Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | Fotball NM, menn - 1. runde | NM sluttspill Ishockey | The Masters - golf | Monte Carlo Open - tennis| Alle resultater

Resultater Ungdomsbirken J14 2024

Lignende saker

Resultater fra Ungdomsbirken J14 som arrangeres søndag 17. mars 2024.

Publisert 17. mars 2024 i Resultater

Resultater fra alle klasser i Ungdomsbirken 2024

Resultater fra Birkebeinerrennet 2024

Ungdomsbirken J14 2024

Start kl 13.00

Resultater

Pl Stnr Deltaker Klubb Sjusjøen Sagmyra Kubruveita Forvarsel Tid
1 36028 Vienna Skinnes Sjåstad/Vestre Lier IL 0:00:56.6 0:28:04.4 0:36:28.6 0:40:42.0 0:45:03.1
2 36027 Linnea Bomann-Larsen HEMING IL 0:00:58.7 0:28:03.6 0:36:29.7 0:40:42.6 0:45:04.6
3 36056 Rut Rydén Sälens If 0:01:03.4 0:28:12.8 0:36:30.4 0:41:00.9 0:45:26.6
4 36048 Eline Hårberg Jensrud Sjåstad/Vestre Lier IL 0:00:59.2 0:28:13.1 0:36:31.0 0:41:01.3 0:45:26.7
5 36023 Mia Moen Mikkelsen Tynset 0:00:59.5 0:28:41.1 0:37:14.7 0:41:25.3 0:45:40.9
6 36061 Emma Solberg Lillehammer Skiklub 0:01:04.7 0:28:41.5 0:37:15.4 0:41:39.9 0:46:12.0
7 36012 Kristin Marie Kolle Bøhmer Heming 0:01:00.5 0:29:09.5 0:37:45.7 0:42:12.7 0:46:47.4
8 36070 Vilja Schjølberg Hegdahl Nesodden IF 0:01:03.8 0:29:20.8 0:37:51.7 0:42:23.3 0:47:00.3
9 36045 Synne Byrkjedal Levang Gjesdal IL 0:00:59.5 0:29:01.2 0:37:45.8 0:42:25.4 0:47:05.4
10 36066 Maria Fet Støtvig Oseberg Skilag 0:01:04.4 0:29:08.1 0:37:48.5 0:42:25.4 0:47:09.4
11 36054 Mathea Hansen Granum Røa Allianseidrett 0:01:02.1 0:29:22.8 0:37:55.6 0:42:34.1 0:47:13.5
12 36014 Gjendine Helmen Trontveit Sjåstad/Vestre Lier IL 0:00:59.4 0:29:00.1 0:37:45.0 0:42:31.9 0:47:18.0
13 36058 Silje Normann Nybråten IL Skrim 0:01:02.9 0:30:00.8 0:38:39.6 0:43:16.4 0:47:57.4
14 36130 Ane Hjelmeset Kirkeeide Markane IL 0:01:12.8 0:30:01.8 0:38:38.9 0:43:26.8 0:48:08.6
15 36059 Hedda Mykkeltvedt Lyn 0:01:00.7 0:30:01.3 0:38:45.1 0:43:28.4 0:48:11.5
16 36005 Eline Falck Hallingstad Haslum IL 0:00:59.7 0:30:35.0 0:39:20.6 0:44:01.1 0:48:47.3
17 36031 Helene Hellerud Øpstad Asker Skiklubb 0:01:01.4 0:30:33.6 0:39:21.7 0:44:07.5 0:48:54.7
18 36038 Uva Martine Haga-Aamlid Gjesdal IL 0:01:05.5 0:31:07.9 0:39:54.0 0:44:29.0 0:48:58.6
19 36064 Mari Sirekrok Gjesdal IL 0:01:06.0 0:31:00.4 0:39:47.9 0:44:24.6 0:49:03.8
