Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultater Ungdomsbirken G16 2024

Lignende saker

Resultater fra Ungdomsbirken G16 som arrangeres søndag 17. mars 2024.

Publisert 17. mars 2024 i Resultater

Resultater fra alle klasser i Ungdomsbirken 2024

Resultater fra Birkebeinerrennet 2024

Ungdomsbirken G16 2024

Start kl 12.00

Resultater

Pl Stnr Deltaker Klubb Sjusjøen Sagmyra Kubruveita Forvarsel Tid
1 30035 Halvor Sellesbakk Byåsen IL 0:00:23.9 0:22:05.9 0:29:09.2 0:32:30.7 0:35:50.1
2 30060 Valter Blomberg 0:00:26.6 0:22:07.0 0:29:08.9 0:32:31.1 0:35:51.4
3 30001 Theo Malm Vreta somk 0:00:23.2 0:22:07.1 0:29:09.6 0:32:31.1 0:35:51.9
4 30034 Brage Bjerkeli Molde og omegn IF 0:00:24.4 0:22:05.2 0:29:09.6 0:32:30.8 0:35:57.1
5 30075 Filip Bjørgen Leinslie Lundamo IL 0:00:26.0 0:22:15.9 0:29:13.5 0:32:43.4 0:36:18.1
6 30095 Magnus Lande Byåsen IL 0:00:27.1 0:22:15.6 0:29:13.3 0:32:44.5 0:36:18.4
7 30021 Torarin Osland Byåsen IL 0:00:26.5 0:22:15.7 0:29:14.6 0:32:43.8 0:36:19.4
8 30119 Oskar Lunde 0:00:25.1 0:22:16.7 0:29:13.7 0:32:44.1 0:36:20.0
9 30036 Emil Stabekk Klingen Strandbygda Ski 0:00:24.5 0:22:15.1 0:29:14.0 0:32:45.7 0:36:22.3
10 30010 Tobias Øwre-Johnsen LØRENSKOG SKIKLUBB 0:00:22.8 0:22:08.1 0:29:10.3 0:32:49.5 0:36:35.1
11 30117 Ulrik Jåvoll Hagen Brandbu 0:00:27.3 0:22:16.1 0:29:32.4 0:33:08.3 0:36:48.8
12 30025 David Engesæter Førde il 0:00:25.3 0:22:16.0 0:29:21.0 0:33:08.0 0:36:59.3
13 30027 Mattis Hansen Eidsvold Værks Skiklub 0:00:24.6 0:22:33.5 0:29:49.9 0:33:28.1 0:37:10.4
14 30007 Oliver Holum-Jakobsen Moelven IL/Team Sjusjøen 0:00:25.1 0:22:33.2 0:29:56.3 0:33:40.4 0:37:23.1
15 30044 Baste Høyerholt Idrettslaget Try 0:00:25.6 0:22:54.9 0:30:08.4 0:33:44.2 0:37:24.2
16 30064 Henrik Holberg HEMING IL 0:00:24.9 0:22:53.8 0:30:07.9 0:33:45.0 0:37:24.6
17 30070 Iver Vartdal Emblem IL 0:00:26.1 0:22:57.7 0:30:07.5 0:33:46.1 0:37:25.2
18 30032 Sigurd Storvik Grønvold Hakadal 0:00:24.5 0:22:53.8 0:30:06.9 0:33:45.7 0:37:26.3
19 30049 Emil Tenold Skedsmo Skiklubb 0:00:26.6 0:22:53.4 0:30:07.9 0:33:48.4 0:37:42.5
20 30002 Bjørnar Øhrn Johansen Njård 0:00:23.6 0:22:53.9 0:30:16.6 0:33:57.6 0:37:49.1
21 30020 Elias Nordklev TRY IL 0:00:23.9 0:23:20.2 0:30:35.2 0:34:16.0 0:37:56.1
22 30045 Magnus Wøllo 0:00:23.8 0:23:04.9 0:30:31.7 0:34:12.6 0:37:56.6
23 30107 Linus Stjern Strand Byåsen IL 0:00:25.6 0:22:58.9 0:30:23.5 0:34:11.0 0:37:57.2
