Sport på TV | Janteloppet - Ski Classics | NNM Nordreisa | NM sluttspill Ishockey | Amstel Gold Race | Tour of the Alps | Boston Marathon| Alle resultater

Resultater Grönklitt ITT 2024

Lignende saker

Startlister og resultater fra Grönklitt ITT søndag 18. februar 2024.

Publisert 18. februar 2024 i Langrenn

Resultater lørdagens Grönklitt Classic

Grönklitt ITT 2024

Grönklitt Individuell Time Trial

Dato

Søndag 18. februar

Sted

Orsa Grönklitt – Sverige

Distanse

13 km klassisk intervllstart

Start kvinner kl 08.00
Start menn kl 09.45

På TV

NRK sender direkte fra rennet. Se sendingen her.

Langrenn på TV

GPS tracking

Resultater (live)

Menn

1 Kasper STADAAS NOR Team Ragde Charge 34:07.5 0:00.0
2 Alvar Myhlback SWE Lager 157 Ski Team 34:13.3 0:05.8
3 Oskar Kardin SWE Lager 157 Ski Team 34:21.5 0:14.0
4 Max Novak SWE Team Aker Daehlie 34:23.9 0:16.4
5 Johan Hoel NOR Team Ragde Charge 34:26.3 0:18.8
6 Eric Rosjö SWE Team Eksjöhus 34:32.5 0:25.0
7 Johan Tjelle NOR Team Engcon 34:38.7 0:31.2
8 Amund Riege NOR Team Ramudden 34:39.0 0:31.5
9 Thomas Ødegaarden NOR Team Eksjöhus 34:42.9 0:35.4
10 Amund HOEL NOR Team Engcon 34:44.7 0:37.2
11 Truls Gisselman SWE Team Janteloppet 34:50.7 0:43.2
12 Thomas BING GER eD System Silvini Team 34:51.0 0:43.5
13 Axel Jutterström SWE Team Eksjöhus 34:52.2 0:44.7
14 Herman Paus NOR Team Ramudden 34:54.0 0:46.5
15 Torleif SYRSTAD NOR Lager 157 Ski Team 34:55.8 0:48.3
16 Petter Stakston NOR Team Aker Daehlie 34:59.1 0:51.6
17 Morten Eide Pedersen NOR Team Eksjöhus 35:02.6 0:55.1
18 Andreas Nygaard NOR Team Ragde Charge 35:08.2 1:00.7
19 Eirik Sverdrup Augdal NOR Team Eksjöhus 35:08.9 1:01.4
20 Stian Hoelgaard NOR Team Aker Daehlie 35:13.3 1:05.8
21 Vebjørn Moen NOR Team Eksjöhus 35:17.2 1:09.7
22 Leo Johansson SWE Falun-Borlaenge SK 35:20.9 1:13.4
23 Simen Christopher Bratberg Ramstad NOR Team Kaffebryggeriet 35:21.3 1:13.8
24 Karstein Johaug NOR Team Ragde Charge 35:25.9 1:18.4
25 Juuso MAKELA FIN Team Kaski-Ekovilla 35:32.9 1:25.4
25 Henrik Haugland Syverinsen NOR Team Kaffebryggeriet 35:32.9 1:25.4
27 Gustav ERIKSSON SWE Team Robinson Trentino 35:34.0 1:26.5
28 Elias ANDERSSON SWE Ski Team Göhlins 35:36.5 1:29.0
29 Jan Šrail CZE Vltava Fund Ski Team 35:39.1 1:31.6
30 Gabriel Strid SWE Exsitec Ski Team 35:39.7 1:32.2
31 Fredrik Helgestad NOR Team Kaffebryggeriet 35:44.0 1:36.5
32 Anton Elvseth SWE Team Engcon 35:47.8 1:40.3
33 Fabián Stocek CZE Vltava Fund Ski Team 35:48.7 1:41.2
34 Anton PERSSON SWE Falun Borlaenge SK 35:50.9 1:43.4
35 Miro KARPPANEN FIN Team Kaski-Ekovilla 35:51.6 1:44.1
36 Henrik Arntzen Joks NOR Team Næringsbanken Stora Enso 35:53.5 1:46.0
37 Nils Dahlsten SWE Lager 157 Ski Team 35:54.0 1:46.5
38 Isac HOLMSTROM FIN Team Edux 35:55.2 1:47.7
39 Marcus JOHANSSON SWE Lager 157 Ski Team 35:58.5 1:51.0
