Sport på TV | Fotball EM | Tour de France | Wimbledon | OL Paris | Diamond League Monaco | VM orientering Edinburgh | NM motbakkeløp| Alle resultater

Resultater ATP 1000 Roma 2023

Lignende saker

Terminliste og resultater fra ATP 1000 Roma som spilles fra 10. - 21. mai.

Publisert 20. mai 2023 i Tennis

ATP 1000 Roma 2023

Internazionali BNL d’Italia

Dato

10. – 21. mai

Sted

Roma – Italia

På TV

Turneringen sendes på Eurosport.

Tennis på TV

Underlag

Grus

Norske deltakere

Casper Ruud
Ulrikke Eikeri  (double)

Ruuds kamper:

Første runde (64-dels finale):
Walkover

Andre runde (32-dels finale):
12. mai: Casper Ruud – Arthur Rinderknech 6-4, 6-0

Tredje runde (16- dels finale):
14. mai (nest siste kamp for dagen på Pietrangeli-banen): Casper Ruud – Alexander Bublik 6-1, 4-6, 7-6

Fjerde runde (8-delsfinale):
16. mai (dagens tredje kamp på Pietrangeli-banen): Casper Ruud – Laslo Djere 6-1, 6-3

Kvartfinale:
17. mai (start ikke før kl 19.00 på Centre Court): Casper Ruud – Francisco Cerundolo 7-6, 6-4

Semifinale:
20. mai, kl 13.00: Casper Ruud – Holger Rune 7-6, 4-6, 2-6

Program og resultater

Spillere

Resultater alle kamper

Oppdatert turneringsoversikt

Liveresultater fra pågående kamper

Terminliste ATP Touren

Hjemmeside for turneringen

Om ATP 1000 Roma

The Italian Open (ItalianInternazionali d’Italia; literally: Italy’s Internationals), originally called the Italian International Championships,[1] is a tennis tournament held in Rome, Italy. It is one of the most important clay tennis tournaments in the world with the men’s competition being an ATP Tour Masters 1000 event on the Association of Tennis Professionals (ATP) tour, and the women’s competition technically being a WTA 1000 event on the Women’s Tennis Association (WTA) tour. The two events were combined in 2011. The tournament is played on clay courts, currently during the second week of May. The event is also known as the «Rome Masters» for male edition, as well as sponsored name «Internazionali BNL d’Italia». Rafael Nadal has won the men’s singles title a record ten times.

