Sport på TV | Fotball EM | Tour de France | Wimbledon | OL Paris | Diamond League Monaco | VM orientering Edinburgh | NM motbakkeløp| Alle resultater

Terminliste og resultater verdenscup Skøyter 2023-2024

Lignende saker

Terminliste og alle startlister og resultater for verdenscup skøyter sesongen 2023-2024.

Publisert 4. september 2023 i Skøyter

Verdenscup skøyter 2023-2024

Sammenlagtstilling alle distanser

Vintersport på TV

Runde  1 – Obihiro, Japan

10. – 12. november 2023

Program/startlister/resultater

Runde 2 – Beijing, Kina

17. – 19. november 2023

Program/startlister/resultater 

Runde 3 – Stavanger, Norge

1. – 3. desember 2023

Program/startlister/resultater

Runde 4 – Tomaszow Mazowiecki, Polen

8. – 10. desember 2023

Program/startlister/resultater

EM enkeltdistanser – Heerenveen, Nederland

5. – 7. januar 2024

Program/startlister/resultater

Runde 5 – Salt Lake City, USA

26. – 28. januar 2024

Program/startlister/resultater

Runde 6 – Quebec, Canada

2. – 4. februar 2024

Program/startlister/resultater

VM enkeltdistanser – Calgary, Canada

15. – 18. februar 2024

Program/startlister/resultater

VM allround – Inzell, Tyskland

7. – 10. mars 2024

Program/startlister/resultater

Om verdenscup skøyter

Verdenscupen på skøyter er en serie av internasjonale skøytekonkurranser som årlig arrangeres av det internasjonale skøyteforbundet (ISU), første gang vinteren 1985/86. Hver vinter avholdes det konkurranser på ulike distanser. Løperne kan få poeng i hver konkurranse og løperen som etter avsluttet verdenscup har flest poeng på den enkelte distanse vinner verdenscupen på distansen. Til å begynne med var ikke verdenscupen veldig populær verken blant løpere eller publikum. Etter hvert ble verdenscupen mer og mer populær, og det var grunnen til innføringen av VM på enkeltdistanser.

