Sport på TV | Diamond League Eugene | Bislett Games | Giro d'Italia | Tour of Norway | Ishockey VM | Roland Garros | Norway Chess| Alle resultater

Resultater Monte Carlo Open 2024 ATP1000

Lignende saker

Terminliste og resultater fra Monte Carlo Open som spilles fra 7. - 14. april 2024.

Publisert 14. april 2024 i Tennis

Monte Carlo Open 2024

Dato

7. – 14. april

Sted

Monaco

På TV

Turneringen sendes på TV2 Play.

Tennis på TV

Underlag

Grus

Norske deltakere

Casper Ruud

Ruuds kamper:

16-delsfinale, onsdag 10. april:
Casper Ruud – Alejandro Tabilo 6-2, 6-4

8-delsfinale, torsdag 11. april:
Casper Ruud – Hubert Hurkacz 6-4, 6-2

Kvartfinale, fredag 12. april kl 17.00:
Casper Ruud – Ugo Humbert 6-3, 4-6, 6-1

Semifinale, lørdag 13. april, kl 15.30:
Casper Ruud – Novak Djokovic 6-4, 1-6, 6-4

Finale, søndag 14. april, kl 15.00:
Casper Ruud – Stefano Tsitsipas 1-6, 4-6

Program og resultater

Spillere

Resultater alle kamper

Oppdatert turneringsoversikt

Liveresultater fra pågående kamper

Terminliste ATP Touren

Hjemmeside for turneringen

Om Monte Carlo Open

The Monte-Carlo Masters is an annual tennis tournament for male professional players held in Roquebrune-Cap-Martin, France, commune that borders on Monaco. The event is part of the ATP Tour Masters 1000 on the Association of Tennis Professionals (ATP) Tour. The tournament is played on clay courts and is held every year in the April–May period.

The Monte Carlo tennis championship was first held in 1897. It became an «Open» event in 1969. From 1970 through 1973 and from 1976 through 1989 it was a major tournament of the Grand Prix Tour. In 1973 the tournament was part of the Rothmans Spring Mediterranean Circuit. From 1974 through 1977 the tournament was part of the World Championship Tennis (WCT) circuit. In 1990 it became an ATP Championship Series Single Week tennis event.

Beginning in 2009, Monte Carlo became the only Masters 1000 tournament not to have a mandatory player commitment. Most of the top players still elect to play the event despite this status.

Rafael Nadal won the title eight consecutive times between 2005 and 2012, making him the only player to win eight consecutive titles at the same tournament. In 2017, contesting his 11th final against Albert Ramos Viñolas, he won the title for an Open Era record 10th time. The following year, Nadal improved this record to 11 wins in a final against Kei Nishikori.