20 36035 Sofie Solli Sorthe IL Hjelset-Fram 0:01:03.8 0:30:36.5 0:39:42.6 0:44:25.6 0:49:14.8
21 36144 Maria Mortensen Gonzalez Gjelleråsen 0:01:09.4 0:30:56.0 0:39:45.7 0:44:33.3 0:49:22.8
22 36143 Amalie Gunstad Ingvoldstad Vang Skiløperforening 0:01:08.0 0:31:03.7 0:39:55.0 0:44:41.5 0:49:28.6
23 36067 Ebba Jensen Heming 0:01:03.3 0:28:54.9 0:39:32.3 0:44:47.2 0:49:34.4
24 36018 Hanna Kampen Ellingvåg Lyn Ski 0:01:02.5 0:31:01.6 0:39:58.0 0:44:45.5 0:49:34.7
25 36063 Oda Bakke Fuglerud Vind IL 0:01:01.5 0:31:17.3 0:40:25.8 0:45:08.5 0:49:56.0
26 36112 Anna Losgård Stræte Tynset IF 0:01:11.8 0:31:17.8 0:40:21.7 0:45:14.9 0:49:57.3
27 36065 Celine Smith Heiberg Røa Allianseidrettslag 0:01:07.6 0:31:36.1 0:40:31.3 0:45:16.2 0:50:07.8
28 36043 Maja Larsen Dybwad Rustad IL 0:01:06.9 0:31:27.7 0:40:35.1 0:45:18.3 0:50:11.5
29 36007 Ellen Alexandra Ervasti Haslum 0:01:01.9 0:31:09.3 0:40:31.2 0:45:17.4 0:50:12.0
30 36068 Leah Kollerud Konnerud IL 0:01:08.5 0:31:29.1 0:40:46.9 0:45:45.7 0:50:48.2
31 36036 Karoline Røkeberg Stranden Birkebeineren Idrettsforening 0:01:03.8 0:31:50.4 0:41:01.1 0:46:01.7 0:50:49.5
32 36069 Julie Gråberg Bærums Verk Hauger IF 0:01:04.9 0:31:28.0 0:40:54.1 0:45:49.6 0:50:53.4
33 36132 Ida Røvik Hedenstrøm Kjelsås IL 0:01:07.1 0:31:50.7 0:41:09.1 0:46:04.3 0:50:59.4
34 36016 Amalie Lilleheim Nordbø Kjelsås IL 0:01:05.9 0:32:03.2 0:40:59.7 0:46:07.4 0:51:11.5
35 36139 Olea Bjørnsen Byåsen IL 0:01:09.0 0:31:45.1 0:41:03.6 0:46:13.8 0:51:25.7
36 36039 Sine Wallberg HEMING IL 0:01:06.2 0:31:08.3 0:41:08.4 0:46:20.4 0:51:33.6
37 36017 Elise Valstad Røa 0:01:03.2 0:31:55.0 0:41:11.6 0:46:23.2 0:51:36.1
38 36021 Liv Reinemo Fossum IF 0:01:00.7 0:32:40.2 0:41:54.9 0:46:52.2 0:51:45.8
39 36120 Ingrid Alma Aardal Lyn Ski 0:01:11.8 0:32:33.3 0:41:54.8 0:46:55.6 0:51:47.0
40 36003 Nora Dahlsrud IL Jutul 0:01:03.0 0:32:08.0 0:41:35.6 0:46:50.5 0:51:48.2
41 36109 Solveig Skoglund Leithe 0:01:13.2 0:32:33.5 0:42:00.5 0:46:59.7 0:51:49.2
42 36108 Hanna Sarfi Asker Skiklubb 0:01:11.5 0:32:21.9 0:41:56.1 0:46:53.8 0:51:49.8
43 36055 Klara Dahl-Hofseth Lillehammer Skiklub 0:01:11.0 0:32:27.7 0:41:52.7 0:46:52.4 0:51:55.8
44 36099 Martine Nervold Jardar IL 0:01:16.2 0:32:56.1 0:42:09.0 0:47:16.1 0:52:04.9
