Sport på TV | Fotball EM | Tour de France | Wimbledon | OL Paris | Diamond League Monaco | VM orientering Edinburgh | NM motbakkeløp| Alle resultater

Startlister og resultater Birkebeinerrennet 2024 – Birken

Lignende saker

Program, startlister, liveresultater og historikk fra Birkebeinerrennet som i 2024 arrangeres søndag 17. mars.

Publisert 17. mars 2024 i Langrenn

Birkebeinerrennet 2024

Klassevise resultater:

Menn Elite | M16-17 | M18-19 | M20-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89 | M90-94 | M95+

Kvinner Elite | K16-17 | K18-19 | K20-24 | K25-29 | K30-34 | K35-39 | K40-44 | K45-49 | K50-54 | K55-59 | K60-64 | K65-69 | K70-74 | K75-79 | K80+

Andre Birken-arrangementer: Stafettbirken | Ungdomsbirken | Skøytebirken | Turbirken | Halvbirken

84. utgave

Dato

Lørdag 16. mars Utsatt til søndag 17. mars
Mer informasjon om flyttingen

Sted

Rena til Lillehammer – Innlandet

Distanse

54 km klassisk

Start menn elite kl 07.45
Start kvinner elite kl 08.00

På TV

NRK sender direkte fra Birken. Se sendingen her.

Langrenn på TV

Pressekonferanse onsdag 13. mars

Resultater

Liveresultater

Menn elite, topp 50

Pl Stnr Deltaker Klubb Tid
1 3 Andreas Nygaard Team Ragde Charge 2:23:55.9
2 4 Johan Hoel Team Ragde Charge 2:23:57.2
3 5 Max Novak Team Aker Dahlie 2:24:07.1
4 20 Eirik Sverdrup Augdal Team Eksjöhus 2:24:10.0
5 19 Petter Stakston Team Aker Dahlie 2:24:24.5
6 43 Ole Jørgen Bruvoll Team Engcon 2:26:06.1
7 8 Runar Skaug Mathisen Lager 157 Ski Team 2:26:06.3
8 18 Stian Hoelgaard Team Aker Dahlie 2:26:06.4
9 9 Amund Riege Team Ramudden 2:26:06.5
10 16 Magnus Vesterheim Team Kaffebryggeriet 2:26:06.5
11 14 Morten Eide Pedersen Team Eksjöhus 2:26:07.0
12 11 Torleif Syrstad Lager 157 Ski Team 2:26:08.4
13 63 Simen Bratberg Ramstad Team Kaffebryggeriet 2:28:48.5
14 25 Eddie Edström Team Engcon 2:28:48.9
15 49 Johan Tjelle Team Engcon 2:28:49.5
16 6 Thomas Ødegaarden Team Eksjöhus 2:28:50.9
17 210 Henrik Haugland Syverinsen Team Kaffebryggeriet 2:28:55.0
18 17 Johannes Eklöf Team Ramudden 2:29:00.0
19 2 Kasper Stadaas Team Ragde Charge 2:29:31.9
20 15 Karstein Johaug Jr. Team Ragde Charge 2:29:32.1
21 10 Axel Jutterström Team Eksjöhus 2:29:32.7
22 24 Einar Kalland-Olsen Exsitec Ski Team 2:29:32.9
23 7 Oskar Kardin Lager 157 Ski Team 2:29:33.4
24 21 Thomas Bing eD system Silvini team 2:29:33.4
25 211 Gaute Kvåle Team Kaffebryggeriet 2:29:34.4
26 212 Jonas Vika Team Kaffebryggeriet 2:29:34.5
27 12 Herman Paus Team Ramudden 2:29:48.4
28 31 Joar Andreas Thele Team Janteloppet 2:30:22.4
29 54 Henning Lie Team Synnfjell 2:31:52.6
30 40 Vetle Thyli Team Kaffebryggeriet 2:32:23.8
31 222 Oskar Opstad Vike Team Ragde Charge 2:33:06.1
32 205 Juuso Makela Team Kaski-Ekovilla 2:33:19.9
33 45 Vebjørn Moen Team Eksjöhus 2:33:50.1
34 32 Patrick Fossum Kristoffersen Team Robinson Trentino 2:33:51.1
35 13 Tord Asle Gjerdalen Team Prestasjonsboost 2:33:51.6
36 33 Petter Northug Jr. Team Janteloppet 2:34:02.0
37 51 Thomas Gifstad Team Robinson Trentino 2:34:02.5
38 23 Jeremy Royer Team Nordic Experience 2:34:04.0
39 214 Maximilian Bie Team Coop Madshus 2:34:05.5
40 26 Torgeir Sulen Hovland Team Ragde Charge 2:34:05.7
41 200 Mauro Brigadoi Team Internorm Alpenplus Trentino 2:34:06.4
42 30 Marcus Johansson Lager 157 Ski Team 2:34:06.5
43 165 Harald Øygard Rogne il 2:34:07.0
44 202 Francesco Ferrari Team Internorm Alpenplus Trentino 2:34:15.7
45 136 Øystein Pettersen Lillehammer Skiklub 2:34:16.2
46 61 Halvor Korbøl Thoner YC Rør Sjusjøen Ski Team 2:34:28.6
47 1 Emil Persson Lager 157 Ski Team 2:34:49.0
48 190 Magnus Harr Lian Klæbu il/Team Midt-Norge 2:35:57.0
49 36 Viktor Mäenpää Team Mäenpää 2:35:58.5
50 65 Amund Hoel Team Engcon 2:36:18.9