Tidligere vinnere

Single men

Year Champion Runner-up Score
1930 United States Bill Tilden Italy Umberto de Morpurgo 6–1, 6–1, 6–2
1931 United Kingdom George Patrick Hughes France Henri Cochet 6–4, 6–3, 6–2
1932 France André Merlin United Kingdom George Patrick Hughes 6–1, 5–7, 6–0, 8–6
1933 Italy Emanuele Sertorio France André Martin-Legeay 6–3, 6–1, 6–3
1934 Italy Giovanni Palmieri Italy Giorgio de Stefani 6–3, 6–0, 7–5
1935 United States Wilmer Hines Italy Giovanni Palmieri 6–3, 10–8, 9–7
1936–1949 Not held
1950 Egypt Jaroslav Drobný United States William Talbert 6–4, 6–3, 7–9, 6–2
1951 Egypt Jaroslav Drobný (2) Italy Giovanni Cucelli 6–1, 10–8, 6–0
1952 Australia Frank Sedgman Egypt Jaroslav Drobný 7–5, 6–3, 1–6, 6–4
1953 Egypt Jaroslav Drobný (3) Australia Lew Hoad 6–2, 6–1, 6–2
1954 United States Budge Patty Argentina Enrique Morea 11–9, 6–4, 6–4
1955 Italy Fausto Gardini Italy Giuseppe Merlo 1–6, 6–1, 3–6, 6–6 (ret.)
1956 Australia Lew Hoad Sweden Sven Davidson 7–5, 6–2, 6–0
1957 Italy Nicola Pietrangeli Italy Giuseppe Merlo 8–6, 6–2, 6–4
1958 Australia Mervyn Rose Italy Nicola Pietrangeli 5–7, 8–6, 6–4, 1–6, 6–2
1959 Chile Luis Ayala Australia Neale Fraser 6–3, 3–6, 6–3, 6–3
1960 United States Barry MacKay Chile Luis Ayala 7–5, 7–5, 0–6, 0–6, 6–1
1961 Italy Nicola Pietrangeli (2) Australia Rod Laver 6–8, 6–1, 6–1, 6–2
1962 Australia Rod Laver Australia Roy Emerson 6–2, 1–6, 3–6, 6–3, 6–1
1963 Australia Marty Mulligan Socialist Federal Republic of Yugoslavia Boro Jovanović 6–2, 4–6, 6–3, 8–6
1964 Sweden Jan-Erik Lundqvist Australia Fred Stolle 1–6, 7–5, 6–3, 6–1
1965 Australia Marty Mulligan (2) Spain Manuel Santana 1–6, 6–4, 6–3, 6–1
1966 Australia Tony Roche Italy Nicola Pietrangeli 11–9, 6–1, 6–3
1967 Australia Marty Mulligan (3) Australia Tony Roche 6–3, 0–6, 6–4, 6–1
1968 Netherlands Tom Okker South Africa Bob Hewitt 10–8, 6–8, 6–1, 1–6, 6–0
↓  Open era  ↓
1969 Australia John Newcombe Australia Tony Roche 6–3, 4–6, 6–2, 5–7, 6–3
1970 Romania Ilie Năstase Czechoslovakia Jan Kodeš 6–3, 1–6, 6–3, 8–6
↓  WCT circuit  ↓
1971 Australia Rod Laver (2) Czechoslovakia Jan Kodeš 7–5, 6–3, 6–3
↓  Grand Prix circuit  ↓
1972 Spain Manuel Orantes Czechoslovakia Jan Kodeš 4–6, 6–1, 7–5, 6–2
1973 Romania Ilie Năstase (2) Spain Manuel Orantes 6–1, 6–1, 6–1
1974 Sweden Björn Borg Romania Ilie Năstase 6–3, 6–4, 6–2
1975 Mexico Raúl Ramírez Spain Manuel Orantes 7–6(7–3), 7–5, 7–5
1976 Italy Adriano Panatta Argentina Guillermo Vilas 2–6, 7–6(7–5), 6–2, 7–6(7–1)
1977 United States Vitas Gerulaitis Italy Tonino Zugarelli 6–2, 7–6(7–2), 3–6, 7–6(7–5)
1978 Sweden Björn Borg (2) Italy Adriano Panatta 1–6, 6–3, 6–1, 4–6, 6–3
1979 United States Vitas Gerulaitis (2) Argentina Guillermo Vilas 6–7(4–7), 7–6(7–0), 6–7(5–7), 6–4, 6–2
1980 Argentina Guillermo Vilas France Yannick Noah 6–0, 6–4, 6–4
1981 Argentina José Luis Clerc Paraguay Víctor Pecci 6–3, 6–4, 6–0