45 36013 Synve Omsland Heming 0:01:07.6 0:32:32.1 0:42:05.6 0:47:17.8 0:52:10.2
46 36040 Jorid Dale Esmann Røa Allianseidrettslag 0:01:06.5 0:32:31.3 0:41:57.1 0:47:04.2 0:52:12.9
47 36025 Sara Storm Kjelsås 0:01:08.3 0:32:33.5 0:41:56.6 0:47:14.8 0:52:18.1
48 36093 Leonore Krüger Lyn Ski 0:01:09.6 0:32:28.4 0:41:57.3 0:47:06.6 0:52:20.3
49 36044 Kristin Finne Østengen 0:01:05.2 0:32:52.6 0:42:15.8 0:47:18.0 0:52:26.1
50 36134 Elida Rødseth Solli IL Hjelset-Fram 0:01:10.4 0:33:04.3 0:42:28.0 0:47:38.7 0:52:34.4
51 36011 Selma Varsi Rossvoll Bærums Verk Hauger/Team Einåsen 0:01:02.8 0:32:51.0 0:42:17.3 0:47:26.6 0:52:37.8
52 36051 Anna Phillips GUI Sports Klubb 0:01:05.3 0:32:42.4 0:42:19.8 0:47:39.1 0:52:44.9
53 36098 Amalie Moldestad Lillomarka skiklubb 0:01:10.7 0:33:05.6 0:42:40.3 0:47:52.4 0:53:03.8
54 36049 Stine Kleppa Gjesdal IL 0:01:12.5 0:32:55.9 0:42:43.4 0:47:53.8 0:53:05.8
55 36075 Emma Brørs-Larsen Lyn 0:01:29.5 0:33:06.0 0:42:40.1 0:47:49.2 0:53:07.4
56 36088 Anniken Ihlen-Ruud Heming 0:01:17.2 0:33:12.1 0:42:54.3 0:48:03.2 0:53:10.3
57 36033 Mathilde Erichsen Heming 0:01:06.8 0:32:41.6 0:42:46.1 0:48:03.2 0:53:15.2
58 36008 Martine Elise Hansen Stavnum Rustad IL 0:01:04.0 0:32:49.9 0:42:39.5 0:47:58.3 0:53:18.2
59 36010 Eline Øvergård Åsen IL 0:01:09.7 0:33:44.9 0:43:26.8 0:48:33.6 0:53:37.3
60 36030 Cecilia Andersen Møller-Rokstad Oppegård IL 0:01:07.6 0:33:58.7 0:43:29.5 0:48:36.8 0:53:39.2
61 36140 Pia Halderager Ervik Byåsen IL 0:01:10.0 0:33:39.1 0:43:19.6 0:48:36.2 0:53:44.0
62 36022 Frida Øien Haslum IL 0:01:05.3 0:33:42.0 0:43:18.6 0:48:33.6 0:53:45.8
63 36020 Julia Hesselius GUI sportsklubb 0:01:08.0 0:33:40.2 0:43:28.2 0:48:41.8 0:53:52.6
64 36136 Sigrid Østensen Lyn Ski 0:01:17.0 0:33:53.3 0:43:48.2 0:49:00.9 0:54:10.9
65 36095 Agathe Lunde Suldal ski 0:01:11.1 0:33:06.6 0:43:00.5 0:48:34.4 0:54:15.8
66 36123 Helene Refsdal-Karlsen Gjelleråsen IF 0:01:09.0 0:33:59.5 0:43:34.5 0:48:59.6 0:54:19.3
67 36060 Victoria Bjerketveit Ødegaard Kjelsås 0:01:08.5 0:33:43.6 0:43:36.1 0:49:03.0 0:54:20.0
68 36024 Ingeborg Hoen-Lund Konnerud IL 0:01:06.1 0:33:57.0 0:43:47.6 0:49:06.2 0:54:20.3
69 36050 Sigrid Th Bøhn Nes Ski 0:01:10.6 0:33:57.9 0:43:46.6 0:49:11.8 0:54:22.1
70 36026 Andrine Maudal-Sævland Gjesdal IL 0:01:10.8 0:33:32.0 0:43:28.8 0:48:57.2 0:54:24.1