Sammenalgtvinnere av verdenscupen skøyter

Menn

Season 100 m 500 m 1000 m 1500 m 5000 / 10000 m Team pursuit Team sprint Mass start
1985–86 United States Dan Jansen United States Dan Jansen Austria Michael Hadschieff United States Dave Silk
1986–87 United States Nick Thometz United States Nick Thometz Sweden Hans Magnusson Norway Geir Karlstad
1987–88 United States Dan Jansen East Germany Uwe-Jens Mey East Germany André Hoffmann Sweden Tomas Gustafson
1988–89 East Germany Uwe-Jens Mey East Germany Uwe-Jens Mey United States Eric Flaim
Austria Michael Hadschieff
Netherlands Gerard Kemkers
1989–90 East Germany Uwe-Jens Mey East Germany Uwe-Jens Mey (3) Norway Johann Olav Koss Netherlands Bart Veldkamp
1990–91 Germany Uwe-Jens Mey (3) Soviet Union Igor Zhelezovski Norway Johann Olav Koss (2) Norway Johann Olav Koss
1991–92 United States Dan Jansen Commonwealth of Independent States Igor Zhelezovski Netherlands Falko Zandstra Norway Geir Karlstad (2)
1992–93 United States Dan Jansen Belarus Igor Zhelezovski (3) Netherlands Rintje Ritsma Netherlands Bart Veldkamp
1993–94 United States Dan Jansen (5) United States Dan Jansen (2) Netherlands Falko Zandstra (2) Norway Johann Olav Koss (2)
1994–95 Japan Hiroyasu Shimizu Japan Yukinori Miyabe Canada Neal Marshall Netherlands Rintje Ritsma
1995–96 Japan Manabu Horii Norway Ådne Søndrål Japan Hiroyuki Noake Netherlands Rintje Ritsma
1996–97 Japan Hiroyasu Shimizu Japan Manabu Horii Netherlands Rintje Ritsma (2) Netherlands Rintje Ritsma (3)
1997–98 Canada Jeremy Wotherspoon Canada Jeremy Wotherspoon Netherlands Ids Postma Netherlands Gianni Romme
1998–99 Canada Jeremy Wotherspoon Canada Jeremy Wotherspoon Norway Ådne Søndrål Belgium Bart Veldkamp (3)
1999–2000 Canada Jeremy Wotherspoon Canada Jeremy Wotherspoon Norway Ådne Søndrål Netherlands Gianni Romme
2000–01 Japan Hiroyasu Shimizu (3) Canada Jeremy Wotherspoon Russia Aleksandr Kibalko Netherlands Gianni Romme
2001–02 Canada Jeremy Wotherspoon Canada Jeremy Wotherspoon (5) Norway Ådne Søndrål (3) Netherlands Gianni Romme (4)
2002–03 Canada Jeremy Wotherspoon Netherlands Erben Wennemars Russia Yevgeny Lalenkov Netherlands Carl Verheijen
2003–04 China Yu Fengtong Canada Jeremy Wotherspoon Netherlands Erben Wennemars Netherlands Mark Tuitert Netherlands Bob de Jong
2004–05 China Yu Fengtong (2) Canada Jeremy Wotherspoon Netherlands Erben Wennemars Netherlands Mark Tuitert (2) Norway Øystein Grødum Italy Italy
2005–06 Japan Yūya Oikawa South Korea Lee Kang-seok United States Shani Davis United States Chad Hedrick United States Chad Hedrick Canada Canada
2006–07 Japan Yūya Oikawa United States Tucker Fredricks Netherlands Erben Wennemars (4) Netherlands Erben Wennemars Netherlands Sven Kramer Netherlands Netherlands
