Sport på TV | VM friidrett Innendørs | WC langrenn Lahti | Skan Cup Hommelvik | Vasaloppet | Hovedlandsrennet Gålå | WC skiskyting Holmenkollen | IBU Cup Obertilliach | Junior VM skiskyting | WC hopp Lahti | WC kombinert Lahti | WC alpint Aspen | WC alpint Kvitfjell | Strade Bianche| Alle resultater

Resultater Landeveissritt Sykkel VM menn 2023 Glasgow

Lignende saker

Startliste, liveoppdateringer og resultater fra Landeveissritt Sykkel VM 2023.

Publisert 6. august 2023 i Sykkel

Landeveissritt Sykkel VM menn

Dato

6. august

Sted

Edinburgh til Glasgow

På TV

TV2 sender direkte fra kl 10.00.

Sykkel på TV

Resultater

Liveoppdateringer

Startliste

Start kl 09.40

Resultater alle øvelser under Sykkel VM 2023

Løypeprofil

Landeveisritt menn, 271,1 km, Edinburgh – Glasgow (10 runder i den avsluttende runden inne i Glasgow)

Detaljert høydeprofil en runde (14,2 km):

Bakker på hver runde:

St Vincent Street – 550m at 5.7%.

University Avenue – 250m at 6%.

Great George Street – 350m at 7.6%.

Kelvingrove Park – 350m at 6.8%.

Scott Street – 200m at 10%..

Montrose Street – 200m at 13%. It’s just 1.5km from the finish.