71 36042 Hedda Nestegård-Bolstad Konnerud IL 0:01:08.3 0:33:57.7 0:43:46.1 0:49:10.9 0:54:24.8
72 36125 Ellinor Lunde Byåsen IL 0:01:10.0 0:33:59.1 0:43:50.0 0:49:07.8 0:54:28.1
73 36074 Nora Bergsmark van Albada GUI SK 0:01:13.5 0:33:45.6 0:43:31.0 0:49:02.5 0:54:29.5
74 36057 Emilie Nørgaard Holeværingen 0:01:07.1 0:34:17.9 0:44:18.5 0:49:36.3 0:54:58.1
75 36102 Reidun Aars Olsen Asker Skiklubb 0:01:19.8 0:35:02.6 0:45:00.6 0:50:22.9 0:55:29.1
76 36019 Maja Sæl Ruden Røa IL 0:01:13.0 0:34:49.2 0:44:47.9 0:50:10.5 0:55:30.6
77 36037 Lotte Sofie Oklum Andersen Røa IL 0:01:12.5 0:34:42.1 0:44:45.8 0:50:12.9 0:55:31.3
78 36081 Ingrid Louise Ellingsen Lyn Ski 0:01:29.5 0:34:11.0 0:44:25.8 0:50:08.3 0:55:43.5
79 36086 Mille Sofie Henriksen Rælingen skiklubb 0:01:07.9 0:34:47.4 0:45:04.4 0:50:26.1 0:55:47.0
80 36046 Lea De Paoli 0:01:10.8 0:35:20.8 0:45:17.8 0:50:34.6 0:55:51.7
81 36113 Cornelia Sunde-Rønningen 0:01:14.0 0:34:41.5 0:44:43.1 0:50:21.0 0:55:54.3
82 36032 Josefine Waal Rogstad Gjelleråsen idrettsforening 0:01:11.3 0:34:54.6 0:45:06.8 0:50:35.5 0:55:57.6
83 36103 Nora Onstad Gjelleråsen IF 0:01:11.5 0:34:55.8 0:45:07.5 0:50:36.2 0:55:57.8
84 36122 Tinde Marie Klovland LynSki 0:01:10.8 0:35:06.9 0:45:31.6 0:50:47.7 0:56:04.6
85 36106 Sky Raistrick Lommedalen Idrettslag 0:01:14.4 0:35:17.1 0:45:31.8 0:51:03.1 0:56:35.3
86 36083 Tirill Giving Try 0:01:13.2 0:34:40.7 0:44:48.7 0:50:54.7 0:56:45.7
87 36117 Hanna Vollen Heidal IL 0:01:10.6 0:35:11.5 0:45:40.5 0:51:20.2 0:56:46.0
88 36145 Maja Nerheim Gullhaugen Haslum IL 0:01:16.5 0:35:27.1 0:45:31.2 0:51:23.1 0:56:47.4
89 36094 Mathilde Lehne Holeværingen 0:01:15.5 0:35:08.8 0:45:22.5 0:51:03.0 0:56:49.7
90 36124 Ingrid Ruud Granli Øyer-Tretten IF 0:01:15.4 0:36:13.9 0:46:15.2 0:51:46.3 0:57:09.0
91 36082 Kaja Hagtvedt Eng Konnerud 0:01:14.8 0:35:30.3 0:45:59.8 0:51:34.2 0:57:12.8
92 36071 Solveig Engum Østre Toten Skilag 0:01:15.5 0:35:19.7 0:45:49.8 0:51:24.1 0:57:14.6
93 36079 Amalie Jervell Baardsgaard Lyn Ski 0:01:17.6 0:35:30.7 0:46:00.0 0:51:48.5 0:57:15.6
94 36119 Jenny Ørslien LØRENSKOG SKIKLUBB 0:01:15.4 0:35:13.1 0:45:51.2 0:51:37.9 0:57:25.5
95 36090 Sigrid Susanne Skog Jenssen Bjerke IL Ski 0:01:31.2 0:35:32.5 0:45:57.1 0:51:47.2 0:57:39.6