1982 Ecuador Andrés Gómez United States Eliot Teltscher 6–2, 6–3, 6–2
1983 United States Jimmy Arias Spain José Higueras 6–2, 6–7(3–7), 6–1, 6–4
1984 Ecuador Andrés Gómez (2) United States Aaron Krickstein 2–6, 6–1, 6–2, 6–2
1985 France Yannick Noah Czechoslovakia Miloslav Mečíř 6–3, 3–6, 6–2, 7–6(7–4)
1986 Czechoslovakia Ivan Lendl Spain Emilio Sánchez 7–5, 4–6, 6–1, 6–1
1987 Sweden Mats Wilander Argentina Martín Jaite 6–3, 6–4, 6–4
1988 Czechoslovakia Ivan Lendl (2) Argentina Guillermo Pérez Roldán 2–6, 6–4, 6–2, 4–6, 6–4
1989 Argentina Alberto Mancini United States Andre Agassi 6–3, 4–6, 2–6, 7–6(7–2), 6–1
↓  ATP Tour Masters 1000  ↓
1990 Austria Thomas Muster Soviet Union Andrei Chesnokov 6–1, 6–3, 6–1
1991 Spain Emilio Sánchez Argentina Alberto Mancini 6–3, 6–1, 3–0 (ret.)
1992 United States Jim Courier Spain Carlos Costa 7–6(7–3), 6–0, 6–4
1993 United States Jim Courier (2) Croatia Goran Ivanišević 6–1, 6–2, 6–2
1994 United States Pete Sampras Germany Boris Becker 6–1, 6–2, 6–2
1995 Austria Thomas Muster (2) Spain Sergi Bruguera 3–6, 7–6(7–5), 6–2, 6–3
1996 Austria Thomas Muster (3) Netherlands Richard Krajicek 6–2, 6–4, 3–6, 6–3
1997 Spain Àlex Corretja Chile Marcelo Ríos 7–5, 7–5, 6–3
1998 Chile Marcelo Ríos Spain Albert Costa (walkover)
1999 Brazil Gustavo Kuerten Australia Patrick Rafter 6–4, 7–5, 7–6(8–6)
2000 Sweden Magnus Norman Brazil Gustavo Kuerten 6–3, 4–6, 6–4, 6–4
2001 Spain Juan Carlos Ferrero Brazil Gustavo Kuerten 3–6, 6–1, 2–6, 6–4, 6–2
2002 United States Andre Agassi Germany Tommy Haas 6–3, 6–3, 6–0
2003 Spain Félix Mantilla Switzerland Roger Federer 7–5, 6–2, 7–6(10–8)
2004 Spain Carlos Moyà Argentina David Nalbandian 6–3, 6–3, 6–1
2005 Spain Rafael Nadal Argentina Guillermo Coria 6–4, 3–6, 6–3, 4–6, 7–6(8–6)
2006 Spain Rafael Nadal (2) Switzerland Roger Federer 6–7(0–7), 7–6(7–5), 6–4, 2–6, 7–6(7–5)
2007 Spain Rafael Nadal (3) Chile Fernando González 6–2, 6–2
2008 Serbia Novak Djokovic Switzerland Stan Wawrinka 4–6, 6–3, 6–3
2009 Spain Rafael Nadal (4) Serbia Novak Djokovic 7–6(7–2), 6–2
2010 Spain Rafael Nadal (5) Spain David Ferrer 7–5, 6–2
2011 Serbia Novak Djokovic (2) Spain Rafael Nadal 6–4, 6–4
2012 Spain Rafael Nadal (6) Serbia Novak Djokovic 7–5, 6–3
2013 Spain Rafael Nadal (7) Switzerland Roger Federer 6–1, 6–3
2014 Serbia Novak Djokovic (3) Spain Rafael Nadal 4–6, 6–3, 6–3
2015 Serbia Novak Djokovic (4) Switzerland Roger Federer 6–4, 6–3
2016 United Kingdom Andy Murray Serbia Novak Djokovic 6–3, 6–3
2017 Germany Alexander Zverev Serbia Novak Djokovic 6–4, 6–3
2018 Spain Rafael Nadal (8) Germany Alexander Zverev 6–1, 1–6, 6–3
2019 Spain Rafael Nadal (9) Serbia Novak Djokovic 6–0, 4–6, 6–1
2020 Serbia Novak Djokovic (5) Argentina Diego Schwartzman 7–5, 6–3
2021 Spain Rafael Nadal (10) Serbia Novak Djokovic 7–5, 1–6, 6–3
2022 Serbia Novak Djokovic (6) Greece Stefanos Tsitsipas 6–0, 7–6(7–5)