24 30053 Markus Solli Sorthe IL Hjelset-Fram 0:00:25.6 0:23:16.1 0:30:36.8 0:34:22.5 0:38:10.0
25 30038 Torbjørn Grindheim Otra Il 0:00:24.6 0:23:11.0 0:30:37.1 0:34:17.6 0:38:10.1
26 30009 Fredrik Aune Aakerli Heimdal Ski 0:00:23.5 0:23:24.0 0:30:53.7 0:34:36.9 0:38:15.1
27 30072 Henrik Kampen Ellingvåg Lyn Ski 0:00:27.3 0:23:38.7 0:30:53.6 0:34:34.1 0:38:15.6
28 30015 Andreas Ljåstad Hakadal IL 0:00:24.1 0:23:40.4 0:30:53.2 0:34:34.3 0:38:15.7
29 30004 Vebjørn Orheim Mundal Sogndal IL 0:00:23.4 0:23:40.4 0:30:52.7 0:34:33.2 0:38:18.8
30 30042 Peder Nupen-Breivik HEMING IL 0:00:26.3 0:23:30.0 0:30:46.7 0:34:34.7 0:38:19.7
31 30056 Markus Rekstad Byåsen IL 0:00:24.4 0:23:23.5 0:30:47.1 0:34:35.9 0:38:23.0
32 30022 Kristian Skjeflo Unhjem Isfjorden IL 0:00:28.6 0:23:42.4 0:30:53.2 0:34:34.4 0:38:24.6
33 30135 Fredrik Fyksen Aas Idrettslaget Try 0:00:27.6 0:23:29.4 0:30:54.0 0:34:35.3 0:38:24.6
34 30067 Jonatan Herman Lysheden-Vogt Konnerud IL 0:00:28.7 0:23:49.5 0:31:01.6 0:34:46.9 0:38:38.2
35 30043 Erlend Hellerud Øpstad Asker Skiklubb 0:00:26.2 0:23:38.2 0:31:04.3 0:34:58.1 0:38:46.5
36 30090 Iver Tjelle Jacobsen 0:00:27.9 0:23:51.9 0:31:16.8 0:35:04.6 0:38:47.0
37 30051 Anton Foss Kjelsås IL 0:00:25.6 0:23:51.5 0:31:17.0 0:35:05.3 0:38:47.0
38 30026 Cody Øiseth Asker Skiklubb 0:00:25.1 0:23:44.9 0:31:18.4 0:35:05.1 0:38:48.1
39 30071 Vegard Sundal Byåsen IL 0:00:26.5 0:22:49.6 0:31:16.7 0:35:02.5 0:38:48.8
40 30069 Lars Hermund Haug Moss skiklubb 0:00:25.9 0:23:41.6 0:31:11.2 0:35:02.5 0:38:49.6
41 30062 Peder Hagen Strandbygda Ski 0:00:25.6 0:23:52.7 0:31:17.0 0:35:05.1 0:38:54.7
42 30059 Oliver Gjethammer IL TRY 0:00:27.1 0:23:32.1 0:30:46.7 0:34:34.1 0:39:04.1
43 30003 Hans Øyvind Sundve Konnerud IL 0:00:25.1 0:24:12.0 0:31:26.4 0:35:14.0 0:39:06.3
44 30066 Sander Torkildsen-Husvik Lyn Ski 0:00:29.1 0:23:55.2 0:31:26.4 0:35:18.1 0:39:06.6
45 30100 Elias Lande Olsen Idrettslaget Jutul 0:00:27.8 0:24:05.3 0:31:27.1 0:35:13.5 0:39:06.7
46 30018 Kilian Köhler-Olsen Gjelleråsen IF / Team Nittedal 0:00:23.5 0:24:07.1 0:31:25.4 0:35:14.7 0:39:09.8
47 30012 Simen Bøygard Konnerud IL 0:00:24.1 0:24:06.6 0:31:30.4 0:35:18.4 0:39:11.3
48 30011 Nicolay Herlofson Sandøy HEMING IL 0:00:24.1 0:23:52.3 0:31:18.0 0:35:16.1 0:39:11.5
49 30093 Håvard Kraggerud Wadahl Tormod Skilag 0:00:30.6 0:24:03.0 0:31:26.7 0:35:17.6 0:39:15.2