96 36073 Ada Benestad Alvør Lyn 0:01:17.3 0:35:34.2 0:45:58.7 0:51:53.2 0:57:45.4
97 36053 Eiril Rygg Bekkevold Hemsedal IL 0:01:12.1 0:35:30.7 0:46:04.6 0:51:57.3 0:57:48.7
98 36034 Ingrid Almås Røa IL 0:01:12.7 0:37:09.4 0:47:22.0 0:52:56.6 0:58:13.2
99 36089 Elisabeth Grane Imsgard Il Holeværingen 0:01:22.0 0:36:18.0 0:47:14.3 0:52:53.7 0:58:50.4
100 36114 Ada Svanevik Graff Lyn 0:01:18.6 0:35:55.5 0:47:13.1 0:52:57.7 0:59:01.5
101 36135 Lotte Marie Thorseth Rustad IL 0:01:15.8 0:36:20.1 0:47:02.9 0:53:08.5 0:59:09.0
102 36002 Ada Østmo Bøch Lyn 0:01:12.5 0:37:11.8 0:47:45.1 0:53:33.8 0:59:16.5
103 36096 Synne Gaasø Marstein Bærums Verk Hauger Langrenn 0:01:16.4 0:37:55.7 0:48:24.5 0:53:48.4 0:59:18.4
104 36133 Ella Sofie Bondal Severinsen Røa Langrenn 0:01:18.4 0:37:05.9 0:47:55.7 0:54:05.8 0:59:57.3
105 36138 Helle Eriksen Gilje Røa Allianse idrettslag 0:01:16.7 0:38:09.3 0:48:53.2 0:54:43.9 1:00:14.9
106 36146 Ingrid Groff 0:01:11.0 0:37:51.3 0:48:19.0 0:54:40.0 1:00:37.4
107 36104 Guro Berge Opjordsmoen Oppegård IL 0:01:19.9 0:38:01.8 0:48:57.8 0:54:56.6 1:00:44.0
108 36091 Lotte Solli Karlsen Rælingen skiklubb 0:01:16.2 0:38:11.8 0:48:54.9 0:55:04.6 1:00:57.6
109 36087 Sina Wilhelmsen Hodneland Bjerke IL Ski 0:01:23.2 0:38:02.1 0:49:16.8 0:55:31.1 1:01:29.1
110 36141 Helga Hjelmeset Fragått Øvre Sigdal IL 0:01:24.1 0:38:51.6 0:49:44.6 0:55:49.6 1:01:53.5
111 36121 Emilie Aasheim Sørum IL 0:01:29.9 0:38:53.1 0:49:43.3 0:55:48.2 1:01:53.6
112 36062 Ida Eriksen Wold Trøsken IL 0:01:18.2 0:38:53.1 0:50:04.5 0:56:05.7 1:02:03.2
113 36115 Kira Takle Asker Skiklubb 0:01:18.0 0:38:53.5 0:50:21.8 0:56:24.1 1:02:05.0
114 36097 Synne Moksness-Skaug Oppegård IL 0:01:17.6 0:39:15.1 0:49:51.0 0:56:16.0 1:02:09.3
115 36129 Pernille Hox-Meedom 0:01:18.0 0:37:55.9 0:48:54.3 0:55:49.0 1:02:14.4
116 36118 Selma Welle-Smidt Asker Skiklubb 0:01:19.5 0:39:16.7 0:50:22.6 0:56:25.7 1:02:19.6
117 36131 Tiril Magrit Myren Valldal IL 0:01:22.3 0:38:53.7 0:50:08.6 0:56:36.6 1:02:42.6
118 36105 Tilde Plejdrup-Skillestad 0:01:21.8 0:39:15.5 0:50:06.8 0:56:42.4 1:02:56.3
119 36080 Julie Brastad Edin Lyn Ski 0:01:20.0 0:40:13.0 0:51:21.6 0:57:49.7 1:03:59.7
120 36100 Marte Otilie Odden Nordstrøm Nes Ski 0:01:23.0 0:40:28.6 0:51:34.9 0:58:30.2 1:04:30.1