Værmelding

Tidligere vinnere av Monte Carlo Open

Single men

Year Champions Runners-up Score
1896[10] United Kingdom of Great Britain and Ireland George Whiteside Hillyard Germany Victor Voss 6–3, 6–2, 6–3[11]
1897 [12] United Kingdom of Great Britain and Ireland Reginald Doherty United Kingdom of Great Britain and Ireland Conway W. Blackwood Price 6–2, 6–1, 6–2
1898 [12] United Kingdom of Great Britain and Ireland Reginald Doherty (2) Germany Victor Voss 4–6, 6–3, 6–3, 4–0 (ret.)
1899 [12] United Kingdom of Great Britain and Ireland Reginald Doherty (3) Germany Victor Voss 6–2 (ret.)
1900 United Kingdom of Great Britain and Ireland Laurence Doherty (might not have been played)[13]
1901 United Kingdom of Great Britain and Ireland Laurence Doherty (2) United Kingdom of Great Britain and Ireland Wilberforce Eaves 6–2, 5–7, 6–1
1902 [12] United Kingdom of Great Britain and Ireland Reginald Doherty (4) United Kingdom of Great Britain and Ireland George Hillyard 6–1, 6–4, 6–3
1903 [12] United Kingdom of Great Britain and Ireland Reginald Doherty (5) United Kingdom of Great Britain and Ireland Frank Riseley 6–1, 14–16 (ret.)
1904 [12] United Kingdom of Great Britain and Ireland Reginald Doherty (6) United Kingdom of Great Britain and Ireland Josiah Ritchie 6–1, 7–5, 3–6, 7–5
1905 United Kingdom of Great Britain and Ireland Laurence Doherty (3) United Kingdom of Great Britain and Ireland Josiah Ritchie 6–4, 8–6, 6–4
1906 United Kingdom of Great Britain and Ireland Laurence Doherty (4) United Kingdom of Great Britain and Ireland Wilberforce Eaves 6–3, 11–9
1907 United Kingdom of Great Britain and Ireland Josiah Ritchie United Kingdom of Great Britain and Ireland Laurence Doherty 8–6, 7–5, 8–6
1908 New Zealand Anthony Wilding United Kingdom of Great Britain and Ireland Wilberforce Eaves 6–3, 2–6, 6–3, 4–6, 6–0
1909 United States Fred Alexander United Kingdom of Great Britain and Ireland Laurence Doherty 7–5, 6–4, 6–1
1910 France Max Decugis United Kingdom of Great Britain and Ireland Josiah Ritchie 6–3, 6–0, 6–0
1911 New Zealand Anthony Wilding (2) France Max Decugis 5–7, 1–6, 6–3, 6–0, 6–1
1912 New Zealand Anthony Wilding (3) United Kingdom of Great Britain and Ireland C. Moore 6–3, 6–0, 6–0
1913 New Zealand Anthony Wilding (4) France Félix Poulin 6–0, 6–2, 6–1
1914 New Zealand Anthony Wilding (5) United Kingdom of Great Britain and Ireland Gordon Lowe 6–2, 6–3, 6–2
1915/1918 Not held (due to World War I)
1919 Romania Nicolae Mișu France Max Decugis 6–2, 6–0
1920 United Kingdom of Great Britain and Ireland Gordon Lowe United Kingdom of Great Britain and Ireland Josiah Ritchie 7–5, 6–2
1921 United Kingdom of Great Britain and Ireland Gordon Lowe (2) United Kingdom of Great Britain and Ireland Algernon Kingscote 6–1, 0–6, 6–4, 6–2
1922 Italy Giovanni Balbi di Robecco France Alain Gerbault 6–1, 6–4, 6–3
1923 United Kingdom Gordon Lowe (3) United Kingdom F. R. L. Crawford 6–2, 6–4, 6–4
1924 United Kingdom F. R. L. Crawford France Léonce Aslangul 6–4, 3–6, 6–2
1926 Hungary Béla von Kehrling United Kingdom Charles Kingsley 6–4, 6–1, 6–3
1927 Hungary Béla von Kehrling (2) Denmark Erik Worm (walkover)
1928 France Henri Cochet Hungary Béla von Kehrling 3–6, 2–6, 6–3, 6–3, 6–2
1929 France Henri Cochet (2) Italy Umberto De Morpurgo 8–6, 6–4, 6–4