50 30019 Olav Sirekrok Gjesdal IL 0:00:24.9 0:24:32.8 0:31:50.9 0:35:33.6 0:39:20.3
51 30079 Alfred Haavik Dretvik Inderøy IL 0:00:28.5 0:24:32.4 0:31:47.9 0:35:36.1 0:39:20.6
52 30065 Emil Krangnes Ådal IL/Team SkiXtreme 0:00:26.9 0:24:15.6 0:31:39.4 0:35:34.1 0:39:21.4
53 30058 Bjørnar Skjeflo Unhjem Isfjorden IL 0:00:28.6 0:24:21.8 0:31:49.3 0:35:33.1 0:39:21.4
54 30120 Håkon Breie SVIL 0:00:27.5 0:24:13.0 0:31:40.8 0:35:33.6 0:39:22.2
55 30132 Kristian Glad Konnerud IL 0:00:26.9 0:24:05.9 0:31:33.4 0:35:31.6 0:39:22.6
56 30123 Ludvig Johansson Täby IS Skidor 0:00:27.3 0:24:26.5 0:31:51.5 0:35:42.1 0:39:31.5
57 30124 Eik Viljar Nertun Jøsendal Gjelleråsen ski/team Nittedal/team Skitrain 0:00:27.6 0:24:22.5 0:31:50.6 0:35:38.6 0:39:32.3
58 30047 Emrik Heesch Holmen Idrettslaget Try 0:00:26.4 0:24:35.0 0:31:50.9 0:35:42.8 0:39:32.8
59 30048 Lars Teigland Støre Jutul Il 0:00:26.6 0:24:11.5 0:31:47.1 0:35:41.7 0:39:33.1
60 30082 Ulrik Engeseth Lyn Ski 0:00:29.1 0:24:33.0 0:31:50.4 0:35:41.1 0:39:33.6
61 30037 Martin Gunnes Kozar Njård 0:00:27.1 0:24:15.9 0:31:49.9 0:35:42.5 0:39:35.3
62 30005 Magnus Vestmo Almåsbak Grue IL 0:00:25.6 0:24:15.2 0:31:51.8 0:35:41.1 0:39:36.2
63 30121 Henrik Mikkelsen Foros Fossum IF 0:00:29.0 0:24:49.1 0:32:17.1 0:36:08.8 0:40:00.6
64 30050 Iver Olstad Sør-Fron il 0:00:26.9 0:24:34.5 0:32:18.6 0:36:08.3 0:40:02.7
65 30057 Ulrik Helmen Trontveit Sjåstad/Vestre Lier IL 0:00:27.3 0:24:10.1 0:31:52.6 0:35:56.3 0:40:08.5
66 30016 Frode Wallberg HEMING IL 0:00:25.5 0:24:34.0 0:32:01.0 0:36:09.5 0:40:10.5
67 30054 Herman Troye Eide HEMING IL 0:00:25.4 0:23:51.4 0:31:16.4 0:35:32.3 0:40:11.7
68 30013 Eirik Kaas Strande Try 0:00:23.7 0:25:00.6 0:32:31.3 0:36:25.5 0:40:13.6
69 30127 Kristoffer Ljønes Gjerdrum IL 0:00:32.1 0:24:58.6 0:32:34.5 0:36:27.0 0:40:14.3
70 30006 Tobias Rinde Skarphedin Langrenn 0:00:24.6 0:24:15.2 0:32:18.9 0:36:14.7 0:40:14.5
71 30030 Sondre Sandaker Oseberg skiklubb 0:00:28.3 0:24:37.6 0:32:18.0 0:36:16.3 0:40:18.1
72 30112 Tobias Tømte Hakadal IL/Team Nittedal 0:00:27.8 0:24:56.5 0:32:31.9 0:36:26.1 0:40:20.3
73 30023 Peter Mathias Wahl HEMING IL 0:00:26.6 0:24:56.7 0:32:32.4 0:36:25.7 0:40:21.0
74 30109 Magnus Torgersen Røa Allianseidrettslag 0:00:29.3 0:25:01.5 0:32:33.4 0:36:25.3 0:40:21.7
75 30068 Gaute Hernæs Doseth Sør-Fron il 0:00:27.5 0:24:17.5 0:31:57.2 0:36:04.3 0:40:22.1