Kvinner elite, topp 30

Pl Stnr Deltaker Klubb Tid
1 404 Magni Smedås Team Eksjöhus 2:47:09.9
2 401 Emilie Fleten Team Ramudden 2:48:17.4
3 406 Kati Roivas Team Eksjöhus 2:49:38.3
4 407 Silje Øyre Slind Team Aker Dahlie 2:52:17.4
5 412 Hanna Lodin Team Engcon 2:57:56.1
6 410 Sofie Elebro Team Eksjöhus 2:59:11.7
7 425 Julie Kvale Støstad Team Næringsbanken Stora Enso 2:59:30.7
8 414 Hedda Bångman VLTAVA FUND SKI TEAM 2:59:33.4
9 409 Karolina Hedenstroem Lager 157 Ski Team 2:59:52.6
10 405 Anikken Gjerde Alnæs Team Ragde Charge 3:00:13.3
11 402 Ida Dahl Team Engcon 3:00:54.1
12 426 Guro Jordheim Team Aker Dahlie 3:01:26.0
13 454 Thea Snortheimsmoen YC Rør Sjusjøen Ski Team 3:03:33.4
14 428 Masako Ishida Team BSV IBEX 3:03:45.0
15 424 Hanna Sandholt Hansen Team NTNUI Sweco 3:04:40.2
16 423 Oda Nerdrum Team Kaffebryggeriet 3:06:04.5
17 415 Oona Kettunen Team Kaski-Ekovilla 3:06:30.3
18 494 Heli Heiskanen Team Internorm Alpenplus Trentino 3:09:26.6
19 450 Hanna Fine Team Vercors Isère 3:09:31.7
20 420 Marie Renee Sørum Gangsø Team Næringsbanken Stora Enso 3:09:39.5
21 419 Linnea Johansson Lager 157 Ski Team 3:10:40.7
22 499 Ingrid Hannestad Team Janteloppet 3:11:14.9
23 453 Maiken Min Midtskogen Bruse Sauerland Ski Team 3:11:50.6
24 429 Tereza Hujerova Team Robinson Trentino 3:13:07.7
25 486 Runa Ulvang Kjelsaas IL 3:13:13.0
26 441 Karoline Næss Team Front Rustad IL 3:14:12.0
27 431 Anja Stolpe Lager 157 Ski Team 3:14:23.0
28 487 Ida Ramstad Lillehammer Skiklubb/Team Aker Dæhlie 3:14:23.0
29 448 Maren Engeskaug Nielsen Team Janteloppet 3:14:29.3
30 439 Fanny Marie Møller Endresen Team Janteloppet 3:16:00.4
31 472 Julie Jeistad Lismarka Skilag 3:16:26.6

Merketider

Aldersklasser (eliteklassene teller ikke i de respektive aldersklasser):

Menn Elite | M16-17 | M18-19 | M20-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89 | M90-94 | M95+

Kvinner Elite | K16-17 | K18-19 | K20-24 | K25-29 | K30-34 | K35-39 | K40-44 | K45-49 | K50-54 | K55-59 | K60-64 | K65-69 | K70-74 | K75-79 | K80+