2007–08 South Korea Lee Kang-seok Canada Jeremy Wotherspoon (8) United States Shani Davis United States Shani Davis Norway Håvard Bøkko Netherlands Netherlands
2008–09 Japan Yūya Oikawa (3) China Yu Fengtong United States Shani Davis United States Shani Davis Netherlands Sven Kramer Canada Canada (2)
2009–10 United States Tucker Fredricks (2) United States Shani Davis United States Shani Davis Norway Håvard Bøkko (2) Norway Norway
2010–11 South Korea Lee Kang-seok (2) Netherlands Stefan Groothuis United States Shani Davis (4) Netherlands Bob de Jong Norway Norway
2011–12 South Korea Mo Tae-bum United States Shani Davis Norway Håvard Bøkko Netherlands Bob de Jong (3) Netherlands Netherlands France Alexis Contin
2012–13 Netherlands Jan Smeekens Netherlands Kjeld Nuis Poland Zbigniew Bródka Netherlands Jorrit Bergsma Netherlands Netherlands Netherlands Arjan Stroetinga
2013–14 Netherlands Ronald Mulder United States Shani Davis (6) Netherlands Koen Verweij Netherlands Jorrit Bergsma Netherlands Netherlands Netherlands Bob de Vries
2014–15 Russia Pavel Kulizhnikov Russia Pavel Kulizhnikov Canada Denny Morrison Netherlands Jorrit Bergsma South Korea South Korea South Korea Lee Seung-hoon
2015–16 Russia Pavel Kulizhnikov Netherlands Kjeld Nuis Russia Denis Yuskov Netherlands Sven Kramer (3) Netherlands Netherlands Netherlands Netherlands Netherlands Arjan Stroetinga (2)
2016–17 Netherlands Dai Dai N’tab Netherlands Kjeld Nuis Netherlands Kjeld Nuis Netherlands Jorrit Bergsma (4) Netherlands Netherlands (7) Canada Canada South Korea Lee Seung-hoon (2)
2017–18 Norway Håvard Holmefjord Lorentzen Netherlands Kjeld Nuis Russia Denis Yuskov Canada Ted-Jan Bloemen Norway Norway Norway Norway Belgium Bart Swings
2018–19 Russia Pavel Kulizhnikov (3) Netherlands Kjeld Nuis (5) Russia Denis Yuskov (3) Russia Aleksandr Rumyantsev Norway Norway Netherlands Netherlands South Korea Um Cheon-ho
2019–20 Japan Tatsuya Shinhama Netherlands Thomas Krol Netherlands Kjeld Nuis Netherlands Patrick Roest Russia Russia Netherlands Netherlands Belgium Bart Swings
2020–21 Netherlands Dai Dai N’tab (2) Netherlands Kai Verbij Netherlands Thomas Krol Netherlands Patrick Roest (2) Norway Norway (5) Belgium Bart Swings
2021–22 Canada Laurent Dubreuil Netherlands Thomas Krol (2) United States Joey Mantia Sweden Nils van der Poel United States United States China China Belgium Bart Swings
2022–23 Canada Laurent Dubreuil (2) Netherlands Hein Otterspeer Netherlands Kjeld Nuis (3) Netherlands Beau Snellink United States United States (2) Netherlands Netherlands (4) Belgium Bart Swings (5)