76 30080 Tobias Elle-Dietrichson Lyn Ski 0:00:27.2 0:24:59.5 0:32:32.9 0:36:26.5 0:40:29.0
77 30140 Erling Bogsti MOELV IL 0:00:30.3 0:24:56.0 0:32:36.2 0:36:44.5 0:40:52.3
78 30024 Lauritz Wiig Bærums Verk Hauger 0:00:26.4 0:24:56.6 0:32:37.3 0:36:45.0 0:40:53.6
79 30134 Andreas Fyksen Aas Idrettslaget Try 0:00:29.6 0:25:10.7 0:32:58.4 0:37:10.3 0:41:13.2
80 30106 Emil Alexander Steinbru Saugen Eidsvold Værks Skiklub 0:00:29.0 0:25:13.6 0:33:08.1 0:37:12.3 0:41:14.6
81 30131 Kristoffer Ødemark Aaby 0:00:28.3 0:25:02.6 0:32:58.8 0:37:04.2 0:41:19.1
82 30085 Ulrik Aleksander Fjell Heming 0:00:29.0 0:25:22.4 0:33:08.5 0:37:09.2 0:41:21.4
83 30114 Nils Erlend Soldal Ursin Koll IL 0:00:29.5 0:25:22.1 0:33:21.6 0:37:30.6 0:41:40.4
84 30091 Endre Klethagen Jokstad Kjelsås 0:00:30.9 0:26:03.0 0:33:41.7 0:37:47.1 0:41:47.1
85 30113 Sondre Malecki Ulsaker Kjelsås 0:00:30.1 0:25:53.1 0:33:43.3 0:37:46.9 0:41:47.8
86 30029 PEDER KLOUMAN Heming 0:00:26.2 0:25:39.8 0:33:31.7 0:37:44.1 0:41:56.5
87 30096 Mads Agner Matheson IL Jardar 0:00:29.6 0:25:34.3 0:33:32.1 0:37:44.7 0:41:57.6
88 30136 Jesper Keilman Lyn Ski 0:00:28.1 0:26:10.9 0:33:54.9 0:37:58.0 0:42:05.4
89 30111 Ola Aaberg Tveitereid Lyn Ski 0:00:30.3 0:26:03.6 0:33:55.4 0:37:59.7 0:42:06.1
90 30115 Sebastian Wettergreen Fossum Idrettsforening 0:00:29.5 0:25:49.0 0:33:51.2 0:38:15.5 0:42:30.3
91 30081 Herman Engeseth Lyn Ski 0:00:27.2 0:26:06.6 0:34:01.6 0:38:17.8 0:42:34.6
92 30055 Noah Nicolai Hartz Moe Lyn Ski 0:00:28.0 0:26:26.3 0:34:34.2 0:38:51.7 0:43:01.4
93 30129 Nikolai Røsåsen Eidsvold Værk Skiklub 0:00:30.3 0:26:42.8 0:34:46.9 0:38:57.1 0:43:05.2
94 30017 Filip Kollerud Konnerud IL 0:00:25.7 0:26:30.7 0:34:31.6 0:38:55.1 0:43:06.9
95 30143 Erik Tobias Sommerstad Heming 0:00:28.3 0:25:55.0 0:34:13.7 0:38:37.1 0:43:08.6
96 30125 Jørgen Kjerstadmo Ringkollen Skiklubb 0:00:29.6 0:25:41.0 0:33:57.0 0:38:18.6 0:43:11.5
97 30086 Oskar Eriksen Gilje Røa Allianseidrettslag 0:00:29.7 0:26:33.4 0:34:56.4 0:39:07.4 0:43:28.2
98 30138 Ludvig Langøygard Frol IL 0:00:29.7 0:26:29.1 0:34:52.1 0:39:12.0 0:43:29.0
99 30133 Arnt Wessel Mengshoel Moelven IL/Team Sjusjøen 0:00:30.1 0:26:26.1 0:34:42.9 0:39:12.2 0:43:36.1
100 30031 Tobias Bjønnes Olsen Konnerud IL 0:00:26.6 0:26:42.6 0:35:06.6 0:39:22.8 0:43:44.0
101 30052 Svein Nikolai Helling Konnerud IL 0:00:26.9 0:25:45.8 0:34:15.6 0:38:58.7 0:43:56.6