Startlister

Søk i startlistene

Smøretips

Løypekart

Uværstrasee

Birken TV

Værvarsel

Webcam fra traseen

Flere målestasjoner

Terminliste og resultater alle renn i Ski Classics

Arrangørens hjemmesider

Tidligere vinnere av Birkebeinerrennet

År Menn Kvinner
1932 Norges flagg Trygve Beisvåg
1933 Norges flagg Arne Rustadstuen
1934 Norges flagg Arne Rustadstuen (2)
1935 Norges flagg Olaf Hoffsbakken
1936 Norges flagg Oscar Gjøslien
1937 Norges flagg Gunnar Hansveen
1938 Norges flagg Olaf Hoffsbakken (2)
1939 Norges flagg Hallvard Eggset
1940 Norges flagg Gunnar Hansveen (2)
1941 Ikke arrangert
1942
1943
1944
1945
1946 Norges flagg Leif Haugen
1947 Norges flagg Gunnar Hermansen
1948 Ikke arrangert
1949 Norges flagg Ola Kveberg
1950 Norges flagg Gunnar Hermansen (2)
1951 Norges flagg Thorfinn Staff Eid
1952 Norges flagg Odd Nyborg
1953 Norges flagg Johs. Woxen
1954 Norges flagg Johan Østvang
1955 Norges flagg Oddmund Jensen
1956 Norges flagg Einar Skaaren
1957 Norges flagg Oddmund Jensen (2)
1958 Norges flagg Oddmund Jensen (3)
1959 Norges flagg Einar Skaaren (2)
1960 Norges flagg Martin Stokken
1961 Norges flagg Ole Ellefsæter
1962 Norges flagg Oddmund Jensen (4)
1963 Norges flagg Magnar Ingebrigtsli
1964 Norges flagg Egil Tvedt
1965 Norges flagg Oddmund Jensen (5)
1966 Norges flagg Egil Tvedt
1967 Norges flagg Ivar Skogsrud
1968 Norges flagg Erik Solberg Johansen
1969 Norges flagg Niri Helleberg
1970 Norges flagg Arne Vehus
1971 Norges flagg Bjørn Arvnes
1972 Norges flagg Erik Solberg Johansen (2)
1973 Norges flagg Per Knotten
1974 Norges flagg Dag Anmarkrud
1975 Norges flagg Ivar Formo
1976 Norges flagg Audun Kolstad Norges flagg Berit Mørdre Lammedal
1977 Norges flagg Audun Kolstad (2) Norges flagg Valborg Østberg
1978 Norges flagg Anders Bakken Norges flagg Birgit Øverby Tennøe
1979 Norges flagg Anders Bakken (2) Norges flagg Anna Bjørgan
1980 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim Norges flagg Anna Bjørgan (2)
1981 Sveriges flagg Sven-Åke Lundbäck Norges flagg Vigdis Rønning
1982 Norges flagg Dag Atle Bjørkheim (2) Norges flagg Birgit Øverby Tennøe (2)
1983 Norges flagg Per Knut Aaland Norges flagg Hilde Riis
1984 Norges flagg Magnar Rismyhr Norges flagg Gry Oftedal
1985 Sveriges flagg Ola Hassis Norges flagg Gry Oftedal (2)
1986 Sveriges flagg Örjan Blomquist Norges flagg Ellen Grepperud
1987 Canadas flagg Pierre Harvey Norges flagg Astrid Dæhlie
1988 Norges flagg Jo Helgestad Norges flagg Elisabeth Tharaldsen
1989 Norges flagg John Kvale Norges flagg Marthe Flugstad
1990 Norges flagg Per Knut Aaland (2) Norges flagg Mona Fugli
1991 Norges flagg Per Knut Aaland (3) Norges flagg Ragnhild Bratberg
1992 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset Norges flagg Anne Jahren
1993 Russlands flagg Aleksandr Golubev Norges flagg Astrid Kristin Ruud
1994 Norges flagg Erling Jevne Norges flagg Marit Elveos
1995 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (2) Norges flagg Unni Ødegård
1996 Norges flagg Erling Jevne (2) Norges flagg Marit Mikkelsplass
1997 Norges flagg Erling Jevne (3) Norges flagg Marthe Flugstad (2)
1998 Norges flagg Erling Jevne (4) Norges flagg Anita Moen Guidon
1999 Norges flagg Erling Jevne (5) Norges flagg Anita Moen Guidon (2)
2000 Norges flagg Erling Jevne (6) Norges flagg Anita Moen Guidon (3)
2001 Norges flagg Erling Jevne (7) Norges flagg Anita Moen Guidon (4)
2002 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč Norges flagg Marthe Flugstad (3)
2003 Norges flagg Odd-Bjørn Hjelmeset (3) Finlands flagg Annmari Viljanmää
2004 Italias flagg Gianantonio Zanetel Finlands flagg Annmari Viljanmää (2)
2005 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (2) Italias flagg Cristina Paluselli
2006 Norges flagg Anders Aukland Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen
2007 Avlyst[7]
2008 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (3) Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (2)
2009 Sveriges flagg Jerry Ahrlin Norges flagg Hilde Gjermundshaug Pedersen (3)
2010 Norges flagg Anders Aukland (2) Sveriges flagg Jenny Hansson
2011 Tsjekkias flagg Stanislav Řezáč (4) Sveits’ flagg Seraina Boner
2012 Norges flagg Anders Aukland (3) Sveits’ flagg Seraina Boner (2)
2013 Norges flagg Anders Aukland (4) Sveits’ flagg Seraina Boner (3)
2014 Avlyst[8]
2015 Norges flagg Petter Eliassen Norges flagg Therese Johaug
2016 Norges flagg John Kristian Dahl Sveits’ flagg Seraina Boner (4)
2017 Norges flagg Martin Johnsrud Sundby Polens flagg Justyna Kowalczyk
2018 Norges flagg Andreas Nygaard Polens flagg Justyna Kowalczyk (2)
2019 Norges flagg Petter Eliassen (2) Polens flagg Justyna Kowalczyk (3)
2020 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[9]
2021 Avlyst på grunn av koronaviruspandemien.[10]
2022 Norges flagg Andreas Nygaard (2) Norges flagg Astrid Øyre Slind
2023 Norges flagg Andreas Nygaard (3) Norges flagg Astrid Øyre Slind (2)