Singles women

Women’s singles[edit]

Year Champion Runner-up Score
1930 Spain Lilí Álvarez Italy Lucia Valerio 3–6, 8–6, 6–0
1931 Italy Lucia Valerio United States Dorothy Andrus 2–6, 6–2, 6–2
1932 France Ida Adamoff Italy Lucia Valerio 6–4, 7–5
1933 United States Elizabeth Ryan France Ida Adamoff 6–1, 6–1
1934 United States Helen Jacobs Italy Lucia Valerio 6–3, 6–0
1935 Denmark Hilde Krahwinkel Sperling Italy Lucia Valerio 6–4, 6–1
1936–1949 Not held
1950 Italy Annelies Ullstein-Bossi United Kingdom Joan Curry 6–4, 6–4
1951 United States Doris Hart United States Shirley Fry 6–3, 8–6
1952 United Kingdom Susan Partridge United Kingdom Pat Harrison 6–3, 7–5
1953 United States Doris Hart (2) United States Maureen Connolly 4–6, 9–7, 6–3
1954 United States Maureen Connolly United Kingdom Patricia Ward 6–3, 6–0
1955 United Kingdom Patricia Ward West Germany Erika Vollmer 6–4, 6–3
1956 United States Althea Gibson Hungary Zsuzsa Körmöczy 6–3, 7–5
1957 United Kingdom Shirley Bloomer United States Dorothy Head Knode 1–6, 9–7, 6–2
1958 Brazil Maria Bueno Australia Lorraine Coghlan 3–6, 6–3, 6–3
1959 United Kingdom Christine Truman South Africa Sandra Reynolds 6–0, 6–1
1960 Hungary Zsuzsa Körmöczy United Kingdom Ann Haydon 6–4, 4–6, 6–1
1961 Brazil Maria Bueno (2) Australia Lesley Turner 6–4, 6–4
1962 Australia Margaret Smith Brazil Maria Bueno 8–6, 5–7, 6–4
1963 Australia Margaret Smith (2) Australia Lesley Turner 6–3, 6–4
1964 Australia Margaret Smith (3) Australia Lesley Turner 6–1, 6–1
1965 Brazil Maria Bueno (3) United States Nancy Richey 6–1, 1–6, 6–3
1966 United Kingdom Ann Haydon-Jones South Africa Annette Van Zyl 8–6, 6–1
1967 Australia Lesley Turner Brazil Maria Bueno 6–3, 6–3
1968 Australia Lesley Turner Bowrey (2) Australia Margaret Smith Court 2–6, 6–2, 6–3
↓  Open era  ↓
1969 United States Julie Heldman Australia Kerry Melville 7–5, 6–3
1970 United States Billie Jean King United States Julie Heldman 6–1, 6–3
1971 United Kingdom Virginia Wade West Germany Helga Niessen Masthoff 6–4, 6–4
1972 United States Linda Tuero Soviet Union Olga Morozova 6–4, 6–3
1973 Australia Evonne Goolagong United States Chris Evert 7–6(8–6), 6–0
1974 United States Chris Evert Czechoslovakia Martina Navratilova 6–3, 6–3
1975 United States Chris Evert (2) Czechoslovakia Martina Navratilova 6–1, 6–0
1976 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Mima Jaušovec Australia Lesley Hunt 6–1, 6–3
1977 United States Janet Newberry Czechoslovakia Renáta Tomanová 6–3, 7–6(7–5)
1978 Czechoslovakia Regina Maršíková Romania Virginia Ruzici 7–5, 7–5
1979 United States Tracy Austin West Germany Sylvia Hanika 6–4, 1–6, 6–3
1980 United States Chris Evert Lloyd (3) Romania Virginia Ruzici 5–7, 6–2, 6–2
1981 United States Chris Evert Lloyd (4) Romania Virginia Ruzici 6–1, 6–2
1982 United States Chris Evert Lloyd (5) Czechoslovakia Hana Mandlíková 6–0, 6–2