Kvinner

Season 100 m 500 m 1000 m 1500 m 3000 / 5000 m Team pursuit Team sprint Mass start
1985–86 East Germany Christa Rothenburger East Germany Karin Kania Sweden Annette Carlén-Karlsson East Germany Andrea Ehrig
1986–87 United States Bonnie Blair United States Bonnie Blair Netherlands Yvonne van Gennip Netherlands Yvonne van Gennip
1987–88 East Germany Christa Rothenburger East Germany Christa Rothenburger United States Bonnie Blair East Germany Gabi Zange-Schönbrunn
1988–89 East Germany Christa Luding-Rothenburger (3) East Germany Angela Hauck-Stahnke East Germany Constanze Moser-Scandolo Germany Heike Schalling
1989–90 United States Bonnie Blair
East Germany Angela Stahnke
Japan Seiko Hashimoto East Germany Jacqueline Börner East Germany Gunda Kleemann
1990–91 Japan Kyoko Shimazaki Germany Monique Garbrecht Germany Gunda Kleemann Germany Heike Warnicke-Schalling
1991–92 United States Bonnie Blair United States Bonnie Blair Germany Gunda Niemann Germany Gunda Niemann
1992–93 China Ye Qiaobo United States Bonnie Blair Germany Gunda Niemann Germany Gunda Niemann
1993–94 United States Bonnie Blair United States Bonnie Blair Austria Emese Hunyady Germany Gunda Niemann
1994–95 United States Bonnie Blair (5) United States Bonnie Blair (5) Germany Gunda Niemann Germany Gunda Niemann
1995–96 Russia Svetlana Zhurova United States Chris Witty Germany Gunda Niemann Germany Gunda Niemann
1996–97 China Xue Ruihong Germany Franziska Schenk Germany Gunda Niemann Netherlands Tonny de Jong
1997–98 Canada Catriona Le May Doan Germany Monique Garbrecht Germany Gunda Niemann-Stirnemann Germany Gunda Niemann-Stirnemann
1998–99 Canada Catriona Le May Doan Germany Monique Garbrecht Germany Gunda Niemann-Stirnemann Germany Gunda Niemann-Stirnemann
1999–2000 Germany Monique Garbrecht Germany Monique Garbrecht Germany Gunda Niemann-Stirnemann (9) Germany Gunda Niemann-Stirnemann
2000–01 Canada Catriona Le May Doan Germany Monique Garbrecht-Enfeldt Germany Anni Friesinger Germany Gunda Niemann-Stirnemann (9)
2001–02 Canada Catriona Le May Doan (4) Germany Sabine Völker Germany Anni Friesinger Germany Anni Friesinger
2002–03 Germany Monique Garbrecht-Enfeldt (2) Germany Monique Garbrecht-Enfeldt (5) Canada Cindy Klassen Germany Claudia Pechstein
2003–04 Japan Shihomi Shinya China Wang Manli United States Jennifer Rodriguez Germany Anni Friesinger (3) Germany Claudia Pechstein
2004–05 Japan Sayuri Osuga China Wang Manli (2) Italy Chiara Simionato Canada Cindy Klassen Germany Claudia Pechstein (3) Japan Japan
2005–06 Germany Jenny Wolf Germany Jenny Wolf Germany Anni Friesinger Canada Cindy Klassen (3) Canada Cindy Klassen (3) Germany Germany
2006–07 Germany Jenny Wolf Germany Jenny Wolf Italy Chiara Simionato (2) Netherlands Ireen Wüst Czech Republic Martina Sáblíková Netherlands Netherlands
2007–08 Germany Jenny Wolf Germany Jenny Wolf Germany Anni Friesinger (2) Canada Kristina Groves Czech Republic Martina Sáblíková Canada Canada
2008–09 Germany Jenny Wolf (4) Germany Jenny Wolf Canada Christine Nesbitt Canada Kristina Groves Czech Republic Martina Sáblíková Czech Republic Czech Republic
2009–10 Germany Jenny Wolf Canada Christine Nesbitt Canada Kristina Groves (3) Czech Republic Martina Sáblíková Canada Canada
2010–11 Germany Jenny Wolf (6) United States Heather Richardson Canada Christine Nesbitt Czech Republic Martina Sáblíková Netherlands Netherlands
2011–12 China Yu Jing Canada Christine Nesbitt (3) Canada Christine Nesbitt (2) Czech Republic Martina Sáblíková Canada Canada Netherlands Mariska Huisman
2012–13 South Korea Lee Sang-hwa United States Heather Richardson Netherlands Marrit Leenstra Czech Republic Martina Sáblíková Netherlands Netherlands South Korea Kim Bo-reum
2013–14 Russia Olga Fatkulina United States Heather Richardson Netherlands Ireen Wüst Czech Republic Martina Sáblíková Netherlands Netherlands Italy Francesca Lollobrigida
2014–15 Japan Nao Kodaira United States Brittany Bowe Netherlands Marrit Leenstra (2) Czech Republic Martina Sáblíková Netherlands Netherlands (5) Canada Ivanie Blondin
2015–16 United States Heather Richardson-Bergsma United States Brittany Bowe United States Brittany Bowe Czech Republic Martina Sáblíková Japan Japan China China Netherlands Irene Schouten
2016–17 Japan Nao Kodaira United States Heather Bergsma (4) United States Heather Bergsma Czech Republic Martina Sáblíková Japan Japan Japan Japan South Korea Kim Bo-reum
2017–18 Austria Vanessa Herzog Russia Yekaterina Shikhova Japan Miho Takagi Netherlands Antoinette de Jong Japan Japan Russia Russia Italy Francesca Lollobrigida
2018–19 Austria Vanessa Herzog (2) United States Brittany Bowe United States Brittany Bowe Czech Republic Martina Sáblíková Japan Japan (5) Russia Russia (2) South Korea Kim Bo-reum (3)
2019–20 Japan Nao Kodaira (3) United States Brittany Bowe Netherlands Ireen Wüst (3) Czech Republic Martina Sáblíková (13) Canada Canada Netherlands Netherlands Canada Ivanie Blondin
2020–21 Netherlands Femke Kok United States Brittany Bowe United States Brittany Bowe (3) Netherlands Irene Schouten Canada Canada Netherlands Irene Schouten (2)
2021–22 United States Erin Jackson United States Brittany Bowe (6) Japan Miho Takagi Netherlands Irene Schouten (2) Canada Canada Poland Poland Italy Francesca Lollobrigida (3)
2022–23 South Korea Kim Min-sun Japan Miho Takagi Japan Miho Takagi (3) Norway Ragne Wiklund Canada Canada (7) United States United States Canada Ivanie Blondin (3)
Alle resultater