Historien om Birkebeinerrennet

Birkebeinerrennet er Norges mest tradisjonsrike turrenn på ski og går hvert år fra Rena til Lillehammer. Løyperekorden på herresiden har Petter Eliassen på 2:19:28,3 (2015) og på kvinnesiden Therese Johaug på 2:41:46,6 (2015).

Birkebeinerrennet er 54 km og går i klassisk stil. Start er på Tingstadjordet på Rena, stiger opp til Raudfjellet, om lag flatt til Sjusjøen, og relativt bratte utforkjøringer til målgang på Birkebeineren skistadion, Lillehammer. Tilsammen byr løypa på ca. 1 000 meter stigning, men i all hovedsak er det slake stigninger.

Deltakerne må bære sekk som veier minst 3,5 kg fra start til mål. Aldersgrensen for deltakelse i hovedrennet er 16 år.

Birkebeinerrennet ble innstiftet i 1932 til minne om turen som birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka hadde med Håkon Håkonsson i 1206.

Fram til 1991 var start og mål annet hvert år på Lillehammer og Rena. Etter dette har Birkebeinerrennet hatt fast start på Rena og innkomst på Lillehammer. Det ble innført egen kvinneklasse fra 1976.

Erling Jevne er med sine syv seire den som har vunnet Birkebeinerrennet flest ganger. Han vant første gang i 1994, deretter seks år på rad fra 1996 til 2001Anita Moen og Seraina Boner mestvinnende kvinne med fire seire hver. Anita Moen 19982001 mens Seraina Boner vant fire ganger i perioden 2012-2016.

I 2008 var det rekordraskt føre under Birkebeinerrennet. Tsjekkeren Stanislav Řezáč vant eliteklassen for menn på ny rekordtid – 2.24.33 – foran Anders Aukland. Hilde Gjermundshaug Pedersen vant eliteklassen for kvinner på 2.52.04, til tross for at hun startet løpet med glatte ski og måtte smøre om underveis. Den forrige rekorden på 3.03.21 ble satt av Anita Moen i 1998.

Alle resultater