1930 United States Bill Tilden United Kingdom Bunny Austin 6–4, 6–4, 6–1
1931 France Henri Cochet (3) Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers 7–5, 6–2, 6–4
1932 Czechoslovakia Roderich Menzel Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers 6–4, 7–5, 6–2
1933 United Kingdom Bunny Austin Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers 11–9, 6–3, 7–5
1934 United Kingdom Bunny Austin (2) Italy Giorgio de Stefani 6–1, 8–6, 6–4
1935 Italy Giovanni Palmieri United Kingdom Bunny Austin 6–1, 6–1, 7–5
1936 Germany Gottfried von Cramm Germany Henner Henkel 4–6, 4–6, 7–5, 6–4, 7–5
1937 Germany Gottfried von Cramm (2) France Christian Boussus 6–2, 3–6, 6–2, 2–6, 6–2
1938 Kingdom of Yugoslavia Franjo Punčec France Christian Boussus 6–0, 6–1, 6–1
1939 France Pierre Pellizza France Yvon Petra 6–8, 6–3, 6–4, 6–2
1940/1945 Not held (due to World War II)
1946 France Pierre Pellizza (2) France Yvon Petra 6–3, 6–2, 4–6, 6–3
1947 Sweden Lennart Bergelin United States Budge Patty 6–3, 6–8, 1–6, 6–2, 8–6
1948 Hungary József Asbóth Italy Giovanni Cucelli 6–3, 6–2, 5–7, 6–2
1949 United States Frank Parker Italy Giovanni Cucelli 2–6, 6–3, 6–0, 6–4
1950 Egypt Jaroslav Drobný United States William Talbert 6–4, 6–4, 6–1
1951 United States Straight Clark United States Fred Kovaleski 1–6, 6–4, 6–4, 1–6, 10–8
1952 Australia Frank Sedgman Egypt Jaroslav Drobný 7–5, 6–2, 5–7, 6–1
1953 Poland Władysław Skonecki Egypt Jaroslav Drobný 6–3, 6–4, 11–9
1954 Canada Lorne Main United States Tony Vincent 9–7, 3–6, 7–5, 6–4
1955 Poland Władysław Skonecki (2) United States Budge Patty 6–4, 6–2, 8–6
1956 United States Hugh Stewart United States Tony Vincent 1–6, 8–6, 6–0, 6–2
1957 Belgium Jacques Brichant France Paul Rémy 3–6, 5–5 (ret.)
1958 France Robert Haillet Egypt Jaroslav Drobný 6–4, 6–4, 6–3
1959 France Robert Haillet (2) United States Budge Patty 9–7, 6–3, 4–6, 6–3
1960 Spain Andrés Gimeno United Kingdom Mike Davies 8–6, 6–3, 6–4
1961 Italy Nicola Pietrangeli France Pierre Darmon 6–4, 1–6, 6–3, 6–3
1962 France Pierre Darmon Socialist Federal Republic of Yugoslavia Boro Jovanović 6–2, 6–1, 6–3
1963 France Pierre Darmon (2) Sweden Jan-Erik Lundqvist 6–2, 2–6, 6–1, 5–7, 6–4
1964 Australia Martin Mulligan Sweden Jan-Erik Lundqvist 6–4, 6–4
1965 Hungary István Gulyás Czechoslovakia Jiří Javorský 6–3, 7–9, 8–6, 6–4
1966 Spain Manuel Santana Italy Nicola Pietrangeli 8–6, 4–6, 6–4, 6–1
1967 Italy Nicola Pietrangeli (2) Australia Martin Mulligan 6–3, 3–6, 6–3, 6–1
1968 Italy Nicola Pietrangeli (3) Soviet Union Alexander Metreveli 6–2, 6–2
↓  Open era  ↓
1969 Netherlands Tom Okker Australia John Newcombe 8–10, 6–1, 7–5, 6–3
1970 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Željko Franulović Spain Manuel Orantes 6–4, 6–3, 6–3
↓  Grand Prix circuit  ↓
1971 Romania Ilie Năstase Netherlands Tom Okker 3–6, 8–6, 6–1, 6–1
1972 Romania Ilie Năstase (2) Czechoslovakia František Pála 6–1, 6–0, 6–3
↓  Rothmans Spring Mediterranean Circuit  ↓
1973 Romania Ilie Năstase (3) Sweden Björn Borg 6–4, 6–1, 6–2
↓  WCT circuit  ↓
1974 Rhodesia Andrew Pattison Romania Ilie Năstase 5–7, 6–3, 6–4
1975 Spain Manuel Orantes South Africa Bob Hewitt 6–2, 6–4
1976 Argentina Guillermo Vilas Poland Wojciech Fibak 6–1, 6–1, 6–4