Kart

Værmelding

Tidligere vinnere av landeveissritt Sykkel VM

Championships Gold Silver Bronze
 
1927 Nürburgring
details
 Alfredo Binda (ITA)  Costante Girardengo (ITA)  Domenico Piemontesi (ITA)
1928 Budapest
details
 Georges Ronsse (BEL)  Herbert Nebe (GER)  Bruno Wolke (GER)
1929 Zürich
details
 Georges Ronsse (BEL)  Nicolas Frantz (LUX)  Alfredo Binda (ITA)
1930 Liège
details
 Alfredo Binda (ITA)  Learco Guerra (ITA)  Georges Ronsse (BEL)
1931 Copenhagen
details
 Learco Guerra (ITA)  Ferdinand Le Drogo (FRA)  Albert Büchi (SUI)
1932 Rome
details
 Alfredo Binda (ITA)  Remo Bertoni (ITA)  Nicolas Frantz (LUX)
1933 Montlhéry
details
 Georges Speicher (FRA)  Antonin Magne (FRA)  Marinus Valentijn (NED)
1934 Leipzig
details
 Karel Kaers (BEL)  Learco Guerra (ITA)  Gustave Danneels (BEL)
1935 Floreffe
details
 Jean Aerts (BEL)  Luciano Montero (ESP)  Gustave Danneels (BEL)
1936 Bern
details
 Antonin Magne (FRA)  Aldo Bini (ITA)  Theo Middelkamp (NED)
1937 Copenhagen
details
 Éloi Meulenberg (BEL)  Emil Kijewski (GER)  Paul Egli (SUI)
1938 Valkenburg
details
 Marcel Kint (BEL)  Paul Egli (SUI)  Leo Amberg (SUI)
1946 Zürich
details
 Hans Knecht (SUI)  Marcel Kint (BEL)  Rik Van Steenbergen (BEL)
1947 Reims
details
 Theo Middelkamp (NED)  Albert Sercu (BEL)  Sjefke Janssen (NED)
1948 Valkenburg
details
 Briek Schotte (BEL)  Apo Lazaridès (FRA)  Lucien Teisseire (FRA)
1949 Copenhagen
details
 Rik Van Steenbergen (BEL)  Ferdinand Kübler (SUI)  Fausto Coppi (ITA)
1950 Moorslede
details
 Briek Schotte (BEL)  Theo Middelkamp (NED)  Ferdinand Kübler (SUI)
1951 Varese
details
 Ferdinand Kübler (SUI)  Fiorenzo Magni (ITA)  Antonio Bevilacqua (ITA)
1952 Luxembourg
details
 Heinz Müller (FRG)  Gottfried Weilenmann Jr. (SUI)  Ludwig Hörmann (FRG)
1953 Lugano
details
 Fausto Coppi (ITA)  Germain Derycke (BEL)  Stan Ockers (BEL)
1954 Solingen
details
 Louison Bobet (FRA)  Fritz Schaer (SUI)  Charly Gaul (LUX)
1955 Frascati
details
 Stan Ockers (BEL)  Jean-Pierre Schmitz (LUX)  Germain Derycke (BEL)
1956 Copenhagen
details
 Rik Van Steenbergen (BEL)  Rik Van Looy (BEL)  Gerrit Schulte (NED)
1957 Waregem
details
 Rik Van Steenbergen (BEL)  Louison Bobet (FRA)  André Darrigade (FRA)
1958 Reims
details
 Ercole Baldini (ITA)  Louison Bobet (FRA)  André Darrigade (FRA)
1959 Zandvoort
details
 André Darrigade (FRA)  Michele Gismondi (ITA)  Noël Foré (BEL)
1960 Karl-Marx-Stadt
details
 Rik Van Looy (BEL)  André Darrigade (FRA)  Pino Cerami (BEL)
1961 Bern
details
 Rik Van Looy (BEL)  Nino Defilippis (ITA)  Raymond Poulidor (FRA)
1962 Salò di Garda
details
 Jean Stablinski (FRA)  Shay Elliott (IRL)  Jos Hoevenaers (BEL)
1963 Ronse
details
 Benoni Beheyt (BEL)  Rik Van Looy (BEL)  Jo de Haan (NED)
1964 Sallanches
details
 Jan Janssen (NED)  Vittorio Adorni (ITA)  Raymond Poulidor (FRA)
1965 San Sebastián
details
 Tom Simpson (GBR)  Rudi Altig (FRG)  Roger Swerts (BEL)
1966 Nürburgring
details
 Rudi Altig (FRG)  Jacques Anquetil (FRA)  Raymond Poulidor (FRA)
1967 Heerlen
details
 Eddy Merckx (BEL)  Jan Janssen (NED)  Ramón Sáez (ESP)
1968 Imola
details
 Vittorio Adorni (ITA)  Herman Van Springel (BEL)  Michele Dancelli (ITA)
1969 Zolder
details
 Harm Ottenbros (NED)  Julien Stevens (BEL)  Michele Dancelli (ITA)
1970 Leicester
details
 Jean-Pierre Monseré (BEL)  Leif Mortensen (DEN)  Felice Gimondi (ITA)
1971 Mendrisio
details
 Eddy Merckx (BEL)  Felice Gimondi (ITA)  Cyrille Guimard (FRA)
1972 Gap
details
 Marino Basso (ITA)  Franco Bitossi (ITA)  Cyrille Guimard (FRA)
1973 Barcelona
details
 Felice Gimondi (ITA)  Freddy Maertens (BEL)  Luis Ocaña (ESP)
1974 Montreal
details
 Eddy Merckx (BEL)  Raymond Poulidor (FRA)  Mariano Martínez (FRA)
1975 Yvoir
details
 Hennie Kuiper (NED)  Roger De Vlaeminck (BEL)  Jean-Pierre Danguillaume (FRA)
1976 Ostuni
details
 Freddy Maertens (BEL)  Francesco Moser (ITA)  Tino Conti (ITA)
1977 San Cristóbal
details
 Francesco Moser (ITA)  Dietrich Thurau (FRG)  Franco Bitossi (ITA)
1978 Nürburgring
details