40 Patrick Fossum Kristoffersen NOR Team Robinson Trentino 36:05.1 1:57.6
41 Rikard Vestin SWE Sollefteå Skidor 36:06.2 1:58.7
42 Tord Asle Gjerdalen NOR Slavia Pojistovna Prestasjonsboost Team 36:06.5 1:59.0
43 Vetle Thyli NOR Team Kaffebryggeriet 36:07.4 1:59.9
44 Imanol ROJO NOR Team Coop Madshus 36:10.1 2:02.6
45 Haakon Holden NOR Team Næringsbanken Stora Enso 36:10.3 2:02.8
46 Johannes Eklöf SWE Team Ramudden 36:12.0 2:04.5
47 Viktor Mäenpää SWE Team Mäenpää 36:14.8 2:07.3
48 Henning Lie NOR Team Synnfjell 36:15.3 2:07.8
49 Joel Andersson SWE Team Eksjöhus 36:17.3 2:09.8
50 Jeremy ROYER FRA Team Nordic Experience 36:24.5 2:17.0
51 Alfred Buskqvist SWE Team Ramudden 36:26.3 2:18.8
52 Thomas Gifstad NOR Team Robinson Trentino 36:28.8 2:21.3
53 Einar Kalland-Olsen NOR Exsitec Ski Team 36:35.8 2:28.3
54 Filip Rosjö SWE Ski Team Göhlins 36:36.1 2:28.6
55 Gian Flurin PFAEFFLI SUI Team BSV Ibex 36:36.6 2:29.1
56 Eddie Edström SWE Team Engcon 36:38.0 2:30.5
57 Sivert Bergan NOR YC Rør Sjusjøen Ski Team 36:45.4 2:37.9
58 Ossian Rosenberg SWE Lager 157 Ski Team 36:58.8 2:51.3
59 Erik Ola Jorde NOR Team Ntnui Sweco 37:05.7 2:58.2
60 Eskil FROEISLAND NOR Team Ntnui Sweco 37:07.3 2:59.8
61 Halvor Korbøl Thoner NOR YC Rør Sjusjøen Ski Team 37:12.9 3:05.4
62 Stanislav REZAC CZE Slavia Pojistovna Sport Team 37:23.2 3:15.7
63 Per Ingvar Tollehaug NOR Team Synnfjell 37:29.8 3:22.3
64 Konrad Mattsson Myhr SWE ÅSARNA IK 37:34.3 3:26.8
65 Johannes Hortlund SWE Älvsby IF Skidor 37:35.5 3:28.0
66 Linus Nygren SWE ULRICEHAMNS IF 37:37.3 3:29.8
67 Rickard ERICSSON SWE Team Futura GTE Electtrica 37:50.3 3:42.8
68 Bastien LAURENT FRA Team Nordic Experience 37:53.1 3:45.6
69 Olli Tyrväinen FIN Team Edux 37:54.1 3:46.6
70 Hannes Mäenpää FIN Team Mäenpää 37:58.4 3:50.9
71 Ludvig VARTDAL NOR Team Ntnui Sweco 38:09.7 4:02.2
72 Halfdan Thomas Baumann NOR Team Ntnui Sweco 38:15.2 4:07.7
73 Erik Fransson SWE BORÅS SK 38:18.5 4:11.0
74 Oskar Åslund SWE Östersund SK 38:41.0 4:33.5
75 Lauro BRAENDLI SUI Team BSV Ibex 38:45.7 4:38.2
76 Gianluca WENGER SUI Team BSV Ibex 38:47.2 4:39.7
77 Oskar AHNBRINK NOR Team Synnfjell 38:47.4 4:39.9
78 Linus Jansson SWE Exsitec Ski Team 38:50.6 4:43.1
79 Brice MILICI NOR Team Nordic Experience 38:54.1 4:46.6
80 Elias HORTLUND NOR Älvsby IF Skidor 39:19.3 5:11.8
81 Mattis BASILLE FRA Team Nordic Experience 39:23.5 5:16.0
82 Valdemar Jørgensen DEN Danish Ski Maraton Team 39:25.8 5:18.3
83 Lauritz Sogn-Larssen NOR Team Ntnui Sweco 39:56.9 5:49.4
84 Emanuel Elmersson SWE Ski Team Göhlins 40:14.8 6:07.3
85 Nico WALTHER SUI Team BSV Ibex 40:31.5 6:24.0
86 Niclas Hägglund SWE Exsitec Ski Team 40:51.3 6:43.8
87 Axel ISAKSSON SWE Ulricehamns IF SK 41:55.5 7:48.0
88 Bjorn Toft DEN Danish Ski Maraton Team 43:04.9 8:57.4