102 30046 Vegard Solhaug Isaksen Lillomarka skiklubb 0:00:30.7 0:27:01.9 0:35:17.8 0:39:44.4 0:44:12.7
103 30137 Magnus Lia Bjørnbakken Odal Skiklubb 0:00:30.2 0:27:12.2 0:35:46.8 0:40:00.7 0:44:20.0
104 30089 Christoffer Hermansen Eidsvoll Verk skiklubb 0:00:31.4 0:26:57.8 0:35:37.5 0:40:00.5 0:44:25.2
105 30130 Mikal Sagatun-Langleite Lyn Ski 0:00:30.7 0:27:35.4 0:35:53.3 0:40:15.6 0:44:36.8
106 30088 Simen Midtseim Halvorsrud Odal Skiklubb 0:00:30.3 0:27:16.0 0:35:50.8 0:40:09.7 0:44:41.2
107 30126 Andreas Kristiansen Oseberg Skilag 0:00:30.7 0:27:46.7 0:36:11.3 0:40:34.0 0:44:51.6
108 30098 Sindre Mikalsen Holmen langrenn 0:00:28.0 0:27:23.8 0:35:48.4 0:40:16.6 0:44:58.3
109 30087 Fredrik Gillesen Høy Lyn Ski 0:00:29.6 0:27:26.4 0:35:54.2 0:40:24.3 0:45:01.3
110 30141 Emil Olsson Tynset IF 0:00:33.2 0:28:03.4 0:36:20.0 0:40:46.7 0:45:14.4
111 30104 Nils Christoffer Sand 0:00:31.8 0:27:37.6 0:36:20.9 0:40:53.2 0:45:34.0
112 30083 Håkon Falck-Øien Fossum IF 0:00:29.7 0:27:38.3 0:36:22.7 0:40:57.1 0:45:35.7
113 30116 Hans Kristian Wiger Vikersund Langrenn 0:00:30.1 0:28:27.1 0:37:07.4 0:41:45.1 0:46:06.3
114 30078 Oskar Jørgensen Brenna Nes Ski 0:00:33.8 0:27:38.1 0:36:57.2 0:41:51.0 0:46:33.8
115 30103 Oscar Riise Lyn Ski 0:00:29.7 0:28:28.1 0:37:35.4 0:42:31.7 0:47:14.5
116 30110 Adam Tormodsønn Solberg Kjelsås 0:00:31.1 0:28:48.5 0:37:44.7 0:42:34.5 0:47:23.9
117 30094 Simen Kragtorp Aarstad Rømskog Il 0:00:32.2 0:29:23.6 0:38:20.6 0:43:14.9 0:47:50.8
118 30077 Martin Brendengen Bækkelagets SK 0:00:28.7 0:28:48.6 0:38:04.8 0:43:04.0 0:47:52.7
119 30097 Mathias Melsom-Johansen 0:00:33.5 0:29:17.8 0:38:12.0 0:43:05.7 0:48:00.6
120 30092 Albert Kofoed-Steen Oppegård IL 0:00:31.2 0:29:44.2 0:38:40.5 0:43:35.0 0:48:22.7
121 30073 Sondre Oldervik Andersen Bækkelagets Sportsklubb 0:00:30.9 0:29:23.7 0:38:26.5 0:43:31.1 0:48:28.6
122 30118 Ola Helset Lillehammer ck 0:00:30.5 0:29:29.1 0:38:50.8 0:43:48.3 0:48:41.1
123 30105 Alfred Holtan Sanderud Årvoll IL 0:00:32.5 0:30:16.3 0:39:30.7 0:44:18.9 0:49:09.3
124 30076 Peder Bjørkhaug Kjelsås IL 0:00:35.7 0:31:43.0 0:41:37.1 0:47:17.8 0:52:33.4
125 30074 Tobias Eriksen Andersgaard Årvoll IL 0:00:35.0 0:31:59.7 0:41:53.5 0:47:23.7 0:52:46.6
126 30142 Andreas Nyland Aspelund Koll 0:00:32.2 0:33:58.3 0:44:26.1 0:50:02.6 0:55:37.8
127 30102 Morten Rasch-Olsen Høybråten og Stovner IL 0:00:35.0 0:35:35.7 0:46:04.4 0:51:34.6 0:57:05.7