1983 Hungary Andrea Temesvári United States Bonnie Gadusek 6–1, 6–0
1984 Bulgaria Manuela Maleeva United States Chris Evert Lloyd 6–3, 6–3
1985 Italy Raffaella Reggi United States Vicki Nelson-Dunbar 6–4, 6–4
1986 Not held
1987 West Germany Steffi Graf Argentina Gabriela Sabatini 7–5, 4–6, 6–0
1988 Argentina Gabriela Sabatini Canada Helen Kelesi 6–1, 6–7(4–7), 6–1
1989 Argentina Gabriela Sabatini (2) Spain Arantxa Sánchez Vicario 6–2, 5–7, 6–4
1990 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Monica Seles United States Martina Navratilova 6–1, 6–1
1991 Argentina Gabriela Sabatini (3) Socialist Federal Republic of Yugoslavia Monica Seles 6–3, 6–2
1992 Argentina Gabriela Sabatini (4) Federal Republic of Yugoslavia Monica Seles 7–5, 6–4
1993 Spain Conchita Martínez Argentina Gabriela Sabatini 7–5, 6–1
1994 Spain Conchita Martínez (2) United States Martina Navratilova 7–6(7–5), 6–4
1995 Spain Conchita Martínez (3) Spain Arantxa Sánchez Vicario 6–3, 6–1
1996 Spain Conchita Martínez (4) Switzerland Martina Hingis 6–2, 6–3
1997 France Mary Pierce Spain Conchita Martínez 6–4, 6–0
1998 Switzerland Martina Hingis United States Venus Williams 6–3, 2–6, 6–3
1999 United States Venus Williams France Mary Pierce 6–4, 6–2
2000 United States Monica Seles (2) France Amélie Mauresmo 6–2, 7–6(7–4)
2001 Federal Republic of Yugoslavia Jelena Dokić France Amélie Mauresmo 7–6(7–3), 6–1
2002 United States Serena Williams Belgium Justine Henin 7–6(8–6), 6–4
2003 Belgium Kim Clijsters France Amélie Mauresmo 3–6, 7–6(7–3), 6–0
2004 France Amélie Mauresmo United States Jennifer Capriati 3–6, 6–3, 7–6(8–6)
2005 France Amélie Mauresmo (2) Switzerland Patty Schnyder 2–6, 6–3, 6–4
2006 Switzerland Martina Hingis (2) Russia Dinara Safina 6–2, 7–5
2007 Serbia Jelena Janković Russia Svetlana Kuznetsova 7–5, 6–1
2008 Serbia Jelena Janković (2) France Alizé Cornet 6–2, 6–2
2009 Russia Dinara Safina Russia Svetlana Kuznetsova 6–3, 6–2
2010 Spain María José Martínez Sánchez Serbia Jelena Janković 7–6(7–5), 7–5
2011 Russia Maria Sharapova Australia Samantha Stosur 6–2, 6–4
2012 Russia Maria Sharapova (2) China Li Na 4–6, 6–4, 7–6(7–5)
2013 United States Serena Williams (2) Belarus Victoria Azarenka 6–1, 6–3
2014 United States Serena Williams (3) Italy Sara Errani 6–3, 6–0
2015 Russia Maria Sharapova (3) Spain Carla Suárez Navarro 4–6, 7–5, 6–1
2016 United States Serena Williams (4) United States Madison Keys 7–6(7–5), 6–3
2017 Ukraine Elina Svitolina Romania Simona Halep 4–6, 7–5, 6–1
2018 Ukraine Elina Svitolina (2) Romania Simona Halep 6–0, 6–4
2019 Czech Republic Karolína Plíšková United Kingdom Johanna Konta 6–3, 6–4
2020 Romania Simona Halep Czech Republic Karolína Plíšková 6–0, 2–1 ret.
2021 Poland Iga Świątek Czech Republic Karolína Plíšková 6–0, 6–0
2022 Poland Iga Świątek (2) Tunisia Ons Jabeur 6–2, 6–2

ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000 Roma ATP 1000

Alle resultater