Kvinner

1 Emilie Fleten NOR Team Ramudden 39:33.3 0:00.0
2 Anikken Gjerde Alnes NOR Team Ragde Charge 40:27.2 0:53.9
3 Silje Øyre Slind NOR Team Aker Daehlie 41:11.9 1:38.6
4 Moa LUNDGREN SWE Team Ragde Charge 41:14.7 1:41.4
5 Louise Lindström SWE Team Eksjöhus 41:22.4 1:49.1
6 Sofie Elebro SWE Team Eksjöhus 41:26.3 1:53.0
7 Karolina Hedenström SWE Lager 157 Ski Team 41:26.7 1:53.4
8 Kati ROIVAS FIN Team Eksjöhus 41:29.4 1:56.1
9 Jenny Larsson SWE Team Ragde Charge 41:34.2 2:00.9
10 Hanna Lodin SWE Team Engcon 41:45.3 2:12.0
11 Guro Jordheim NOR Team Aker Daehlie 42:04.5 2:31.2
12 Tove Ericsson SWE Team Engcon 42:04.6 2:31.3
13 Julie Kvale Støstad NOR Team Næringsbanken Stora Enso 42:40.8 3:07.5
14 Sofia LINDBERG SWE Team Edux 42:54.9 3:21.6
15 Anja Stolpe SWE Lager 157 Ski Team 42:58.2 3:24.9
16 Solveig Lie Støverud NOR Team Ragde Charge 43:04.7 3:31.4
17 Linnea Johansson SWE Lager 157 Ski Team 43:05.6 3:32.3
18 Julia Angelsiöö SWE Team Næringsbanken Stora Enso 43:08.0 3:34.7
19 Hanna Sandholt Hansen NOR Team Ntnui Sweco 43:27.8 3:54.5
20 Oda Nerdrum NOR Team Kaffebryggeriet 43:31.1 3:57.8
21 Hanne Skulbru NOR Team Front Rustad IL 43:37.5 4:04.2
22 Amanda Nyfors FIN Team Mäenpää 44:17.2 4:43.9
23 Emma Ivarsson SWE Exsitec Ski Team 44:43.3 5:10.0
24 Karen Amalie Nordseth NOR Team Synnfjell 44:54.2 5:20.9
25 Camilla Brørs NOR Team Ntnui Sweco 45:09.6 5:36.3
26 Laurie FLOCHON JOLY FRA Team Nordic Experience 45:20.6 5:47.3
27 Katerina PAUL AUS Team BSV Ibex 45:25.0 5:51.7
28 Laura Stichling GER eD System Silvini Team 45:27.0 5:53.7
29 Karoline Næss NOR Team Front Rustad IL 45:32.0 5:58.7
30 Tereza HUJEROVA CZE Team Robinson Trentino 45:59.3 6:26.0
31 Vilma KANERVA FIN Team Mäenpää 46:41.2 7:07.9
32 Anna-Marie HEJNA CZE eD System Silvini Team 47:00.7 7:27.4
33 Leonie Harivel FRA Team Nordic Experience 47:09.8 7:36.5
34 Masako Ishida JPN Team BSV Ibex 47:46.3 8:13.0
35 Ingeborg Hoftun NOR Team Ntnui Sweco 48:13.0 8:39.7
36 Karolina BICOVA CZE Vltava Fund Ski Team 48:15.0 8:41.7
37 Hilda Löf SWE Ski Team Göhlins 50:29.9 10:56.6
38 Jenny Ramstedt SWE Bruse Sauerland Ski Team 51:38.1 12:04.8
39 Ebba JOHANSSON SWE Danish Ski Maraton Team 52:35.0 13:01.7

Startlister

Oppdatert sammenlagtstilling Ski Classics

Resultater Grönklitt individuell tempo

Løypekart

Værvarsel

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics 2023-24

Arrangørens hjemmeside

Resultater Grønklitt Classic 2023

Om Grönklitt Classic

Detta internationella evenemang, känt för att locka skidåkareliten från hela världen, kommer att ge våra gäster en unik möjlighet att bevittna spänningen och se de främsta skidåkarna kämpa om ära och seger på våra fantastiska längdskidspår.

Ski Classic Pro Tour är världscupen i långlopp inom längdskidåkning, där elitåkare från hela världen samlas för att utmana varandra i en serie av spännande tävlingar. Med en historia av framstående prestationer och adrenalinpumpande action är detta ett evenemang som inte bara engagerar idrottare, utan även inspirerar skidentusiaster i alla åldrar.

Orsa Grönklitt, känt för sina oöverträffade längdskidspår och vackra natur, har blivit ett uppenbart val för arrangörerna av Ski Classic Pro Tour. Vår anläggning erbjuder perfekt preparerade spår som utmanar även de mest erfarna skidåkarna samtidigt som de ger nybörjare en chans att prova på och utveckla sina färdigheter. Det är en plats där passion för skidåkning och äventyr flödar, och vi är stolta över att få dela den upplevelsen med våra gäster.

För våra besökare innebär detta en fantastisk möjlighet att inte bara åka i samma spår som världseliten, utan också att vara en del av den unika atmosfären och spänningen som omger Ski Classic Pro Tour. Det är en chans att heja på sina favoritåkare, uppleva tävlingsandan och skapa minnen för livet.

Alle resultater