Søk i startlistene

Om Ungdomsbirken

20. utgave

Dato

Søndag 17. mars

Sted

Sjusjøen – Lillehammer, Innlandet

Distanse

15 km klassisk

Starttider

Foreløpig starttid Klasse
10.00 Gutter 16 år
10.10 Gutter 15 år
10.20 Jenter 16 år
10.30 Gutter 14 år
10.40 Jenter 15 år
10.50 Gutter 13 år
11.00 Jenter 14 år
11.10 Jenter 13 år
11.20 Gutter 12 år
11.30 Jenter 12 år

Om Ungdomsbirken

UngdomsBirken ski søndag 17. mars 2024
Velkommen til UngdomsBirken ski som arrangeres for 20. gang.
Her møtes mosjonister og aktive side om side. Løypa er ca 15 km med start på Sjusjøen og mål på Birkebeineren Skistadion, Lillehammer. Rennet går i klassisk stil og alle deltakere må bære sekk som skal veie minst 1,5 kg under hele rennet. Alder: 12-16 år pr 31.12.24

Løypekart

Værvarsel

Webcamera fra løypa

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norge Trygve Beisvåg
1933 Norge Arne Rustadstuen
1934 Norge Arne Rustadstuen (2)
1935 Norge Olaf Hoffsbakken
1936 Norge Oscar Gjøslien
1937 Norge Gunnar Hansveen
1938 Norge Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norge Hallvard Eggset
1940 Norge Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norge Leif Haugen
1947 Norge Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norge Ola Kveberg
1950 Norge Gunnar Hermansen (2)
1951 Norge Thorfinn Staff Eid
1952 Norge Odd Nyborg
1953 Norge Johs. Woxen
1954 Norge Johan Østvang
1955 Norge Oddmund Jensen
1956 Norge Einar Skaaren
1957 Norge Oddmund Jensen (2)
1958 Norge Oddmund Jensen (3)
1959 Norge Einar Skaaren (2)
1960 Norge Martin Stokken
1961 Norge Ole Ellefsæter
1962 Norge Oddmund Jensen (4)
1963 Norge Magnar Ingebrigtsli
1964 Norge Egil Tvedt
1965 Norge Oddmund Jensen (5)
1966 Norge Egil Tvedt
1967 Norge Ivar Skogsrud
1968 Norge Erik Solberg Johansen
1969 Norge Niri Helleberg
1970 Norge Arne Vehus
1971 Norge Bjørn Arvnes
1972 Norge Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norge Per Knotten
1974 Norge Dag Anmarkrud
1975 Norge Ivar Formo
1976 Norge Audun Kolstad Norge Berit Mørdre Lammedal
1977 Norge Audun Kolstad (2) Norge Valborg Østberg
1978 Norge Anders Bakken Norge Birgit Øverby Tennøe
1979 Norge Anders Bakken (2) Norge Anna Bjørgan
1980 Norge Dag Atle Bjørkheim Norge Anna Bjørgan (2)
1981 Sverige Sven-Åke Lundbäck Norge Vigdis Rønning
1982 Norge Dag Atle Bjørkheim (2) Norge Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norge Per Knut Aaland Norge Hilde Riis
1984 Norge Magnar Rismyhr Norge Gry Oftedal
1985 Sverige Ola Hassis Norge Gry Oftedal (2)
1986 Sverige Örjan Blomquist Norge Ellen Grepperud
1987 Canada Pierre Harvey Norge Astrid Dæhlie
1988 Norge Jo Helgestad Norge Elisabeth Tharaldsen
1989 Norge John Kvale Norge Marthe Flugstad
1990 Norge Per Knut Aaland (2) Norge Mona Fugli
1991 Norge Per Knut Aaland (3) Norge Ragnhild Bratberg
1992 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset Norge Anne Jahren
1993 Russland Aleksandr Golubev Norge Astrid Kristin Ruud
1994 Norge Erling Jevne Norge Marit Elveos
1995 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norge Unni Ødegård
1996 Norge Erling Jevne (2) Norge Marit Mikkelsplass
1997 Norge Erling Jevne (3) Norge Marthe Flugstad (2)
1998 Norge Erling Jevne (4) Norge Anita Moen Guidon
1999 Norge Erling Jevne (5) Norge Anita Moen Guidon (2)
2000 Norge Erling Jevne (6) Norge Anita Moen Guidon (3)
2001 Norge Erling Jevne (7) Norge Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkia Stanislav Řezáč Norge Marthe Flugstad (3)
2003 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finland Annmari Viljanmää
2004 Italia Gianantonio Zanetel Finland Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkia Stanislav Řezáč (2) Italia Cristina Paluselli
2006 Norge Anders Aukland Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkia Stanislav Řezáč (3) Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sverige Jerry Ahrlin Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norge Anders Aukland (2) Sverige Jenny Hansson
2011 Tsjekkia Stanislav Řezáč (4) Sveits Seraina Boner
2012 Norge Anders Aukland (3) Sveits Seraina Boner (2)
2013 Norge Anders Aukland (4) Sveits Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norge Petter Eliassen Norge Therese Johaug
2016 Norge John Kristian Dahl Sveits Seraina Boner (4)
2017 Norge Martin Johnsrud Sundby Polen Justyna Kowalczyk
2018 Norge Andreas Nygaard Polen Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norge Petter Eliassen (2) Polen Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norge Andreas Nygaard (2) Norge Astrid Øyre Slind

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Alle resultater