 Gerrie Knetemann (NED)  Francesco Moser (ITA)  Jørgen Marcussen (DEN)
1979 Valkenburg
details
 Jan Raas (NED)  Dietrich Thurau (FRG)  Jean-René Bernaudeau (FRA)
1980 Sallanches
details
 Bernard Hinault (FRA)  Gianbattista Baronchelli (ITA)  Juan Fernández (ESP)
1981 Prague
details
 Freddy Maertens (BEL)  Giuseppe Saronni (ITA)  Bernard Hinault (FRA)
1982 Goodwood
details
 Giuseppe Saronni (ITA)  Greg LeMond (USA)  Sean Kelly (IRL)
1983 Altenrhein
details
 Greg LeMond (USA)  Adri van der Poel (NED)  Stephen Roche (IRL)
1984 Barcelona
details
 Claude Criquielion (BEL)  Claudio Corti (ITA)  Steve Bauer (CAN)
1985 Giavera del Montello
details
 Joop Zoetemelk (NED)  Greg LeMond (USA)  Moreno Argentin (ITA)
1986 Colorado Springs
details
 Moreno Argentin (ITA)  Charly Mottet (FRA)  Giuseppe Saronni (ITA)
1987 Villach
details
 Stephen Roche (IRL)  Moreno Argentin (ITA)  Juan Fernández (ESP)
1988 Ronse
details
 Maurizio Fondriest (ITA)  Martial Gayant (FRA)  Juan Fernández (ESP)
1989 Chambéry
details
 Greg LeMond (USA)  Dimitri Konychev (URS)  Sean Kelly (IRL)
1990 Utsunomiya
details
 Rudy Dhaenens (BEL)  Dirk De Wolf (BEL)  Gianni Bugno (ITA)
1991 Stuttgart
details
 Gianni Bugno (ITA)  Steven Rooks (NED)  Miguel Induráin (ESP)
1992 Benidorm
details
 Gianni Bugno (ITA)  Laurent Jalabert (FRA)  Dimitri Konychev (RUS)
1993 Oslo
details
 Lance Armstrong (USA)  Miguel Induráin (ESP)  Olaf Ludwig (GER)
1994 Agrigento
details
 Luc Leblanc (FRA)  Claudio Chiappucci (ITA)  Richard Virenque (FRA)
1995 Duitama
details
 Abraham Olano (ESP)  Miguel Induráin (ESP)  Marco Pantani (ITA)
1996 Lugano
details
 Johan Museeuw (BEL)  Mauro Gianetti (SUI)  Michele Bartoli (ITA)
1997 San Sebastián
details
 Laurent Brochard (FRA)  Bo Hamburger (DEN)  Léon van Bon (NED)
1998 Valkenburg
details
 Oscar Camenzind (SUI)  Peter Van Petegem (BEL)  Michele Bartoli (ITA)
1999 Verona
details
 Óscar Freire (ESP)  Markus Zberg (SUI)  Jean-Cyril Robin (FRA)
2000 Plouay
details
 Romāns Vainšteins (LAT)  Zbigniew Spruch (POL)  Óscar Freire (ESP)
2001 Lisbon
details
 Óscar Freire (ESP)  Paolo Bettini (ITA)  Andrej Hauptman (SLO)
2002 Zolder/Hasselt
details
 Mario Cipollini (ITA)  Robbie McEwen (AUS)  Erik Zabel (GER)
2003 Hamilton
details
 Igor Astarloa (ESP)  Alejandro Valverde (ESP)  Peter Van Petegem (BEL)
2004 Verona
details
 Óscar Freire (ESP)  Erik Zabel (GER)  Luca Paolini (ITA)
2005 Madrid
details
 Tom Boonen (BEL)  Alejandro Valverde (ESP)  Anthony Geslin (FRA)
2006 Salzburg
details
 Paolo Bettini (ITA)  Erik Zabel (GER)  Alejandro Valverde (ESP)
2007 Stuttgart
details
 Paolo Bettini (ITA)  Alexandr Kolobnev (RUS)  Stefan Schumacher (GER)
2008 Varese
details
 Alessandro Ballan (ITA)  Damiano Cunego (ITA)  Matti Breschel (DEN)
2009 Mendrisio
details
 Cadel Evans (AUS)  Alexandr Kolobnev (RUS)  Joaquim Rodríguez (ESP)
2010 Geelong
details
 Thor Hushovd (NOR)  Matti Breschel (DEN)  Allan Davis (AUS)
2011 Copenhagen
details
 Mark Cavendish (GBR)  Matthew Goss (AUS)  André Greipel (GER)
2012 Valkenburg
details
 Philippe Gilbert (BEL)  Edvald Boasson Hagen (NOR)  Alejandro Valverde (ESP)
2013 Florence
details
 Rui Costa (POR)  Joaquim Rodríguez (ESP)  Alejandro Valverde (ESP)
2014 Ponferrada
details
 Michał Kwiatkowski (POL)  Simon Gerrans (AUS)  Alejandro Valverde (ESP)
2015 Richmond
details
 Peter Sagan (SVK)  Michael Matthews (AUS)  Ramūnas Navardauskas (LTU)
2016 Doha
details
 Peter Sagan (SVK)  Mark Cavendish (GBR)  Tom Boonen (BEL)
2017 Bergen
details
 Peter Sagan (SVK)  Alexander Kristoff (NOR)  Michael Matthews (AUS)
2018 Innsbruck
details
 Alejandro Valverde (ESP)  Romain Bardet (FRA)  Michael Woods (CAN)
2019 Yorkshire
details
 Mads Pedersen (DEN)  Matteo Trentin (ITA)  Stefan Küng (SUI)
2020 Imola
details
 Julian Alaphilippe (FRA)  Wout van Aert (BEL)  Marc Hirschi (SUI)
2021 Flanders
details
 Julian Alaphilippe (FRA)  Dylan van Baarle (NED)  Michael Valgren (DEN)
2022 Wollongong
details
 Remco Evenepoel (BEL)  Christophe Laporte (FRA)  Michael Matthews (AUS)

Flere resultater

Alle resultater