1977 Sweden Björn Borg Italy Corrado Barazzutti 6–3, 7–5, 6–0
↓  Grand Prix circuit  ↓
1978 Mexico Raúl Ramírez Czechoslovakia Tomáš Šmíd 6–3, 6–3, 6–4
1979 Sweden Björn Borg (2) United States Vitas Gerulaitis 6–2, 6–1, 6–3
1980 Sweden Björn Borg (3) Argentina Guillermo Vilas 6–1, 6–0, 6–2
1981 (No winner) United States Jimmy Connors
Argentina Guillermo Vilas
5–5 (abandoned due to rain)
1982 Argentina Guillermo Vilas (2) Czechoslovakia Ivan Lendl 6–1, 7–6, 6–3
1983 Sweden Mats Wilander United States Mel Purcell 6–1, 6–2, 6–3
1984 Sweden Henrik Sundström Sweden Mats Wilander 6–3, 7–5, 6–2
1985 Czechoslovakia Ivan Lendl Sweden Mats Wilander 6–1, 6–3, 4–6, 6–4
1986 Sweden Joakim Nyström France Yannick Noah 6–3, 6–2
1987 Sweden Mats Wilander (2) United States Jimmy Arias 4–6, 7–5, 6–1, 6–3
1988 Czechoslovakia Ivan Lendl (2) Argentina Martín Jaite 5–7, 6–4, 7–5, 6–3
1989 Argentina Alberto Mancini West Germany Boris Becker 7–5, 2–6, 7–6, 7–5
↓  ATP Tour Masters 1000[a]  ↓
1990 Soviet Union Andrei Chesnokov Austria Thomas Muster 7–5, 6–3, 6–3
1991 Spain Sergi Bruguera Germany Boris Becker 5–7, 6–4, 7–6(8–6), 7–6(7–4)
1992 Austria Thomas Muster United States Aaron Krickstein 6–3, 6–1, 6–3
1993 Spain Sergi Bruguera (2) France Cédric Pioline 7–6(7–2), 6–0
1994 Ukraine Andrei Medvedev Spain Sergi Bruguera 7–5, 6–1, 6–3
1995 Austria Thomas Muster (2) Germany Boris Becker 4–6, 5–7, 6–1, 7–6(8–6), 6–0
1996 Austria Thomas Muster (3) Spain Albert Costa 6–3, 5–7, 4–6, 6–3, 6–2
1997 Chile Marcelo Ríos Spain Àlex Corretja 6–4, 6–3, 6–3
1998 Spain Carlos Moyá France Cédric Pioline 6–3, 6–0, 7–5
1999 Brazil Gustavo Kuerten Chile Marcelo Ríos 6–4, 2–1 (ret.)
2000 France Cédric Pioline Slovakia Dominik Hrbatý 6–4, 7–6(7–3), 7–6(8–6)
2001 Brazil Gustavo Kuerten (2) Morocco Hicham Arazi 6–3, 6–2, 6–4
2002 Spain Juan Carlos Ferrero Spain Carlos Moyá 7–5, 6–3, 6–4
2003 Spain Juan Carlos Ferrero (2) Argentina Guillermo Coria 6–2, 6–2
2004 Argentina Guillermo Coria Germany Rainer Schüttler 6–2, 6–1, 6–3
2005 Spain Rafael Nadal Argentina Guillermo Coria 6–3, 6–1, 0–6, 7–5
2006 Spain Rafael Nadal (2) Switzerland Roger Federer 6–2, 6–7(2–7), 6–3, 7–6(7–5)
2007 Spain Rafael Nadal (3) Switzerland Roger Federer 6–4, 6–4
2008 Spain Rafael Nadal (4) Switzerland Roger Federer 7–5, 7–5
2009 Spain Rafael Nadal (5) Serbia Novak Djokovic 6–3, 2–6, 6–1
2010 Spain Rafael Nadal (6) Spain Fernando Verdasco 6–0, 6–1
2011 Spain Rafael Nadal (7) Spain David Ferrer 6–4, 7–5
2012 Spain Rafael Nadal (8) Serbia Novak Djokovic 6–3, 6–1
2013 Serbia Novak Djokovic Spain Rafael Nadal 6–2, 7–6(7–1)
2014 Switzerland Stan Wawrinka Switzerland Roger Federer 4–6, 7–6(7–5), 6–2
2015 Serbia Novak Djokovic (2) Czech Republic Tomáš Berdych 7–5, 4–6, 6–3
2016 Spain Rafael Nadal (9) France Gaël Monfils 7–5, 5–7, 6–0
2017 Spain Rafael Nadal (10) Spain Albert Ramos Viñolas 6–1, 6–3
2018 Spain Rafael Nadal (11) Japan Kei Nishikori 6–3, 6–2
2019 Italy Fabio Fognini Serbia Dušan Lajović 6−3, 6−4
2020 No competition (due to COVID-19 pandemic)[14]
2021 Greece Stefanos Tsitsipas Russia Andrey Rublev 6−3, 6−3
2022 Greece Stefanos Tsitsipas (2) Spain Alejandro Davidovich Fokina 6−3, 7–6(7–3)
2023 [b] Andrey Rublev Denmark Holger Rune 5−7, 6−2, 7−5
Alle resultater