Søk i startlistene

Om Ungdomsbirken

20. utgave

Dato

Søndag 17. mars

Sted

Sjusjøen – Lillehammer, Innlandet

Distanse

15 km klassisk

Starttider

starttid Klasse
12.00 Gutter 16 år
12.10 Gutter 15 år
12.20 Jenter 16 år
12.30 Gutter 14 år
12.40 Jenter 15 år
12.50 Gutter 13 år
13.00 Jenter 14 år
13.10 Jenter 13 år
13.20 Gutter 12 år
13.30 Jenter 12 år

Om Ungdomsbirken

UngdomsBirken ski søndag 17. mars 2024
Velkommen til UngdomsBirken ski som arrangeres for 20. gang.
Her møtes mosjonister og aktive side om side. Løypa er ca 15 km med start på Sjusjøen og mål på Birkebeineren Skistadion, Lillehammer. Rennet går i klassisk stil og alle deltakere må bære sekk som skal veie minst 1,5 kg under hele rennet. Alder: 12-16 år pr 31.12.24

Løypekart

Værvarsel

Webcamera fra løypa

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norge Trygve Beisvåg
1933 Norge Arne Rustadstuen
1934 Norge Arne Rustadstuen (2)
1935 Norge Olaf Hoffsbakken
1936 Norge Oscar Gjøslien
1937 Norge Gunnar Hansveen
1938 Norge Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norge Hallvard Eggset
1940 Norge Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norge Leif Haugen
1947 Norge Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norge Ola Kveberg
1950 Norge Gunnar Hermansen (2)
1951 Norge Thorfinn Staff Eid
1952 Norge Odd Nyborg
1953 Norge Johs. Woxen
1954 Norge Johan Østvang
1955 Norge Oddmund Jensen
1956 Norge Einar Skaaren
1957 Norge Oddmund Jensen (2)
1958 Norge Oddmund Jensen (3)
1959 Norge Einar Skaaren (2)
1960 Norge Martin Stokken
1961 Norge Ole Ellefsæter
1962 Norge Oddmund Jensen (4)
1963 Norge Magnar Ingebrigtsli
1964 Norge Egil Tvedt
1965 Norge Oddmund Jensen (5)
1966 Norge Egil Tvedt
1967 Norge Ivar Skogsrud
1968 Norge Erik Solberg Johansen
1969 Norge Niri Helleberg
1970 Norge Arne Vehus
1971 Norge Bjørn Arvnes
1972 Norge Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norge Per Knotten
1974 Norge Dag Anmarkrud
1975 Norge Ivar Formo
1976 Norge Audun Kolstad Norge Berit Mørdre Lammedal
1977 Norge Audun Kolstad (2) Norge Valborg Østberg
1978 Norge Anders Bakken Norge Birgit Øverby Tennøe
1979 Norge Anders Bakken (2) Norge Anna Bjørgan
1980 Norge Dag Atle Bjørkheim Norge Anna Bjørgan (2)
1981 Sverige Sven-Åke Lundbäck Norge Vigdis Rønning
1982 Norge Dag Atle Bjørkheim (2) Norge Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norge Per Knut Aaland Norge Hilde Riis
1984 Norge Magnar Rismyhr Norge Gry Oftedal
1985 Sverige Ola Hassis Norge Gry Oftedal (2)
1986 Sverige Örjan Blomquist Norge Ellen Grepperud
1987 Canada Pierre Harvey Norge Astrid Dæhlie
1988 Norge Jo Helgestad Norge Elisabeth Tharaldsen
1989 Norge John Kvale Norge Marthe Flugstad
1990 Norge Per Knut Aaland (2) Norge Mona Fugli
1991 Norge Per Knut Aaland (3) Norge Ragnhild Bratberg
1992 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset Norge Anne Jahren
1993 Russland Aleksandr Golubev Norge Astrid Kristin Ruud
1994 Norge Erling Jevne Norge Marit Elveos
1995 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norge Unni Ødegård
1996 Norge Erling Jevne (2) Norge Marit Mikkelsplass
1997 Norge Erling Jevne (3) Norge Marthe Flugstad (2)
1998 Norge Erling Jevne (4) Norge Anita Moen Guidon
1999 Norge Erling Jevne (5) Norge Anita Moen Guidon (2)
2000 Norge Erling Jevne (6) Norge Anita Moen Guidon (3)
2001 Norge Erling Jevne (7) Norge Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkia Stanislav Řezáč Norge Marthe Flugstad (3)
2003 Norge Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finland Annmari Viljanmää
2004 Italia Gianantonio Zanetel Finland Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkia Stanislav Řezáč (2) Italia Cristina Paluselli
2006 Norge Anders Aukland Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkia Stanislav Řezáč (3) Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sverige Jerry Ahrlin Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norge Anders Aukland (2) Sverige Jenny Hansson
2011 Tsjekkia Stanislav Řezáč (4) Sveits Seraina Boner
2012 Norge Anders Aukland (3) Sveits Seraina Boner (2)
2013 Norge Anders Aukland (4) Sveits Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norge Petter Eliassen Norge Therese Johaug
2016 Norge John Kristian Dahl Sveits Seraina Boner (4)
2017 Norge Martin Johnsrud Sundby Polen Justyna Kowalczyk
2018 Norge Andreas Nygaard Polen Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norge Petter Eliassen (2) Polen Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norge Andreas Nygaard (2) Norge Astrid Øyre Slind

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Alle resultater