Sport på TV | Diamond League Eugene | Giro d'Italia | Tour of Norway | Ishockey VM | NM Halvmaraton | Roland Garros | Norway Chess| Alle resultater

Uttak verdenscup Ruka 2023

Lignende saker

Uttak verdenscup Ruka: disse løperne representerer Norge under første verdenscuprunde i Ruka neste helg.

Publisert 21. november 2023 i Langrenn

Program og resultater verdenscup langrenn Ruka 2023

Skiforbundet langrenn har tatt ut 25 løpere, hvorav 11 kvinner og 14 menn, til verdenscupåpningen i finske Ruka 24.-26. november 2023. I Ruka skal både kvinner og menn gå klassisk sprint fredag, 10 km klassisk lørdag og 20 km fellesstart fri teknikk søndag.

Uttak er gjort med utgangspunkt i Sesonginformasjoner langrenn 2023/2024 sine omforente kriterier hvor det på verdenscuprenn før jul i utgangspunktet prioriteres utøvere fra elitelandslagene. Eliteløpere vil likevel bli skjønnsmessig vurdert om de er i god nok form for å delta i World Cup på bekostning av løpere som ikke er på elitelandslag.

Tre løpere har friplass til WC Ruka. Det er Johannes Høsflot Klæbo og Tiril Udnes Weng, begge som vinnere av verdenscupen 2022/2023. For Tiril kommer dessverre Ruka-helgen for tidlig, med bakgrunn i sykdom, som tidligere kommunisert. Harald Østberg Amundsen har friplass som vinner av Skandinavisk Cup 2022/2023. I tillegg til eliteløperne som markerte seg på Beitostølen er det flere løpere fra Equinor Rekruttlandslag og regionslagene Team Elon som markerte seg på Beitostølen og dermed får en mulighet i verdenscupåpningen.

Her er uttaket til WC Ruka:

Kvinner Sprint – fredag 24. november
Gulbrandsen, Ingrid Andréa, Bardufoss og Omegn IL, Team Elon Nord-Norge
Myhrvold, Mathilde, Vind IL
Skistad, Kristine Stavås, Konnerud IL
Stenseth, Ane Appelkvist, Grong IL
Svendsen, Anna, Tromsø SK, Team Elon Nord-Norge
Weng, Lotta Udnes, Nes Ski

Kvinner Distanse 10 km klassisk – lørdag 25. november
Bergane, Margrethe, Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Fosnæs, Kristin Austgulen, Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag
Kalvå, Anne Kjersti, Lundamo IL
Slind, Astrid Øyre, Oppdal IL
Weng, Heidi, IL BUL
Weng, Lotta Udnes, Nes Ski

Kvinner Distanse 20 km fri teknikk – søndag 26. november
Bergane, Margrethe, Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Fosnæs, Kristin Austgulen, Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag
Kalvå, Anne Kjersti, Lundamo IL
Slind, Astrid Øyre, Oppdal IL
Weng, Heidi, IL BUL
Weng, Lotta Udnes, Nes Ski

Menn Sprint – fredag 24. november
Amundsen, Harald Østberg, Asker SK
Evensen, Ansgar, Vind IL, Team Elon Innlandet
Golberg, Pål, Gol IL
Jenssen, Matz William – Njård langrenn, Team Elon Oslofjord
Klæbo, Johannes Høsflot, Byåsen IL
Northug, Even, Strindheim IL
Taugbøl, Håvard Solås, Lillehammer SK
Valnes, Erik, Bardufoss og Omegn IL

Menn Distanse 10 km klassisk – lørdag 25. november
Amundsen, Harald Østberg, Asker SK
Golberg, Pål, Gol IL
Iversen, Emil, IL Varden Meråker
Klæbo, Johannes Høsflot, Byåsen IL
Krüger, Simen Hegstad, Lyn Ski
Nyenget, Martin Løwstrøm, Lillehammer IL
Tønseth, Didrik, Byåsen IL
Valnes, Erik, Bardufoss og Omegn IL

Menn Distanse 20 km fri teknikk – søndag 26. november
Amundsen, Harald Østberg, Asker SK
Andersen, Iver Tildheim, Rustad IL, Equinor Rekruttlandslag
Golberg, Pål, Gol IL
Klæbo, Johannes Høsflot, Byåsen IL
Krüger, Simen Hegstad, Lyn Ski
Nyenget, Martin Løwstrøm, Lillehammer IL
Røthe, Sjur, Voss IL syk, erstattes av Jan Thomas Jenssen
Tønseth, Didrik, Byåsen IL

Norge reiser til Ruka med en spennende og motivert tropp. Målsetning for Skiforbundet langrenn er å være verdens beste langrennsnasjon sesongen 2023-2024. Det er også et uttalt mål å lede/vinne Skandinavisk Cup sammenlagt både for kvinner og menn.

Alle resultater fra sesongåpningen på Beitostølen

Program Ruka

Fredag 24. november

Sprint klassisk

Lørdag 25. november

10 km intervallstart klassisk

Søndag 26.november

20 km fellesstart fri teknikk

Hjemmesider Norges Skiforbund

Uttak verdenscup Ruka
Alle resultater