løype

Værvarsel

Tidligere vinnere Stockholm Marathon

Menn

Year Athlete Country Time[b]
1979 Jukka Toivola  Finland 2:17:35
1980 Jeff Wells  United States 2:15:49
1981 Bill Rodgers  United States 2:13:26
1982 Kjell-Erik Ståhl  Sweden – Hässleholms AIS 2:19:20
1983 Hugh Jones  United Kingdom 2:11:37
1984 Agapius Masong  Tanzania 2:13:47
1985 Tommy Persson  Sweden – Heleneholms IF 2:17:18
1986 Kjell-Erik Ståhl  Sweden – Enhörna IF 2:12:33
1987 Kevin Forster  United Kingdom 2:13:52
1988 Suleiman Nyambui  Tanzania 2:14:26
1989 Dave Clarke  United Kingdom 2:13:34
1990 Simon Naali  Tanzania 2:13:04
1991 Åke Eriksson  Sweden – Hässelby SK 2:12:38
1992 Hugh Jones  United Kingdom 2:15:58
1993 Daniel Mbuli  South Africa 2:16:30
1994 Tesfaye Bekele  Ethiopia 2:14:06
1995 Åke Eriksson  Sweden – Hässelby SK 2:14:29
1996 Tesfaye Bekele  Ethiopia 2:15:05
1997 Benson Masya  Kenya 2:17:22
1998 Martin Ojuko  Kenya 2:16:12
1999 Alfred Shemweta  Sweden – Flemingsbergs SK 2:14:52
2000 Alfred Shemweta  Sweden – Flemingsbergs SK 2:18:49
2001 Anders Szalkai  Sweden – Spårvägens FK 2:18:17
2002 Mytahar Echchadi  Morocco 2:18:20
2003 Josphat Chemjor  Kenya 2:18:14
2004 Joseph Riri  Kenya 2:16:12
2005 Kasirayi Sita  Zimbabwe 2:13:28
2006 Philipp Bandawe  Zimbabwe 2:17:01
2007 Philipp Bandawe  Zimbabwe 2:20:56
2008 Willy Korir  Kenya 2:16:03
2009 Paul Kogo  Kenya 2:15:34
2010 Joseph Lagat  Kenya 2:12:48
2011 Shume Gerbaba  Ethiopia 2:14:07
2012 Methkal Abu Drais  Jordan 2:19:16
2013 Shume Gerbaba  Ethiopia 2:16:13
2014 Benjamin Bitok  Kenya 2:13:21
2015 Yekeber Bayabel  Ethiopia 2:18:22
2016 Stanley Koech  Kenya 2:10:58
2017 Abrha Milaw  Ethiopia 2:11:36
2018 Lawi Kiptui  Kenya 2:13:30
2019 Nigussie Sahlesilassie  Ethiopia 2:10:10
2020 cancelled due to coronavirus pandemic[3]
2021 Fikadu Teferi  Ethiopia 2:12:23
2022 Felix Kirwa  Kenya 2:11:08
2023 Ashenafi Moges  Ethiopia 2:10:32

Kvinner

Year Athlete Country Time[b]
1979 Heide Brenner  West Germany 2:47:06
1980 Ingrid Kristiansen  Norway 2:38:45
1981 Ingrid Kristiansen  Norway 2:41:34
1982 Ingrid Kristiansen  Norway 2:34:26
1983 Tuulikki Räisänen  Sweden – Enhörna IF 2:36:58
1984 Ria Van Landeghem  Belgium 2:34:13
1985 Jeanette Nordgren  Sweden – IK Vikingen 2:36:43
1986 Evy Palm  Sweden – Mölndals AIK 2:34:42
1987 Evy Palm  Sweden – Mölndals AIK 2:35:14
1988 Grete Waitz  Norway 2:28:24
1989 Evy Palm  Sweden – Mölndals AIK 2:33:26
1990 Midde Hamrin  Sweden – Mölndals AIK 2:37:07
1991 Midde Hamrin  Sweden – Mölndals AIK 2:36:15
1992 Linda Milo  Belgium 2:39:10
1993 Grete Kirkeberg  Norway 2:37:58
1994 Irina Sklarenko Ukraine Ukraine 2:40:34
1995 Ingmarie Nilsson  Sweden – Ullevi Friidrott 2:33:03
1996 Grete Kirkeberg  Norway 2:36:40
1997 Anita Håkenstad  Norway 2:33:26
1998 Grete Kirkeberg  Norway 2:37:39
1999 Marie Söderström-Lundberg  Sweden – Hässelby SK 2:36:55
2000 Marie Söderström-Lundberg  Sweden – Hässelby SK 2:37:57
2001 Esther Kiplagat  Kenya 2:29:55
2002 Lena Gavelin  Sweden – BIF Jamtrennarna 2:33:48
2003 Marie Söderström-Lundberg  Sweden – Hässelby SK 2:35:07
2004 Rita Jeptoo  Kenya 2:35:14
2005 Tina María Ramos  Spain 2:41:31
2006 Anna Rahm  Sweden – Rånäs 2:36:35
2007 Kirsten Otterbu  Norway 2:37:02
2008 Isabellah Andersson  Sweden – Hässelby SK 2:34:14
2009 Isabellah Andersson  Sweden – Hässelby SK 2:33:52
2010 Isabellah Andersson  Sweden – Hässelby SK 2:31:35
2011 Isabellah Andersson  Sweden – Hässelby SK 2:37:28
2012 Derebe Godana  Ethiopia 2:40:19
2013 Isabellah Andersson  Sweden – Hässelby SK 2:33:49
2014 Isabellah Andersson  Sweden – Hässelby SK 2:32:28
2015 Isabellah Andersson  Sweden – Hässelby SK 2:34:14
2016 Jane Onyangi  Kenya 2:31:45
2017 Konjit Tilahun  Ethiopia 2:35:45
2018 Mikaela Larsson  Sweden 2:40:28
2019 Aberash Fayesa  Ethiopia 2:33:38
2020 cancelled due to coronavirus pandemic[3]
2021 Atalel Anmut  Ethiopia 2:29:03
2022 Tsige Haileslase  Ethiopia 2:31:48
2023 Sifan Melaku  Ethiopia 2:30:44

Flera resultater

Alle resultater